Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
zygiboos
Posty: 25
Rejestracja: 2012-03-22, 20:22
Znak/ranga: webmaster

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: zygiboos »

Witam po dłuższej przerwie. Przez jakiś czas nie miałem CB, zmieniłem auto i dość miałem już problemów z długimi antenami, haczeniem batem na parkingach podziemnych i w garażach - darowałem sobie temat.

No ale cóż, długo nie wytrzymałem :-) , za CB bardzo zatęskniłem i jestem z powrotem 8-) .

Tym razem nietypowo. Miejsce montażu to Ford w wersji ST, czyli niby taka rodzinna limuzynka, ale jak trzeba to zmienia się w wyścigówkę. Tak więc biorąc pod uwagę element zaskoczenia, i to że mnie wkurzały długie anteny - postanowiłem pociągnąć temat dalej i zrobić też ukrytą na zewnątrz instalację CB - dla kolejnego zaskoczenia :evi: .

Tak wygląda moja antena (czyli w sumie nie wygląda) :)

Obrazek Obrazek Obrazek

Efekt mimo "braku" anteny całkiem niezły, udało mi się porozmawiać w mieście z osobami 2-4 km dalej i obie strony dobrze się słyszały.

----
Co do środka postanowiłem, że nic nie będę dziurawił więc na razie radio jest wsunięte między tunel a fotel pasażera (w planach mocowanie na rzep samoprzylepny Tesa). Radyjko M-Tech Legend II - wybrałem z uwagi na sentyment do ergonomii użytkowania Unidena 520 no i przekonała mnie przystępna cena w radiu ze środkiem porządnego Harego II Classic.

Obrazek Obrazek Obrazek

Uchwyt przykręciłem w taki sposób żeby żaden zewnętrzny plastik nie został nawiercony - miejsce wygodne, gruszka nie przeszkadza w żadnej czynności - a jak zdemontuję, śladu nie będzie.

Obrazek Obrazek Obrazek


Dla niewtajemniczonych i dalej doszukujących się anteny CB na pierwszych zdjęciach mała podpowiedź ;-) :

Obrazek

Antena to Sirio Triflex, udaje zwykłą antenę radiową (którą też jest). Po zdjęciu lampki podsufitki poszerzyłem troszkę otwór i przykręciłem nową antenę. Z anteny pociągnąłem 2 kable CB oraz FM (wymiana kabla FM jest konieczna) prawym słupkiem a potem do konsoli środkowej. Wszystko działa świetnie - zasięg FM nawet lepszy, a antena sama wycisza radio przy nadawaniu.

Jestem zadowolony, działa to naprawdę przyzwoicie, mój poprzedni Yossan Turbo z anteną w dachu Sirio Yossan 1200 wcale drastycznie lepszy nie był :)

----
PS. Jedyny problem to zakłócenia po kablu antenowym podczas włączania spryskiwaczy. Kabel antenowy idzie prawym słupkiem - jest tam też wężyk spryskiwacza - muszę coś na to wymyślić (nie sądziłem, że przemieszczanie się płynu robi jakieś pole elektrostatyczne). Elektrycznie nie odnotowałem żadnych zakłóceń (mimo że zasilanie wziąłem z zapalniczki z tunelu środkowego). Elektrycznie nie sieją ani wycieraczki, ani silnik, ani szyby, ani nawet spryskiwacze (jak wyjąłem antenę jest cisza na radiu podczas spryskiwania).
Ostatnio zmieniony 2016-11-13, 10:24 przez AntekPabianice, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: literówki
Radio: President Harry III ASC, Antena: SIRIO Triflex, Pojazd: Ford Mondeo ST220.
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montarz

Post autor: domino.pl »

Bez anteny nie zbiera zakłóceń z eteru. Podłączenie anteny sprawia że zakłócenia z silniczka wpadają do radia przez antenę, niekoniecznie przez kabel i płynący płyn . Do usłyszenia w Zgierzu.
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
RobertG7
Posty: 76
Rejestracja: 2013-07-29, 16:22
Lokalizacja: Podlasie

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: RobertG7 »

Nie wiem czy wypada słowa krytyki tu pisać, ale zaryzykuję i stwierdzam, że ta antena wizualnie nie pasuje na przód dachu. Oryginalna "fm-ka" jest dłuższa i bardziej pochylona. To tyle :)
Podpis bez buraczanych tekstów i życiowych prawd.
baza: Y FT-950 + Delta M0PLK,
mob: J1, HR5500, WA-27, T5000
Awatar użytkownika
zygiboos
Posty: 25
Rejestracja: 2012-03-22, 20:22
Znak/ranga: webmaster

Re: Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: zygiboos »

RobertG7 pisze:Nie wiem czy wypada słowa krytyki tu pisać, ale zaryzykuję i stwierdzam, że ta antena wizualnie nie pasuje na przód dachu. Oryginalna "fm-ka" jest dłuższa i bardziej pochylona. To tyle :)
No mam takie samo zdanie, Sirio Triflex lepiej wyglądała by z tyłu. Oryginalna była ładniejsza, linię miała idealną z przednią szybą no i fakt, była dłuższa (ale o dziwo działała nawet gorzej z FM). No ale coś za coś - na szczęście na antenę nikt nie zwraca uwagi - to się zauważa tylko jak się o tym wie ;-)


domino.pl pisze:Bez anteny nie zbiera zakłóceń z eteru. Podłączenie anteny sprawia że zakłócenia z silniczka wpadają do radia przez antenę, niekoniecznie przez kabel i płynący płyn...
Wygląda na to, że masz kolego całkowitą rację, dziś spróbowałem oddalić kable od wężyka i nic to nie dało - musi iść po elektryce (nawet lepiej się z tym czuję bo było to dla mnie nielogiczne, że gumowa rurka z płynem sieje). Dodatkowo wsłuchałem się porządnie i przednie silniczki przy opuszczaniu szyb też lekko sieją (przy podnoszeniu nie).


1. W związku z tym pytanie, czy możecie mi polecić jakiś działający filtr, który mógłbym założyć na czerwony kabelek? Lub może są jakieś filtry antenowe? Dodam, że da się tak skręcić RF-G i SQ żeby dało się radia używać normalnie w mieście i żeby nie było słychać siania, no ale tracę na tym cenne kilometry w trasie :)

2. Drugie pytanie bonusowe: Pierwszy raz stroiłem antenę samodzielnie. Po dłuższej walce SWR pokazał mi:


- 2,2 na kanale 40
Obrazek

- 2,3 na kanale 1
Obrazek

- dokładnie 1 na kanale 19 i 20 (czyli w sumie idealnie)
Obrazek

Czy tak może być, czy wartości na skrajnych są trochę za wysokie i powinienem pobawić się jeszcze skręcaniem lub wykręcaniem końcówki w antenie?
Dodam, że dość długo się bawiłem, dałem radę zejść do SWR 1 na kanałach skrajnych, ale na drugim końcu potrafiło dojść wtedy do wartości nawet 9! To jest chyba najlepsze ustawienie jakie znalazłem, stąd pytanie czy jest sens dalej walczyć czy raczej tak już może zostać?
Radio: President Harry III ASC, Antena: SIRIO Triflex, Pojazd: Ford Mondeo ST220.
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Re: Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: Speed »

zygiboos pisze:stąd pytanie czy jest sens dalej walczyć czy raczej tak już może zostać?
Jeżeli jest to zwykły antymisiek (a wnioskuję, że tak) to zostaw jak jest.
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: Olo.. »

Najlepszy filtr dla Ciebie to porządne radio.

P.S. Swr ok.
Ostatnio zmieniony 2016-11-13, 15:03 przez Olo.., łącznie zmieniany 1 raz.
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: AntekPabianice »

Krótka antena - wąsko się stroi. Jest idealnie, zostaw.
Co do zakłóceń, to odłącz antenę, jeśli dalej będzie siało, to zakłócenia idą po zasilaniu, jeśli przestanie, to wchodzą przez antenę.
Likwidowanie zakłóceń:
http://cb-forum.pl/viewtopic.php?f=21&t ... 66aa94c2f8" onclick="window.open(this.href);return false;
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
zygiboos
Posty: 25
Rejestracja: 2012-03-22, 20:22
Znak/ranga: webmaster

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: zygiboos »

Olo.. pisze:Najlepszy filtr dla Ciebie to porządne radio.
No super ale to bym musiał wydać 700 - 1200 zł :) I pewnie nie miał bym tak fajnej obsługi gałkami (wszędzie teraz przyciski), dziadowskie bursztynowe wyświetlacze (wszędzie teraz takie wciskają). No ale bardzo chętnie usłyszę jakie radio powinienem kupić - w zasadzie na to mam 30 dni na zwrot w Media-Markcie, może by mi się udało :)
AntekPabianice pisze:Co do zakłóceń, to odłącz antenę...
Tak jak wspominałem wcześniej w pierwszym poście, odłączyłem antenę i wszelkie sianie zniknęło, ale kolega wyżej powiedział, że to nie ma sensu bo bez anteny po kablach i tak nie będzie słychać siania. Dzięki za podlinkowanie tematu, poczytam, zobaczę co uda mi się zrobić :)
Speed pisze:Jeżeli jest to zwykły antymisiek (a wnioskuję, że tak) to zostaw jak jest.
Tak, to typowy antymisiek + możliwość spytania czemu taki korek i jaki długi, głównie używany na 19-stym.
Ostatnio zmieniony 2016-11-13, 15:11 przez zygiboos, łącznie zmieniany 1 raz.
Radio: President Harry III ASC, Antena: SIRIO Triflex, Pojazd: Ford Mondeo ST220.
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Re: Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: Speed »

zygiboos pisze:No super ale to bym musiał wydać 700 - 1200 zł :) I pewnie nie miał bym tak fajnej obsługi gałkami (wszędzie teraz przyciski), dziadowskie bursztynowe wyświetlacze (wszędzie teraz takie wciskają). No ale bardzo chętnie usłyszę jakie radio powinienem kupić
Herbert I, jeżeli gabaryt nie jest dla Ciebie problemem :-P
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
Awatar użytkownika
zygiboos
Posty: 25
Rejestracja: 2012-03-22, 20:22
Znak/ranga: webmaster

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: zygiboos »

No właśnie gabaryt jest to problem... Mondeo tak zabudowane, że ledwo się mieści ten Legend II. A zależy mi żeby było na środku (pasażer też czasem gada). Herbert Ładny no i da się używkę za 500 zł wyrwać (trochę 2x za drogo dla mnie, no ale może kiedyś bym się skusił... gdyby kurcze nie ten rozmiar... :( ). Jeżeli mogę prosić jeszcze o jakąś inną poradę w okolicy 300 zł i trochę mniejszą to chętnie rozważę.
Radio: President Harry III ASC, Antena: SIRIO Triflex, Pojazd: Ford Mondeo ST220.
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: Olo.. »

Harry 3 tylko troszkę większe. ..
Ostatnio zmieniony 2016-11-13, 15:38 przez Olo.., łącznie zmieniany 1 raz.
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: AntekPabianice »

Podjedź do Konektora, daleko nie masz, to sobie sprawdzisz, co daje radę w Twoim aucie. Pogadaj z domino.pl i sprawdź DNT Carat.
Jak nie chcesz zmian, a zakłócenia to tylko kwestia spryskiwaczy, to chyba da się z tym żyć ;-)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
zygiboos
Posty: 25
Rejestracja: 2012-03-22, 20:22
Znak/ranga: webmaster

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: zygiboos »

Poszedłem jeszcze raz do samochodu, pogadałem trochę - z radia i anteny jestem zadowolony, zasięg fajny. Połączenie między kurakiem a dąbrówką w Zgierzu (praktycznie 5 km) - ładny czysty odbiór i nadawanie.

Obrazek

Bez sensu w sumie teraz to radio zamieniać, chyba, że rzeczywiście postanowiłbym zwrócić je do Media, ale co mi to da, wydam tylko więcej kasy na lepsze radio i najprawdopodobniej kosztem zadowolenia ze sposobu obsługi i wyglądu, będzie jeden szum mniej (i to "być może"). Tak czy siak żyć się z tym jak najbardziej da. Już w 2/3 SQ nie słychać zakłóceń ze spryskiwaczy zupełnie. I w sumie w mieście często na tak skręconym jeżdżę a i spryskiwacze nie działają cały czas przecież. Jak najbardziej da się z tym żyć :-D .

Myślałem zwyczajnie, że są jakieś filtry zakładane na plusowy przewód, które by sprawę wyeliminowały lub mocno wyciszyły, bo inne rozwiązania jak szukanie nowego radia raczej się nie opłacają, zbyt mało to przeszkadza ;-)



PS. Poprawiłem montaż:

Zmieniłem delikatnie miejsce (przesunąłem troszkę do przodu) i przyczepiłem na bardzo mocnym samoprzylepnym rzepie firmy TESA (kupione w Castoramie) - jest tak mocny, że jak chciałem zmienić miejsce delikatnie to, aż metalowa klapa w radiu się odkształcała przy odrywaniu. Dzięki temu nawet jak ktoś odsunie fotel - radio pozostanie w miejscu. Dodatkowo miękką częścią rzepu zabezpieczyłem też sam fotel przed przetarciami. Żadna funkcja w samochodzie, nawet uchwyt na kubek nie zostały ograniczone:

Obrazek

Obrazek
Radio: President Harry III ASC, Antena: SIRIO Triflex, Pojazd: Ford Mondeo ST220.
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: Olo.. »

Masz jednego z większych szumofonów a Ty o szumach piszesz... Skoro Ci odpowiada to nic nie zmieniaj... ;-)
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
Awatar użytkownika
zygiboos
Posty: 25
Rejestracja: 2012-03-22, 20:22
Znak/ranga: webmaster

Ford Mondeo MK3 "Rolf" HB - ukryty montaż

Post autor: zygiboos »

Hmm, dziwne, przecież to dokładnie Harry II Classic (swojego czasu bardzo polecane radio) bez zmian na płycie, od kiedy to taki szumofon? Kurcze, jak miałem Unidena 520 PRO XL też tak pisaliście, że to szumofon (a byłem zadowolony) - no to jest jest chyba klasę wyżej od ubocika.

Porównanie:
https://www.youtube.com/watch?v=dZoW1xuT-fw" onclick="window.open(this.href);return false;
Radio: President Harry III ASC, Antena: SIRIO Triflex, Pojazd: Ford Mondeo ST220.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ford”