CB w Niemczech

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Glenroy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-11-06, 16:06
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Glenroy »

koszmar pisze: Niom... zapomniałeś o kilkuset ojro klapsa. :mrgreen:
Tja, fajny mi klaps :) Ale tak właściwie, na jakiej postawie zostaje zatrzymane radio? Tylko dlatego, że pracujemy w "0" a nie w "5"? Wydaje mi się, że skoro u nas nikt nie czepia się radyjek to nie powinni i tam, przecież nikt nie będzie ze sobą woził 10 radyjek bo wszędzie obowiązuje co innego... powiecie multistandard, osobiście znam gościa, który stracił radyjko z multistandardem i regulacją mocy 1/5W, czyli spełniało wszystkie wymogi ale niektórym nie przetłumaczy... chyba od czasów hitlera niewiele się zmieniło :P
koszmar

Post autor: koszmar »

Glenroy pisze:przecież nikt nie będzie ze sobą woził 10 radyjek bo wszędzie obowiązuje co innego...
Wist polega na tym, że u nas obowiązuje to samo... tzn. ten sam piątkowy raster. :mrgreen:
Glenroy pisze:Wydaje mi się, że skoro u nas nikt nie czepia się radyjek to nie powinni i tam,
Tym się właśnie różni kraj cywilizowany od mało cywilizowanego. Respektowaniem i egzekucją norm. :->
Glenroy pisze:regulacją mocy 1/5W
Tak... a w więzieniach, to sami niewinni kiblują. :mrgreen:
Glenroy
Posty: 18
Rejestracja: 2011-11-06, 16:06
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Glenroy »

Czyli wedle prawa radyjka w Polsce są stosowane wbrew ustawom i tak na prawdę używamy ich niezgodnie z prawem, tak? ;) Ominął mnie jakiś szczegół chyba :P
Ale kurde, w takim razie wydaje mi się to tym bardziej chore, wielu producentów wypuszcza już radyjka w systemie zerowym i są one legalnie sprzedawane u nas w kraju, legalnie ale wbrew obowiązującym przepisom... już wiem skąd bierze się stwierdzenie, że Polska to kraj absurdu :D

Wracając do zachodu, do czego może się przyczepić polizei jeżeli używamy radyjka z multi, które jak by nie patrzeć działa zarówno w piątkach jak i w zerach? Bo dalej nie rozumiem w jaki sposób jest motywowane zatrzymanie sprzętu przez tamtejsze służby skoro jest on jednak legalnym urządzeniem.
Awatar użytkownika
jedrek56
Posty: 4
Rejestracja: 2011-12-14, 16:37
Lokalizacja: polska Slupsk

Post autor: jedrek56 »

nikt radyjka ci nie zatrzyma kolego , niemcy chodza w fm i 5 kach a my w 0 gdy bys przekraczał 5wat . BYłem kierowcą do pozdziernika smochodu ciezarowego jezdzile glownie po zachodie i niesłyszałem zeby komus zabrali radyjko kiedys tak zabierali i przwiercali az grenszucowi ktorys z polakow cieplo zrobil bo bylo to bezprawne . TAK ZE SPOKO
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Post autor: Witek3212 »

TAK ZE SPOKO
Nie przeczytałeś całości, komuś właśnie zabrali i jest sprawa w sądzie...
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
koszmar

Post autor: koszmar »

Glenroy pisze:Czyli wedle prawa radyjka w Polsce są stosowane wbrew ustawom i tak na prawdę używamy ich niezgodnie z prawem, tak? ;)
Najwyraźniej coś Cię ominęlo.
Ale żeby nie trzymać Cię w niecierpliwości, skopiuję treść mojego postu z cbradio.pl:
Tę kwestię reguluje norma ETSI EN 300 433
"The equipment operates on one or more channels of the carrier frequencies as shown in table 1.
Table 1: Carrier frequencies
26,965 MHz" <ciach>
http://www.etsi.org/deliver/etsi_i_ets/ ... 1p_a2p.pdf

edit:

pogmerałem głębiej:

http://www.etsi.org/deliver/etsi_en/300 ... 10201p.pdf

Zapis określa zakres pracy nadajnika 26.96-27.41, ale ze wskazaniem iż częstotliwość nośnej wynosi... i w tablelce wszystko w rastrze piątkowym.
The present document covers the technical requirements for transmitters and receivers used in stations of angle
modulated Citizens' Band (CB) radio equipment.
It applies to angle modulated Citizens' Band (CB) radio equipment (PR 27) operation in all or part of the frequency
band from 26,960 MHz to 27,410 MHz with channel separations of 10 kHz, and intended for analogue speech in
accordance with CEPT/ERC/Decision (98)11. This includes the possibility of data transmissions within the speech
channel, where applicable.
The equipment operates on one or more channels of the carrier frequencies as shown in table 1.
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Post autor: Witek3212 »

.........from 26,960 MHz to 27,410 MHz with channel separations of 10 kHz..........

I masz odpowiedź

a tabela to pomyłka...
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
koszmar

Post autor: koszmar »

Moja pierwsza żona miała na imię pomyłka...
Nie wyrywaj jednego zdania z kontekstu i nie dopasowuj do własnej interpretacji.
Skoro określony masz zakres pasma i podane częstotliwości nośnej, to jaka pomyłka?
Widmo twojej nośnej ma się zmieścić między 26.96 a 27.41MHz. Jak chcesz to zrobić nadając na krańcu pasma, jeśli twoja nośna ma jakąś szerokość? Tak z grubsza +-3kHz.
Witek3212
Posty: 791
Rejestracja: 2010-12-27, 20:26
Lokalizacja: GDAŃSK ŻABIANKA

Post autor: Witek3212 »

No to pracuj kolego w 5kach na 19, a Niemcom powiedz, że będziesz gadał w AM na całej 40 i z 4 wat, bo właśnie tak powiadają przytoczone przez Ciebie dokumenty. Mamy więc problem - w Polsce, w Niemczech, a w Wielkiej Brytanii to już pojechane na całego...
A przy okazji - w którym to kraju właśnie zaczęli korzystać z 80 kanałów (coś zasłyszałem - nie sprawdziłem) - i nie mówię tu o GB...
Unia swoje, a poszczególne państwa swoje...
BAZA:
HERBERT 1 + DENSEI 2002 tuning + FUTURA 1 5/8
MAYCOM EM-27 + M60 1/4
MOBIL:
HERBERT 1 + DENSEI 2018 JAPAN tuning + SANTIAGO 1200 W DZIURCE
RĘCZNIAK:
MAYCOM SH-27
MAYCOM AH-27
koszmar

Post autor: koszmar »

Witek3212, dokumenty przytoczone mają zastosowanie na terenie SP, ponieważ na nie powołują się przepisy krajowe. Ustawa Prawo telekomunikacyjne mówi, że to minister właściwy określa warunki pracy bez pozwolenia, a ten wskazał właśnie te normy. I tyle.
Jeśli znajdziesz inne, które mówią iż w Polsce używamy rastru zerowego, to uprzejmie proszę o wskazanie. W innym wypadku nasza rozmowa staje się jałowa.


Witek3212 pisze:Unia swoje, a poszczególne państwa swoje...
Ależ oczywiście, że tak.
The present document can also be used for any equipment using national regulations on Citizens' Band (CB) permitting
the use of channels outside of the carrier frequencies shown in table 1 and within the frequency range from 26 MHz to
28 MHz can use the present document
<ciach>
Witek3212 pisze:A przy okazji - w którym to kraju właśnie zaczęli korzystać z 80 kanałów
Niemcy, Czesi... ale to już jakiś czas temu.
janusztir
Posty: 1
Rejestracja: 2011-10-11, 16:55
Lokalizacja: Krakow

Post autor: janusztir »

Witam Kolegow.Jestem kierowcom TIR-a,jezdze po Uni od 12lat,Policja zawsze byla nastawiona od obcych kierowcow na zarobek,nieraz placilo sie za niewiedze.Co do radia CB niemialem po wejsciu do strefy Szengen problemu z policja w kzdym panstwie.W Austri,Niemczech,Wloszech sciaga sie antene wjezdzajac na pociag i jadac tunelami.Byly wczesniej przypadki zapalenia sie plandek od dlugich anten dotykajacych tuneli.U sasiada niewolno rozmawiac na kanale 21,kolega zaplacil za to 100euro.radia mu niezabrali.Ale widze,ze teraz duzo naszych osobowek jezdzi z CB.Pozdrawiam. :-)
Awatar użytkownika
Leon
Posty: 160
Rejestracja: 2012-03-25, 15:16
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Leon »

Można używać Alana w wersji oryginalnej ( nie grzebanej nic w środku ) w Niemczech ?
Awatar użytkownika
k0nr4d
Posty: 2489
Rejestracja: 2010-09-24, 14:37
Znak/ranga: 161CBF075
Lokalizacja: Łódź

Post autor: k0nr4d »

Jakiego?
Zamknąć burdele, otworzyć serca.
Awatar użytkownika
Leon
Posty: 160
Rejestracja: 2012-03-25, 15:16
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Leon »

109
MISTRZ POLSKI

Falubaz
Zielona
Góra
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 542
Rejestracja: 2009-10-30, 16:23
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: ramol »

Teoretycznie nie możesz.
Cobra 140 GTL/Uniden PC-122 + Sirio ML-145/Sirio Silver
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”