Skoda Fabia HTB - instalacja CB

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Jantar
Posty: 191
Rejestracja: 2011-12-21, 20:21
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna/Kraków

Skoda Fabia HTB - instalacja CB

Post autor: Jantar »

Witam!

Jako, że jestem studentem i w czasie sesji muszę się jakoś oderwać od codzienności, postanowiłem podzielić się fotkami instalacji CB w mojej Fabii.

Radio to Yosan PRO-120, antena LEMM AT-1200.

Radio zamontowane w sierpniu 2010 z Hustlerem, który po 4 miesiącach wylądował w kącie garażu. :-D Wstawiłem wtedy LEMM'a w otwór po FM. Zestaw pracuje bardzo ładnie, mało zakłóceń, niezbyt uciążliwe szumy. Antenę stroiłem przy pomocy taniej SWR-miarki, więc pomiar jest pewnie mało dokładny. Wartości na kanale 1, 20, 40 to odpowiednio 1.2, 1.1, 1.3 osiągnięte tylko poprzez wsuwanie/wysuwanie promiennika.
Wiem, że można by mnie zbluzgać za zasilanie radia, ale już wyjaśniam. Zasilanie niestety z zapalniczki, bo radio muszę często wyjmować, a nie chciałem jeszcze nic kombinować z innym szybkim patentem pod aku.
Pod kolumną kierownicy jest mały schowek, w którym upchnąłem głośnik zewnętrzny od jakiegoś starego zestawu telefonicznego Nokia. Ważne, że działa :mrgreen:
Przewód antenowy (standardowy Lemm) pociągnięty przez konsolę, pod dywanikiem do lewego progu i tam wchodzi pod plastiki. Następnie słupkiem C do podsufitki. Antena FM razem z Hustlerem w garażu, zostawiłem sam przewód pod dachem.

Czas na zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek

Wkrótce będę zmieniał antenę na WA-27, już wstępne przymiarki przeprowadzone. Mam straszną fazę na tą antenę :mrgreen: Ze starego promiennika dolnego od WA i promiennika tego LEMM'a zrobiłem prowizoryczną rekonstrukcję WA i SWR był idealny, bodajże 1.1-1.2, co jest nawet dziwne, bo promienniki nie były na sztywno połączone. Górny był lekko wsunięty w dotoczoną złączkę - oryginalna praktycznie nie istnieje.
Posłuchałem rad z innego wątku, który założyłem i czarna główka Sirio DV już zamówiona u kolegi z forum ;-) Po sesji kupuję WA-27 i jak się trochę ociepli wrzucę nowe fotki poprawionej instalacji wraz ze zdjęciami montażu główki w dachu. Pomyślę jeszcze nad zasilaniem z aku.

Oceniajcie i wszelkie uwagi są mile widziane - chętnie coś jeszcze poprawię. Czytam dużo o CB na forum, ale doświadczenie to co innego ;-)

Pozdrawiam!
Mobil: Yosan PRO-120 Konektor + WA-27/AT-1200 + Densei EC-2002 Konektor + Nokia HFS-9
Awatar użytkownika
krzysiekpian
Posty: 824
Rejestracja: 2009-04-25, 15:56
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: krzysiekpian »

Bardzo przyzwoita instalacja radia i anteny.
Mobil I: Lafayette Texas + Alan 9 PLUS/Omega 27 + SUNKER CDM550
Mobil II: President JFK I + Performer 5000
Baza: obecnie przebudowa.
> > > Opcja Szukaj Jest Skarbnicą Wiedzy, Nie Bójmy Się Z Niej Korzystać... < < <
Awatar użytkownika
Pawciu
Posty: 1111
Rejestracja: 2009-09-22, 18:42
Lokalizacja: Skierniewice KO01BW87

Post autor: Pawciu »

przyzwoity montaż anteny jak i radia :-D
M1. Johnny III tuning + President texas 208 + ESP-12

Nigdy nie narzekaj , że w życiu masz pod górę , jeżeli zdecydowałeś ,że idziesz na sam szczyt
Olo.

Post autor: Olo. »

Bardzo ładnie, ale ja bym mimo wszystko zrobił zasilanie z akumulatora. Można to zrobić na kostkę, więc w każdej chwili możesz odłączyć.
Awatar użytkownika
ivo
Posty: 518
Rejestracja: 2010-01-11, 18:43
Lokalizacja: KO11ME

Post autor: ivo »

Jeżeli często wyciągasz radio i chciałbyś podłączyć radio pod akumulator,polecam złącze konektorowe.Szybko odpinasz radio i chowasz.
http://www.aphelektra.com/p/pl/3280/kon ... t-gn-.html
A instalacja poprawna ,czekam na foto z WA-27 :-D
To są pytania, na które nie oczekuję odpowiedzi, te odpowiedzi znam, a nawet gdybym ich nie znał, to i tak by mnie nie interesowały, jak zresztą i pytania.
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Post autor: Ferbus »

Przyzwoity zestawik :-) montaż ładny, lecz tak jak podpowiada Ci ivo, zakładaj złączki i jazda z zasilaniem pod akumulator :-D
Jak będzie WA 27, to będzie super :mrgreen:
Powodzonka.
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
Jantar
Posty: 191
Rejestracja: 2011-12-21, 20:21
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna/Kraków

Post autor: Jantar »

Witam ponownie. Przymierzyłem się już do kupna WA-27. Założyłem główkę Sirio DV, ale mam wrażenie, że już przy Lemm'ie 120cm dach za bardzo pracuje. Główka Lemm była nieco stabilniejsza. Jakbym chciał podłożyć wzmocnienie, to muszę oszlifować do gołej blachy ten fragment dachu. A nie będzie mi to rdzewiało? Dookoła wzmocnienia to sobie zabezpieczę antykorozyjnie(nawet mam dobry środek), ale ta surowa blacha pod wzmocnieniem budzi we mnie pewne obawy. Poradzicie, co z tym zrobić?
Mobil: Yosan PRO-120 Konektor + WA-27/AT-1200 + Densei EC-2002 Konektor + Nokia HFS-9
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Post autor: Ferbus »

Wystarczy tylko trochę zeszlifować... Nie musisz obdzierać z lakieru całej powierzchni pod wzmocnieniem.
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Mati43

Post autor: Mati43 »

Olotg99 pisze:Bardzo ładnie, ale ja bym mimo wszystko zrobił zasilanie z akumulatora. Można to zrobić na kostkę, więc w każdej chwili możesz odłączyć.
O tym saym pomyślałem, a w zestawie są wtyczki TAMIYA więc problemu nie powinno być.
WA-27 jest cieższa i bardzo się giba. W Viki mam megawata 4000 w dziurce po FM i nie wzmacniałem dachu a i tak nie pracuje.
Było by idealnie jakbyć schował kable zasilania, ale to moje zdanie.
Ogólnie montaż super.
Awatar użytkownika
Jantar
Posty: 191
Rejestracja: 2011-12-21, 20:21
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna/Kraków

Post autor: Jantar »

Tym zasilaniem zajmę się wiosną, bo teraz trochę za zimno. Zrobię to jak należy, czyli z akumulatora. Przymierzę WA, może tragedii nie będzie i obejdzie się bez dodatkowej blachy. A jeśli coś, to zrobię tak jak Ferbus napisał. ;-)
Mobil: Yosan PRO-120 Konektor + WA-27/AT-1200 + Densei EC-2002 Konektor + Nokia HFS-9
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Post autor: Ferbus »

Daj wzmocnienie, żeby płaczu później nie było :-P zrób raz a porządnie, to nie będziesz musiał później ewentualnie poprawiać...
Ja też nie dałem wzmocnienia u siebie (co prawda delta nie gnie mi blachy), ale teraz jak będę zmieniał główkę, to obowiązkowo :-)
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
krzysiekpian
Posty: 824
Rejestracja: 2009-04-25, 15:56
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: krzysiekpian »

Możesz zastować np talerz od starego dysku twardego, lub kawałem blachy 1-3mm. :-D
Mobil I: Lafayette Texas + Alan 9 PLUS/Omega 27 + SUNKER CDM550
Mobil II: President JFK I + Performer 5000
Baza: obecnie przebudowa.
> > > Opcja Szukaj Jest Skarbnicą Wiedzy, Nie Bójmy Się Z Niej Korzystać... < < <
Awatar użytkownika
wojtek_augustów
Posty: 53
Rejestracja: 2010-07-15, 17:46
Lokalizacja: Augustów

Post autor: wojtek_augustów »

Jak WA to przydałoby się wzmocnienie, widziałem jak ktoś kiedyś dał tarczę od hamulca rowerowego, innym razem jak ktoś dał tarczę metalową od szlifierki :-)
Onwa MKI, President Herbert, President Lincoln
Sirio Supercarbonium, Turbo 5000, GPE 27
Zasilacz DIY, PAN DM-432 itp
Awatar użytkownika
Jantar
Posty: 191
Rejestracja: 2011-12-21, 20:21
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna/Kraków

Post autor: Jantar »

Dobre wieści! Nowa WA-27 zamontowana. Chciałem ją zestroić i pojawiły się pewne problemy. Otóż, moja tania miarka SWR odmówiła posłuszeństwa. Po kilku próbach podłączenia, zadziałało. SWR na kanałach 1, 20 i 40 wynosi odpowiednio:
1 - 1,4
20 - 1,2
40 - 1,15
Nie jest idealnie, ale bardziej jej nie mogę wydłużyć. Podjadę kiedyś do dobrego serwisu i na porządnym sprzęcie to zestroimy. Buja się, jest wysoka, ale bardzo mi się podoba. Odsłuch ładny, cichsze szumy z eteru niż na Lemm 1200. Ponadto w ogóle nie wpływa na dach, jakby jej w ogóle nie było. Zamontowałem wzmocnienie z blachy miedzianej, wystarczyła jedna sztuka 0,9mm i jest naprawdę sztywno. W sumie, otwór blisko tylnego wzmocnienia dachu, pewnie dlatego.
Po trasie 150km i nasłuchu w miastach, jestem zadowolony z anteny. Zbiera z dużego obszaru, mam wrażenie, że nadawczo idzie lepiej niż na odsłuchu. Ale potrzeba testu z jakimś umówionym mobilem i bazą, żebym podać jakieś dane dot. zasięgu.

Fotki
Tak było
Obrazek

Tak jest
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No i oczywiście zapraszam do oceniania, rozmowy lub testu zasięgu!
Mobil: Yosan PRO-120 Konektor + WA-27/AT-1200 + Densei EC-2002 Konektor + Nokia HFS-9
Awatar użytkownika
jmaniek
Posty: 1307
Rejestracja: 2011-04-23, 09:00
Lokalizacja: Mielec

Post autor: jmaniek »

fajnie wygląda WA-27 na Fabii ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skoda”