Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Defcio »

Komora akustyczna głośnika to najczęściej obudowa radiostacji z przestrzenią na ośrodek sprężysty , najczęściej powietrze. Dzięki podatności zamieszeń membrany wyznaczającej VAS, dobroci całkowitej QTS, elektrycznej QES, i mechanicznej QMS oraz częstotliwości rezonansowej. Te parametry wyznaczają pasmo przenoszenia głośnika, oraz odpowiedź impulsową, ważna jest też powierzchnia i kształt ścianki przedniej radiostacji. Ostatecznie ważne jest też czy zastosowano rezonator helmholtza, czy to celowo czy to czasem jest działem przypadku niezaawansowanego projektanta obudowy.

Na ucho nie określisz zniekształceń nieliniowych, jest do tego miernik zniekształceń nieliniowych, ma on wbudowany generator. Lub oscyloskopem i zewnętrznym generatorem.
Same ustalenie idealnego poziomu 50% napięcia na głośniku nie jest najważniejsze choć nie bez znaczenia.
Pasmo przenoszenia odbiornika nie jest jasno określone, nie ma żadnego przepisu dotyczącego pasma akustycznego odbiornika radiostacji, tu jest dowolność wyboru dla projektanta.
Wojskowe radiostacje mają te pasmo bardzo szerokie by zapewnić wysoką zrozumiałość komunikatów, często pasmo sięga nawet 7Khz, mimo że od dłuższego czasu nakazano zmniejszyć pasmo pracy radiostacji wojskowej nadal jednak kanał akustyczny zajmuje tu szerokość 15Khz, dawniej pasmo sięgało ponad 10 Khz dla radiostacji AM stacjonarnych a kanał miał odstęp 50 do 100 Khz.
Nadajnik ma określone limity szerokości pracy i promieniowania sygnałów niepożądanych w kanale pracy i poza kanałem.

Hasanie, nie chcę mi się kłócić ale jeśli mierzysz dwie radiostacje przenośne o różnicy zasięgu około 3 razy i podobnej konstrukcji mechanicznej, mocy nadajnika to twój pomiar czułości odbiornika nie jest właściwy.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: SP9 »

tyle zamieszania o ręczniaka CB z wstęgami...radio jest małe, środek prawie miniaturowy to nie ma się co cudów spodziewać
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: januwojt »

Kolego Defcio prawisz Pan bzdury . Parametry głośników o których Pan prawisz się wykorzystuje do projektowania obudów kolumn głośnikowych , a nie w zastosowaniu radyjka ręcznego . Sam Pan wpisałeś o 10% procentach zniekształceń liniowych , więc sie pytam jaki to ma sens jak jestem z radiem ręcznym w plenerze , jak mam to określić kiedy jest 10% zniekształceń , a kiedy już 20% ?? Kolejne bzdury to wypisywanie że radio CB ręczne czy też zwykłe mobilowe zajmuje kanał 15 khz , skoro odstęp kanałowy to 10khz . W AM/FM jest 6 khz , w SSB jeszcze mniej . Roffing filtr w radiu KF ma szerokość np 3 khz dla SSB i jest wartość nadto aż wystarczająca do zrozumiałości komunikatu . A mamy jeszcze węższe filtry do przekazu mowy , nawet 1,8 khz . Opowiadasz Pan bzdury o radiostacjach wojskowych itp wynalazkach , a my poruszamy temat radia CB , a nie radiostacji wojskowej , ani nie projektujemy skomplikowanych zestawów głośnikowych High End . :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Defcio »

Dlaczego tak uważasz ?

Jesteś projektantem w kilkuset osobowej załodze aby uważać że przy konstrukcji radiostacji nie uwzględnia się parametrów TS ?, już dawno się je uwzględnia dlatego wysokiej kasy urządzenia przenośne brzmią lepiej niż te gorsze.

Jeśli jesteś z radiostacją w plenerze to po co Ci ta informacja o zniekształceniach ?, nie rozumiem twojego pytania. Ja pisałem o ustaleniu podobnych warunków pracy wzmacniaczy akustycznych dla rzeczywistego testu maksymalnej czułości urządzenia przenośnego, takie testy wykonuje się ale ich wyniki są nie jawne ponieważ gdyby było wiadomo jakie radio ma największy zasięg odbioru to kto kupowałby gorsze modele ?

Nie napisałem że radiostacja CB zajmuje pasmo 15 Khz.
Choć słysząc przesterowane nadajniki AM z poszerzonym pasmem poprzez użycie mikrofonów ze wzmocnieniem to pasmo może być nawet dużo szersze.

Dlaczego w modulacji SSB wystarczy filtr o połowę węższy czyli 3 a nawet 2 khz ? wynika to z prawa fizyki i myślę że każdy to wie. Dlaczego FM zajmuje najwięcej pasma też każdy powinien wiedzieć.
CB radio wywodzi się bezpośrednio z radiostacji wojskowej, "odziedziczyło" częstotliwości wojskowe oraz modulację po starszym typie wycofanych przenoszonych lampowych urządzeń. Uprosiło to projektowanie nie nowych a wzorowanych na wojsku tańszych urządzeniach.
W latach gdy powstawały pierwsze cywilne radia wojsko przechodziło na nową super modulację FM, niezależny poziom audio od odległości do przy sprzęcie przenośnym było bardzo ważne ponieważ jego wydajność promieniowania jest niska , moc też jest niska a ustrój antenowy jako całość jest mało wydajny , praca przy niskich poziomach sygnału RF była priorytetem.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: januwojt »

Defcio pisze:Nie mierzyłem na sprzęcie lecz w teście praktycznym (ponad 2 lata testów w terenie).
Masz sprzęt, zmierz i sam zobaczysz.

Metodologia stosowana przez najlepszych specjalistów na świecie jest trochę inna niż typowy pomiar dla 10 , 12 czy 20dB S=N/N. Jest bardzo rzeczywista dla słabych sygnałów jakich pracują radiostacje przenośne , to zupełnie inne warunki niż te dla samochodów czy stacji bazowych.

Podłącza się generator sygnałowy z zewnętrzną modulacją której treść zawiera kilka zdań (modulacja 70-80% bez kompresji), potem stopniowo , od zera powiększa się napięcie wyjściowe aż człowiek (kilka osób o zróżnicowanym słuchu) słuchający sygnału będzie w stanie w normalnych warunkach oddalenia ucha od głośnika i przy połowie głośności maksymalnej radiostacji rozumieć w 100% treść sygnału. Maksymalna głośność radiostacji to ustawienie w którym zmodulowany (typowo w 80%) silny sygnał (9S+30dB, lub inny powodujący maksymalną pracę ARW) i maksymalną wartość z demodulowanego sygnału, powoduje 10% zniekształcenia nielinowe wzmacniacza akustycznego) , potem pokrętłem regulacji głośności zmniejszamy wartość do 1/4 wartości mocy lub 1/2 wartości napięcia akustycznego na głośniku. Potem już tylko obiektywna procedura pomiaru czułości odbiornika. Warto tu dodać że przy takim teście ważne są też inne elementy toru radiowego jak głośnik, komora akustyczna i pasmo przenoszenia wzmacniaczy m.cz.
Sam napisałeś o zniekształceniach . Pytam więc jak określić organoleptycznie poziom tych zakłóceń , skoro sam na początku postu napisałeś , że nie mierzyłeś , lecz robiłeś testy praktyczne .
Kolejna rzecz to parametry Thiele-Small'a w sprzęcie ręcznym ???? Wystarczy głośnik szerokopasmowy z odpowiednią skutecznością i po zawodach .
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Defcio »

Ja osobiście testuje to inaczej gdyż po prostu rozumiem co robię i wiem jak działa tor odbiorczy, testuje przy różnej głośności, zwracając uwagę na produkt detektora, na jego wielkość i na pracę ARW. Procedury testowe są najczęściej pisane dla techników czy inżynierów nie rozumiejących zbytnio tematu, podobnie jak instrukcje serwisowe. Wielu z nich nie doprowadza do optymalnych parametrów pracy gdyż nie uwzględniają wielu procesów fizycznych działających jeden na drugi, co skutkuje jednak nie dokładnym zestrojeniem , dopasowaniem między-stopniowym.

Widzisz, ten głośnik o którym wspominasz ktoś musiał zaprojektować celowo do takich celów, uwzględniano komorę w jakiej będzie pracować, oddziaływanie pola magnetycznego, warunki klimatyczne, nasłonecznienie, pasmo akustyczne odbiornika, czułość ludzkiego ucha na wymagane częstotliwości, z biegiem lat coraz więcej parametrów jest branych pod uwagę i skrzętnie spisywanych aby kolejne urządzenia czerpały pomysły z poprzedniej generacji.
Polakowi trudno w to uwierzyć bo przyzwyczajony jest kupić coś gotowego wyprodukowanego przez "niewolników" i nie ma pojęcia ile to pracy wymaga i jakiej wiedzy, tego że trzeba zrezygnować z rodziny, i 100% życia przekształcić w naukę. W latach 50' nad radiostację przenośną Telefunkena teleport pracowało ponad 3000 najlepszych inżynierów świata a teraz to radio ma parametry niemal nie akceptowalne pod względem osiągów. Dziś 99,9 % projektu to komputer zawierający ogromną liczbę najlepszych schematów układowych jakie się udały człowiekowi. Dawniej nad 30 tranzystorami w radiu pracowały tysiące dziś nad milionami pracuje 50-500 inżynierów , co prawda nie mają pojęcia jak to naprawdę działa ale nadzorują komputer i zlecają programowi wykonanie odpowiednich układów o sprecyzowanych parametrach. Czasem udaje się wykonać radio o lepszym odbiorniku i przez wiele lat nikt nie potrafi wykonać czulszego. Jest tak wiele elementów do regulacji , wiele ma wpisany komputer jako najbardziej wydajne. Radio przenośne jest moim zdaniem i innych projektantów najtrudniejsze w wykonaniu. To swoisty high-end ludzkich możliwości, małe wymiary, silna fala płaszczowa, najczulsze odbiorniki świata. Wszystko małe a wymagania najwyższe z możliwych.
Jakby nawet tak prześledzić rozwój to radia stacjonarne od lat 70 niewiele więcej słyszą po wejściu elementów FET które po prostu zrewolucjonizowały parametry szumowe odbiornika a radia przenośne dziś lepiej słyszą niż te z przed 10 lat. Odbiorniki stacjonarne czy samochodowe mają wysoką dynamikę dzięki niskiej czułości, odbiorniki te są prostsze po względem projektowania a dzięki bardzo silnemu sygnałowi z anteny efekt jest dobry bo antena szumi mało względem kolejnego niezbędnego stopnia super czułego odbiornika.

Twoje myślenie jest bardzo ograniczone na temat projektowania, gdyby tak robić jak piszesz to nigdy by nie było rozwoju. Radia przenośne CB miały by nadal 500 metrów zasięgu w terenie otwartym jak w latach 70' przy mocy 2,5W :-) Z każdym rokiem japońscy naukowcy starali się podnosić czułość odbiornika jak tylko potrafili. Tak że dziś na tak trudnym paśmie dla stacji przenośnych można uzyskać kilka km, niesamowite jak dla mnie bo wiem jakie to trudne i ile lat to zajęło ludziom.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: januwojt »

Ehhh pytam o konkrety , a Ty lejesz wodę o Telefunkenie i o tym , że inżynierowie projektujący radia nie wiedzą co robią , bo robi to za nich komputer . Jałowa dyskusja . :musik:
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Piotrek-Bytom »

Nagrałem próbki modulacji z każdej emisji:

AM : https://www.youtube.com/watch?v=u62bWeTECYM" onclick="window.open(this.href);return false;
FM : https://www.youtube.com/watch?v=FWmS2OxZvlw" onclick="window.open(this.href);return false;
USB : https://www.youtube.com/watch?v=fEF5eTMVF-0" onclick="window.open(this.href);return false;
LSB : https://www.youtube.com/watch?v=dcGFBlVtCxc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: angel_dark666 »

Na USB sie sprzęga, domyslam sie że nadajesz z zewnetrzego mikrofonu i pewnie w bliskiej odległości.
Test staje sie miarodajny np z 5-10km.
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Piotrek-Bytom »

angel_dark666, Tak test był z bliskiej odległości, następnym razem zrobię test i porównam.Będę w terenie oddalony od bazy o te 5 km i włączę nagrywanie na bazie.
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Olo.. »

Pietrkowi nawet nie chciało się wyjść z domu. Na bank z balkonu nadawał.
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Piotrek-Bytom »

Olo.., z pokoju obok sprawdzałem modulację (bez wpływu na odległość)
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: januwojt »

SSB całkiem fajnie , AM by uszedł , ale FM coś nie tak . Generalnie spodziewałem sie , że będzie dużo gorzej . Dobrze chłopaki mówią , żeby odejść choć ze 2 kilometry (wystarczy bo to ręczniak) . W radiu odbierającym silnie tłumi AGC (bo blisko) i to tez ma wpływ .
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

Ręczniak ze wstęgami, czyli ALBRECHT AE2990

Post autor: Piotrek-Bytom »

Następny test będzie bardziej przemyślany i w miarę miarodajny kilometr odemnie jest dużo otwartego terenu (teren zabytkowej elektrociepłowni) z dala od zabudowań tam można się oddalić na większą odległość od stacji bazowej i 2 km nawet będą.Dla porównania wrzucę modulację z mikrofono głośnika i z samego radia oraz na dwóch różnych antenach (fabrycznej i hyflexa) głównie będzie AM i USB jako priorytet bo reszty emisji nie używam i inni pewnie tak samo (LSB FM) ale i z tego postaram się zrobić nagranie.

Kiedy będzie test - Nie wiem.. Na razie brak większego czasu na sprawy radiowe.Jeżeli nadarzy się okazja to jak najbardziej test będzie wykonany.

Teraz bardziej zależy mi głównie na SSB (odsłuch i dostrojenie się prawidłowe do korespondenta) bo jest z tym problem..

Na razie jak tylko włączę radio to na wstęgach panuje grobowa cisza jak nigdy.. Albo w takich momentach wybieram sobie porę na radio i takie są skutki.. Wszystko brak czasu na to.
novemberjuliet
Posty: 7
Rejestracja: 2015-09-28, 03:14
Znak/ranga: 2NJ519
Lokalizacja: FN20WU

Post autor: novemberjuliet »

Witam
Przy dobrych warunkach potrafi to to i miedzykontynentalnie odbierać.

https://youtu.be/f3rxDmVktR8" onclick="window.open(this.href);return false;

73
ODPOWIEDZ

Wróć do „Albrecht”