instalacje antenowe powyżej 15 W

Na tym forum można dyskutować o zagadnieniach prawnych, związanych z cb-radio

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

orba
Posty: 2924
Rejestracja: 2008-11-16, 20:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: orba »

Ta. Mi też to sugerowali ale jak poprosiłam o podstawę prawną co do"dokumentacji technicznej, sporządzonej przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane" to się okazało że wystarczy rysunek bardziej szczegółowy niż odręczny na chusteczce. Może coś się w ostatnich czasach zmieniło.
Każdy ma szansę na ciepłe słowo =)
koszmar

Post autor: koszmar »

Temat rozwija się dalej:
Problem w tym, że oni chcą dokumentację i oświadczenie projektanta z uprawnieniami telekomunikacyjnymi, że moja antena nie będzie oddziaływać negatywnie na środowisko. I do tego ma być ten rysunek i oświadczenie, więc bez względu na to jak zamontuję konstrukcję, czy na kominie czy na maszcie, to oni będą i tak tego żądać. Dzisiaj do nich dzwoniłem i babka sama mi powiedziała, że jest to potwierdzenie rzeczy oczywistej, ale moje oświadczenie we wniosku nie wystarczy, bo musi to zrobić osoba z uprawnieniami.
Awatar użytkownika
marti101
Posty: 628
Rejestracja: 2009-07-03, 16:30
Lokalizacja: JO81HU/Leszno
Kontakt:

Post autor: marti101 »

orba pisze:się okazało że wystarczy rysunek bardziej szczegółowy niż odręczny na chusteczce
To widzę, że samorząd w mojej wiosce jest do rany przyłóż :mrgreen:
Nie wymagają żadnych rysunków. Zarówno Urząd Miasta, jak i sam Wydział Ochrony Środowiska w zupełności zadowalają się fotkami instalacji antenowych ;-)
Czyli jak widać urząd urzędowi nierówny, a rzucanie kłód pod nogi radiowcom, to tylko widzi misie urzędasa :evil:
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą...

Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
Awatar użytkownika
Mayor7
Posty: 1370
Rejestracja: 2009-10-08, 08:48
Lokalizacja: KO01PG

Post autor: Mayor7 »

Znowu wałkujecie temat anten?
CB nie wymaga zezwolenia na użytkowanie i nie jest potrzebna żadna opinia.
Rozumiejo czy nie?
Bez anteny to słaby zasięg będzie :mrgreen:

A masz bolce ochronne w każdym pokoju w gniazdkach?
Przepisy się zmieniły i jest to wymagane.
Może spółdzielnia taki fakt wytłumaczy że w domu nie ma wystarczającej ochrony przeciwporażeniowej.

I niech nie pieprzą głupot o antenach bo już słuchać nie mogę. Nie umieją głupiej sprawy załatwić.

Wkurżyłem się no
Osobisty tuning sprzętu dla dziewczyn z CB-forum :mrgreen:
koszmar

Post autor: koszmar »

Znowu wałkujecie temat anten?
Nie, rozpatrujemy konkretny przypadek, gdy zgłoszenie wymagane przez prawo budowlane pociągnęło za sobą dziwną reakcję urzędnika.
CB nie wymaga zezwolenia na użytkowanie i nie jest potrzebna żadna opinia.
Tja... używać sobie możesz do woli. Tylko nie zapomnij anteny postawić bo bez niej to można sobie końcówkę uszkodzić... :mrgreen:
Mayor7 pisze:A masz bolce ochronne w każdym pokoju w gniazdkach?
Przepisy się zmieniły i jest to wymagane.
Stan zastany jest stanem zgodnym. Może istnieć wymóg dostosowania instalacji w jakimś terminie, ale nie musi.
Mayor7 pisze:I niech nie pieprzą głupot o antenach bo już słuchać nie mogę
Gała w lewo i po kłopocie.
Wkurżyłem się no
Zalecam kropelki ziołowe... :-P
orba
Posty: 2924
Rejestracja: 2008-11-16, 20:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: orba »

Tomku pytanie tylko czy podali tamtemu chłopakowi podstawę prawną wg której miał dokonać tych wyliczeń/ekspertyz.
Każdy ma szansę na ciepłe słowo =)
sibiradio
Posty: 95
Rejestracja: 2008-02-15, 23:58
Lokalizacja: BZ (KN09HX)

Post autor: sibiradio »

Jest tak w naszej rzeczywistości, że czasami to petent w urzędzie musi pojawiać się przygotowany prawnie by nie zostać wypuszczony w przysłowiowe maliny - i być może jest to taki przypadek? Ale czy każdy z nas ma być "omnibusem" tzn. prawnikiem, lekarzem, majstrem inaczej mówiąc: biegłym w każdej dziedzinie? :-| :shock:
"sibiradio"
pozdrawia Wszystkich! 73!
orba
Posty: 2924
Rejestracja: 2008-11-16, 20:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: orba »

W tym samym urzędzie ode mnie wymagali:
-mapki geodezyjnej z zaznaczeniem miejsca instalacji i budynków mieszkalnych sąsiadujących w jakiejś tam odległości
-zgody z ochrony środowiska
-prawa własnościowego do lokalu
-rysunku technicznego
więcej nie pamiętam :-P

W spółdzielni kasztany chcieli wyliczeń na temat siły z jaką moja antena będzie oddziaływać na komin, oczywiście wykonanej przez osobę z uprawnieniami :-P plus instalacji wykonanej przez osobę z uprawnieniami do prac na wysokościach.
Każdy ma szansę na ciepłe słowo =)
Awatar użytkownika
Mayor7
Posty: 1370
Rejestracja: 2009-10-08, 08:48
Lokalizacja: KO01PG

Post autor: Mayor7 »

Prawdziwy koszmar :mrgreen:
A jak antena jest na balkonie to już nie trzeba tych dokumentów?
Balkon może się oberwać a antena promieniuje prosto w mieszkańców i urządzenia?
A na samochodzie to nie szkodzi pieszym albo innym uczestnikom ruchu?
No no kto odpowie!
Osobisty tuning sprzętu dla dziewczyn z CB-forum :mrgreen:
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Mayor7 pisze:A jak antena jest na balkonie to już nie trzeba tych dokumentów?
Balkon może się oberwać a antena promieniuje prosto w mieszkańców i urządzenia?
A na samochodzie to nie szkodzi pieszym albo innym uczestnikom ruchu?
No no kto odpowie!
Wszystko zależy jakiej mocy się używa i jak wpływa to na dopuszczalne normy(7V/m) w miejscu przebywania ludzi.Jeżeli nie przekraczasz 15W mocy wypromieniowanej izotropowo(nie mylić z mocą nadajnika) nie musisz dokonywać żadnego zgłoszenia.Co do pojazdów sam.oraz terenowego qth zgłoszeń się nie stosuje.

p.s.Stosując urządzenia CB zgodne z deklaracją zgodności 4W AM/FM 12W SSB przy stosowaniu większości typowych anten dookolnych nie przekracza się 15W Eirp więc można powiedzieć,że problem nie dotyczy użytkowników CB.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Awatar użytkownika
Mayor7
Posty: 1370
Rejestracja: 2009-10-08, 08:48
Lokalizacja: KO01PG

Post autor: Mayor7 »

No właśnie.
Montaż anteny nie oznacza że będziemy nadawać z jakąś szczególną mocą.
W zasadzie nie ma żadnej na to gwarancji.
Równie dobrze możemy wcale nie nadawać a tylko słuchać.
To może w ten sposób do tego trzeba podejść? Montujemy antenę do odbioru tak jak antenę satelitarną :mrgreen:
Bardzo żałosne jest to że panuje w naszym kraju aż taka ciemnota. Na dodatek stanowiska decyzyjne czasami zajmują debile i zwyczajne nieuki czy barany.
Osobisty tuning sprzętu dla dziewczyn z CB-forum :mrgreen:
miost
Posty: 174
Rejestracja: 2009-08-03, 19:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: miost »

Do sprawy zgłoszeń należy zastosować tzw. sik prosty
Radio: YOSAN JC 2204
Antena: Sirio ML 145
Awatar użytkownika
Marcin Sandomierz
Posty: 834
Rejestracja: 2011-04-09, 14:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Marcin Sandomierz »

Paweł Opole pisze:p.s.Stosując urządzenia CB zgodne z deklaracją zgodności 4W AM/FM 12W SSB przy stosowaniu większości typowych anten dookolnych nie przekracza się 15W Eirp więc można powiedzieć,że problem nie dotyczy użytkowników CB.
Jeśli dobrze liczę dla anteny Lemm At-92 obliczenia przy podanych danych dają wynik:

Moc nadajnika (W) 4
Kabel RG213 tłumienność (na 100 m) 3,5
Długość kabla 20
Zysk anteny 8

Moc wypromieniowana (dBm) 43,3
Moc wypromieniowana (W) 21,5

Czyli według podanych danych należy zgłosić pracy z taką mocą wypromieniowaną. Powyższa kalkulacja jest dla nadajnika o mocy 4 W, dla 12 W (jaką możemy pracować w SSB) moc wypromieniowana według powyższych parametrów wynosi 64 W

Przy innych antenach, typu sirio 2008 czy też 2016 i 4 W mocy nie osiągniemy 15 W mocy wypromieniowanej nawet przy kablu o zerowej długości, inaczej przedstawia się sprawa z SSB gdzie mamy moc urzędowo dopuszczoną do 12 W. Przy 12 W dla gorszych anten stacjonarnych o zysku 2 i kablu 15 metrów wychodzi moc wypromieniowana już ponad normę - 17 W.

Według rozporządzenia należy mieć pozwolenie.
Jak ja nienawidzę poniedziałków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik prawny”