Onwa mk3 + cobra hg a 1500 - co dalej???

Tutaj, możecie zadawać pytania związane z wykonaniem naprawy, przeróbki, instalacji itp.
(tutaj nie pytamy o zakup radia/anteny!)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Onwa mk3 + cobra hg a 1500 - co dalej???

Post autor: Marek »

witam. mam taki zestawik a onwe kupilem po zapoznaniu sie z opiniami ze to proste aczkolwiek sprawdzone radio bez wodotrysków czyli do pracy. Antena to 100cm magnes cobra hg a 1500 raczej nie najwyzszych lotów przyklejany na srodku dachu. I teraz tak - czytam duzo o strojeniu anten ale nigdzie nie wyczytalem czy magnesowke tez stroic bo o ile na radio poza duzymi szumami na malo podkreconym squelu narzekac nie moge to zasieg(antene) raczej tak.
Teraz pytanko - stroic to co mam , czy od razu inwestowac w dluzsza i lepszej klasy magnesowke(taka niestety wchodzi w gre) do mojej onwy, czy przy"za dobrej" antence onwa bedze wiecej syfu lapac i isc szeroko i zainwestowacw nowy komplet jakis np president??
ps slyszalem tez o wymianch kabla do antenki na lepsze- warto??
Awatar użytkownika
ya1
Posty: 761
Rejestracja: 2007-12-04, 18:20
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Kontakt:

Post autor: ya1 »

Radio może najlepszych lotów nie jest, ale na początek powinno wystarczyć :-)
Co prawda byłbyś pewnie bardziej zadowolony z TTI 770/880 lub Unidenka 510/520 ale rozpaczać nie musisz ;-)

Co do anteny. Nie znam... Kolega miał jakąś antenę Cobry [tragedia] ale co to był za typ - nie mam pojęcia :-/

Szumy masz cały czas, czy tylko jak silnik pracuje?

No i nie podałeś jaki masz zasięg i gdzie na tej antenie? Bo może się okazać, że masz rację i jest kaszana... Ale też może być tak, że w danych warunkach to wyśmienity wynik :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dla porównania: 25 km w terenie otwartym nie robi wrażenia, a 5 km w mieście już tak ;-) :lol: :lol:
Obrazek
Obrazek
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Coz , szumi jak mam wylaczone SQ ale akurat zadnych zaklocen z samego samochodu nie przebija wiec to duza zaleta. Oczywicie jak podkrece redukcje szumow a ktos nadaje niedaleko to slyze go i on mnie idealnie czysciutko , ale zeby slyszec wiecej to lapie "z dalsza" ale z szumami i trzaskami. Co do zasiegu to w miescie oceniajc na oko to ze 2 - 3km(nie liczac samego centrum bo tam kiepsciutko) ale zdarzja sie i autka syszalne z 10 km (bardziej trasa -wtedy szumi fest) i generalnie jak jade szybko to czesto rozmowy te z wiekszej odleglosci sie urywaja ale nie w typowy sposob tj ze po prostu urwal sie zasieg tylko za chwile znowu moze sie pojawic i znowu zniknac. I dlatego pytam czy da cos sama wymiana antenki na lepsza magnesowke o wiekszej podstawie i dluzszm bacie (mysle ze 150- maks 180 cm by weszlo) i czy po ewentualnym zestrojeniu ( o ile magnesowki jest sens stroic) zasieg sie zwiekszy i wtedy po redukcji szumow pokretlem generalnie poprwi sie jakosc i dlugosc zasiegu. Jakbym teraz kupowal radyjko to bez ANL i i nnych filterkow i rf gain bm nie podchodzil chyba...
Awatar użytkownika
ya1
Posty: 761
Rejestracja: 2007-12-04, 18:20
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Kontakt:

Post autor: ya1 »

1) Każdą antenę się stroi, a przynajmniej sprawdza strojenie.

2) Radio CB to nie telefon komórkowy i szumieć musi ;-) Problem, jeśli szumi za bardzo lub łapie zakłócenia z samochodu [włączony/wyłączony silnik szumi tak samo?].

3) Zasięgi jakie podajesz są typowe dla anten 1 metrowych, więc powinno być OK :-) Odbiór z tych 10 km jest zrozumiały?

4) To że rozmowy się urywają na granicy zasięgu to normalne
- Masz przykręcony squelsh;
- Rozmówcy wjechali w teren o większym tłumieniu [przeszkody naturalne dla fal radiowych]

5) Im dłuższa antena tym lepiej odbiera ;-) :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

witam, zawsze jest sens stroić nawet magnesową, pomimo że może nie stroją tak idealnie jak anteny masowe. chociaż na swoim midland ml-145 osiągnąłem prawie ideał. szumy i tak się pojawiają, trakcja elektryczna, niektóre budynki chociaż nie wiem dlaczego poza tym propagacja latem, zimą jest lepiej.pozdrawiam
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik techniczny------tylko naprawy , modyfikacje i porady co,gdzie i jak zamontować.”