mikrofon ze wzmocnieniem

Dyskusje na temat mikrofonów i ich przeróbek

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Stan6767
Posty: 37
Rejestracja: 2014-05-25, 12:26

mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Stan6767 »

Witam,
chciałbym się zapytać, czy mikrofon ze wzmocnieniem znacząco poprawi zasięg czy to tylko zabawka z echem, bo na wyjściu z radia może być tylko 4W to jak ten mikrofon może wzmocnić? Za to wiem, jak jest za blisko rozmówca, a ktoś ma wzmocnienie to bardzo źle go słychać.
Radia: Intek m-110 Plus, Intek m-760
Anteny: President Michigan, Sirio Turbo 2000, Sirio AS-100
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: angel_dark666 »

Mikrofon ze wzmocnieniem popawi znacznie twoja modulacje o ile nie masz przyblokowanego toru mikrofonowego w radiu. Na bliskie odległości jakbys miał mocno rozkręconą modulacje to możlwie ze ktos moze odebrac cie z przesterem ale w niegrzebanym radiu raczej nie.

Kupuj FD1818 , zmodyfikuj i napewno bedzie grzmiało o ile radio pozwoli. Jak chcesz orginal to z tańszych proponuje KPO mn 452.
Bumelant

mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Bumelant »

Co do zakupu to bym się jeszcze wstrzymał. Dobrze jakbyś miał możliwość przetestowania ponieważ mikrofon dobiera się indywidualnie do barwy głosu. Reasumując jak masz basowy głos to nie ma sensu kupować mikrofonu, który jeszcze podbije ten dół - wyjdzie z tego tylko bełkot na wyjściu, lepiej wtedy coś poszukać co doda góry i vice versa. Osobiście uważam, że zamiast echa, które mi osobiście nie podchodzi warto mieć regulację wzmocnienia i barwy - unikniesz wtedy właśnie "owego" tuningowana. Będziesz miał bardziej uniwersalne rozwiązanie. Większość ludzi kupuje mikrofony bez pojęcia potem kręci tym 3 miesiące, lutuje/ceruje a na koniec podłączasz mikrofon oryginalny i jest efekt "no to to teraz idzie dobrze" :hopla: Posłuchaj, potestuj. Jest wiele rozwiązań.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: januwojt »

Stan6767 , radio w emisji AM ma moc tzw nośnej , czyli moc bez modulowania wtedy mamy owe przepisowe 4 W . Zależnie od marki i modulatora z radia wychodzi tez moc PEP tzw szczytowa i ona się zmienia w takt modulacji i na tą moc możemy wpłynąć mikrofonem ze wzmocnieniem , czyli zwiększyć swoją głośność . Tak jak napisałem zwiększenie tej głośności zależy od marki i ustawienia limitera w radiu . W niektórych radiach poza zmianą barwy i dołożeniem echa nie ma dużej różnicy głośności ponieważ fabryka ustawiła tak poziom modulacji i zakres limitera .
Awatar użytkownika
Stan6767
Posty: 37
Rejestracja: 2014-05-25, 12:26

Re: mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Stan6767 »

angel_dark666 pisze:Kupuj FD1818 , zmodyfikuj i napewno bedzie grzmiało o ile radio pozwoli. Jak chcesz orginal to z tańszych proponuje KPO mn 452.
Nie wiem, czy te mikrofony będą pasować do mojego radia, bo moje wejście na mikrofon ma cztery bolce.
Radia: Intek m-110 Plus, Intek m-760
Anteny: President Michigan, Sirio Turbo 2000, Sirio AS-100
Awatar użytkownika
Stan6767
Posty: 37
Rejestracja: 2014-05-25, 12:26

Re: mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Stan6767 »

Bumelant pisze:Co do zakupu to bym się jeszcze wstrzymał. Dobrze jakbyś miał możliwość przetestowania ponieważ mikrofon dobiera się indywidualnie do barwy głosu. Reasumując jak masz basowy głos to nie ma sensu kupować mikrofonu, który jeszcze podbije ten dół - wyjdzie z tego tylko bełkot na wyjściu, lepiej wtedy coś poszukać co doda góry i vice versa. Osobiście uważam, że zamiast echa, które mi osobiście nie podchodzi warto mieć regulację wzmocnienia i barwy - unikniesz wtedy właśnie "owego" tuningowana. Będziesz miał bardziej uniwersalne rozwiązanie. Większość ludzi kupuje mikrofony bez pojęcia potem kręci tym 3 miesiące, lutuje/ceruje a na koniec podłączasz mikrofon oryginalny i jest efekt "no to to teraz idzie dobrze" :hopla: Posłuchaj, potestuj. Jest wiele rozwiązań.
Mam niski, basowy głos, trudno zrozumiały dla niektórych przez cb. Nie rozumiem, o co chodzi z tym "doda góry i vice versa". O co tu chodzi?
Mam stare radio na cztery bolce i nie wiem, czy jakiś mikrofon do niego dokupię. Mam kilka pojazdów i trudno mieć w każdym z nich cb z wyższej półki.
Mi też te echa nie podchodzą, ale jestem zbyt nierozpoznany w temacie z tym wzmocnieniem i barwą.
Radia: Intek m-110 Plus, Intek m-760
Anteny: President Michigan, Sirio Turbo 2000, Sirio AS-100
Awatar użytkownika
Stan6767
Posty: 37
Rejestracja: 2014-05-25, 12:26

Re: mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Stan6767 »

januwojt pisze:Stan6767 , radio w emisji AM ma moc tzw nośnej , czyli moc bez modulowania wtedy mamy owe przepisowe 4 W . Zależnie od marki i modulatora z radia wychodzi tez moc PEP tzw szczytowa i ona się zmienia w takt modulacji i na tą moc możemy wpłynąć mikrofonem ze wzmocnieniem , czyli zwiększyć swoją głośność . Tak jak napisałem zwiększenie tej głośności zależy od marki i ustawienia limitera w radiu . W niektórych radiach poza zmianą barwy i dołożeniem echa nie ma dużej różnicy głośności ponieważ fabryka ustawiła tak poziom modulacji i zakres limitera .
Mam radio INTEK M-760 z funcją ESP
"Funkcja ESP (dynamiczny kompresor mowy) jest unikalną funkcją dostępną tylko w niektórych radiotelefonach CB firmy INTEK. Jest to elektroniczne zwiększenie dynamiki głosu. Jest to funkcja kontrolowana przez mikroprocesor i jest też zwana jako COMPANDER dla sygnału (mowy) nadawczego i EXPANDER dla sygnału odbiorczego. ESP pozwala osiągnąć mocniejszy, bardziej wyraźny i czysty sygnał audio, co jest ogromnie pomocne w obszarach o dużych zakłóceniach i w przypadku słabych sygnałów czy komunikacji na dużych odległościach. Druga generacja zastosowanego modułu ESP w radiach INTEK pozwala na uruchomienie kompresji wzmacniającej sygnał odbiorczy lub nadawczy niezależnie oraz jednocześnie razem."
Czy do tego można dokupić jeszcze wzmocnienie czy to byłoby zdublowanie tej samej funkcji?
Radia: Intek m-110 Plus, Intek m-760
Anteny: President Michigan, Sirio Turbo 2000, Sirio AS-100
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

Re: mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Szpadyzor11 »

Powiem na moim przypadku: fd1818 i dx 5000 jest ok ale przy basowej modulacji jest za bardzo basowo, mimo ze majk pogłębia dźwięk to rozmówcy przy moim glosie maja uwagę do tego... Warto to wziac pod uwagę.
Kazdy sugeruje mi modyfikacje majkana bardziej sopranową, ale lecę lepiej niż fabryczny z kpo wiec nie ruszam nowego póki nowy mikrofon. :-)
Wydziobane z Microsoft Mobile.
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Re: mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Sahim »

Stan6767 pisze: Mam niski, basowy głos, trudno zrozumiały dla niektórych przez cb. Nie rozumiem, o co chodzi z tym "doda góry i vice versa". O co tu chodzi?
Doda góry czyli uwypukli wysokie tony a obetnie niskie - więc niski głos będzie bardziej zrozumiały przez radio. I odwrotnie jeśli ktoś ma głos naturalnie wysoki.
Stan6767 pisze: Mam stare radio na cztery bolce i nie wiem, czy jakiś mikrofon do niego dokupię.
Przy zakupie nie kieruj się rodzajem wtyczki w mikrofonie. Praktycznie każdy mikrofon da się dopasować do każdego radia, kwestia kolejności przylutowania kabelków we wtyczce mikrofonu. Nawet jeśli kupisz mikrofon z 4 bolcami to i tak kolejność może być inna w zależności od radia i trzeba będzie przelutować.
Bumelant

Re: mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Bumelant »

"Dodać góry" czyli jednym słowem zwiększyć ilość sopranów w modulacji. Reasumując jak masz basowy głos tak jak piszesz to warto dodać troszkę wysokich tonów będziesz wtedy czytelniejszy dla odbiorców - natomiast jak masz głos wysoki, bardziej sopranowy to wtedy warto dodać dołożyć do niego basu.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: januwojt »

W praktyce wzmocnienie mikrofonu przy tym radiu może dać efekt średni co najwyżej . Jednak wartość dodana z mikrofonu wzmocnionego może być taka , że Twój naturalny basowy głos może wyostrzyć sopranem , a głos średniotonowo-sopranowy jest dużo czytelniejszy i subiektywnie w odsłuchu głośniejszy. W takim przypadku na pewno pomogły by mikrofonu z tzw wkładką ceramiczną czyli np Astatic D104MB , oraz chyba już kultowy RF LImited CR-577 , ten ma dodatkowo regulację barwy tonu . Opcje te jednak są dość drogie , obie ponad 200zł. Najtańsza opcja , (o ile lutownica nie jest CI obca) to zakup najtańszego mikrofonu ze wzmocnieniem Farun FD-2020 i mały tuning tego mikrofonu z wymianą dosłownie trzech czterech elementów .
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Chmarski »

Astatic 575M6 najbardziej uniwersalny według mnie. Sprawny idzie w eter zawsze przynajmniej bardzo dobrze. Pozostałe mikrofony jakie przerzucałem u siebie pasowały różnie. Jedne wcale, inne były bardzo dobre albo świtene, ale z konkretnymi radiami. 575 M6 niezależnie od radia był bardzo dobry, a często świetny.
Przy okazji ma regulację barwy głosu, która działa lepiej niż w Super Mike'u z Rzeszowa.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: januwojt »

Astatic 575M6 jest chyba na tym samym tranzystorze zrobiony co CR-577 .
Awatar użytkownika
Chmarski
Posty: 670
Rejestracja: 2011-01-28, 12:05
Lokalizacja: Ważne, że dolatuję.

mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: Chmarski »

CR-577 nie miałem. Nie wiem jak w środku. I nie wiem jak idzie w eter.
Obudowa Astatica dużo bardziej mi pasuje - kształtem i jakością wykonania (przy założeniu że CR-577 ma identycznie wykonaną jak Densei 2018 Turbo).
Cena pewnie podobna. CR-577 ma tę zaletę, że jest nowy i łatwiej dostępny.
Szczęśliwie mój czterdziestoletni Turner działa nadal świetnie.
hadrian
Posty: 4
Rejestracja: 2017-03-12, 12:43

mikrofon ze wzmocnieniem

Post autor: hadrian »

nie chcę zakładać nowego wątku, więc podpinam się tu. Jestem nowicjuszem i potrzebuje pomocy doświadczonych kolegów. Mam Valerego (4 piny) z rozwalonym mikrofonem i muszę go zastąpić, chcę coś ze wzmocnieniem, co wyglądem i wiekiem pasowałoby do radia. Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/mikrofon-cb-midland-z ... 60827.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Będzie pasował?
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikrofony”