CB w Szwecji

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

astral25
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-03, 20:41
Lokalizacja: Opole

CB w Szwecji

Post autor: astral25 »

Witam!
Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z radiem CB w Szwecji? czy wystarczy mi deklaracja zgodności? (CB President Harry II).
A gdugie pytanko, czy na antenę też potrzebne mi będą jakieś papiery?


Pozdrawiam
astral25
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-03, 20:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: astral25 »

Dzięki bardzo kolego, w takim razie temat zamknięty :-D pozdrawiam i do usłyszenia
koszmar

Post autor: koszmar »

Marcin:) pisze:Deklaracja zgodności wydawana jest przez producenta i obowiązuje w całej UE...., nie nie będą Tobie potrzebne dodatkowa papiery na Sweden
Będę bardzo wdzięczny za zaspokojenie mojej ciekawości i podanie jakiegoś przepisu na poparcie powyższego.

http://images31.fotosik.pl/9/1fa86422d1c29be6.jpg
orba
Posty: 2924
Rejestracja: 2008-11-16, 20:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: orba »

Jeśli ta tabelka odwzorowuje faktyczny stan rzeczy to można by ją przenieść na forum ogólne.....takie gdybanko
Każdy ma szansę na ciepłe słowo =)
koszmar

Post autor: koszmar »

Marcin:) pisze:koszmar, Stare to jest dobre wino i skrzypce, poproszę o numer Radio Świat i datę edycji...
Może jeszcze rodzaj papieru na jakim wydrukowali? Pierwszy raz widziałem te skany w 2005 roku.
Marcin:) pisze:Hmm, dwa lata ba i nawet rok temu nie były potrzebne żadne pozwolenia
Fakt iż nikt nie reaguje na widok zamontowanego radia nie oznacza iż nie ma tam żadnych regulacji, vide np. Austria.
astral25
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-03, 20:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: astral25 »

W zeszłym roku jak byłem w Szwecji (bez auta), to zdziwiło mnie, że bardzo mało samochodów jeździło z CB, dlatego postanowiłem się dowiedzieć jak to w końcu jest, bo nie chciałbym mieć sytuacji, że zatrzymają mnie do kontroli i zabiorą (zresztą kto by chciał) CB.
Proszę o konkrety, czy faktycznie wystarczy deklaracja.

Z góry dzięki za pomoc, do usłyszenia na 19 ;-)
Awatar użytkownika
west
Posty: 1050
Rejestracja: 2007-12-02, 22:41
Lokalizacja: Żółtki/Izbiszcze/DE

Post autor: west »

astral25, wiedzę że jedynie ty możesz wyjść z tego impasu....zatrzymaj się przy pierwszym patrolu policji...i się zapytaj , napisz co odpowiedzieli policmajstry :-)
Obrazek
głupota jest darem Boga,nie da się jej nauczyć
Awatar użytkownika
Nemiroff
Posty: 410
Rejestracja: 2009-04-06, 07:20

Post autor: Nemiroff »

http://service.alan-electronics.de/radi ... ssport.pdf

oto odpowiedz kolego :

Sweden 40 FM Free of licence and charges for all users
Nie sztuka zabić muchę na przedniej szybie, sztuka jest zabić muchę na bocznej szybie
Obrazek
koszmar

Post autor: koszmar »

40FM jako norma CEPT obowiązuje we wszystkich krajach zrzeszonych w tej organizacji.
Nemiroff pisze:Free of licence and charges for all users
To samo w tej tabelce napisano przy Austrii, co mija się z oficjalnymi informacjami. Cytat z tego forum:
ceglar1 pisze:Napisałem maila do ambasady i konsulatu w Wiedniu i Zagrzebiu o legalność użytkowania CB w Austrii i Chorwacji jeżeli ktoś chciałby załącznik to proszę pisać na mojego maila ceglar1@interia.pl nie mogę go dodać ponieważ jest w PDF i dostaje odmowę kiedy go wklejam-oto odpowiedziSzanowny Panie

Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu uprzejmie informuje, iż w Austrii konieczne jest specjalne zezwolenie na posiadanie i uzytkowanie CB radia, szczegolowe informajce po adresem (http://www.bmvit.gv.at/telekommunikatio ... index.html) Austria nie akceptuje ponadto odironików/nadajników z możliwością zmiany standardów przez użytkowników. nadajnik CB musi pracowac tylko i wylacznie w modulacji FM. W praktyce problemy z policja moga wyniknąć nawet z posiadania anteny na dachu i rozmowntowanego radia w bagażniku (możliwa kontrol policyjn i konfiskata urządzenia). WK odradza podróżowanie nawet z rozmontowanym CB radiem po Austrii.

Z poważaniem

Marcin Jakubowski
III Sekretarz Ambasady/ III. Botschaftssekretär
Tel. +43 1 870 15 108
Fax.+43 1 870 15 136
m.jakubowski@botschaftrp.at
Awatar użytkownika
Nemiroff
Posty: 410
Rejestracja: 2009-04-06, 07:20

Post autor: Nemiroff »

koszmar, jezeli chodzi o Austrie to napisane jest :
Free of licence and charges for all users,
only 40 CH FM -limited version allowed!

co do specjalnego pozwolenia to nie napisano na jakiej podstawie :-(
Nie sztuka zabić muchę na przedniej szybie, sztuka jest zabić muchę na bocznej szybie
Obrazek
koszmar

Post autor: koszmar »

A w polskiej wersji tej broszurki napisano troszkę dosadniej:

http://www.alan.pl/down/AE-6690_instrukcja.pdf


Przy Szwecji podali: bez ograniczeń, ale w tabelce kanałów widnieje wyłącznie emisja FM. Za to przy Polsce zapomnieli o SSB.

astral25, dla spokojności możesz wysłać zapytanie albo do odpowiedniego urzędu albo do konsulatu RP w Szwecji.
Albo jak tysiące kierowców po prostu używać.
Awatar użytkownika
Nemiroff
Posty: 410
Rejestracja: 2009-04-06, 07:20

Post autor: Nemiroff »

Ale Austrie ładnie wyjasniki :
Austria nie akceptuje radia z możliwością zmiany
standardów przez użytkownika. Nie uzywaj tego
modelu w Austrii lub zapytaj o wersję 40 kanałów
AE6690FM!


co do SSB nie było takiej potrzeby , radio jest bez SSB :
Wersja międzynarodowa i wersja FM spełniają najnowsze europejskie wymagania (dyrektywa R&TTE i europejskie
standardy zharmonizowane) i zostały dopuszczone do używania zgodnie z informacjami w tabeli. Hiszpańska i polska
wersja (4 W AM) są dopuszczone tylko w tych krajach!
Nie sztuka zabić muchę na przedniej szybie, sztuka jest zabić muchę na bocznej szybie
Obrazek
koszmar

Post autor: koszmar »

Nemiroff pisze:co do SSB nie było takiej potrzeby

Zgoda.
Hiszpańska i polska
wersja (4 W AM) są dopuszczone tylko w tych krajach!
To jak ze Szwecją? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Nemiroff
Posty: 410
Rejestracja: 2009-04-06, 07:20

Post autor: Nemiroff »

cytat z instrukcji :
Niektóre kraje Unii Europejskiej nie dopuszczają modulacji AM w paśmie CB (Standard EC). W
Danii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Islandii, Luksemburgu, Litwie, Malcie, Norwegii, Szwecji, Węgrzech
i Cyprze wolno używać radia tylko w ustawieniu EC 40 FM.
• Po 40/40: : 40 kanałów FM 4W i 40 kanałów AM 4W w polskim standardzie częstotliwości.
Tryb dopuszczony Tylko w Polsce. Pozwala uniknąć zakłóceń łączności lokalnych przez
DX sygnały z Europy
• E 40/40: 40 kanałów FM 4W i 40 kanałów AM 4W. Ustawienie dopuszczalne tylko w
Hiszpanii.
• U 40 FM: 40 kanałów FM 4W w brytyjskim standardzie częstotliwości.
W Austrii radia CB z możliwością zmiany standardu pracy przez użytkownika są niedozwolone.
Jeżeli przejeżdżasz przez Austrię, twoje radio może pozostać zamontowane w samochodzie, ale
nie wolno ci z niego korzystać. Dla klientów z Austria, mamy specjalną wersję CEPT
Albrechta AE 6690 FM bez zmienianych standardów .
Prosimy zapoznać się z tabela ograniczeń używania CB w Europie i wybierać wyłącznie
odpowiednie ustawienia. Aktualne zmiany można znaleźć na stronie www.hobbyradio.de
Nie sztuka zabić muchę na przedniej szybie, sztuka jest zabić muchę na bocznej szybie
Obrazek
astral25
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-03, 20:41
Lokalizacja: Opole

Post autor: astral25 »

Masakra :-/ chyba zrobię jak pisał West zatrzymam patrol policji i się popytam hehehe :-D albo jak pisze Koszmar wyślę zapytanie do konsulatu - w końcu to nic nie kosztuje w przeciwieństwie do sprzętu, który można stracić.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”