montaż anteny CB - legalnie

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

montaż anteny CB - legalnie

Post autor: Marcin Sandomierz »

Witam

Mam w zamiarze zbudować bazę (już poruszałem temat wyboru sprzętu w innym dziale) Chciałbym wszystko zrobić legalnie i zgodnie z prawem. Wobec tego do starostwa powiatowego składam "Zgłoszenie o zamiarze budowy lub robót budowlanych, na które nie obowiązuje pozwolenie na budowę" wraz z "oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane"
W zgłoszeniu punkt Rodzaj, zakres, sposób wykonania robót podaję jako"
Montaż anteny CB działającej w częstotliwości 26-27 MHz na zewnętrznej, frontowej ścianie w miejscowości ............ Montaż nie będzie wymagał ingerencji w konstrukcję domu oraz poszycia dachu.
Jednocześnie deklaruje, iż urządzenie podłączone do w/w anteny nie będzie miało większej mocy niż 4W zgodnie z wymogami homologacyjnymi. Informuje, iż mogę bez dodatkowego pozwolenia prowadzić transmisję na tej częstotliwości o mocy nie wyższej niż zadeklarowana zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005r w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. z 2005r Nr 230, Poz. 155)
Tu nadmienię że montaż będzie wykonany w domu jednorodzinnym. Czy starostwo powiatowe na podstawie tego co podałem w punkcie "rodzaj i zakres wykonywanych robót" może mi odmówić wydania zgody na przeprowadzenie montażu anteny ?

Podpowiedzcie czy poprawnie i wystarczająco dobrze sformułowałem punkt Rodzaj, zakres, sposób wykonania robót
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

marcin82w, i od razu na początku zrobiłeś głupotę że to zgłosiłeś , lub zrobisz głupotę , jak to mówią nie ruszaj gówna bo będzie śmierdziało
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Jeszcze nie zgłosiłem, mam zamiar zgłosić po nauczce z anteną od wifi, gdzie musiałem składać wyjaśnienia. Uwierz mi że, że mój zaścianek (sąsiedzi) wszystko "w oczy kole". Ja naprawdę mam upierdliwych sąsiadów. A jeszcze jak zamontuję stację i zacznę pracować, u nich pojawią się zakłócenia - to się dopiero zacznie jazda. Dlatego chcę mię wszystko jasno na papierze i legalnie. Kilka lat wstecz miałem też bazę i wiem jaka to jest walka o zakłócenia, gdy ktoś słucha radia na sprzęcie z bazaru. I nie ma mowy o przetłumaczeniu że mój sprzęt jest OK a winny jest ten złom z bazaru.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

marcin82w, nie zgłaszaj i nie rób tej głupoty co jeden mój znajomy , jak się wkopał to nie mógł się wykopać i też chciał mieć wsio legalnie , jeśli byś się troche wysilił to być znalazł kruczki prawne gdzie opisują że nie potrzebujesz żadnych pozwoleń i takich tam , nawet na forum znajdziesz

sąsiad ma tyle do gadania co żyd za okupacji , jeśli masz wszystko ok z instalacją i jesteś tego pewien a sąsiad dalej ci mówi że jest źle to powiedz mu żeby sobie zamówił wizytę UKE ( koszt około 1500 zł ) i się dowie , w dodatku jak ty to robisz na swojej działce na swoim budynku to tym bardziej niech ten sąsiad buja wora
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Z tego co doczytałem się to nie potrzebuję pozwoleń, jeżeli instalacja nie będzie wyższa niż 3 m (lub 3,5 - dokładnie nie pamiętam) ponad dach budynku. Jeśli jest inaczej to OK.

W planach mam coś takiego (nie patrzcie na proporcję bo rysowałem "od ręki")

http://w51.wrzuta.pl/obraz/1wiQxpE9Cd2/szkic_sytuacyjny

Maszt przypomina konstrukcję masztów teleskopowych, składa się z trzech części wysuwanych nawzajem z siebie. Sięga ziemi, lecz nie ma stałego fundamentu - przez co nie wymaga planu i zezwoleń na budowę. Jest wsparty tylko na płycie chodnikowej. W związku z tym że maszt wspiera się na ziemi cały ciężar masztu i instalacji nie spoczywa na ścianie. Dolna część masztu do szczytu dachu będzie z rury stalowej, górna, powyżej szczytu dachu dla nieumniejszenia ciężaru z rury aluminiowej. Dodatkowo sięgając ziemi sam w sobie maszt jest już uziemiony, dla poprawy uziemienia od szczytu masztu do ziemi przeprowadzę dodatkową linkę uziemiającą. Jeden odciąg zakotwiczony będzie do komina, dwa pozostałe do słupków ogrodzeniowych. W dwóch miejscach na ścianie będą rurki przelotowe, które będą zapobiegały chwianiu się na boki samego masztu oraz ułatwią montaż.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
szymon123415
Posty: 107
Rejestracja: 2010-05-02, 18:33
Lokalizacja: JO90FA

Post autor: szymon123415 »

Marcin stawiaj maszt i antenę , nic nie zgłaszaj bo szkoda czasu i nerwów na tułanie się po urzędach i wojnę z urzędnikami.Co innego jakbyś mieszkał w bloku tak jak ja.Temat stary jak świat i przerabiamy dość często na forach.Stawiaj i nie pytaj się nikogo,pozdrawiam 73
Mobil ; Jackson I+Sirtel Santiago 1200
Baza;cały czas coś zmieniam...
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

marcin82w pisze: jeżeli instalacja nie będzie wyższa niż 3 m (lub 3,5 - dokładnie nie pamiętam) ponad dach budynku. Jeśli jest inaczej to OK.
tu chodzi o sam masz a nie całość to raz, a dwa to to że jeśłi masz maszt powyżej 3m to wtedy musisz poinformować inspektorat budowlany , ale to i tak się tyczy chyba tylko budynków wielorodzinnych
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

OK, przekonaliście mnie, nie będę zgłaszał do starostwa faktu instalowania anteny CB.

Mam jednak pytanie dotyczące ochrony środowiska - przy założeniu że będę miał antenę lemm AT-92, 18 metrów kable RF-7 (tłumienność ok 3,5 dB przy 27 MHz) i 12 W mocy wyjściowej nadajnika moc wypromieniowana będzie wynosiła około 65,5 W. Max dopuszczalna moc według polskiego prawa wynosi 15 W. Czy fakt wypromieniowywania większej mocy niż ustawo wolna należy zgłaszać do urzędu ?

A w ogóle to nie rozumiem naszych ustawodawców, dopuszczają urządzenia o mocy wyjściowej 12 W w SSB, przy nawet najgorszych antenach nie zmieścimy się w limicie mocy wypromieniowanej. Dlaczego jest tak niski limit mocy ?
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

marcin82w, ja tam nic nie zgłaszałem i zgłaszać nie będę
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

darelk ty chyba nigdy nie miałeś problemu z sąsiadami, nigdy nie zakłócałeś innym TV i radia lub słyszeli cię w telefonie.

U mnie dookoła mieli ten problem, ale jednej rodzinie szczególnie to przeszkadzało. Za wszelką cenę starałem się zminimalizować ten efekt, gdy u siebie coś zmieniłem celem poprawy, chcąc sprawdzić efekty swoich działań składałem wizytę u sąsiadów i z pełną kulturą i szacunkiem pytałem "Dzień dobry, Proszę Panią czy dalej jest jeszcze problem ...." A w efekcie sąsiadka dawała mi w odpowiedzi wiązankę z szczęką rozdartą od ucha do ucha, jakby rozmawiała z mocno niedosłyszącym.

Generalnie problem był nie do rozwiązania z mojej strony - sąsiedzi mieli stare, pamiętające czasy komunistyczne odbiorniki TV i radiowe podpięte do szerokopasmówek, które zbierały z eteru wszystkie śmieci. Za przykład wpływu jakości sprzętu podawałem siebie, gdzie nie miałem super nowego sprzętu, ale nie był to sprzęt pamiętający czasy komunizmu, wszystko było OK. Ale bariera była nie do przeskoczenia.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

W razie kontroli podłączasz jakieś jednowatowe Stabo i nie ma problemu, a sąsiedzi mogą Cię cmoknąć. Pamiętaj, że każda wizyta UKE jest zapowiedziana wcześniej, więc zdążysz się przygotować. Poza tym panowie z UKE wiedzą, co znaczy upierdliwość sąsiadów i jeśli wszystko jest w porządku z Twoją instalacją, to nie robią najmniejszych problemów.
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
Awatar użytkownika
darelk
Posty: 1655
Rejestracja: 2009-05-24, 20:35
Lokalizacja: Ełk KO13ET

Post autor: darelk »

k0nr4d pisze:Pamiętaj, że każda wizyta UKE jest zapowiedziana wcześniej, więc zdążysz się przygotować
:mrgreen: hahaha a to dobre , jakoś do mnie weszli nawet bez słowa proszę , ale akurat ja ich wtedy wpuściłem bo i oni dobrze gadali ,
marcin82w pisze:A w efekcie sąsiadka dawała mi w odpowiedzi wiązankę z szczęką rozdartą od ucha do ucha, jakby rozmawiała z mocno niedosłyszącym.
jeśli ci naubliżała , przeklinała , to nagrywasz to i zgłaszasz na policję , krótka piłka , nie umieją się zachować to jeszcze z 1KW bym im dopierdzilił , a co mi tam , tak od serca , marcin82w, za bardzo przeżywasz , jeśli nie masz więcej niż 4W i masz wsio w jak najlepszym porządku to sie nie przejmuj , sąsiedzi są po to żeby życie umilać w różnym tego słowa znaczeniu , bo w takim wypadku jak ty opowiadasz to oni mają problem a nie ty
Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 1143
Rejestracja: 2009-10-29, 23:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mobil-Zasada »

A mi się czasami podoba podejście Darka. Jest na luzie i ma wszystko w d**ie. I słusznie. Też tak często robię i na dobre to wychodzi. :-D Chociaż zestresowany jestem całe życie... ale taka już moja natura :mrgreen:
Auto: Alan 28 + Alan F36 + President Texas
Dom: President Jackson + CS-3 + Motorola 4001A + Sirio Boomerang 27A (działka - stare CTE 5/8, 3 przeciwwagi) - weekendy
Rower: Alan 42MULTI + MIK + oryginalny helikal lub Alan 9 PLUS
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

darelk pisze: jakoś do mnie weszli nawet bez słowa proszę
W tym momencie mój światopogląd legł w gruzach :-P
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
miost
Posty: 174
Rejestracja: 2009-08-03, 19:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: miost »

Przy 12 W SSB uwzględnij współczynnik 0,5 dla modulacji SSB. Stąd moc doprowadzona do anteny (nie uwzględniając strat kabla, złącz, SWR) będzie max. 6 W. Zysk anteny Lemm przyjmij około 3,5 dBi - tyle ma realnie antena 5/8 - ten zysk, który podaje producent jest większy niż 4 el Yagi.

Ja bym nie zgłaszał.

W CB temat ochrony środowiska wogóle prawnie nie istnieje. Masz 4 W AM i to sobie zapamiętaj. A jak zechcesz grzać 200 W to nikt ci tego nie udowodni. UKE ma w nosie pasmo CB, a fal radiowych nie widać.

Gdyby w tym kraju urzędy postępowały zgodnie z literą prawa to bym zgłaszał. Ale ponieważ urzędasy stanowią sami sobie prawo to nigdy nie wiesz jaką bzdurę ci wymyślą. Mogą potraktować twoją instalacje na równi z stacją BTS GSM.

Wybór należy do Ciebie
Radio: YOSAN JC 2204
Antena: Sirio ML 145
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”