"Maszt" 2 metry + Srio Thunder 27 - szumy na 3 es

Wszystko co dotyczy budowy, ochrony i bezpiecznego instalowania i użytkowania masztów i instalacji antenowych.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

marek22
Posty: 31
Rejestracja: 2011-05-07, 09:39
Lokalizacja: praca w terenie

"Maszt" 2 metry + Srio Thunder 27 - szumy na 3 es

Post autor: marek22 »

Witam kolegów,

Rozpocząłem mały projekt pt "pierwsza baza" CB.

Moim głównym celem jest możliwość porozumiewania się z ręczniakiem Alan 42.

Jako antenę wybrałem helikalną Srio Thunder 27, jest to 1/4 fali.

Te antenkę zamontowałem ją na "maszciku", 2 metrowym co wraz z anteną daje mi przepisowy rozmiar 3 metrów (nie chciałem bawić się w pozwolenie na budowę, tym właśnie kierowałem się przy zakupie, dla tego taka mała).

Radyjko niestety na początek mobilowe, tti TCB-771.

Mój problem jest następujący, po zapaleniu sprzętu samych szumów mam 3 esy, w zasadzie przez wszystkie kanały.

Odnośnie SWR pokazuje mi pomiar
1 - 1,5
20- 1,4
40- 1,4



Żeby to wyciąć muszę SQL-a dać prawie pod sam koniec.

Zastanawiam się, czy uziemienie masztu spowodowało by usunięcie lub redukcję szumów ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Post autor: killer »

Ja bym proponował posadzić wyżej antenę i przenieść w inne miejsce.
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

marek22 pisze:Te antenkę zamontowałem ją na "maszciku", 2 metrowym co wraz z anteną daje mi przepisowy rozmiar 3 metrów (nie chciałem bawić się w pozwolenie na budowę, tym właśnie kierowałem się przy zakupie, dla tego taka mała)
źle interpretujesz te prawo , sam masz nie może mieć więcej niż 3 m , antena to swoją droga czyli tyle ile potrzeba , a wszelkie spółdzielnie to moga najwięcej narobić ...

gdzieś coś ci zasiewa najwidoczniej , może coś wokoło anteny albo wokoło radia , może i nawet zasilacz
konrad12

Post autor: konrad12 »

marek22 pisze:pozwolenie na budowę
Czyli mieszkasz w bloku, czy masz swój domek ?
Jak swój domek to stawiaj jak najwyżej, nie przejmuj się niczym.

A te zakłócenia masz cały czas 24h na dobę ? Być może blisko pracuje jakieś urządzenie - zakłócacz.
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

konrad123456789, jeśli w bloku to też niech stawia i sie nie przejmuje , temat cały czas wałkowany
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

marek22 pisze:Radyjko niestety na początek mobilowe, tti TCB-771.

Mój problem jest następujący, po zapaleniu sprzętu samych szumów mam 3 esy, w zasadzie przez wszystkie kanały.
podłącz inne radio z lepszymi filtrami, bo TTI dobrymi filtrami przeciw zakłóceniowymi nie grzeszy :-P, kolega z forum domino.pl ma zakłócenia na 4-5s i nic nie może z tym zrobić :-/ Nie wspomnę o Hasanie-Łódź, który ma bazę poza miastem i też coś mu sieje. Czasami trafi się takie miejsce i nic nie można poradzić :-|
Popróbuj: dać wyżej, w innym miejscu może akurat :-?
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
marek22
Posty: 31
Rejestracja: 2011-05-07, 09:39
Lokalizacja: praca w terenie

Post autor: marek22 »

Witajcie koledzy,

Mieszkam w kamienicy, i nie chodziło mi tutaj o zgodę "mieszkańców" bo tu mam wolną rękę tylko o zgłaszanie jako budowę, tutaj potrzebował bym już projektów instalacji od architekta i poleciał bym w koszty.

Jestem osobą która musi dawać przykład a nie łamać prawo więc klasyczne olanie przepisu "bo nikt nie zgłosił" niestety odpada.

Chciałem kupić antenę Masen 1/2 fali, ale właśnie z tego powodu się wycofałem, to monstrum ma ponad 5 metrów.

Maszt postawiłem przy złączeniu 2 budynków (jeżeli sytuacja będzie sprzyjająca to zamieszczę zdjęcia) antena jest całkowicie ponad budynkiem, tak że ze wszystkich stron ma wolną przestrzeń. Jest również powyżej anten RTV oraz w odległości większej niż 3 metry.


Moim pierwszym krokiem będzie z pewnością udanie się na dach z krótkim kabelkiem i próba z ręczniakiem ponieważ mam obawy czy zakłócenia nie są też spowodowane przewodem. Nie jest on najwyższej jakości, porządne kosztują po 10 zł, a ja faktycznie "zliśiłem" się wybrałem tańszy. Po za miedzianym oplotem ma również miedzianą folię, jego model to H-155 a jego długość to około 17 metrów (docinałem zgodnie z instrukcją anteny).
odłącz inne radio z lepszymi filtrami, bo TTI dobrymi filtrami przeciw zakłóceniowymi nie grzeszy
Masz na myśli zakłócenia z anteny ?

Podłączyłem Alana 42, przez konwerter BNC -> UC1 i mam zakłócenia na 6 esów. (to zapewne wina faktu że ręczniaki są ogólnie czulsze).

Zastanawia mnie, może jest jakiś filtr który można by wpiąć przed radiem, albo zaraz za anteną ?


Odnośnie zmiany lokalizacji anteny to ta jest najdogodniejsza, aby coś zmienić na "lepsze" trzeba by dać dłuższą albo antenę albo maszt.

Ewentualnie jaką antenę byście polecili, gdyby iść tropem jej wymiany (najmilej gdyby się jakoś w miarę łatwo stroiła) i dała ewidentny wzrost wydajności względem poprzedniej.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

marek22 pisze:Chciałem kupić antenę Masen 1/2 fali, ale właśnie z tego powodu się wycofałem, to monstrum ma ponad 5 metrów.
Ty mówisz że 5 metrów to już monstrum, ja zastanawiam się nad LEMM AT-92 lub LEMM AT-107 (jedna 7 druga 8 metrów) To już są prawdziwe monstrum.

PS. Czasem nie warto na siłę uszczuplać wszystkiego do minimum, efekt końcowy zazwyczaj przynosi mizerne wyniki.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
konrad12

Post autor: konrad12 »

marek22 pisze: i nie chodziło mi tutaj o zgodę "mieszkańców" bo tu mam wolną rękę
To co najważniejsze masz :-)
marek22 pisze: tylko o zgłaszanie jako budowę, tutaj potrzebował bym już projektów instalacji od architekta i poleciał bym w koszty.
Przestań głupoty wymyślać, nie kombinuj hehe :-)
marek22 pisze:Jestem osobą która musi dawać przykład a nie łamać prawo więc klasyczne olanie przepisu "bo nikt nie zgłosił" niestety odpada.
To musisz zapłacić za projekt masztu itp. więc jakieś 2 tyś, przynajmniej jak u mnie w budynku wstawiano nową bramę i trzeba bylo postawić 5 pustaków na krzyż.
marek22 pisze:długość to około 17 metrów (docinałem zgodnie z instrukcją anteny).
Możesz to dokładniej wytłumaczyć, co docinałeś, jak, po co ?
marek22 pisze:Masz na myśli zakłócenia z anteny ?
Że zakłócenia wchodzą przez antenę, a nie zasilanie.
bartek1706
Posty: 1470
Rejestracja: 2009-07-08, 13:50
Lokalizacja: konstancin KO02NB
Kontakt:

Post autor: bartek1706 »

H155 to dobry kabel, więc to nie wina tego. Nie masz w pobliżu jakiegoś AP, zasilacza do niego lub do kompa? To sieje bardzo często.
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

marek22 pisze:tylko o zgłaszanie jako budowę, tutaj potrzebował bym już projektów instalacji od architekta i poleciał bym w koszty
kto ci takich bajek naopowiadał ?
marek22 pisze:Jestem osobą która musi dawać przykład a nie łamać prawo więc klasyczne olanie przepisu "bo nikt nie zgłosił" niestety odpada.
a więc w mundurówce robisz którejś ?
marek22 pisze:to monstrum ma ponad 5 metrów.
marcin82w pisze:To już są prawdziwe monstrum.
wy chyba prawdziwych anten nie widzieliście
marek22 pisze: Nie jest on najwyższej jakości, porządne kosztują po 10 zł,
to ty może sklep zmień , rg-213 kupowałem po 5 zł
marek22 pisze:Ewentualnie jaką antenę byście polecili, gdyby iść tropem jej wymiany (najmilej gdyby się jakoś w miarę łatwo stroiła) i dała ewidentny wzrost wydajności względem poprzedniej.
chociażby tą masena 1/2 fali
marek22 pisze:jego długość to około 17 metrów (docinałem zgodnie z instrukcją anteny
ty zacznij czytać forum bo widać że coś wiesz ale nie do końca

Za brak kultury wypowiedzi i szacunku do innych osób - paseczek
Ostatnio zmieniony 2011-05-24, 21:42 przez darelk, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

darelk, przyhamuj trochę :evil: nie każdy jest alfą i omegą. Dla mnie kolega marek22, może być nawet prezydentem. Ma problem więc zwrócił się o pomoc.
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

Ma problem więc zwrócił się o pomoc.
żałośni jesteście ...


Jeżeli tak uważasz, to odpocznij od nas :evil:
Ostatnio zmieniony 2011-05-25, 08:31 przez darelk, łącznie zmieniany 1 raz.
miost
Posty: 174
Rejestracja: 2009-08-03, 19:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: miost »

słusznie liczy się jakiekolwiek 3 metry
Radio: YOSAN JC 2204
Antena: Sirio ML 145
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maszty i Instalacje Antenowe ”