jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: Ferbus »

W mono nie ma znaczenia, to się zgadza. Jestem elektrykiem i zawsze i wszędzie czarny to Minus (masa), z białym paskiem to Plus. Man ten głośnik i nawet do głowy mi nie przyszło żeby w nim było inaczej...

Gryps z Xperii
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
adasq
Posty: 8
Rejestracja: 2015-07-28, 14:29

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: adasq »

Ale jak moze nie byc roznicy przy podlaczeniu glosnika? jesli podlacze odwrotnie to membrana w glosniku bedzie sie wychylala nie w ta strone. To w koncu z biala kreska to masa czy plus?

PS. ostatnio dorabialem wtyk do cb radia,i wzialem go z rozdzielacza.A w nim czarny z kreska to byla masa a czarny to plus
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: Ferbus »

Czyli, że Motorola postanowiła "złamać" standard i kabel z paskiem to masa? ... Ślicznie ;-) nie chcę rozbierać obudowy głośnika ( nawet nie wiem jak dokładnie), ale kurcze dziwna sprawa. Kajdan podpowiesz coś? A jak jest w innych głośnikach???

Gryps z Xperii
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
Awatar użytkownika
BeBek
Posty: 567
Rejestracja: 2012-07-19, 15:19
Znak/ranga: SP9PP
Lokalizacja: Nowy Sącz (KN09IO)

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: BeBek »

adasq pisze:Ale jak moze nie byc roznicy przy podlaczeniu glosnika? jesli podlacze odwrotnie to membrana w glosniku bedzie sie wychylala nie w ta strone. To w koncu z biala kreska to masa czy plus?
Tak by było w głośniku wysterowanym prądem stałym :hopla:
P.S. Przepraszam ale dawno się tak nie ubawiłem.
Umowny + i - przy głośniku służy tylko, aby ustawić zgodność fazową kanałów (w przypadku stereo i więcej), a mówiąc prosto aby w danej jednostce czasu (rzędu mikro-sekund) membrana była odpowiednio wychylona względem drugiej.
Dla ciekawostki polecam poszukać gdzieś w necie pliku zgranego ze starej kasety zakładów Kasprzaka, którą dołączali do magnetofonów (ja miałem przy wieży - i gdzieś taką kasetę powinienem jeszcze mieć), tam jeden z testów był do sprawdzania zgodności fazowej.
W przypadku mono nie ma to żadnego znaczenia.
Sprzęt: Apollo Road Blues 2.5, President Taylor III, CRT 2000H, CRT MIKE, AT-5555N, UBC125XLT, Baofeng UV-3R;
SP9PP
'AKTUALNE' Sprzedam: CRT MIKE v2 (RFG, bez ARFG), Sirio MEGAWATT 4000 i FLEX LOG 4, Baofeng UV-3R możliwa wymiana na: radia CB i UKF i anteny CB
Awatar użytkownika
kajdan
Posty: 558
Rejestracja: 2011-10-23, 10:13
Znak/ranga: 161CBF122

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: kajdan »

Ferbus pisze:Czyli, że Motorola postanowiła "złamać" standard i kabel z paskiem to masa? ... Ślicznie ;-) nie chcę rozbierać obudowy głośnika ( nawet nie wiem jak dokładnie), ale kurcze dziwna sprawa. Kajdan podpowiesz coś? A jak jest w innych głośnikach???

Gryps z Xperii
Rozbierałem głośnik i z paskiem to masa. Obudowa jest na zaciski. Z każdej strony są dwa zaciski. Siedzi to dość mocno i na początku trochę się bałem podważać żeby plastik nie popękał, ale jest on tak elastyczny że naprawdę trzeba byłoby się postarać żeby coś zepsuć.
161CBF122
Awatar użytkownika
Waldziuu
Posty: 188
Rejestracja: 2016-02-06, 14:24
Znak/ranga: Byk

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: Waldziuu »

Witam głośnik polecam Albrecht CB 12 mały głośniczek a odbiór o o wiele lepszy niż standardowy w Yosanie 2204
Był : Yosan 2204 x2/Yosan pro 120/Uniden 520xl pro/Yosan Turbo 3031 v3/Onwa MK3 k6122 x2/Taylor III Tuning/Herbert I

Anteny: Sirio Ml 145/Sirio Super 70

SWR: 1-NIC 20- NIC 40- 1.1

Jest : Sirio Ml 145 power mag + Yosan 2204 Turbo Tuning + Albrecht CB 12
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: januwojt »

BeBek pisze:
adasq pisze:Ale jak moze nie byc roznicy przy podlaczeniu glosnika? jesli podlacze odwrotnie to membrana w glosniku bedzie sie wychylala nie w ta strone. To w koncu z biala kreska to masa czy plus?
Tak by było w głośniku wysterowanym prądem stałym :hopla:
P.S. Przepraszam ale dawno się tak nie ubawiłem.
Umowny + i - przy głośniku służy tylko, aby ustawić zgodność fazową kanałów (w przypadku stereo i więcej), a mówiąc prosto aby w danej jednostce czasu (rzędu mikro-sekund) membrana była odpowiednio wychylona względem drugiej.
Dla ciekawostki polecam poszukać gdzieś w necie pliku zgranego ze starej kasety zakładów Kasprzaka, którą dołączali do magnetofonów (ja miałem przy wieży - i gdzieś taką kasetę powinienem jeszcze mieć), tam jeden z testów był do sprawdzania zgodności fazowej.
W przypadku mono nie ma to żadnego znaczenia.
Oczywiście 110% racji , gdyż głośnik dostaje prąd przemienny o zmiennej częstotliwości i amplitudzie . Membrana względem swego jałowego położenia jest popychana w przód jak i ,,wciągana'' do wewnątrz. W przpadku dwócj i więcej głośników trzeba zadbać o fazowość gdyż przeciwsobnie pracujące membrany będą się wyciszać w zakresie pewnych częstotliwości (zwłaszcza tonów niskich) . Dlatego w przypadku wzmacniaczy subwooferów mamy potencjometr regulacji fazy .
samson09
Posty: 228
Rejestracja: 2013-01-15, 20:51
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: samson09 »

Podepnę sie do tematu. Jaki jest namnjieszy głośnik zew cb i gdzie mogę kupić?
Harry III / Sirio Turbo 5000 / Farun Fd2060
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: Speed »

samson09 pisze:Podepnę sie do tematu. Jaki jest namnjieszy głośnik zew cb i gdzie mogę kupić?
Najpierw zastanów się czy warto kupić taki najmniejszy głośnik. Podpowiem Ci: nie warto.
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
samson09
Posty: 228
Rejestracja: 2013-01-15, 20:51
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: samson09 »

ważne żeby był najmniejszy z możliwych. Resztę przeżyje :)
Nie mam miejsca na montaz dużego głośnika a yosan turbo pójdzie w kieszeń 2 din pod radio więc pewnie bedzie przygłuszony.
Harry III / Sirio Turbo 5000 / Farun Fd2060
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: xomer »

To właściwie każdy głośnik pod mini jacka powinien pasować, kwestia znalezienia interesującego Cię rozmiaru. Osobiście odradzam zakup małego głośniczka z tego powodu, że odsłuch z niego może być męczący (zazwyczaj są one wysokotonowe i głowa Cię będzie boleć przy dłuższym słuchaniu).
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: cassiopeia »

jak nie masz gdzie zainstalować dużego głośnika zewnętrznego to podepnij głośniki z zestawu samochodowego (np te na podszybiu) zamiast do radia samochodowego to do CB
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
samson09
Posty: 228
Rejestracja: 2013-01-15, 20:51
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: samson09 »

bo rozimiem ze majac cb w kieszeni 2 din pod radiem to raczej z wbudowanego głośniczka średno będzie słychać?
Harry III / Sirio Turbo 5000 / Farun Fd2060
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: cassiopeia »

może być różnie
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Lagunasnk16
Posty: 976
Rejestracja: 2015-08-13, 22:30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: jaki głośnik zewnętrzny wybrać

Post autor: Lagunasnk16 »

samson09 pisze:bo rozimiem ze majac cb w kieszeni 2 din pod radiem to raczej z wbudowanego głośniczka średno będzie słychać?
Umocuj radio w kieszeni, pojeździj chwile, jak komfort odsłuchu nie będzie Cię zadowalał, wtedy dokup głośnik zewnętrzny.
President Harry III ASC + Konektor Mini 40/Sirio ML145 Power mag + Albrecht CB-250
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt peryferyjny - czyli cała reszta do CB”