Jest pozwolenie zarządu wspólnoty ale czy gra warta świeczki

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

arsstudio
Posty: 6
Rejestracja: 2010-11-23, 20:17
Lokalizacja: Pila

Jest pozwolenie zarządu wspólnoty ale czy gra warta świeczki

Post autor: arsstudio »

Jestem po rozmowach wstępnych z zarządem wspólnoty mieszkaniowej. Wystosowałem oczywiście pismo. I w pierwszej chwili się ucieszyłem , gdyż nie mają żadnych przeciwwskazań do montażu anteny na dachu . Ale zawsze jest jakieś ale. Pierwsze pytanie " Którędy chcę puścić kabel na dach ? " .Więc prosto odpowiedziałem , że przez okno i po elewacji na dach. Na to odpowiedź , że nie mogę po elewacji gdyż kabel będzie szpecił blok. Mogę natomiast puścić kabel przez swoją klatkę do piwnicy , i przez piwnicę do następnej klatki . Tam do kanału dla mediów prowadzić na czwarte piętro i przez wyjście na dach do anteny ( w mojej klatce nie ma wyjścia na dach). Zdębiałem. :roll: Według wstępnych wyliczeń kabel będzie miał jakieś 50 metrów. Pomijając ile będę musiał wykuć dziur taka propozycja mnie przeraża. Kabel RG58 , a więc cienki (ładny bały , więc jak może szpecić blok ?) do 20 metrów ma straty małe , ale przy 50 metrach . Pozostaje mi więc chyba tylko sprzedać radio Alan 555 , wspaniałe na bazę , warte majątek. Jakieś pomysły może macie ?
bartek1706
Posty: 1470
Rejestracja: 2009-07-08, 13:50
Lokalizacja: konstancin KO02NB
Kontakt:

Post autor: bartek1706 »

Nie możesz jakoś przy rynnie np? Najlepiej to wyjść na dach i się zorientować. Kanałem wentylacyjnym też można... :) Jak jest pozwolenie to już 3/4 sukcesu.
arsstudio
Posty: 6
Rejestracja: 2010-11-23, 20:17
Lokalizacja: Pila

Post autor: arsstudio »

Przy rynnie można by było ale do rynny mam około 12 metrów. Więc kabel i tak będzie szedł po ścianie. Natomiast kanałem wentylacyjnym nie można puszczać żadnych przewodów elektrycznych. Każdy kominiarz to zakwestionuje. A kontrole są przeprowadzane co roku. Ale dzięki za porady.
Nawet nie czepiali się w jaki sposób będzie zamontowana antena na kominie. Interesował ich tylko wielkość bata. Powiedziałem , że 1/4 fali , czyli 275 cm. :lol: Tym ich uspokoiłem , bo przerażały ich takie długie anteny jakie widzieli na dachach innych budynków. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 1143
Rejestracja: 2009-10-29, 23:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mobil-Zasada »

W zasadzie dobrze Ci powiedzieli. Ja bym nie chciał żeby na moim bloku walały się kable a to jest stosowne miejsce dla nich. Ewentualnie spróbuj jakoś swoją klatką do góry i jakoś wyjść na dach.

RG-58 odpuść, niestety kabel w tym wszystkim najwięcej Cię wyniesie... no ale chyba nic nie poradzisz.
Auto: Alan 28 + Alan F36 + President Texas
Dom: President Jackson + CS-3 + Motorola 4001A + Sirio Boomerang 27A (działka - stare CTE 5/8, 3 przeciwwagi) - weekendy
Rower: Alan 42MULTI + MIK + oryginalny helikal lub Alan 9 PLUS
bartek1706
Posty: 1470
Rejestracja: 2009-07-08, 13:50
Lokalizacja: konstancin KO02NB
Kontakt:

Post autor: bartek1706 »

Jak będzie szedł przy rynnie to nie będzie się rzucał w oczy... Kup po prostu dobry kabel a jego długością się nie przejmuj.
arsstudio
Posty: 6
Rejestracja: 2010-11-23, 20:17
Lokalizacja: Pila

Post autor: arsstudio »

Kabel przytwierdzony do ściany co jedną kondygnację nie będzie się walał po niej. Będzie ładnie szedł wzdłuż wzorku między kolorem kawa z mlekiem a brązowym aż po sam dach (może nawet ozdobi :lol: ) Swoją klatką nie mogę , ponieważ nie ma wyjścia na dach. Przebijanie się przez dach jak wiesz nie wchodzi w rachubę ( 1,5 metra i uszkodzenie dachu) RG-58 do dwudziestu metrów nadje się w sam raz według mojego planu. Zakładając , że puścił bym kabel tak jak chce zarząd. W grę wchodzi kabel grubości 1 cm. Jak sobie wyobrażasz prowadzenie takiego kabla przez moje mieszkanie ( przedpokój , łazienkę na klatkę schodową ) Koszt samego kabla około 350 zł.
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7805
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

RF-5 jest niewiele grubszy od RG-58, a znacznie cieńszy od RG-213

50m to koszt ok. 175zł z dobrego źródła ;)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

bartek1706 pisze:Kanałem wentylacyjnym też można...
cięzko by było nawet jeśli kominiarz by nie miał przeciwskazań, bo przy każdym piętrze następuje przesunięcie komina więc byś musiał kombinować i to by cięzko było , poza tym kolega napisał że do rynny ma 12 m , arsstudio, co to za antena ? boomerang 27 A ? żartujesz sobie ? jak już stawiać to pełnowymiarową ( no właściwie ona jest pełno wymiarowa ) ale jakieś 1/2fali albo 5/8 a nie tam pizdryki jakieś , a nie da rady tego kabla przez sąsiadów do rynny doprowadzić ? :P albo pod parapetami , zawsze jakoś będzie zakryty
arsstudio
Posty: 6
Rejestracja: 2010-11-23, 20:17
Lokalizacja: Pila

Post autor: arsstudio »

bartek1706 pisze:Jak będzie szedł przy rynnie to nie będzie się rzucał w oczy... Kup po prostu dobry kabel a jego długością się nie przejmuj.
Tak ale w lini poziomej mam 12 metrów do rynny , więc kabel także będzie widać . Nawet pod parapetami nie da się puścić , ponieważ jedne okna są wyżej inne niżej ( nie biorąc pod uwagę przerwy między oknami).
arsstudio
Posty: 6
Rejestracja: 2010-11-23, 20:17
Lokalizacja: Pila

Post autor: arsstudio »

darelk pisze:
bartek1706 pisze:Kanałem wentylacyjnym też można...
cięzko by było nawet jeśli kominiarz by nie miał przeciwskazań, bo przy każdym piętrze następuje przesunięcie komina więc byś musiał kombinować i to by cięzko było , poza tym kolega napisał że do rynny ma 12 m , arsstudio, co to za antena ? boomerang 27 A ? żartujesz sobie ? jak już stawiać to pełnowymiarową ( no właściwie ona jest pełno wymiarowa ) ale jakieś 1/2fali albo 5/8 a nie tam pizdryki jakieś , a nie da rady tego kabla przez sąsiadów do rynny doprowadzić ? :P albo pod parapetami , zawsze jakoś będzie zakryty
Cały czas myślę o 5/8 , ale nie zdradzam zarządowi bo wielkość by ich przeraziła. Powiedziałem 1/4 fali czyli 275 cm co jest zgodne z prawem. Boją się wysokich anten :lol: . Ale na cztero piętrowym budynku i tak jej z ziemi nie będzie widać.
Przy następnej rozmowie przedstawię Wasze sugestje co do prowadzenia kabla koło rynny.
Dzięki za wsparcie i pomysły.
Awatar użytkownika
leonid pakas
Posty: 634
Rejestracja: 2009-12-30, 14:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: leonid pakas »

Co do kabla powyżej 20m (i do 20m) to jedynie RF-7. Prawie to samo co Rg213 a o wiele tańszy i lepszy. W rg-58 nawet się nie pchaj .. szkoda nerwów i pieniędzy a odsłuch będziesz miał baaardzo kiepski.
Awatar użytkownika
pasek888
Posty: 1454
Rejestracja: 2009-11-27, 20:22
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pasek888 »

A może puścić kabel przez "pion techniczny" ? Chyba tak to się nazywa... :roll:
Tam gdzie masz skrzynkę z bezpiecznikami i licznik energii.
Johnny 3 + WA-27 / Albrecht AE 2990 AFS + Hyflex
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

arsstudio pisze:Powiedziałem 1/4 fali czyli 275 cm co jest zgodne z prawem.
???? jakim prawem zgodnie z prawem to ty nie powinieneś żadnych pozwoleń mieć od spółdzielni , a jeśli chodzi ci o prawo budowlane to już to było rozkminiane to chodzi o to że max 3m masztu możesz mieć bez powiadamiania nadzoru budowlanego , jeśli dasz więcej to już trzeba ich poinformować , ale to sam maszt bez anteny
arsstudio
Posty: 6
Rejestracja: 2010-11-23, 20:17
Lokalizacja: Pila

Post autor: arsstudio »

darelk pisze:
arsstudio pisze:Powiedziałem 1/4 fali czyli 275 cm co jest zgodne z prawem.
???? jakim prawem zgodnie z prawem to ty nie powinieneś żadnych pozwoleń mieć od spółdzielni , a jeśli chodzi ci o prawo budowlane to już to było rozkminiane to chodzi o to że max 3m masztu możesz mieć bez powiadamiania nadzoru budowlanego , jeśli dasz więcej to już trzeba ich poinformować , ale to sam maszt bez anteny
Ok masz racje , ale problem rozbiega o to , że kabel lecący po elewacji będzie szpecił budynek. Do anteny mam na dach 20 metrów a tak wyjdzie 50 metrów przez ściany i piwnice itd... . Właśnie tak się zastanawiam jakie będzie wpływać przenikanie elektromagnetyczne kabla antenowego CB i przewodów elektroenergetycznych i kabli z kablówek (dwóch) w jednym sąsiedztwie na długości 15 metrów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”