CB-początek

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 440
Rejestracja: 2007-01-09, 20:35
Lokalizacja: śląsk
Kontakt:

CB-początek

Post autor: Fredi »

CB radio (ang. Citizen-Band – pasmo obywatelskie) – pasmo radiowe i urządzenia łączności (radiotelefony, anteny i osprzęt) pracujące w zakresie 27 MHz (11 metrów). Połączenia o zasięgu kilkudziesięciu kilometrów, a także możliwe łączności przez odbicie fali od jonosfery na kilka tys. km


Historia i idea
W odróżnieniu od krótkofalarstwa użytkownikiem CB-radio może być każdy bez konieczności posiadania licencji krótkofalarskiej (nadawczej). Historia CB Radia sięga lat 40 XX wieku, kiedy to w USA w łączności dla potrzeb obywatelskich zaczęto eksperymentować w paśmie 460-470 MHz oraz 250 MHz, a później w paśmie 27 MHz, które jest używane do dnia dzisiejszego. Twórcą CB Radia jest Al Gross, który w 1939 roku stworzył Walkie-Talkie, a w 1943 pierwsze CB Radio. W 1958 roku FCC przeznaczyła na ten cel pierwsze 23 kanały w paśmie 27 MHz.

W połowie lat sześćdziesiątych CB Radio trafiło do Europy. W Polsce zaczęło być popularne dopiero w latach 90 XX wieku, choć wcześniej zaczęto produkować jednokanałowe ręczne radiotelefony. Na początku do użytku dopuszczonych było tylko 28 kanałów. Użytkownicy zaczęli używać ostatni kanał jako kanał wywoławczy. Po rozszerzeniu pasma do 40 kanałów przeznaczenie "28" nie zmieniło się.

W Polsce, do lipca 2004 roku, aby móc nadawać w paśmie CB Radio należało oprócz zakupu radionadajnika uzyskać pozwolenie w PIR, potem PAR, jeszcze później w URTiP, a obecnie w UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 lipca 2004 roku (Dz.U. Nr 169, poz. 1774), nadawanie na terenie Polski w zakresie częstotliwości 26,960-27,410 MHz nie wymaga już uzyskania pozwolenia. Jednakże, w wypadku kontroli drogowej, należy okazać się świadectwem homologacji CB Radia lub deklaracją zgodności CB Radia z normą PN-ETS 300 135.


Modulacja i moc nadawania
Do nadawania w paśmie CB w Polsce używa się radiotelefonu pracującego z modulacją AM lub FM nadającego z mocą do 4 W, a z modulacją SSB do 12 W PEP.


Częstotliwości
W Polsce do łączności w paśmie CB zostały przeznaczone częstotliwości od 26,960 MHz do 27,410 MHz. Jest to tzw. podstawowa czterdziestka, czyli 40 kanałów oddalonych od siebie co 10 kHz. Pomiędzy niektórymi kanałami istnieje odstęp 20 kHz, takie puste miejsca nazywane są dziurami i zwykle oznacza się je numerem poprzedzającego kanału razem z literką A. Kanały te to 3A, 7A, 11A, 15A oraz 19A. W tym podstawowym paśmie istnieje kilka kanałów przeznaczonych dla specjalnych zastosowań. Kanał o numerze 9 służy do wzywania pomocy i nazywany jest kanałem ratunkowym. Kanał o numerze 19 służy do komunikacji między pojazdami i jest nazwany kanałem drogowym. Na dużym obszarze Polski jako kanał wywoławczy, czyli kanał, na którym wywołuje się rozmówcę, a potem zmienia się częstotliwość w celu prowadzenia rozmowy, jest kanał 28. Przyjęło się też, że kanał o numerze 2 wykorzystuje się do wzywania taksówek i łączności między nimi.

Ze względów technicznych w Polsce, częstotliwości kanałów przesunięte są o 5 kHz w dół, czyli w tak zwane "zera"". Jest to spowodowane używaniem w dawnych jednokanałowych radionadajnikach (Tukan, Echo) rezonatorów kwarcowych o częstotliwościach zakończonych zerem.

Na świecie stosuje się, oprócz podstawowej "czterdziestki", dodatkowe częstotliwości od 25,610 MHz aż do 28,750 MHz (częstotliwości powyżej 28,000 MHz są międzynarodowo przyznane krótkofalowcom i nie mogą być używane przez inne służby). Okalają one niejako podstawowe czterdzieści kanałów i w Polsce ich używanie jest nielegalne. Mimo to używa się ich przede wszystkim do dalekich łączności DX, głównie z modulacją SSB.

Pasma częstotliwości CB Radio:

A – 26,065 do 26,505 MHz
B – 26,515 do 26,955 MHz
C – 26,965 do 27,405 MHz - i tylko to pasmo jest LEGALNE w Polsce.
D – 27,415 do 27,855 MHz
E – 27,865 do 27,995 MHz
Częstotliwości podane są w piątkach – dla Polski należy odjąć 5 kHz.

W radiach z sześcioma "czterdziestkami", np. Pearce-Simpson Super Cheetach, Lafayette Typhoon II czy Midland Alan 87 (oraz ich klony), podstawowa czterdziestka jest oznaczona jako D, zaś poniżej wspomnianej A jest jeszcze dodatkowe 40 kanałów.


Rodzaje urządzeń CB-radio
Podstawową zaletą CB-radio zdobywającą dla niego coraz więcej zwolenników jest możliwość nawiązywania łączności z punktami ruchomymi. Stwarza bowiem możliwość bezpośredniego nawiązywania kontaktu między zainteresowanymi bez ograniczeń wynikających z rozmieszczenia sieci telekomunikacyjnej. Urządzenia CB produkowane są jako stacjonarne, przewoźne i przenośne.

Urządzenia przenośne, tzw. niezależne, zawierają w jednej obudowie wszystkie elementy niezbędne do samodzielnego działania. Są one na ogół małe i lekkie. Mają składaną antenę, lub bardziej wygodną, lecz o mniejszym zasięgu krótką antenę gumową. Istnieje możliwość stosowania wymiennego obu odzajów anten, a także przyłączenia się do anteny stacjonarnej. Urządzenia te sasilane są z wewnętrznych źródeł zasilania (baterie, akumulatory) z możliwością podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania (akumulator samochodowy, zasilacz stabilizowany...).Baterie bardzo szybko się wyładowują, szczególnie przy częstym nadawaniu dużą mocą. Są to powody milknięcia odbiornika przy mocniejszym sygnale. Związane jest to z większym poborem prądu z baterii, nie mówiąc już o spadku mocy nadawanej i tym samym zmniejszeniu się zasięgu. Z tego powodu zaleca się stosowanie akumulatorów i ich systematyczne doładowywanie, a raz na kwartał rozładowanie do dopuszczalnego minimum i ponowne naładowanie. Takich zabiegóow wymagają akumulatory kadmowo-niklowe, ponieważ upływności poszczególnych ogniw są różne, a przeładowywanie jest bardzo szkodliwe (wiąże się z tym wydzielanie temperatury; jest to oznaka, że ładowanie należy przerwać).Większość urządzeń przenośnych nie wymaga wyjmowania akumulatorów do ładowanie, gdyż wyposażone są one w odpowiednie gniazdo, do którego przyłącza się prostownik
Materiały ze stron pl.wikipedia.org
Ostatnio zmieniony 2007-11-29, 23:02 przez Fredi, łącznie zmieniany 3 razy.
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Pozwole sobie na małe sprecyzowanie. Pierwszy CB Club jaki powstał na świecie to Włoski Alfa Tango ( AT zrzesza najlepszych DX - women & DX - men ) . Pierwszy CB Club jaki powstał w polsce to Echo Echo ( East Eagle - Orzeł Wshodu , podobny jak AT ) , drugi duży CB Club w Polsce to Whisky Echo ( White Eagle - Biały Orzeł ) . Najsłynniejszy monitor wywoławczy swiata 27,555 (SSB) ,to monitor Clubu Alfa Tango .
Ostatnio zmieniony 2007-12-12, 21:56 przez Marek, łącznie zmieniany 1 raz.
Zablokowany

Wróć do „FAQ”