Miernik SWR

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Slawo13
Posty: 800
Rejestracja: 2014-06-21, 17:49
Lokalizacja: Polska

Miernik SWR

Post autor: Slawo13 »

Witam wszystkich , mam takie pytanie czy miernik SWR w moim przypadku to KPO 171 może być
na stałe podłączony do instalacji i czy nie ulegnie uszkodzeniu przy dłuższym nadawaniu i czy coś
takiego się praktykuje bazę mam od niedawna dlatego pytam i z góry przepraszam jeśli moje
pytanie jest banalne.
Mobil: Albrecht AE 485 S/KPO 532/Performer 2000/Sigma Stinger CL/TRC-474 + SG-CB 1000
Baza: KPO DX 5000 V6/Densei 2002 tuning Konektor/Astatic 104M6B/Sirio 2008/Sonar LS-350/color]
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Re: Miernik SWR

Post autor: Besserwisser »

Może.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Re: Miernik SWR

Post autor: olo_r »

ja mam na stałe w torze antenowym i jeszcze dycha a już 1,5 roku ale mój to w sumie najtańsze badziewie.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Miernik SWR

Post autor: Almighty »

Slawo13 pisze:KPO 171 może być
Może być, przy czym na stałe bardziej sprawdzi się miernik krzyżowy, pokazujący non-stop SWR oraz moc, np. Farun FS-264.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Zoom
Posty: 41
Rejestracja: 2012-07-21, 21:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Miernik SWR

Post autor: Zoom »

Koledzy
A po co podłączać miernik SWR na stałe?
Antena powinna być dostrojona. Wiele TR ma zabezpieczenie SWR-Hi.

Z "korzyści" macie 2 dodatkowe połączenia w instalacji antenowej, oraz coś nieznanej jakości wewnątrz miernika.

Czy to nie jest po prostu szpan?
Ktoś, gdzieś zobaczył podłączoną na stałe skrzynkę antenową z miernikiem SWR i chciał mieć tak samo, tylko na skrzynkę antenową kasy nie stykło, ale wskazówki są. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Miernik SWR

Post autor: Almighty »

Zoom pisze:Czy to nie jest po prostu szpan?
No, ja to w ogóle mam miarkę podświetlaną na kolor bursztynowy, ładnie to wygląda w nocy, jak rozmawiam to analogowe wskazówki latają, robi wrażenie. Poza dobrym wrażeniem Harry III nie ma wbudowanego miernika, więc krzyżowa miarka sygnalizowała uszkodzony kabel, czy wtyk. Dzięki niej wiedziałem jak skręcać moc w Lincolnie II, aby nie przesterować KL-203P, miarka pokazywała też przegrzanie podgrzewacza anteny (spadek mocy), więc moim zdaniem ma sens siedzieć w torze na stałe, choć np. u mnie po ostatniej modernizacji w aucie nie wróciła na swoje miejsce. ;-)

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Re: Miernik SWR

Post autor: Besserwisser »

Zoom pisze:A po co podłączać miernik SWR na stałe?
Żeby mieć kontrolę nad instalacją.
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Zoom
Posty: 41
Rejestracja: 2012-07-21, 21:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Miernik SWR

Post autor: Zoom »

Nie przesadzajmy z tą kontrolą instalacji.

Jak mam swoją antenę Na 11 i 10m od 4 lat, tak SWR jest stały. Małe zmiany są tylko w zależności od pogody - pada, lub nie pada.

Kolega ma radio KPO, więc może ustawić pokazywanie SWR w czasie nadawania. Zabezpieczenie SWR-Hi też jest w tym radiu.
Każdy ma swojego świra. Moim jest unikanie zbędnych strat w instalacji antenowej, a każde złącze i przeciętny miernik to są straty sygnału. Straty w obie strony.

Jedyne sensowne zastosowanie takiej miarki, według mnie, to pomiar mocy wychodzącej, ale wtedy miernik krzyżowy jest znacznie lepszy.
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Re: Miernik SWR

Post autor: Besserwisser »

Zoom pisze:Nie przesadzajmy z tą kontrolą instalacji.
To kontrola dzięki której można uratować drogi sprzęt.
Ja na przykład mam 11 anten podłączonych do 2 nadajników i trzech końcówek mocy.
Na pasmo 10m mam 3 anteny, jedną zestrojoną na wycinek CW a drugą na ripitery FM, trzecia w okolicach 28500. Pomyłka w wyborze anteny CW/FM to SWR około 3.5. Słabiej słychać, gorzej nadajesz i odpalasz PA.
Mając przed oczami Daiwę 801HP mogę błyskawicznie zareagować i uniknąć kłopotów.
Zoom pisze:Jak mam swoją antenę Na 11 i 10m od 4 lat, tak SWR jest stały. Małe zmiany są tylko w zależności od pogody - pada, lub nie pada.
To nie dobrze. Masz uszkodzoną instalację skoro takie rzeczy się dzieją.
Zoom pisze:[...]każde złącze i przeciętny miernik to są straty sygnału. Straty w obie strony.
Ile wynoszą te straty skoro tak trzeba ich unikać?
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
killer
Posty: 1390
Rejestracja: 2010-12-24, 20:48
Lokalizacja: JO81KX

Re: Miernik SWR

Post autor: killer »

Opreator posiadający jeden lub dwa nadajniki podłączane do jednej anteny nie potrzebuje mieć wskaźnika wpiętego na stałe. Nie przesadzajmy, intesesuje nas jedno pasmo. Reszta na elektrodzie.
Ostatnio zmieniony 2014-10-05, 20:23 przez killer, łącznie zmieniany 1 raz.
President Jackson forever
Mobile: Jackson II + Sirio Hi-Power 4000 + mikrofon seryjny
Base: Jackson 5 band + Jackson 6 band + Solarcon Imax2000 + Sadelta ME3 + Astatic 1104C + CB Master CB200 + FRQ8F1
Eksponaty: President Wilson + Tank Whip full 1/4 + President Texas (wer. 215cm)
Zoom
Posty: 41
Rejestracja: 2012-07-21, 21:06
Lokalizacja: Gdynia

Re: Miernik SWR

Post autor: Zoom »

A nawet sprawdziłem ile tracimy przy takim połączeniu.

Wpiąłem w instalację starego, poczciwego faruna fs264.
Bez miernika SWR mam 1,19. Z miernikiem SWR był 1,32, czyli nic strasznego.

Nadal jednak pytam kolegę, co zyska na takim podłączeniu? Czy rzeczywiście jest to potrzebne?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt peryferyjny - czyli cała reszta do CB”