RF Gain dokładka do onwa mk3

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

markkk
Posty: 41
Rejestracja: 2013-11-30, 17:28
Lokalizacja: Mielec

RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: markkk »

witam
Robił ktoś? Dokładał? Dysponuje zdjęciami jak wyprowadził potencjometr? jakiej firmy potencjometr?
W google wyczytałem że wystarczy dołozyc potencjometr 1kohm szeregowo z R5 i juz mamy RF gain. A ponieważ radyjko jest proste i dobre to wtedy było by jeszcze lepsze przy dluższych antenkach :) Chciałbym sie o to pokusic ale szukam opinii i fotek jak to inni zrobili.
pozdrawiam Marek - onwa mk3, alan 109 + sirio ML 145 power mag
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: DR-DM »

Nie spotkałem się z Onwą Mk3, która by miała dorobiony RF-Gain. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego RF-Gaina.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: tarnus »

Ja parę lat temu w jednej onwie ale grubej dokładałem RF-Gain. Wyszło w sumie dobrze. Nie pamiętam jakie wartości były rezystorów i potencjometru ale nie było do skomplikowane aby dojść do bardzo sensownej regulacji.
markkk
Posty: 41
Rejestracja: 2013-11-30, 17:28
Lokalizacja: Mielec

Re: RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: markkk »

DR-DM pisze:Nie spotkałem się z Onwą Mk3, która by miała dorobiony RF-Gain. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego RF-Gaina.
zewnetrzy kosztuje 60zł, a wewnetrzny max 5zł :) jak sie nie ma 2 lewych rąk i samemu zrobi :)
Alan 100+ to bliźniak , może w nim widziałeś? w każdym razie jak zrobie to sie pochwalę napewno, ale narazie szukam opinii i pomocy.
pozdrawiam Marek - onwa mk3, alan 109 + sirio ML 145 power mag
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: tarnus »

markkk pisze:w każdym razie jak zrobie to sie pochwalę napewno, ale narazie szukam opinii i pomocy.
Rób bo się da. Gruba Onwa to niemal to samo radio co MK3. To tylko zabawa z rezystorami i potencjometrem który trzeba wpiąć w układzie ARW. Nie wiem czy jeszcze diody nie dawałem... Musiałbym na schemat onwy zobaczyć bo nie mam tego przed oczami.
Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: DR-DM »

markkk pisze:zewnetrzy kosztuje 60zł, a wewnetrzny max 5zł :) jak sie nie ma 2 lewych rąk i samemu zrobi :)
Oczywiście, że samemu można zrobić. Najprostsza opcja nie równa się najtańsza.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
markkk
Posty: 41
Rejestracja: 2013-11-30, 17:28
Lokalizacja: Mielec

Re: RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: markkk »

tarnus pisze:
markkk pisze:w każdym razie jak zrobie to sie pochwalę napewno, ale narazie szukam opinii i pomocy.
Rób bo się da. Gruba Onwa to niemal to samo radio co MK3. To tylko zabawa z rezystorami i potencjometrem który trzeba wpiąć w układzie ARW. Nie wiem czy jeszcze diody nie dawałem... Musiałbym na schemat onwy zobaczyć bo nie mam tego przed oczami.
To sprawdź w wolnej chwili. Widziałem dwie wersje , jedna z potrncjometrem 100k i kondensatorem chyba a druga 1k bezpośrednio w szereg w R5. Przewody podobno ekranowane trzeba dawać. Była też wersja z rdzeniem.
pozdrawiam Marek - onwa mk3, alan 109 + sirio ML 145 power mag
markkk
Posty: 41
Rejestracja: 2013-11-30, 17:28
Lokalizacja: Mielec

Re: RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: markkk »

tarnus pisze:
markkk pisze:w każdym razie jak zrobie to sie pochwalę napewno, ale narazie szukam opinii i pomocy.
Rób bo się da. Gruba Onwa to niemal to samo radio co MK3. To tylko zabawa z rezystorami i potencjometrem który trzeba wpiąć w układzie ARW. Nie wiem czy jeszcze diody nie dawałem... Musiałbym na schemat onwy zobaczyć bo nie mam tego przed oczami.
kolego dołożyłem potencjometr szeregowo do R5 ale żadnej reakcji nie ma :/ kręce a szumy nie znikają ani troche a na rozmowy też bez reakcji, czyzby za mały ten rezystor 1kohm ???
Jedną nóżkę rezystora R5 odlutowałem i kabelkiem połączyłem do środkowej nóźki potencjometru, a zewnętrzną nóżke potencjometru do płyty w miejsce gdzie była nóżka rezystora, i nic :/ potencjometr nowy sprawny, sprawdziłem miernikiem i się zmienia rezystancja.

coś nie tak robię ?
pozdrawiam Marek - onwa mk3, alan 109 + sirio ML 145 power mag
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: tarnus »

markkk pisze: kolego dołożyłem potencjometr szeregowo do R5 ale żadnej reakcji nie ma :/ kręce a szumy nie znikają ani troche a na rozmowy też bez reakcji, czyzby za mały ten rezystor 1kohm ???
Jedną nóżkę rezystora R5 odlutowałem i kabelkiem połączyłem do środkowej nóźki potencjometru, a zewnętrzną nóżke potencjometru do płyty w miejsce gdzie była nóżka rezystora, i nic :/ potencjometr nowy sprawny, sprawdziłem miernikiem i się zmienia rezystancja.

coś nie tak robię ?
Teraz ci nie odpowiem, gdyż schematu nie mam w głowie a ja to robiłem jakieś 5 lat temu i nie pamiętam co i jak.
markkk
Posty: 41
Rejestracja: 2013-11-30, 17:28
Lokalizacja: Mielec

Re: RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: markkk »

tarnus pisze:
markkk pisze: kolego dołożyłem potencjometr szeregowo do R5 ale żadnej reakcji nie ma :/ kręce a szumy nie znikają ani troche a na rozmowy też bez reakcji, czyzby za mały ten rezystor 1kohm ???
Jedną nóżkę rezystora R5 odlutowałem i kabelkiem połączyłem do środkowej nóźki potencjometru, a zewnętrzną nóżke potencjometru do płyty w miejsce gdzie była nóżka rezystora, i nic :/ potencjometr nowy sprawny, sprawdziłem miernikiem i się zmienia rezystancja.

coś nie tak robię ?
Teraz ci nie odpowiem, gdyż schematu nie mam w głowie a ja to robiłem jakieś 5 lat temu i nie pamiętam co i jak.
schemat i wersje rf gain, na elektrodzie w innych postach piszą żeby szeregowo w R5 wpinać, tu akurat jest w kond wspiety - mowa o 2 wersji rf gain.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2490693.html" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
pozdrawiam Marek - onwa mk3, alan 109 + sirio ML 145 power mag
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: Piotrek-Bytom »

markkk, Bardzo pomysł mi się podoba :bravo: ;-) jak tylko uda ci się to zrobić to pochwal się efektem :-) jestem bardzo ciekaw jak to będzie działało z tym radiem :-)
mk3 to bardzo fajne radio za małe pieniądze :-) proste i bez zbędnych bajerów :-D tyle że rf-gain mógł by być w tym radiu.Gdyby producent wprowadził fabrycznego rf-gaina do tego radia to by było naprawdę super radyjko.
markkk
Posty: 41
Rejestracja: 2013-11-30, 17:28
Lokalizacja: Mielec

RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: markkk »

no udało sie, trzeba było wpiąć jak na rysunku z forum elektrody co podałem z linka, szeregowo w kondensator , ta druga wersja RF Gain na zielono.
Ale wydaje mi sie że 1kohm to za mało, troche szumów wycina ale chyba słabo ogranicza nadal, jak kupie większy potencjometr to spróbuje i dam znac i jak będzie OK to nagram jakis filmik, . a narazie tak wygląda radio z wyprowadzonym potencjometrem.
Obrazek
pozdrawiam Marek - onwa mk3, alan 109 + sirio ML 145 power mag
Awatar użytkownika
Piotrek-Bytom
Posty: 2142
Rejestracja: 2011-05-28, 13:02
Lokalizacja: Bytom JO90KI

RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: Piotrek-Bytom »

No super to wyszło ;-) Gratulacje :bravo:
markkk
Posty: 41
Rejestracja: 2013-11-30, 17:28
Lokalizacja: Mielec

RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: markkk »

ale RF Gain nie działa tak jak w innych radiach, tylko roche szumów likwiduje i tyle, wpinałem sie juz z potencjometrem w 3 miejscach (potencjometry 1k, 11, 22k). Mam filmik to wrzuce gdzies poźniej. Mozna powiedzieć że taki delikatny RF Gain wyszedł.
pozdrawiam Marek - onwa mk3, alan 109 + sirio ML 145 power mag
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

RF Gain dokładka do onwa mk3

Post autor: Besserwisser »

Zrób tłumik jak w Alanie 28.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
ODPOWIEDZ

Wróć do „Onwa”