Lafayette Atena - słabe osiągi

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

antii7
Posty: 45
Rejestracja: 2012-12-20, 18:00
Lokalizacja: Rzeszów

Lafayette Atena - słabe osiągi

Post autor: antii7 »

Witam,
kupiłem kilka dni temu zestaw Lafayette Atena + antena Wilson Will 95 cm.
Wszyscy chwalą to radio i jego bliźniaka Yosana, a ja mam wrażenie, że u mnie słabo to chodzi. Wiem, że trudno jest zmierzyć zasięg, ale najdalszą odpowiedź, że mnei słychać to miałem 5 km w trasie.
Chciałbym to poprawić, tylko nie wiem narazie co. Samochód to skoda octavia, antenę mam na klapie bagażnika. Narazie nie próbowałem jej na dachu. Czy to może dużo poprawić?
Antenę umiejscowiłem na klapie, bo nie chce je ściągac przy wjeździe do garażu. Mógłbym zmienić anteną na jakaś 1,3 metra, może ewentualnie 1,5 metra (więkasz się nie zmieści), ale dalej chciałbym ją miec na kalpie bagażnika.
Jakość odbioru też jest średnia wg mnie, ale może się myle, bo jestem nowicjuszem. Czy tutaj pomoże wymiana radia na np. Yosana 2204 Turbo? Wiem, że 3031 turbo byłby lepszy, tylko mi się nie zmiesci, bo jest szerszy.

Bardzo proszę o pomoc i opinie.
Z góry dziękuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
-F-E-R-A-G-
Posty: 924
Rejestracja: 2012-10-11, 11:33
Znak/ranga: znak
Lokalizacja: Bydgoszcz-Koronowo
Kontakt:

Post autor: -F-E-R-A-G- »

antii7 pisze:Narazie nie próbowałem jej na dachu. Czy to może dużo poprawić?
DUŻO
antii7 pisze:1,5 metra
I na dach , to osiągi sam zauwazysz kolego
Awatar użytkownika
Bartecki
Posty: 3057
Rejestracja: 2011-12-02, 14:40
Lokalizacja: Dolny Śląsk JO80JT
Kontakt:

Post autor: Bartecki »

daj antenę na dach to zobaczysz czy będzie lepiej ;-)
Uniden PC122xl - Sirio ml 145/T5000
Mój montaż
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

antii7 pisze:antenę mam na klapie bagażnika
błąd, daj na dach i bedzie duża różnica
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

Rafi pisze:
antii7 pisze:antenę mam na klapie bagażnika
błąd, daj na dach i bedzie duża różnica
Powielany na wielu forach, ale centrum dachu to jednak max osiągów. Można jeszcze zerknąć do instrukcji pierwszego lepszego Presidenta- tam też sa schematy.

Tył klapy - (pomijam straty w dB) jeszcze może być ale te boki to juz rzeźba.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Lasmen
Posty: 905
Rejestracja: 2011-10-08, 08:14
Lokalizacja: ścik

Post autor: Lasmen »

antii7, pytanie jeszcze czy masz dobrze standard ustawiony? Ma być "Po"
Co do anteny to tak jak inni mówią - na dach. I jeszcze ją sobie zestrój.
P.S
Jeśli z 150cm antena na klapie wjedziesz do garażu to z metrową na dachu nie dasz już radę?
antii7
Posty: 45
Rejestracja: 2012-12-20, 18:00
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: antii7 »

Lasmen pisze:antii7, pytanie jeszcze czy masz dobrze standard ustawiony? Ma być "Po"
Co do anteny to tak jak inni mówią - na dach. I jeszcze ją sobie zestrój.
P.S
Jeśli z 150cm antena na klapie wjedziesz do garażu to z metrową na dachu nie dasz już radę?
Radio kupiłem w serwisie CB, to chyba mi ustawili odpowiedni standard. Ale powiedzcie mi, jak to sprawdzić? Mam zrobić reset ustawień i wtedy od nowa coś ustawić? Bo na wyświetlaczu nie widzę "Po".
Zamówiłem reflektometr, jak tylko przyjdzie to sprawdzę antenę na dachu.
Na klapie bagaznika to mi wejdzie max antena 130 cm. Nie testowałem 1,5 metrowej anteny, ale czytałem na forum, że są giętkie. Może by się jakoś udało wjechać, ale tego nie testowałem.
Zaczałem właśnie myśleć o antenie helikalnej, np. SIRTEL GAMMA I R 125cm.
Czy jeśli bym się uparł i chciał zostawić antenę na klapie bagaznika, to czy to rozwiązało by mój problem?
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

antii7, na klapie antena bedzie działać kierunkowo, więcej usłyszysz co dzieje się z tyłu pojazdu - a nie o to chodzi - niż z przodu :-| Jezeli juz tak optujesz za klapą, to 1,5m min.
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
jmaniek
Posty: 1307
Rejestracja: 2011-04-23, 09:00
Lokalizacja: Mielec

Post autor: jmaniek »

Jak na Willsona na klapie bagażnika 5km to naprawdę nieźle ;-) Postaw w tym miejscu Sirio ML - osiągi będą lepsze i jest bardzo elastyczna, spokojnie wjedziesz do garażu.

Co do średniej jakości odbioru to polecam dobry, duży głośnik zewnętrzny ;-) Ten wbudowany w radiu jest malutki i słaby. Różnica na Unidenie ESP-12 jest kolosalna.
antii7
Posty: 45
Rejestracja: 2012-12-20, 18:00
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: antii7 »

Rafi pisze:antii7, na klapie antena bedzie działać kierunkowo, więcej usłyszysz co dzieje się z tyłu pojazdu - a nie o to chodzi - niż z przodu :-| Jezeli juz tak optujesz za klapą, to 1,5m min.
Czy ktoś z forumowiczów robiłe takie testy;
- zasieg anteny 1,5 m na klapie kontra antena 1 m na dachu
- zasieg anteny 1,5 m na klapie kontra antena helikalna 70 cm na dachu w miejscu anteny FM?
Awatar użytkownika
drovid
Posty: 1413
Rejestracja: 2011-08-26, 22:39
Lokalizacja: UK / PL

Post autor: drovid »

pewnie nikt tego nie robił, ale ty możesz i podziel sie puzniej wynikami.
Mobil: President jackson 2 / Megawat 4000
Baza: President Lincoln / Sirio GejMajster
QTH : JO00DT
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Lafayette Atena - słabe osiągi

Post autor: AntekPabianice »

antii7 pisze:Wiem, że 3031 turbo byłby lepszy, tylko mi się nie zmiesci, bo jest szerszy.
Gdzie Ci się, Kolego, nie zmieści?Octavia do małych aut nie należy, miejsca ma sporo. Ludzie montują większe radia i dają radę, trzeba tylko pomyśleć, ewentualnie popatrzeć w Internecie. Sam kiedyś znalazłem zdjęcia Walkera w Octavii I w konsoli środkowej i z boku było jeszcze sporo miejsca :arrow: http://161gtw.pl/topic/1878-montaz-radi ... entry24273
Możesz też popatrzeć w galerii: Fotki instalacji CB RADIO FORUM , może tam znajdziesz inspirację.
Sposobów jest sporo.
Pozdrawiam
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
antii7
Posty: 45
Rejestracja: 2012-12-20, 18:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lafayette Atena - słabe osiągi

Post autor: antii7 »

Antek2000 pisze:
antii7 pisze: Sposobów jest sporo.
Pozdrawiam
Dzięki za linki, przeglądne cudze pomysły, może znajde inspiracje ale na przyszłość. Teraz mam radio po lewej stronie zamiast schowka (max. szerokość 14.5 cm), konsole na środku mam zabudowaną radiem z nawigacją. Zeby zamontować Yosan turbo 3031 to bez piłowania plastików się nie obejdzie a narazie samochód jest na gwarancji i chce tego uniknąć.
ericandor
Posty: 14
Rejestracja: 2012-07-17, 18:50
Lokalizacja: internet

Post autor: ericandor »

Rafi pisze:antii7, na klapie antena bedzie działać kierunkowo, więcej usłyszysz co dzieje się z tyłu pojazdu - a nie o to chodzi - niż z przodu :-| Jezeli juz tak optujesz za klapą, to 1,5m min.
Obrazek
antii7
Posty: 45
Rejestracja: 2012-12-20, 18:00
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: antii7 »

ericandor pisze:
Rafi pisze:antii7, na klapie antena bedzie działać kierunkowo, więcej usłyszysz co dzieje się z tyłu pojazdu - a nie o to chodzi - niż z przodu :-| Jezeli juz tak optujesz za klapą, to 1,5m min.
Zakupiłem miernik, przełożyłem antenę na dach i dostroiłem.
Razem z dwoma kolegami robiłem testy zasiegu. Warunki były natępujace:
- teren zabudowany, wioski, zabudowania przeciętnie zagęszczona, lekkie pagórki
- jeden z kolegów miał legend II (antena sirio 145), drugiej nazwy cb nie pamiętam (antena Wilson 1m)
- przyzwoity zasięg to 3 km, później było ich słychać już dużo ciszej
- testy zakończyłem po 4,5 km - wtedy było ich słabo słychać
- zasięg w km podaje w linio prostej
Nie mam porównania, bo jestem początkujący, ale te wyniki to mnie jakoś nie powaliły.
Zauważyłem jeszcze jeden problem, chociaż wcześniej też miałem takie przypadki. Gdy rozmawialiśmy z niewielkiej odległości, to u mnie odsłuch był taki, jak by "głos robota", trudno było zrozumieć co ktoś mówi. Co ciekawe u kolegów nie było takiego problemu, oni słyszeli mnie dobrze (legend II). Taki stan utrzymywał się do około 800 metrów. Czym może być to spowodowane? Czy to wina squelsha?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lafayette”