Projekt Ministra Środowiska / zagrożenie dla krótkofalowców

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Norbi_Zgierz
Posty: 1990
Rejestracja: 2007-12-04, 06:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Norbi_Zgierz »

m-72chopper pisze:Takie obliczenia nawet dla cb radiowca nie powinny być obce, ponieważ prawo budowlane zmusza nas do złożenia zawiadomienia o stawianiu urządzenia o wys. powyżej 3 m (anteny) na dachu budynku.
Nie jestem pewien kolego m-72chopper ale to prawo budowlane po 1 stycznia 2009 się trochę zmieniło :roll: :roll:
Sztuczna inteligencja nie może równać się z naturalną głupotą!!!.
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

m-72chopper pisze:Bardzo proszę, zgodnie z wolą właściciela tych obliczeń o podawanie, źródła z którego zostały one zaczerpnięte czyli http://cbradio.devrise.com/node/100
Witaj,nie mam zielonego pojęcią kto jest "właścielem" tych obliczeń,zapewne ten kto w danym momencie je potrzebuje,nie mam też żadnej wiedzy,aby jakieś wzory matematyczne do zastosowania w obliczeniach miały prawa autorskie i potrzebowały zgody kogoś kto sam wykorzystał je w celu obliczeń,wytłumaczenia jakiegoś problemu.W gwoli ścisłości natrafiłem na ten przykład na stronie moich kolegów: http://www.dipol.qrz.pl/
Również podobne przyklady były opisane na elektrodzie.
p.s jak bede liczył dla kogoś długość promiennika,albo stosunek padającej do odbitej lub podawał jakieś gotowe rozwiązania to też mam szukać "właściciela" który juz kiedyś zrobił to przede mną?Z niektórymi nieżyjącymi autorami publikacji z lat 60' ubiegłego wieku to moze być problem.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
End
Posty: 22
Rejestracja: 2009-03-31, 18:08
Lokalizacja: JO83SQ

Post autor: End »

Paweł Opole
Nie chodzi o wzór tylko o fakt kopiowania "na żywca". Możesz zrobić swoje wyliczenia i opisać wzór ale jeżeli kopiujesz jakiś materiał znak w znak to powinno się podać źródło :-)
Norbi_Zgierz pisze:ale to prawo budowlane po 1 stycznia 2009 się trochę zmieniło
Nie ma zmian odnośnie zgłoszeń montażu urządzeń na obiektach budowlanych.
Awatar użytkownika
m-72chopper
Posty: 34
Rejestracja: 2008-12-13, 14:52
Lokalizacja: Gliwice, JO90IH

Post autor: m-72chopper »

Norbi_Zgierz pisze:Nie jestem pewien kolego m-72chopper ale to prawo budowlane po 1 stycznia 2009 się trochę zmieniło
Norbi, niestety w Art 30 pkt.3 ppkt. b, prawo budowlane się nie zmieniło. (tutaj tekst ujednolicony http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok, ... wlane.html)
Zmusza ono nas do zgłoszenia każdej anteny która wystaje ponad 3 m nad poszycie dachu. Czyli praktycznie każdej, chyba,że ktoś nadaje z mobilówki albo yagi. A co się dzieje jak zgłosimy? Wydział architektury opiniuje nasz wniosek w wydziale środowiska, a ten żąda od nas obliczenia EIRP. Też nie wiedziałem dlaczego. Napisałem pismo, że nadaję z domu z Harrego II tylko na podstawie z mocą 4 W i mnie to nie dotyczy. To odpisali mi, że poprzez obliczenie EIRP mam im udowodnić, że nie przekraczam 15 W i nie muszę sporządzać raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Muszę się pochwalić, że po kilku miesiącach przepychania pism udało mi się uzyskać pisemną zgodę na postawienie anteny. Jak tylko będę w domu i będę miał chwilę czasu to zeskanuję wszystkie pisma i założę odrębny temat żeby wszyscy mogli się zorientować jak się przeprowadza tę procedurę.

Paweł bardzo przepraszam, jeśli cię uraziłem, ale skąd rzeczywiście miałeś wiedzieć czyje są to obliczenia. Może ktoś po prostu skopiował wcześniej te obliczenia i umieścił na innej stronie. Ale swoją drogą ile osób w Polsce używa Sirio 827 i dokładnie 21 metrów kabla RF10 i w dodatku obliczał EIRP? Dlatego zareagowałem. Przepraszam. P.

P.S. He,he,he ja pisałem jakiś elaborat a w tym czasie sam zainteresowany end w kilku słowach wyjaśnił o co chodzi.
Ostatnio zmieniony 2009-03-31, 18:30 przez m-72chopper, łącznie zmieniany 1 raz.
BAZA: Sirio 827, MFJ 1798, Yaesu 897D,RadioShack Pro-27,Jacek A-E,FD 1818
MOBIL: Texas, Jacek A-E, PAN 432.
Awatar użytkownika
m-72chopper
Posty: 34
Rejestracja: 2008-12-13, 14:52
Lokalizacja: Gliwice, JO90IH

Post autor: m-72chopper »

Cinek:) pisze:Kolego m-72chopper, przepis ten stosuje się tylko dla nowych inwestycji budowlanych i stosuje się go przy odbiorze obiektu budowlanego (wtedy niezbędny jest papierek), bo bez niego odbioru nie będzie)
No tak dla nowych inwestycji. Ale pokaż mi tych, którzy używają tej samej anteny od kilkunastu lat? Każda zmiana urządzenia, sposobu mocowania, kabla zmusza nas do złożenia wniosku. I powiem jeszcze coś. Tylko niewiedza właścicieli domów czyli np. wspólnot mieszkaniowych czy też spółdzielni powoduje, że większość z nas nie zgłasza faktu montażu anteny do Wydz. Arch. Ja niestety miałem pecha, bo właściciel mojej kamienicy jest inżynierem budowlańcem i sam mnie poinformował, że mam to zgłosić. P.
BAZA: Sirio 827, MFJ 1798, Yaesu 897D,RadioShack Pro-27,Jacek A-E,FD 1818
MOBIL: Texas, Jacek A-E, PAN 432.
Awatar użytkownika
venon666
Posty: 2054
Rejestracja: 2008-03-22, 13:39
Lokalizacja: JO81VV PLESZEW

Post autor: venon666 »

to jeszcze dodaj do czego sie to odnosi bo o ile wiem ze jezeli chodzi od prywatne domki jednorodzinne to wystarczy zglosci do nadzoru budowlanego i nic poza tym
Obrazek
Awatar użytkownika
zenobek
Posty: 909
Rejestracja: 2007-12-29, 23:12
Lokalizacja: Bytom

Post autor: zenobek »

m-72chopper pisze:..To odpisali mi, że poprzez obliczenie EIRP mam im udowodnić, że nie przekraczam 15 W i nie muszę sporządzać raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Jak ustawa ma tu zastosowanie? Na co się powoływali?
Niedługo żeby sobie hepnąć trzeba będzie złożyć wniosek do Wydziału Ochrony.....
Wywieźć tych urzędasów do sprzątania lasów z plastikowych torebek i flaszek!

pozdrówko
(ekolog) zenobek
End
Posty: 22
Rejestracja: 2009-03-31, 18:08
Lokalizacja: JO83SQ

Post autor: End »

m-72chopper pisze:Ale swoją drogą ile osób w Polsce używa Sirio 827 i dokładnie 21 metrów kabla RF10 i w dodatku obliczał EIRP?
Np ja :mrgreen:
Cinek:) pisze:przepis ten stosuje się tylko dla nowych inwestycji budowlanych i stosuje się go przy odbiorze obiektu budowlanego (wtedy niezbędny jest papierek), bo bez niego odbioru nie będzie)
Najpierw poczytaj Prawo budowlane, a potem sie wypowiadaj. Art. 30 Prawa budowlanego nie stosuje sie do żadnych odbiorów.
Cinek:) pisze:Ale praktycznie każda antena na budynkach spółdzielczych, wielorodzinnych, użyteczności publicznej czy też wspólnot mieszkaniowych będzie wymagała odrębnych ustaleń....
Prawo budowlane dotyczy wszystkich - nie ma wyłaczeń poza terenami zamknietymi.
venon666 pisze:o ile wiem ze jezeli chodzi od prywatne domki jednorodzinne to wystarczy zglosci do nadzoru budowlanego
Nadzór budowlany nie jest kompetentny do rozpatrywania zgłoszenia wiec do niego nie kierujemy zgłoszenia. Kompenentny jest organ administracji architektoniczno-budowlanej np. Starosta, Prezydent miasta.


Teraz wiem skąd biorą się mity :mrgreen:
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

End pisze:Paweł Opole
Nie chodzi o wzór tylko o fakt kopiowania "na żywca". Możesz zrobić swoje wyliczenia i opisać wzór ale jeżeli kopiujesz jakiś materiał znak w znak to powinno się podać źródło
Witaj,żródłem dla mnie była strona którą podałem,dodatkowo dostałem emaila z tą informacją i tym przykładem,z drugiej jednak strony nie wiem w czym jest problem,ja nie bawie się w Policjanta i nie przeszukuje różnych for sprawdzając czy dany temat w takiej czy innej formie i na którym forum był jako pierwszy,tak samo jak nie mam pewnosci czyjego autorstwa był ten przykład,ale to chyba nie jest istotne,wazny był sposób obliczenia,a nawet nie tyle obliczenia co pokazania,że główny temat wokół którego krążymy jest niebezpieczny dla każdego i tyle.
p
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
End
Posty: 22
Rejestracja: 2009-03-31, 18:08
Lokalizacja: JO83SQ

Post autor: End »

Cinek:) pisze:End,

Kolego, czytaj ze zrozumieniem (...)
Podaj mi przepis z Prawa budowlanego bo nie wiem o co Ci dokładnie chodzi (o jakie zgłoszenie-odbiór) - bo sie nie dogadamy. Może myslisz o zawiadomieniu o zakończeniu budowy ?
Cinek:) pisze:do PiNB-u idzie zgłoszenie a nie wniosek
zgłoszenie czego ?
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Nie jestem biegły w zapisach prawa budowlanego,ale znam przypadek kolegi który normalnie wykonal projekt i oddawał go do wydziału architektury,nadmienie jednak,że mieszkał on w dzielnicy gdzie domy były zabytkowe i moze dlatego taka byla procedura.Jednak słyszałem tez o zgłoszeniach faktu montażu anten/masztów powyzej 3m w urzędzie miasta bądź gminy.Były to uzytkowane domy/bloki,najlepiej jednak byłoby sprawdzić jak faktycznie mają się te przepisy bo podejrzewam,że i w tej mierze jest jakaś nadinterpetacja urzędników.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
End
Posty: 22
Rejestracja: 2009-03-31, 18:08
Lokalizacja: JO83SQ

Post autor: End »

Cinek:) pisze:Tak, właśnie o tym mówię, o zawiadomieniu o zakończeniu budowy...
A jaki to ma zwiazek z uzyskaniem tytułu prawnego dotyczacego montażu anteny na obiekcie budowlanym :?:
Cinek:) pisze:Natomiast przepis Art.29 pkt.2ppkt.15, Prawa Budowlanego mówi nam, że:

nie wymaga pozwoleń instalowanie urządzeń na obiektach budowlanych...
No i co z tego skoro mamy art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b) i c) Prawa budowlanego - z którego jednoznacznie wynika, że zgłoszenie jest wymagane.

Co do tych 15 W to proponuję przeczytać http://cbradio.devrise.com/node/101
Jak zapoznasz sie z tym aktem wykonawczym do ustawy Prawo ochrony środowiska to stwierdzisz, że 15 W równoważnej mocy promieniowanej izotropowo nie jest wartością krytyczną bo może być aż 10000 W jeżeli są spełnione pewne warunki i nie trzeba wtedy sporządzać raportu. Musi to jednak rozstrzygnąć odpowiedni organ.
Paweł Opole pisze:Nie jestem biegły w zapisach prawa budowlanego,ale znam przypadek kolegi który normalnie wykonal projekt i oddawał go do wydziału architektury,nadmienie jednak,że mieszkał on w dzielnicy gdzie domy były zabytkowe i moze dlatego taka byla procedura.Jednak słyszałem tez o zgłoszeniach faktu montażu anten/masztów powyzej 3m w urzędzie miasta bądź gminy.Były to uzytkowane domy/bloki,najlepiej jednak byłoby sprawdzić jak faktycznie mają się te przepisy bo podejrzewam,że i w tej mierze jest jakaś nadinterpetacja urzędników.
Przeczytaj art. 30 ust. 7 Prawa budowlanego.

Dla mnie nie ma w tych przepisach możliwości nadinterpretacji. Wszystko jest enumeratywnie określone.
Ostatnio zmieniony 2009-03-31, 22:10 przez End, łącznie zmieniany 1 raz.
End
Posty: 22
Rejestracja: 2009-03-31, 18:08
Lokalizacja: JO83SQ

Post autor: End »

Cinek:) pisze:Widzisz, zgłoszenie a nie pozwolenie...
Nie rozumiem o co Ci chodzi - możesz rozwinąć :?: Przecież na montaz anteny wymagane jest zgłoszenie robót, a nie pozwolenie na budowę.

Cinek:) pisze:Ale nie związany z budownictwem, tylko WOŚ...
Mało jeszcze wiesz na temat przepisów, które obowiązuja w Polsce.

Przeczytaj sobie art. 30 ust. 3 Prawa budowlanego. Co należy dołączyć do zgłoszenia - m. in.: "(...) pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. (...)".

Prawo ochrony środowiska nie dotyczy tylko Wydziału Ochrony Środowiska (WOŚ) - jak pochopnie sądzisz. Budownictwa też to dotyczy co wynika z w/w przepisu.
Coś dzwoni ale nie wiadomo w jakim kościele ;-) Słabe te twoje argumenty.
End
Posty: 22
Rejestracja: 2009-03-31, 18:08
Lokalizacja: JO83SQ

Post autor: End »

Cinek:) pisze:End, to tyczy się budynku, a instalacja radiowa z pewności nią nie jest (no chyba, że mówimy o masztach radiowych i jest to konstrukcja budowlanaub budowla)..
Zgadza się - czeski błąd - powinien być art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego. Zresztą cytat "(...) pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. (...)". jest własnie z ustepu 2 a nie 3.
Cinek:) pisze:Ale nie związany z budownictwem, tylko WOŚ...
Przeczytaj sobie art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego. Co należy dołączyć do zgłoszenia - m. in.: "(...) pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. (...)".

Teraz mozesz się odnieść do mojego postu :mrgreen:
Cinek:) pisze:Sądzę, że to co piszesz jest wyciągnięte z kontekstu, a opierasz się na wiedzy z innych portali
np. jakich :?:
Może z www.cbradio.pl lub http://cbradio.devrise.com :?:
Nawet jakbym czerpał wiedzę z tych innych portali to co z tego :?:
tylko nie potrafisz do końca interpretować zapisów PB, albo interpretujesz je na swoją korzyść...
To w końcu nie potrafię czy potrafię :mrgreen: Ja chociaż podważam twoje wypowiedzi konkretnymi przepisami czego z Twojej strony nie można uświadczyć. Stwierdzasz coś ale nie masz argumentu (nie potrafisz tego udowodnić).
Skoro twierdzisz, że nie mam racji to wskaż przepis, który to potwierdzi tak jak nieudolnie próbowałeś zrobić w poście powyżej.

Poczekamy aż wypowiedzą sie inne osoby i ocenią kto ma racje :mrgreen:
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

Ja myślę , że nie chodzi o to kto ma racje tylko o udowodnienie tego jaki jest stan faktyczny.

ze swojej wiedzy , nie popartej przepisami tylko doświadczeniem w urzędzie informuję :
nie wymaga dodatkowego zwolnienia żadna antena na maszcie umieszczona na dachu budynku ( kominie ) do wys 3 m .
Ja stawiając maszt stawiam go w oparciu o tylną ścianę garażu . Maszt będzie miał pow 10 m. MOGĘ zgłosić do do wydziału budownictwa Urz. Miasta lecz nie muszę .
Dodam jako ciekawostkę , że mogę postawić konstrukcję na dachu garażu powyżej 3 m i nie potrzebuję zezwolenia budowlanego na to ponieważ jak mnie zapewniono w UM , nie jest to budynek :shock: w rozumieniu prawa ( dodam , ze garaż jest murowany i wybudowany legalnie - płacę za niego podatek ) .

A teraz w zwiazku z tym co napisałem dopasujcie sobie co Wam jest potrzebne i do czego .
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”