CB w polskim prawie

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
korni8808
Posty: 792
Rejestracja: 2013-08-01, 11:59
Lokalizacja: Jawor / JO81CB(42GL)

Post autor: korni8808 »

Z Hiszpanii krzykam na 27,555 (tylko ciiii).
3Z6Z
B: FT-2k + HexBeam + dipol 40m; IC-V8k + GP6E
M: IC-7k + Ampro 20/40
Awatar użytkownika
Bartecki
Posty: 3057
Rejestracja: 2011-12-02, 14:40
Lokalizacja: Dolny Śląsk JO80JT
Kontakt:

Post autor: Bartecki »

Koniec OT.
Uniden PC122xl - Sirio ml 145/T5000
Mój montaż
koszmar

Post autor: koszmar »

161cdi235 pisze:
Witaj,

Już to raz powyżej napisałem, ale powtórzę. Polskie prawo działa w ten sposób, że jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone. W podanym wyżej fragmencie jest wyraźnie napisane można pracować od .... do .... i nie masz podanego żadnego kroku. Widzę u Ciebie reklamę krótkofalarską, więc w tym środowisku chyba jesteś biegły tam też masz podane zakres pracy od ... do ... bez podania kroku, czy częstotliwości. Czy tak?

Tu jest podobnie... masz zakres.

Natomiast w przypadku FM inna norma opisuje parametry urządzeń PR27 (na którą powołuje się Rozporządzenie - polskie prawo) i tu w tej normie nie masz napisanego powyższego wpisu... (że można stosować inny krok), czyli urządzenie MUSI spełniać wymagania normy. Innymi słowy dla modulacji częstotliwości (np. FM) MUSI być częstotliwość pracy jak w tabeli normy, czyli "5", a nie"0".

Czy teraz zrozumiale wyjaśniłem swój punkt widzenia (bo nie jestem kompetentny by oficjalnie interpretować zapisy prawne)?
Polskie prawo działa tak, że prócz zakazów są jeszcze normy użycia. W kodeksie drogowym nie znajdziesz zakazu ruchu lewostronnego, znajdziesz za to regulacje określająca ruch prawostronny...

Rozporządzenie ministra transportu mówi:

6)Przeznaczonych do używania w zakresie częstotliwości 26.96-27.41 MHz:
a) typu PR27 spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135,
b) z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo, zwanej dalej DSB-AM, lub emisją jednowstęgową zwaną dalej SSB-AM, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normy ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wynosi 4W dla DXB-AM, a dla SSB-AM 12W szczytowej mocy obwiedni.


A w wymienionej normie, podanej w Twoim odnośniku, dotyczącej AM/SSB czytamy:


Scope
The present document covers the technical requirements for transmitters and receivers used in stations of angle
modulated, Double Side Band (DSB) modulated and/or Single Side Band (SSB) modulated Citizens' Band (CB) radio
equipment operating in all or part of the frequency band 26,960 MHz to 27,410 MHz ]with a channel spacing of 10 kHz,
and intended for analogue speech and/or data transmission.
Citizens' Band radio equipment operation is in accordance with Draft ECC Decision on the harmonised use of
frequencies for Citizens' Band (CB) radio equipment [i.2].
The equipment operates on one or more channels of the carrier frequencies as shown in table 1.


Sama norma dotyczy, jak napisano w tytule:

Electromagnetic compatibility
and Radio spectrum Matters (ERM);
Citizens' Band (CB) radio equipment;
Part 1: Technical characteristics
and methods of measurement

więc nie tylko metodologia pomiarów, ale i zagadnienia określające charakterystykę techniczną sprzętu...

Jak widać, moja prośba o akt prawny pozostaje aktualna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”