Przepis ??

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
klauz
Posty: 196
Rejestracja: 2013-01-10, 18:50
Lokalizacja: Będzin

Post autor: klauz »

A no tak, jeśli masz na myśli max amplitudy to racja, zejdzie niżej niż .960

Tylko w takim razie treść tego starego pozwolenia jest bez sensu, bo zezwala na 26.960 - 27.400 , z założeniem pracy w zerach. Czyli na 1 i 40 kanale też nie bardzo..
President Valery, JFK I, Jackson I, Uniden Pro520XL, Pro710e
koszmar

Post autor: koszmar »

klauz pisze:Tylko w takim razie treść tego starego pozwolenia jest bez sensu
Może dlatego obowiązującym jest rozporządzenie ministra... :lol:
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Przeczytaj to ze zrozumieniem ;-) Czerowny opis jest uzupełnieniem żółtego.

Żółtym tekstem masz podany zakres częstotliwości a czerwonym wytyczne odnośnie częstotliwości wypadania nośnej.

Podsumowując - radio ma pracować w zakresie 26.960 - 27.410, na 40-tu kanałach, gdzie częstotliwość środkowa (nośna) ma przypadać na zakresy 26.965 - 27.405 w odstępach co 10kHz.

Pracując w piątkach (zgodnie z powyższymi wytycznymi) nie wyjdziesz poza dopuszczalny zakres 26.960 - 27.410.

Jeden i drugi zapis jest właściwy i uzupełniają się na wzajem
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
klauz
Posty: 196
Rejestracja: 2013-01-10, 18:50
Lokalizacja: Będzin

Post autor: klauz »

Racja, miałem tylko na myśli zapis ze starego pozwolenia - zakres 26.960 - 27.400. Wtedy emisja AM tak samo działała, i można było na 1 kanale w zerach "schodzić" poniżej i analogicznie na 40 powyżej zezwolenia.

Tak czy inaczej, jak odpiszą z UKE to wkleję treść na forum, pytałem tam jakie są sankcje za pracę w zerach.
President Valery, JFK I, Jackson I, Uniden Pro520XL, Pro710e
koszmar

Post autor: koszmar »

klauz pisze:Jeszcze krótki cytat :
We Francji abonament płacą wszystkie gospodarstwa: opłata jest ściągana razem z podatkiem katastralnym. W Irlandii abonament jest płacony za urządzenia odbierające sygnał telewizyjny, a więc nie tylko za telewizory, ale również za anteny satelitarne, komputery, czy zaawansowane technologicznie telefony. W Wielkiej Brytanii płaci 96% gospodarstw - sklepy mają obowiązek informowania odpowiednich organów o klientach kupujących sprzęt mogący odbierać sygnał radiowy i telewizyjny. W Niemczech prawie 100% gospodarstw płaci abonament. Niemcy płacą, bo uważają, że tak jest uczciwie.

Polska w rankingu jest najgorsza w UE..

Odnosząc się do powyższego cytatu polecam lekturę np.

http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wyd ... mentu.aspx

http://wyborcza.pl/1,76842,13254167,Nie ... i_RTV.html

Jak widać, można nie płacić i oglądać legalnie.
Jak widać Niemcy nie są tak rozrzutni, jak się koledze wydawało...
Jak widać, nazywanie kogoś złodziejem wymaga podstawowej wiedzy o zagadnieniu...
Jak tam odpowiedź UKE o polskim rastrze Panie Piracie?
Awatar użytkownika
klauz
Posty: 196
Rejestracja: 2013-01-10, 18:50
Lokalizacja: Będzin

Post autor: klauz »

no no, protest na faejsbuku, profesjonalna sprawa ;)
co do komputera to chyba już jasno sprecyzowane jest określenie "za używanie odbiornika TV" nie wiem po co dalej bijesz pianę ? używasz odbiornika TV czy nie ?
jaką wiedzę dalej kwestionujesz ?
odpowiedź UKE:

Szanowny Panie.

Odpowiadając na zapytanie z dnia 20 stycznia 2013 r., dotyczące użytkowania tzw. pasma obywatelskiego, wyjaśniam co następuje:

Pozwolenia na używanie urządzeń radiowych z pasma 27 MHz ostatecznie utraciły ważność po wejściu w życie ustawy Prawo telekomunikacyjne (rok 2004)
Aktualnie można używać tych radiotelefonów bez konieczności posiadaniam pozwolenia radiowego na mocy Rozporządzenia Ministra Transportu z dn. 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych
nadawczych i nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz.U. nr 138, poz. 972 z późniejszymi zmianami)
W Polsce mogą być używane urządzenia z grupy PR 27, spełniające wymagania norny ETSI EN 300 135 PR 27 (emisja FM), oraz ETSI EN 300 433 (emisja AM i SSB).
Dopuszczalna moc wyjściowa dla AM i FM wynosi 4W, natomiast dla SSB 12 Wpep
Zakres częstotliwości pracy tych urządzeń musi się mieścić w granicach od 26,960 MHz, do 27,410 MHz.
W obydwu wyżej wymienionych dokumentach normalizacyjnych określony jest raster kanałowy, który dla kanału 1 przeznacza częstotliwość fali nośnej 26,965 MHz a dla kanału 40 częstotliwość 27,405 MHz
Dopuszczalna dewiacja dla FM wynosi +/- 2 kHz, a szerokość pasma dla AM i SSB 2,5 kHz

Reasumując – użytkowanie kanałów z częstotliwościami środkowymi „w zerach” narusza ustalenia zawarte w powołanych wyżej normach.
Realne zagrożenie dla innych słuzb radiokomunikacyjnych występuje na częstotliwościach granicznych pasma, tzn. w kanałach 1 i 40; jeżeli żadna składowa sygnału radia CB nie przekroczy częstotliwości granicznych pasma (punkt 5), nie powinno być konsekwencji ze strony UKE.
W praktyce proponuję nie korzystać z kanału 1 i 40.


akurat 1 i 40 kanału nie używam..
President Valery, JFK I, Jackson I, Uniden Pro520XL, Pro710e
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

klauz pisze:akurat 1 i 40 kanału nie używam..
Co nie zmienia faktu, że praca w zerach jest niezgodna z przepisami i obowiązującym rastrem. To, że UKE przymyka na to oko, nie oznacza, że można czuć się rozgrzeszonym :-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
Jantar
Posty: 191
Rejestracja: 2011-12-21, 20:21
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna/Kraków

Post autor: Jantar »

Czy ja to dobrze zrozumiałem? Powinno się korzystać z piątek, a ewentualnie w zerach nie używać granicznych częstotliwości (1 i 40 kanał), bo możemy wyjść poza dozwolony zakres?
Mobil: Yosan PRO-120 Konektor + WA-27/AT-1200 + Densei EC-2002 Konektor + Nokia HFS-9
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Jantar pisze:Czy ja to dobrze zrozumiałem? Powinno się korzystać z piątek, a ewentualnie w zerach nie używać granicznych częstotliwości (1 i 40 kanał), bo możemy wyjść poza dozwolony zakres?
Tak
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Awatar użytkownika
klauz
Posty: 196
Rejestracja: 2013-01-10, 18:50
Lokalizacja: Będzin

Post autor: klauz »

Tak twierdzi UKE a to ewentualnie na ich wniosek, można zostać pociągniętym do odpowiedzialności.
Teraz mam prośbę do kolegi koszmar czy mógłbyś napisać do UKE i zapytać, o ich stanowisko w sprawie abonamentu - że masz TV ale nie płacisz bo... i tu napisz dlaczego.
Ja jak widzisz jestem uczciwy i uczciwie przyznałem się w UKE do jak to nazwałeś "piractwa radiowego". A że oni mają inne zdanie, cóż, może się nie znają aż tak jak Ty.
President Valery, JFK I, Jackson I, Uniden Pro520XL, Pro710e
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Przecież napisali Ci czarno na białym
Reasumując – użytkowanie kanałów z częstotliwościami środkowymi „w zerach” narusza ustalenia zawarte w powołanych wyżej normach.
A to, że ktoś dodał, że przymykają na to oko i że nie powinno być (to nie to samo co ''nie będzie'') problemów nie zmienia faktu, że pracując w zerach naruszasz ustalenia zawarte w normach.

Co tu więcej wymyślać? Premier też mówił, że nie powinniśmy płacić abonamentu. Mam czuć się rozgrzeszony?
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
koszmar

Post autor: koszmar »

klauz pisze:no no, protest na faejsbuku, profesjonalna sprawa ;)
Profesjonalna czy nie, podważa to twoją opinię, że płacą bo uważają za słuszne... :D
klauz pisze: A że oni mają inne zdanie, cóż, może się nie znają aż tak jak Ty.
Znają, znają... dziwi mnie tylko, że nie interesuje ich poziom zakłóceń generowanych w innych krajach przez "polskie zera", bo tak często przytaczani przez ciebie Niemcy mają np. zakaz nadawania dla dodatkowej czterdziestki w obszarze 25km od granicy państwa...
klauz pisze:Teraz mam prośbę do kolegi koszmar czy mógłbyś napisać do UKE i zapytać, o ich stanowisko w sprawie abonamentu - że masz TV ale nie płacisz bo... i tu napisz dlaczego.
Nie ten adres, oni nie są od aboname... tfu, podatku.
I pisać do nikogo nie zamierzam, bo ja nie kwestionuję stanu prawnego. Ja się z nim po prostu nie zgadzam... :lol:
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

koszmar pisze:dnosząc się do powyższego cytatu polecam lekturę np.

http://www.komputerswiat....abonamentu.aspx

http://wyborcza.pl/1,7684...entowi_RTV.html

Jak widać, można nie płacić i oglądać legalnie.
Jak widać Niemcy nie są tak rozrzutni, jak się koledze wydawało...
Jak widać, nazywanie kogoś złodziejem wymaga podstawowej wiedzy o zagadnieniu...
Jak tam odpowiedź UKE o polskim rastrze Panie Piracie?
Pomijając te zapytania na końcu postu :mrgreen:

Oglądac TV na komputzerze można:
1. korzystając z płatnych stron np. www.web.tv - i tak płacimy prepaid za oglądnie czyli na jedno wychodzi co abonament licząc w miesiącu, tyle, ze można wybiórczo
2. tuner DVBT lub karta TV do komputera kupione z zamiarem ogladania TV - jest urządzeniem przeznaczonym do ogladania TV czy nie??? wg mnie jest a ekran monitora jest tylko rzutnikiem oi teraz mamy telewizor
3. jak za oknem mam antenę TV/FM i włączam ja pod tuner w komputerze i ogladam TV, słucham radia to znaczy, że korzystam z TV czy nie za pomoca urządzenia, które jest do tego celu dedykowane - nazywa sie TUNER TV

Czuję, że UKE chyba nie do końca zinterpretowało ustawę albo siedzą tam dziadki co na oczy tunera TV nie widzieli.

I co teraz - jestem piratem czy nie???? Mam za oknem antene a nie mam w domu telewizora. Opłacam abonament UPC i wpuszczam sygnał przez TUNER TV do kompa i ogladam na kompie - to korzystam z TV z premedytacja czy nie>???


Oczywiście jeśli na moja korzyść ktos zinterpretuje, ze nie korzystam bo to nie telewizor kupiony w sklepie, to ja się cieszę, ale to chyba za proste by było.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Hummer130
Posty: 794
Rejestracja: 2011-04-14, 15:33
Lokalizacja: JO90NF / Sosnowiec

Post autor: Hummer130 »

Nie można kogoś nazwać złodziejem który tylko posiada urządzenie do odbioru emisji za które państwo każe sobie płacić a z tego się nie korzysta.
Jesteś bardzo wiele wart jeśli walczysz ze swoimi słabościami.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Post autor: olo_r »

Hummer130 pisze:Nie można kogoś nazwać złodziejem który tylko posiada urządzenie do odbioru emisji za które państwo każe sobie płacić a z tego się nie korzysta.
Zauważ, że w urzędzie pocztowym rejestrujesz odbiornik telewizyjny (definicja sprzeczna lub nie do końca jasna jak w przypadku komputera z kart5a telewizyjną) a czy będziesz na nim oglądał to nikogo juz nie obchodzi :shrek:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”