radio omwa Mk 3 ARW nie daje rady i zatyka odbiornik????

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

pawel18hy
Posty: 12
Rejestracja: 2013-07-05, 19:59
Lokalizacja: lublin

radio omwa Mk 3 ARW nie daje rady i zatyka odbiornik????

Post autor: pawel18hy »

hej koledzy jak napisałem w opisie posiadam Omwa mk 3 i sirio Ml 145, problem mój polega na tym, że jak nadaje w kolumnie lub jak się mijam z mobilem to każdy mnie słyszy ale ja nie słyszę lub bardzo cicho jakby zatykało odbiornik wiem czytałem o tym zjawisku "przekierowania"ale wcześniej nie było tego jak miałem to radio od nowości teraz się bardzo to nasila na bliskich odległościach natomiast na dalszych dystansach działa czysto i idealnie nadawanie i odbiór tylko jak jest blisko nie słyszę nic pogrzebałem na forach i to możne być przyczyna problem z ARW w tym radiu i moje pytanie czy da się to naprawić i na czym to polega i jaki koszt czy lepiej kupić nowe bo to już nie opłacalne będzie reanimacja jego???
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

radio omwa Mk 3 ARW nie daje rady i zatyka odbiornik????

Post autor: Defcio »

Niestety czym czulsza radiostacja tym ten efekt się pogłębi, szczególnie jest to istotne w modulacji AM gdzie układ musi mieć regulowaną czułość by wzmacniać sygnał ale do pewnego stopnia by nie zniekształcać go gdy osiągnie on swój maksymalny poziom osiągalny dla odbiornika. Radiostacje FM z uwagi na brak globalnego ARW cierpią w znacznie mniejszym stopniu. Jeśli Twoje urządzenie ma znacznie większą wrażliwość na ten efekt w porównaniu do innych urządzeń trzeba by je oddać do serwisu w celu sprawdzenia czy działa ARW lub czy działa odpowiednio. Najlepiej gdyby urządzenie do samochodu miało mmiej o jeden stopień wzmocnienia ale w praktyce tak się nie robi (czułość nie wystarczy do łączności dalekich - dla amatorów takich łączności), jedynie co można zrobić to pomniejszyć czułość przez "RF Gain" lub stale poprzez regulację stopni W.CZ. lub P.CZ. w laboratorium ale to będzie też już na stałe.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
Awatar użytkownika
KubańczykCK
Posty: 337
Rejestracja: 2014-08-01, 20:31
Znak/ranga: SP7QBA
Lokalizacja: Kielce

radio omwa Mk 3 ARW nie daje rady i zatyka odbiornik????

Post autor: KubańczykCK »

Post: 2013-12-05, 22:59
Odpowiedź: 2020-04-15, 17:08

Jakbyś się wstrzymał 8 miesięcy to by pękło równe 7 lat :-D
Mobil: AnyTone AT6666 + Sigma PLC 1000
Baza CB: AnyTone AT5555N + Lemm AT-107
KF: Yaesu FT450D + Cobweb 20-6m
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

radio omwa Mk 3 ARW nie daje rady i zatyka odbiornik????

Post autor: Defcio »

Tak, ale może ktoś inny przeczyta, może się przydać.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Onwa”