Zlikwidowanie zakłóceń.

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: fifi »

Więc tak, dzisiaj od 2:00 w nocy zero zakłóceń po 1godz wróciło to na 1s po następnych 30min 3s-4s później po 5:00 znowu spadło na 1-2s, teraz obecnie około 13:00 5-6s. Te zakłócenie jakby nachodziły stopniowo, nie wiem czy to ma wpływ na pogodę, temp, wilgotność powietrza, czy ciśnienie atmosferyczne :mrgreen:, ciekawe jeszcze jak stopnieje śnieg. Posiadam stacje pogodową z czujnikami zewnętrznymi to będę obczajał, obecnie temp na zewnątrz to +4,2 i wilgotność 76%. Jak coś obczaję to dam znać. Wczoraj o tej godzinie były większe zakłócenia bo aż mrugająca 9s. Mam też tuner tv i SDR podpinam pod nią antenę od cb stacjonarną ale nie mogę namierzyć tych zakłóceń na jakiej częstotliwości to jest hmm. Oczywiście mowa o zakłóceniach na wyłączonym filtrze NB/ANL :idea:, bo przy włączonym NB/ANL i po wyłączeniu komputera praktycznie filtr wycina to do zera, ale da się je zauważyć jak ktoś nadaje na 5-6s przy modulacji w głośniku słychać to wtedy
Kaloff
Posty: 8
Rejestracja: 2016-10-14, 07:50

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: Kaloff »

Witam, przekopałem cały wątek i co prawda ktoś miał podobny problem ale nie do końca taki sam.
Samochód to Peugeot 307, silnik 1.4 w benzynie. Antena Sirio Turbo 2000 na podstawie magnetycznej, radio President Harry III zasilane przez zapalniczkę.
Do meritum : przy łącznościach z mobilami znajdującymi się w dalszej odległości w odsłuchu pojawia się "terkot" lub jak kto woli "pierdzenie". Przy mocniejszym sygnale dźwięk jest czysty i bez żadnych zakłóceń. Z tego co czytałem, podpięcie pod aku nic nie daje, dziurawienie dachu niestety odpada.
Czy są jakieś inne rozwiązania? (Wiem - można jeździć na mocno skręconym squelch'u ale nie w tym rzecz raczej)
Ewentualnie czy ktoś może polecić radio które poradzi sobie z zakłóceniami generowanymi przez ww. model samochodu?
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: cassiopeia »

O podpieciu pod aku tylko czytales czy sprawdzales?
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Kaloff
Posty: 8
Rejestracja: 2016-10-14, 07:50

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: Kaloff »

No przyznam się bez bicia, że czytałem tylko. Warto sprawdzić?
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: AntekPabianice »

Warto.
A zakłócenia wchodzą przez zasilanie, czy antenę?
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Kaloff
Posty: 8
Rejestracja: 2016-10-14, 07:50

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: Kaloff »

Przez antenę niestety :-(
lotek2
Posty: 11
Rejestracja: 2017-01-31, 20:31

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: lotek2 »

chciałbym spytać czy zakłócenia wchodzące przez antenę mogą być mniej słyszalne pod gniazdem zaplaniczki niż pod akumulatorem?

pytam,ponieważ podczas jazdy jak zmieniam złącze z aku na zapalniczkę to tak jak by zakłócenia wtryskiwaczy były mnie słyszalne pod zapalniczką.Czy to tylko tak się wydaje?
darmal
Posty: 28
Rejestracja: 2013-10-16, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: darmal »

Już jakiś czas temu przeszedłem na zasilanie bezpośrednio a aku i nie odczułem zupełnie różnicy. Jedyna to ta, że muszę pamiętać o wyłączeniu radia, bo samo wyjęcie kluczyka sprawy nie załatwia i zdarza się że chodzi całą noc ;p Jeśli chodzi o zakłócenia to w dalszym ciągu niektóre ładowarki podpinane pod gniazdo zapalniczki generują zakłócenia dokładnie takie same jak wcześniej. Więc wg mnie to jest przereklamowane.
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: xomer »

Temat z akumulatorem jest przereklamowany. Dobre radio załatwia problem zakłóceń z instalacji samochodowej, a jeżeli te są na tyle duże, że radzą sobie z nimi tylko radia z najmocniejszymi filtrami (np. Herberty pierwsze), albo w ogóle sobie nie radzą, to zmiana zasilania z zapalniczki na aku moim zdaniem właściwie nic nie pomoże. To bardziej taka "sztuka dla sztuki", coś dla pasjonatów ;-)
marekb
Posty: 880
Rejestracja: 2016-01-13, 21:30

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: marekb »

Pod zapalniczkę to można podłączyć radyjko anie radio.
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: xomer »

Tzn? Ja podłączam swoje "radyjka" bądź "radia" ( jak dla kogo ;-) ) pod zapalniczkę i nigdy nie miałem z nimi problemów. A używam np. takich "radyjek" jak: Formac 240, Dirland SS 3900, Pearce Simpson Super Cheetach itd.
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: Witek3212 »

bez ANL na bazie to się raczej nie da - zawsze będzie coś "pierdzieć"...
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: fifi »

Źródło zakłóceń zlokalizowane i jest nim transformator na słupie elektrycznym (być może jakieś izolatory z 1km w te czy w te na słupach średniego napięcia zabrudzone czy uszkodzone) oddalony ode mnie jakieś ponad 600m, jest tam przejście ze średniego napięcia ( wysokie słupy z 3 liniami ) na 230v i od tego zakłócenia są słyszalne nawet w mobilu na całą miejscowość. Mało tego, sprawdzałem te linie miejscowość wcześniej i miejscowość za moją, od tych drutów zakłócenia są prawie że na trzy miejscowości ale w mojej najbardziej w tamtych tylko do jakichś 100m od drutów max. 17 lat temu też one były ale nie było takich zakłóceń jak teraz, zakłócenia są stałe na wszystkich bandach i modulacjach. Jedynie w deszczowe dni z dużą wilgotnością powietrza (mgła) spadają inaczej są non stop, na bazie mrugające 8-9s, a w mobilu pod domem 5-7s. Pisałem do PGE przekazywali gdzieś moją wiadomość ale na tym się chyba skończyło. Dobrze że kupiłem alinco dr135dx bo ma bardzo dobre filtry, zakupiłem także ostatnio X-PHASE i testuje, wiem żeby to dobrze działało to antena pomocnicza musi odbierać te zakłócenia i być w tej samej częstotliwości co cb, na dniach mobilówka z kawałkiem blachy pójdzie na balkon i sie zobaczy. Zostaje mi jeszcze zgłosić to do UKE bo to naprawdę zakłócenia są straszne.
Tutaj w mobilu i jakieś 160m od tego transformatora
do pobrania 16mb
https://megawrzuta.pl/download/8c9b25d0 ... 3299e.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Jeszcze na czasie dobrze prześledze te linie średniego napięcia bo być może odbiorca ( jakaś firma ) zakłóca przez maszyny bez filtrów itd.... i rozsiewa to po drutach. Tylko trzeba wsiąść na enduro bo samochodem nie dojedzie i scaner w kieszeń z anteną RH795
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Re: Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: xomer »

To rzeczywiście przechlapane z tymi zakłóceniami i nie chodzi tylko o samo użytkowanie CB.
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Zlikwidowanie zakłóceń.

Post autor: fifi »

Wcześniej antene sirio tornado miałem na balkonie na maszcie 2,40m, teraz jest na maszcie 4,5m do tego zmieniony kabel na rf-7 i zasięg poprawił się o jakieś 40% zakłócenia pozostały te same, tylko w deszcz i wilgotne dni spadają. Wreszcie czuje że antena złapała oddech i to poważnie :hopla: Ukraina fm na 20 kanale 27.20000 operator mikołaj na 9s :) rozmawiał z kimś z Bratysławy :merygreen: Wreszcie jak za dawnych lat :sluch: młyn na 19 i zasięg konkret.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”