Test Unidena 520

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
zenobek
Posty: 909
Rejestracja: 2007-12-29, 23:12
Lokalizacja: Bytom

Test Unidena 520

Post autor: zenobek »

Czy się uwziąłem? Chyba nie. Nienawidzę U520. Chyba to zauważyliście. :mrgreen: Niemniej jednak potrafię zdobyć się na odrobinę obiektywizmu i przeanalizować fakty.

Zawsze zastanawiało mnie czy decyzja UKE to wybieg polityczny czy formalny zabieg mający ukrócić handel tandetą. Jedni mówili tak, inni inaczej. Czy różnicę słychać "gołym uchem", czy tylko specjalistyczny sprzęt potrafi to wykryć? Trzeba przetestować i tylko w ten sposób można przekonać się naocznie. (nausznie)

Nigdy do tej pory nie maiłem okazji porównać na żywo u520 z czymkolwiek innym. W porównywalnych warunkach (nie zawsze można w takich samych). Skoro jednak są to tylko porównywalne warunki to naszym słabeuszom należy dać fory. Potraktować ulgowo. Przymknąć oko. No to dajemy.

Jako radio odniesienia w stosunku do rzeczonego U520 wybrałem P. Walkera (akurat taki się napatoczył). Anteny bardzo podobne: U520 z President Alaska. Walker z Sirio ML-145. Bardzo podobne. ML-145 trochę dłuższa - parę centymetrów (u520 dostaje fory). Jako odbiornik, w obu przypadkach robił Alan 28 z Lemm-em 1700.

No to pojechaliśmy. Z premedytacją wybieram krótkie dystanse. Bardzo krótkie. Niektórzy będą negować. Za krótkie. Wcale nie za krótkie, jeśli chcemy oszacować sianie U520 TRZEBA to robić na bardzo krótkich dystansach. Myślę sobie: "Jeśli to będzie słychać to właśnie wtedy najlepiej". Wybieramy jakiś kanał około 30. Kolega naciska PTT i gada do mnie. Modulacja prawidłowa. Sygnał czytelny. Oczywiście w A28 odbiornik się nie "ZATYKA" (cokolwiek to znaczy). Jedziemy w odległości ok 50-100m. No zaczynam kręcić gałą zmiany kanału. Kanał niżej: właściwie nie słychać różnicy w jakości modulacji po zmianie kanałów. Modulacja jest bez zmian, w s-meter-ze palą się wszystkie diody. Spoglądam na wskaźnik kanałów. Kanał z pewnością zmieniłem. Różnicy w jakości modulacji nie stwierdziłem. :shock: Myślę sobie blisko jest, bardzo blisko, to normalne.
Znowu zmiana kanału.... Różnicy w jakości przekazu nie stwierdzono.
Znowu zmiana kanału.... Różnicy w jakości przekazu nie stwierdzono.
.....
Znowu zmiana kanału.... Różnicy w jakości przekazu nie stwierdzono.

Pięć kanałów do góry i słychać jak na tym właściwym. Dopiero po szóstym "pstryk" dźwięk zaczyna charczeć, s-meter wskazuje coraz mniejszą siłę....... I tak samo jest przy przełączeniu kanałów w górę jak i w dół. Reasumując przekaz doskonały na "10 kanałach", "cokolwiek" słychać na 20 (dwudziestu) kanałach. Do diabła: jeden "siewnik" zajmuje pół pasma CB. :shock: :shock: :shock:

Dajemy fory ubotowi i jedziemy z łokerem. Stajemy w odległości 10-15m. Kumpel naciska PTT i zaczyna liczyć. Kanał odniesienia modulacja prawidłowa. "Pstryk" - jeden kanał niżej. Siłą sygnału spada z +30 do 7. :shock: :shock: :shock: Modulacja charcząca. Dźwięk nieczytelny. "Pstryk" - drugi kanał niżej siła sygnału 1s - ledwo słychać, że ktoś coś gada. Jeszcze jeden pstryk: cisza!. :shock: :shock: :shock: W drugą stronę (wyższe kanały) jest trochę gorzej. Ale tylko ciut. Przy pierwszym, drugim, trzecim pstryk s-meter wskazuje 7-5S (z tendencją malejącą) modulacja jest charcząca, nieczytelna a kolejny pstryk to już tylko ślady modulacji, dalej cisza.

Tiaaaaaa. Uniden dostał fory: krótsza antena - zaledwie pare cm ale jednak, dużo większa odległość: różnica kilkukrotna. A mimo wszystko poległ. Został zmiażdżony. Przygnieciony. Zdruzgotany. Obnażył swoje słabości.

Koleżanki i koledzy. Pewnie nie każdy egzemplarz jest tak felerny. Jeśli UKE w testowanej partii znalazł tylko parę procent tak zachowujących się egzemplarzy to nie dziwie się decyzji o umieszczeniu U520 na "czarnej liście".

To już jest koniec.
Sprawdziłem moc radiotelefonów: Była porównywalna. Uniden może miał mniejszą na grubość wskazówki.... Anteny zestrojone. SWR nie przekraczał 1,3.

Koleżanki i koledzy. Jedno tak zachowujące się radio to nie problem, natomiast jak ich będą setki możemy nie dogadać się wcale.

pozdrówko
(zdruzgotany) zenobek

Tytuł troszkę nie pasuje , troszkę zmieniłem
Krecik
Ostatnio zmieniony 2009-07-16, 20:48 przez zenobek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Norbi_Zgierz
Posty: 1990
Rejestracja: 2007-12-04, 06:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Norbi_Zgierz »

Zenobku a dlaczego nie robisz testów na np.TTI770,Cobra19DX,Alan 100+ :?: :?: :roll:
Przecież to też bardzo dobre radia :mrgreen:
Nie dziwi Cię fakt że Unidena kupuje bardzo dużo osób, a te radia które wymieniłem tylko mały procent populacji :mrgreen:
Na siłe chcesz udowodnić wszystkim że Uniden520XL jest bleee,że sieje,ma do d odbiornik itp.
Wiesz ja jeżdże Kangurem, a chciałbym Mercedesem i nie wymieniam wad mojego auta,bo wiem na co mnie stać :mrgreen:

Pozdrawiam,
<zdegustowany>Norbi :roll:
Sztuczna inteligencja nie może równać się z naturalną głupotą!!!.
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

I co teraz powiedzą użytkownicy U-520?

Zenobek - rzeczowe podejście do sprawy i nareszcie ktoś napisał prawdę o Ubocie.
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
bartek1706
Posty: 1470
Rejestracja: 2009-07-08, 13:50
Lokalizacja: konstancin KO02NB
Kontakt:

Post autor: bartek1706 »

Również taki test przeprowadzałem. Sianie uboota mojego znajomego to około 3-4 kanały góra i dół. :-?
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

tylko że porównanie radia za 200 z radiem za 600 może być trochę nie halo... ja bym chciał zobaczyć właśnie inne radyjka z niższej półki w równoległym teście... podobnym...
Obrazek
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

super tytuł tematu: Kiła, padaka, zakażenie.
aż się chce go odwiedzić...

OK. uniden jest ble...
alana 28 nie chciał bym widzieć w tym teście, wolałbym presidenta Walkera dla wiarygodnego porównania...
unideny trafiają sie różne... i lepsze co nie sieją i gorsze... to wada...

przerobiłem około 25 sztuk nowych unidenów, od dwóch dostawców... lutowałem wtyczki,każdego sprawdzałem... jak nadaje... 2 razy trafił się uniden co siał na sąsienim kanale... i tylko sąsiednim...

u mnie na bazie obserwowałem działanie unidenów... mobil na 19 pyta o drogę, ja na 16 gadam ze znajomym z bazy... nagle na 16 kanale głos pytajacego się mobila o dróżke... poleciałem na 19 pytam , co ma za radio, uniden 520 2 letni... było ode mnie oddalony odsłownie o 250 metrów...

inna sytuacja 2 kolesi pytało się jakie mają radia, jeden presidenta jakiegoś, a drugi unidena 520, sprawdzam, kanał nizej/wyzej brak modulacji/sygnału, wiem na 100% że byli około 500 metrów od mojej anteny bazowej...

sprawa jasna unideny sieja albo nie... kwesta samego radia...
a spotkałeś sie z alanami 78 bardzo często sieja... przynajmniej często obserwowałem to gdy byłem w Łodzi...


zenobek dać ci medal za odkrycie ameryki...Obrazek

uświadamiać OK.

Dać możliwosc wyboru. 450 zł president johhny 2 nowy, 220 zł ryzyk fizyk nowy uniden 520 (dla stałych klientów 160 zł) ; 250 zł używka johhny 1

ostatnio słyszałem przerabianą cobrę 19 dx IV, bez prównania lepsza modulacja niz president AsKiera... ( za chwilę wejscie Askiera bedzie... :mrgreen: )

pozdrawiam
<dumny z zenobka> domino
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
Norbi_Zgierz
Posty: 1990
Rejestracja: 2007-12-04, 06:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Norbi_Zgierz »

Ja teraz użytkuje w aucie Presidenta Harrego I i sieje :!: :!: :!:
Sieje drodzy Panowie jak cholera,słychać na kanale 16 na którym prowadze mobili którzy pytają się o drogę na kanale 19.
I czego to dowodzi,że Harry tez jest bleee :?: :roll:
W końcu dałem za niego X czasu temu ponad 500zł gdzie mógłbym mniej o połowe za Unidena520 który tez sieje :roll:
Nie każdy jest maniakiem i stać go żeby kupił np.Walkera,Herberta II czy inne wynalazki,gdzie nie powiedziane że będą miały inną wadę niz tylko sianie po kanałach 8-)
Sztuczna inteligencja nie może równać się z naturalną głupotą!!!.
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

http://www.allegro.pl/item689075103_ala ... nalow.html omineła cię okazja... mało szumi , pewnie nie sieje po kanałach, wogule mało słychać... i nie duże pieniadze...

we wtorek w Zgierzu słyszałem mobilka z presidenta Jacksona , mniemam że pierwszą wersję... ani to w Am ani w Fm ani w Usb, może w lsb nadawał... i niby dobre, wąsko chodzące radio...
ludzie najważniejsze by zochować dystans...
niech wprowadzą przepisy kasacji unidenów 520 i będzie OK. zrobi się Ład i porządek na podstawowej 40...
słyszałem ze któryś tti czy intek... (przepraszam nie rozróżniam modeli) ładnie pracuje... może czas zmienic na inteka, bedę się chwalił blue podświetlaniem w eterze... ;-)

pozdrawiam
<potrzebujacy TTI> domino.pl
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
aixen
Posty: 915
Rejestracja: 2007-11-29, 17:40
Lokalizacja: Łódź

Post autor: aixen »

Hmm... w sumie też nie jestem wielbicielem U520. Nie neguje też, że UKE miało rację zakazując jego sprzedaży. Ale też sam go mam i (o zgrozo) aktualnie używam.

Mój sieje 2-3 kanały (tak do 500 m)... wsadziłem szrota do auta i się z nim kulam...
Wsadziłem bo... sprzedałem wszystko co miałem na podstawę, bo zmieścił mi się między konsolą i fotelem, bo nie muszę go wyjmować jak wysiadam z auta, bo...

Czy robię komuś krzywdę... w sumie głównie słucham, jeżeli już rozmawiam, to częściej w trasie niż w mieście... Raczej nie robię nim więcej złego, niż gdy woziłem S9 (50W i TopGun Modulator), Magnum DeltaForce (zmieniał utwory w CD gdy nadawałem), Connex3300 HP (nawet 35W w PEP) czy teraz z Albrechta (25W)... czemu nie napiętnujemy tych TRX'ów.

Osobiście nie polecam zakupu tego radia, ale też nie zakazuje komuś. Każdy ma wolną wole i rozum (prawdopodobnie :mrgreen: ) i bywają gorsze wybory niż to radio.

W sumie byłoby fajnie, gdyby każdy miał "przepisowe" radio, idealnie stojące w częstotliwości i wąsko zestrojone...

Dodatkową kwestią jest fakt, że popularność tego konkretnego modelu spowodowana jest brakiem pieniędzy pośród potencjalnych użytkowników CB. Trudno byłoby teraz wskazać radio w podobnej cenie i o podobnej funkcjonalności, które "trzymałoby" parametry techniczne... :cry:
Pamiętaj... prezentowane opinie stanowią tylko i wyłącznie moje zdanie na dany temat.
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

generalnie radio za 600 zł potencjalnie potrafi sie zwrócic przy spotkaniu z suszarką... tak wiec nie ma co oszczedzać..
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
aixen
Posty: 915
Rejestracja: 2007-11-29, 17:40
Lokalizacja: Łódź

Post autor: aixen »

Niby fakt... ale mniej mi chodziło o pieniądze (te też są ważne) a bardziej o to co sami wozimy w samochodach. Wiem, że U520 jest "be", ale sam rozblokowałem mojego Albrechta. Dałem mik ze wzmocnieniem i echem i wiem, że mnie słychać po dwa, trzy kanały w górę i dół (przy korzystaniu w aucie). Czyli jest różnica między tymi radiami czy jej nie ma... jak dla mnie (pomijając kwestie działania) rozpatrując temat purystycznie to raczej nie ma...
Pamiętaj... prezentowane opinie stanowią tylko i wyłącznie moje zdanie na dany temat.
Awatar użytkownika
maroosz
Posty: 2264
Rejestracja: 2008-12-27, 20:38
Lokalizacja: Kielce CK
Kontakt:

Post autor: maroosz »

domino.pl pisze:generalnie radio za 600 zł potencjalnie potrafi sie zwrócic przy spotkaniu z suszarką... tak wiec nie ma co oszczedzać..
generalnie uniden czy cobra 19 za 200zł też...
Obrazek
Awatar użytkownika
Norbi_Zgierz
Posty: 1990
Rejestracja: 2007-12-04, 06:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Norbi_Zgierz »

maroosz pisze:generalnie uniden czy cobra 19 za 200zł też...
Generalnie można jeździć przepisowo i jeszcze taniej to wyjdzie :roll:
Tylko kto w Polsce przestrzega przepisów :mrgreen:
Sztuczna inteligencja nie może równać się z naturalną głupotą!!!.
Awatar użytkownika
zenobek
Posty: 909
Rejestracja: 2007-12-29, 23:12
Lokalizacja: Bytom

Post autor: zenobek »

Zawsze mnie zastanawiało dlaczego ludzie są zadowoleni z tego radia. Dochodzę do wniosku, że odpowiedź jest paradoksalna: bo to radio ma bardzo kiepski odbiornik. :-P

Bredzę? Chyba jednak nie.

Znowu małe obrazowe porównanie: dwa auta stojące obok z bardzo porównywalnymi antenami. W jednym U520 w drugim Alan 48 excel. W obu rfg rozkręcony na maxa, sq nic nie blokuje. Alan szumi jak cholera, nie idzie wytrzymać. W Unidenie jest w miarę cicho.
Taka sytuacja utrzymuje się do czasu gdy pojawi się słaby sygnał. W Alanie szumy zanikają i słychać wyraźną modulację. Bardzo wyraźną. S-miarka pokazuje ok 3-5S.
A w Unidenie...??? Cisza. :mrgreen: Nic. Null. Zero.
Anteny porównywalne długościowo. Taka sama konstrukcja anten. Zestrojone. Uniden znowu dostaje fory. Bo w Alanie antena na relingu. :mrgreen: W unidenie antena w dziurze. A mimo to klapa, porażka. :mrgreen:

Sytuacja normuje się się gdy sygnał jest silniejszy.
Gdy w Alanie pokręciłem rf-gainem, szumowo jest porównywalnie jak w Unidenie. Czułośc zmniejszona - zmniejszają się szumy. Przestaje być szumofonem.

No to dlaczego zadowala użytkowników to głuchawe radio? No bo nie szumi! Podejrzewam właśnie, że dlatego, że jest głuche! Nie piszę, że głuche jak pień bo to przesada. Bo po co przeciętnemu kierowcy super-odbiornik, gdy on chce słyszeć z kilometra czy dwu a komfort użytkowania jest tysiąc razy ważniejszy niż możliwość odbioru słabych sygnałów. I dlatego właśnie to taki paradoks.
Drugą sprawą jest durnota przeciętnego (nieświadomego) użytkownika (nie piję do nikogo - zauważam tylko ogólną tendencję!). Niechęć do poeksperymentowania i sprawdzenia do czego służą te cholerne pokrętła. Jest ich około mnóstwa: zazwyczaj trzy czy cztery, niekiedy pięć. :mrgreen: Ale do czego służą?
Tą sytuację zresztą widać na forum. Pytania w stylu: Jak "optymalnie" ustawić sq i rfg zawsze mnie rozwalają. A ustaw sobie to tak, żebyś był najbardziej zadowolony. No więc jeśli użytkownik dostanie głuche radio to nie będzie musiał niczym kręcić i będzie zadowolony. Niczym nie kręci, słyszy na kilometr czy dwa i gitara(parafrazując Ferdka K.). Jemu taka sytuacja odpowiada. Jest zadowolony. Bardzo zadowolony. Niekiedy usłyszy, że gdzieś tam stoją "niebieskie niespodzianki" i wystarczy. Więcej słyszeć nie chce.

Tylko, że taka sytuacja ma potem wpływ na to co się dzieje w eterze. A to mnie dotyczy i tu wyrażam swój sprzeciw. Jakiś miesiąc temu jechałem do stolycy :mrgreen: "Kolega mobilek" jechał równolegle ze mną i słyszałem średnio co trzy minuty: "mobilki jak dróżka do Warszawy?". Kurwoszał mnie ogarniał. Przez dwie godziny co trzy minuty:
"mobilki jak dróżka do Warszawy?"
"mobilki jak dróżka do Warszawy?"
"mobilki jak dróżka do Warszawy?"
Miał tak głuche radio, że jak kogoś nie widział to i nie słyszał. :mrgreen:
Słyszałem go na 9S Musiał być blisko. Równie blisko (słyszalna na 9S+30dB :mrgreen:) odpowiedź: "czysto do samej W-wy". I jaka reakcja? "Kolego powtórz, bo bardzo słabo Cię słyszę." :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ręce i nogi opadają.

Za Piotrkowem nie wytrzymałem i w Proszeniu zatrzymałem się pod zajazdem, żeby kolega zginął za trzema górami i pięcioma rzekami. "Pojechał w diabły".

On był zadowolony ale reszta?!?!?! Reszta była skazana na jego:
"mobilki jak dróżka do Warszawy?"! Nie wiem z czego nadawał ale był durny jak but. Ignorant, ograniczony, tępy, bez wyobraźni - nie wiem jakimi przymiotami należy go obdarzyć, wszystkie pasują jak ulał. Ktoś ma w podpisie coś takiego (mogę przekręcić) "nadawanie to łatwizna, słuchać należy się nauczyć" Złota myśl. U520 nam to bardzo utrudnia.


pozdrówko
(uprzedzony i zawzięty na ubota) zenobek

[ Dodano: 2009-07-16, 23:33 ]
maroosz pisze:tja bym chciał zobaczyć właśnie inne radyjka z niższej półki w równoległym teście... podobnym...
Jak będę mieć okazję na pewno to zrobię.


p.
z.

[ Dodano: 2009-07-16, 23:38 ]
Norbi_Zgierz pisze:Na siłe chcesz udowodnić wszystkim że Uniden520XL jest bleee,że sieje,ma do d odbiornik itp.
Tak. Mam takie nowe hobby. Będę tępił padlinę! :mrgreen:
Norbi_Zgierz pisze:Wiesz ja jeżdże Kangurem, a chciałbym Mercedesem i nie wymieniam wad mojego auta,bo wiem na co mnie stać :mrgreen:
Jestem ciekawy jak byś śpiewał gdybyś jechał za kimś, komu co chwilę coś wypada z samochodu i spada Ci na maskę. Bo sytuacja, że ktoś sieje na 20 kanałów jest porównywalna ze spadającymi rzeczami. DOTYCZY CIĘ TO BEZPOŚREDNIO. Wyrażasz swój sprzeciw. Jesteś niezadowolony!
Norbi_Zgierz pisze:<zdegustowany>Norbi :roll:
pozdrówko
(równie zniesmaczony) zenobek

[ Dodano: 2009-07-16, 23:42 ]
Norbi_Zgierz pisze:Sieje drodzy Panowie jak cholera,słychać na kanale 16 na którym prowadze mobili którzy pytają się o drogę na kanale 19.
Może nie zrozumiałem, ale wydaje mi się, że ma nieselektywny odbiornik. Chyba mylisz pojęcia.


p.
z.
Awatar użytkownika
aixen
Posty: 915
Rejestracja: 2007-11-29, 17:40
Lokalizacja: Łódź

Post autor: aixen »

zenobek, jak zawsze ma rację, zenobek, pisze to co już było napisane i co wszyscy wiedzą. 520-tka to kiepskie radio, tego chyba nie neguje nikt (przynajmniej nikt, kto ma jaką taką wiedzę o CB). Dlatego nie bardzo rozumiem, czemu ma służyć ten temat... No bo przecież Ci, którzy używają to radio i są z niego zadowolenie go nie zmienią na inne, Ci, którzy zakupy robią, kierując się popularnością modelu i obiegowymi opiniami lub jedynie ceną kupią właśnie to radio...

Zaczynam podejrzewać, że zenobek, się umartwia, cierpi za miliony... :mrgreen: a może tylko leczy skołowane nerwy... ;-)
zenobek pisze:Kurwoszał mnie ogarniał. Przez dwie godziny co trzy minuty:
"mobilki jak dróżka do Warszawy?"
"mobilki jak dróżka do Warszawy?"
"mobilki jak dróżka do Warszawy?"
Ja to nawet rozumiem... ale czy musimy znowu bić pianę na temacie... :-P
Pamiętaj... prezentowane opinie stanowią tylko i wyłącznie moje zdanie na dany temat.
Zablokowany

Wróć do „Uniden”