Strojenie anteny bez miernika.

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Mayor7
Posty: 1370
Rejestracja: 2009-10-08, 08:48
Lokalizacja: KO01PG

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: Mayor7 »

Bastek - na razie nie tnij więcej, to zawsze możesz zrobić później. I tak wskazania urosły ci o połowę czyli bardzo dużo.

Bo w ten sposób mierzymy natężenie pola jakie wytwarza antena a w rzeczywistości moc wypromieniowana jest o wiele większa bo to pole rozłazi się we wszystkich kierunkach w różnym stopniu.

DROF pisał o ewentualnej wymianie na czas testów promiennika. Generalnie niezły pomysł ale przeważnie nie mamy do dyspozycji innego "bata" a kiedy zmienimy średnicę albo materiał to też zmienią się właściwości anteny. Trzeba by mieć coś bardzo podobnego.

Ja u siebie po takim "strojeniu" zauważyłem poprawę dość znaczną. Wydaje się że lepiej trafić w rezonans anteny niż WFS.
Osobisty tuning sprzętu dla dziewczyn z CB-forum :mrgreen:
Awatar użytkownika
bastek_m
Posty: 84
Rejestracja: 2014-07-17, 10:07
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: bastek_m »

mariusz_1004 pisze:Sprawdzałeś równolegle SWR?
Mądrzejsi na poprzedniej stronie napisali że ten sposób nie daje gwarancji co do SWR.
Nie mogę znaleźć takiego stwierdzenia, po napięciach widać też jak ich poziom się spłaszczył co powinno wskazywać bardziej równomierny SWR tylko faktycznie - czy jego poziom nie jest za wysoki, czy koniecznie sprawdzać SWRmiarką? Na pewno jak tylko będę miał do niej dostęp to sprawdzę.
Mayor7 pisze:Bastek - na razie nie tnij więcej, to zawsze możesz zrobić później. I tak wskazania urosły ci o połowę czyli bardzo dużo.
Dlatego też wczoraj wstrzymałem się z dalszym przycinaniem, ponieważ na 1 wartość mV przestała rosnąć a 20 i 40 nieco podgonił do 1go. Nie chciałbym też z bata metrówki zrobić półmetrówki :-P
Mobil: Legend III + główka PL + Sirio ML 145 -> montaż
Baza: może kiedyś ?
Awatar użytkownika
bastek_m
Posty: 84
Rejestracja: 2014-07-17, 10:07
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: bastek_m »

Dzisiaj dorwałem SWRmiarke, po dostrojeniu anteny uzyskałem na 1 - 1,4 na 20 - 1 a na 40 - 1,1. Dlatego lepiej mieć SWRmiarke, gdybym przycinał bat dalej miałbym teraz problem, na szczęście jest ok. :-P
Mobil: Legend III + główka PL + Sirio ML 145 -> montaż
Baza: może kiedyś ?
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: Sahim »

Ten sposób z mierzeniem napięcia znajduje nam maksymalną skuteczność anteny - a niekoniecznie najniższy swr. Czasem to się zgrywa ale czasem nie. Lepsze dostrojenie będzie na maksymalny pomiar napięcia niż na minimalny swr (gdyby się okazało że te dwa parametry występują dla dwóch różnych ustawień długości promiennika).
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: kubaopp »

zrobię wersję z krótką anteną i sprawdzę przy antenie yagi kręcąc do okoła 360 stopni
ML145 +DNT Strato FM
Defcio
Posty: 340
Rejestracja: 2012-01-07, 18:01
Lokalizacja: Piła/Nowy Tomyśl

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: Defcio »

Tego typu pomiary są bardzo trudne, nie należy używać anten CB do detektora ponieważ są one silnie rezonansowe i ich indywidualne parametry mocno zależne od częstotliwości. Antena będzie sobą wpływać na końcowy pomiar. Również przykładanie detektora blisko anteny może dać nie prawdziwe wyniki. Zbyt duża pojemność anten między sobą wpływa na uchybienia w pomiarze szczytu rezonansu. Często ktoś za dużo utnie antenę a SWR przez producenta jest ustalony w zły miejscu względem maksymalnego rezonansu i użytkownik myśli że jest dobrze a jest gorzej, choć straty mocy promieniowania są słabo dostrzegalne na drugiej radiostacji pracującej na odbiorze.
Zawodowe mierniki promieniowania mają anteny minimum 10 razy krótsze niż długość rezonansowa badanej anteny. Jednak zaleca się aby elementem odbiorczym był przewodnik o znikomy, rozmytym rezonansie , najczęściej jest to kawałek blaszki np. 15cm na 10 cm dla pasma 20 do 30 Mhz.

Uwaga bardzo ważne, antena pracująca na innych częstotliwościach niż rezonansowa ale blisko jej tak jak w tym pomiarze przy zmianie kanałów pracy radiostacji posiada minimalnie inne bo przesunięte w fazie ( i nakładające się jednocześnie na promiennik fale stojące) maksima pola elektrycznego i magnetycznego . Umieszczony blisko miernik może pokazywać wyższą wartość w tym danym miejscu mimo że antena jako całość promieniuje słabiej. Dlatego te pomiary są trudne i wykonuje je bardzo mało specjalistów na świecie. Łatowej wykonać pomiar w polu dalekim to jest 10 fal roboczych od anteny ale znowu dokładność uzyskana z takiego pomiaru jest bardzo niska, miernik musi posiadać wzmacniacze , dochodzą szumy, nieliniowości częstotliwościowe , dynamika sygnału bardzo spada, bardziej służy to określeniu charakterystyki kierunkowej anteny.
Midland 77-092, Onwa K6111b.
rzulff
Posty: 5
Rejestracja: 2015-01-02, 02:10
Znak/ranga: lew

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: rzulff »

Witam. Tak przeczytalem ten temat i mam zamiar cos pocwiczyc ze strojeniem :D mam pare pytan
w pierwszym poscie mamy napisane o diodzie shotkeyyego czyli rozumiem ze chodzi o taka co na wiki jest ?https://pl.wikipedia.org/wiki/Dioda_Sch ... 2%80%99ego ale ona ma 3 nogi? jak tutaj Obrazek nie lepiej np zenera ? http://audiodesign.info.pl/7214-home_de ... 0SZTUK.jpg

Kabel mam glosnikowy 5m a kondensator taki https://2.allegroimg.com/original/01c36 ... 5856076942

pytanie tylkodo czego mam ten kabel polaczyc bo rozumiem ze gdzies trzeba :D

zdjecia niestety zginely i nie wiem co gdzie jak zrobic wiec prosze o pomoc i ewentualne wstawienie nowych zdjec. Pozdrawiem
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: cassiopeia »

rzulff pisze:do czego mam ten kabel polaczyc bo rozumiem ze gdzies trzeba
napisane jak byk
Mayor7 pisze:Do jednego z końców kabla przyczepiamy diodę, następnie do diody jedną nogę kondensatora a drugą do drugiego końca kabla. Kabel układamy byle jak w odległości dowolnej od anteny ale nie za daleko - wystarczy 5-10 metrów. Napięcie mierzymy na kondensatorze
zenerka też moze byc a i kondek tez
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: Almighty »


Poniżej prosty schemat wskaźnika natężania pola w.cz na bardzo czułych diodach BAT85. Rezystory metalizowane, kondensatory ceramiczne a miernik napięcia może być najtańszy, taki z biedronki czy Lidla. Do tego wskaźnika możesz przylutować kawałek przewodu RG58 z wtykiem UC1, będziesz mógł wtedy podłączyć go pod dowolną antenę.

Rys 1. Detektor z podwajaniem napięcia

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mayor7
Posty: 1370
Rejestracja: 2009-10-08, 08:48
Lokalizacja: KO01PG

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: Mayor7 »

Cieszę się że temat znalazł zainteresowanie. Mam na myśli bardziej dociekliwe osoby które chcą poeksperymentować, wbrew pozorom, prostymi metodami i coś poprawić.
Kiedy ustalimy punkt najwyższej skuteczności anteny w nadawaniu to należy się spodziewać że przy odbiorze jest podobnie.
Ale kiedy ktoś oderwie swoje dziecko od komputera bo zarazi je tym co robi to już jest sukces na 1000%.


Pozdrówka.
Osobisty tuning sprzętu dla dziewczyn z CB-forum :mrgreen:
rzulff
Posty: 5
Rejestracja: 2015-01-02, 02:10
Znak/ranga: lew

Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: rzulff »

Moze mi ktor napisac jakie czesci mam jutro kupic i o jakich parametrach bede wdzieczny :D
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: Almighty »

rzulff pisze:Moze mi ktor napisac jakie czesci mam jutro kupic i o jakich parametrach bede wdzieczny :D
Dioda Schottky BAT85 (Vishay) - zwykła, szklana (najlepsza dioda detekcyjna)
Kondensator ceramiczny (Vishay) 50V albo 100V tolerancja 5% (solidne)
Rezystor metalizowany (Vishay albo Dale) tolerancja 1% (solidne, audiofilskie)

A parametry zależą wg jakiego projektu będziesz robił :shrek:

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”