Ochrona lakieru - antena

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Lukan
Posty: 6
Rejestracja: 2016-08-10, 00:50

Ochrona lakieru - antena

Post autor: Lukan »

Cześć wszystkim.
Tym razem wracam na forum w roli pytającego (a nie czytającego), bo nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi w kwestii: ochrony lakieru.
Temat pojawia się co jakiś czas, porady też są różne, zastawia mnie jednak jak w praktyce to ugrać.

Jeżeli dział nie jest najlepszy, proszę o przesunięcie (wydaje mi się najbardziej adekwatny jako prośba o poradę przy montażu, instalacji anteny, a nie konkretnego zestawu, bo pewnie więcej osób na różnych zestawach wiedzę może potem wykorzystać)

Do rzeczy: przy starszym aucie nie przejmowałem się, aż tak kwestią lakieru, ew. rysami (jednak też nie szukałem powód by robić nowe). Przy nowym samochodzie, nowym lakierze staram się uważać na to i długo rozważam jak zamontować antenę, by wyeliminować kwestię możliwych rys. W starszym aucie podkładka gumowa dawała już radę pod anteną. przy nowym chciałbym jednak poświęcić większa uwagę na zabezpieczenie.

1) Czy warto naklejać na nowym lakierze folię bezbarwną? Jak to utrzymać np. czy zmieniać raz na kilka miesięcy czy częściej itp.? Czy jest ryzyko "odparzenia", "zniszczenia" lakieru przy nieuwadze (wiem, że trzymanie "latami" podkładki czy nie ściąganie podstawy magnetycznej może odparzyć)?
2) Jak zabezpieczyć sam lakier idący do radia (np. przy drzwiach), tak by poruszający kabel nie rysował lakieru (wiadomo, że nie można zostawić go ani za dużo, ani za mało tutaj)? Czytałem o pomysłach ludzi na przyssawki "PRZYSSAWKA DEKORACJA SAMOCHODU" mają np. po ok 5 cm, by dostosować pod kabel. Nie wiem czy są lepsze metody, czy ta by się mogła sprawdzić.

Jakie macie doświadczenia, rady, co warto zrobić, czego unikać?

jeżeli to ma jednak znaczenie to antena używana to Sirio Omega 27.
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7783
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Ochrona lakieru - antena

Post autor: Hasan-Łódź »

1) Jak najbardziej warto naklejać folię bezbarwną, bo to najlepsze zabezpieczenie lakieru. Zresztą teraz w modzie jest oklejanie wrażliwych elementów w aucie folia bezbarwną (zderzaki, maska lusterka, nadkola itd.) - nie bez powodu - bo to najlepsze zabezpieczenie.

W przypadku folii pod antenę CB osobiście zalecam zmianę co 2-3 miesiące - wtedy jest wszystko w porządku. Jak nakleisz i zostawisz to na 2 lata to możesz mieć duży problem z demontażem takiej folii, może też odparzyć się lakier.

2) W swoich autach jak jest ciasno i kabel się ociera również używam folii bezbarwnej, dociętej w cienkie mało widoczne paski.

3) Sam rodzaj anteny na magnesie nie ma tutaj szczególnego znaczenia, ale warto kupić folię trochę większą od średnicy podstawy, żeby to łatwo i szybko montować i demontować (bez zaawansowanego celowania ;-)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Lukan
Posty: 6
Rejestracja: 2016-08-10, 00:50

Re: Ochrona lakieru - antena

Post autor: Lukan »

Dzięki za sugestie.
Zamówienie kolejny raz z konektora zrobione i auto przygotowane częściowo na wyjazd ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”