skracanie kabla antenowego po raz kolejny

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Hasan-Łódź pisze:Widzisz, Bax, jesteś na tyle ograniczony, że nie widzisz sprzeczności w danych producenta. Zorientuj się ile to jest 2850KHz, przelicz sobie na MHz.
Po raz kolejny powtórzę się jeśli nie umiesz czytać , to poproś kogoś by Ci przeczytał, dla jakiej granicznej wartości jest to podane\ na stronie producenta, a Ty przecież jako można uznać juz BYŁY dieler Sirio, znasz te parametry - adres masz podany więc zwróć im uwagę , że według Twojego długoletniego doświadczenia piszą bzdury, a nie czepiaj się MNIE.

Może i jestem ograniczony - ale jak na razie mój lekarz tego nie stwierdził.
koszmar pisze:Bo ich anteny wymagają dodatkowej pojemności (folia) w celu uzyskania dopasowania.
taką samą informacje uzyskałem od SIRIO, wiec nie wiem czemu ten zamęt, czyżbym coś innego napisał.
Ponadto nigdzie nie napisałem, że długość kabla nie może być regulowana według potrzeb montażowych, jezeli bedzie spełniony warunek :
że jest to kabel o wysokiej sprawności technicznej i utrzymuje na całej swej długości stałe 50ohm .
Jedynie napisałem, że Firma Syrio udzieliła takiej odpowiedzi, że przy podstawach magnesowych stosuje tylko i wyłacznie długość 3,6m a pełne dopasowie uzyska się z wykorzystaniem załączonej foli. Z tego też powodu mogą wynikać problemy z zestroieniem u niektórych uzytkowników -z anteną Sirio ML-145 po montażu w sposób inny niż na podstwie magnetycznej.

Według starej szkoły, jak mi kiedyś do pamięci wrzucono - wskazane by bylo zachowanie dwóch podstawowych prawideł:
1. aby optymalnie dopasować antene współczynnik WSF powinien być najniższy w środku pasma na którym bedziemy pracować i mniej więcej równy na jego brzegach, a już na pewno nie dążyć na siłę do ideału osiągnietego w warunkach laboratoryjnych
2. dlugość fidera nie ma znaczenia , ale podczas dopasowywania dobrze by było by jego długość wynosiła długość 1/2 λ, lub jej wielokrotność miedzy anteną a reflektometrem , bo wtedy taka długość będzie transformatorem impedancji w stosunku 1:1 do dostrajanego kanału, co w konsekwencji zapewni nam optymalne wykorzystanie pasma w którym bedziemy pracować.

W tak dokonany sposób dopasowania , możemy wpiąć sobie każdy odcinek dobrej jakości fidera o stałej 50ohm i bedziemy cieszyć się z uzyskiwanych łączności.

tak wiec tyle mam do powiedzenia w tym temacie, jako ograniczony
73
koszmar

Post autor: koszmar »

Bax pisze:Jedynie napisałem, że Firma Syrio udzieliła takiej odpowiedzi, że przy podstawach magnesowych stosuje tylko i wyłacznie długość 3,6m
Niezupełnie tylko to powiedziałeś, bo Twoje pytanie:
Bax pisze:Jeżeli dowolnością jest długość kabla to czemu firma Sirio w swoich wszystkich podstawach magnetycznych uzywa kabla RG 58 o długosci 3,6 m pod warunkiem stosowania foli do podklejenia podstawy
nosi znamiona kwestionowania faktu iż długość fidera nie jest dowolna. Może więc problemem nie jest brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, tylko nieumiejętność wyrażenia swoich myśli w formie pisanej.

Zwłaszcza gdy pytania z pierwszego postu brzmią:
Jaka jest prawd z przedłużaniem przewodów?
Jaka jest prawda z montażem anteny montażowej na podstawę magnetyczną? Czy są wtedy jakieś problemy?
Co z antenami typu sirio które w oryginalnych podstawach mają folie aluminiową bez której jak wiadomo anteny się słabo stroją do idealnego swr?
Oraz gdy piszesz co następuje:

.
wynika to z dopasowania zestawu, dlatego wszystkie inne długosci zastosowanego kabla w ich firmowych podstawach magnetycznych nie gwarantuje poprawności działania i zachowania parametrów danej anteny.

Bax pisze:Według starej szkoły
Bardzo dobra szkoła i tego sie trzymaj
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

kolego koszmar - chyba jednak nie dokońca
koszmar pisze:Bax napisał/a:
Jedynie napisałem, że Firma Syrio udzieliła takiej odpowiedzi, że przy podstawach magnesowych stosuje tylko i wyłacznie długość 3,6m


Niezupełnie tylko to powiedziałeś, bo Twoje pytanie:

Bax napisał/a:
Jeżeli dowolnością jest długość kabla to czemu firma Sirio w swoich wszystkich podstawach magnetycznych uzywa kabla RG 58 o długosci 3,6 m pod warunkiem stosowania foli do podklejenia podstawy


nosi znamiona kwestionowania faktu iż długość fidera nie jest dowolna. Może więc problemem nie jest brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, tylko nieumiejętność wyrażenia swoich myśli w formie pisanej.


to czytając dalej mamy odpowiedź:

zgodnie z informacja uzyskaną od Pani
Stefania Grazioli / Export Manager.
SIRIO Antenne Srl
Via Liguria 15
wynika to z dopasowania zestawu, dlatego wszystkie inne długosci zastosowanego kabla w ich firmowych podstawach magnetycznych nie gwarantuje poprawności działania i zachowania parametrów danej anteny.

a tuczęść orgiału odpowiedzi:
Dear Mr Piotr
Our Original and geuine product made in Italy is supplied only with 3,6m
cable.
pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt
konrad12

Post autor: konrad12 »

Ludzie, kabla dajemy tyle ile nam potrzeba i wszystko ma działać ;-) Po co tyle postów i bicia piany, że Santiago 1200 na maluchu się nie stroi i a na Mercedesie tak. Co to za herezje :mrgreen: ?

Jeżeli mamy CB w domu to do długości kabla nam potrzebnej należy dodać jeszcze około metra albo półtora, aby przesunąć biurko i wytrzeć kurze przed świętami :-P :lol: :mrgreen:
koszmar

Post autor: koszmar »

Bax pisze:kolego koszmar - chyba jednak nie dokońca
Po co więc odsyłasz mnie do danych technicznych i opini marketingowca, skoro uważasz to za bzdurę?
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Kolego Hasan
Hasan-Łódź pisze:Coś się zmieniło w temacie, kłamco?
wracając do treści poprzednij mojej wypowiedzi, czyli:
Hasan
bez obrazy , albo umiesz czytać albo nie - to już Twój problem
1. odsyłam do lektury na stronie :
http://www.sirioantenne.i...&idg=1008171169
2. Jesli uważasz , że pisze bzdury i pokładasz sie ze smiechu- to polecam kontakt :
Stefania Grazioli / Export Manager.
SIRIO Antenne Srl
Via Liguria 15
46049 Volta Mantovana, MN - Italy
Ph. +39 0376 801515 - Fax +39 0376 801254
www.sirioantenne.it <http://www.sirioantenne.it>;

a po trzcie , juz nie jestes jak dla mnie autorytetem w sprawie sirio, jeśli juz pozbyłes się w swoim podpisie:
-Autoryzowany diler Sirio, Lemm, Sirtel i Złośliwości ;)
ciekawe czemu ?
brak odpowiedzi przez kolejne posty - wiec czemu nazywasz mnie kłamcą?
jak Ty mi zadawałeś podobne pytanie , dostałes odpowiedź - do kogo pretensje - do mnie?

wesołych świąt
koszmar

Post autor: koszmar »

m_aciek19 pisze:Długość samochodu nie ma kompletnie znaczenia na działanie anteny
Niezupełnie: powierzchnia dachu ma wpływ na charakterystykę promieniowania. Im dłuższy dach (przeciwwaga), tym kąt promieniowania niższy.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

lukasgo3 pisze:A swoją drogą prosta odpowiedz dlaczego SIRIO nie przyzna się ze długość kabla nie ma znaczenia
Kolego lukasgo - bo nie muszą się przyznawać, gdyż wedlug mnie nie mają do czego - bo np. może w ten sposób wskazują, że to co kupiłeś jest orginalne, a spełnia podstawowy wymóg jeśli chodzi o pomiar SWR.
Zapytasz może dlaczego, albo skąd taki wniosek - proszę bardzo masz odpowiedź poniżej:
Wartość predkości światła (m/s) podziel przez czestotliwość np . kanału 19 (27180), otrzymany wynik pomnóz przez współczynnik skrócenia kabla (gdzie dla RG58 - wynosi 0,66) i masz wynik , który dzielisz przez dwa - otrzymujesz ostateczny wynik.
Jak go wyliczysz bedziesz wiedział dlaczego to nie jest tylko chwyt marketingowy czy jak napisałes uniwersalny wymiar .
73
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Mega specjalisci
wynikiem jest długość fali, w zwiazku z tym iż wskazane jest by do pomiaru w mobilu zastosować odcinek 1/2 fali czyli 3,64m , biorac pod uwagę współczynnik skrócenia kabla pomiędzy reflektometrem a anteną by mieć wskazanie> to takie trudne do wyliczenia? i co w tym takiego dziwnego, rożnica w tym przypadku miedzy kanałem 1 a 40 wynosi niecałe" +" ewentualnie " -" 3-4 cm , co pozostaje bez znaczenia dla pomiaru przy zachowaniu parametru 50ohm. Tak więc to takie skomplikowane?
I do tego nie potrzeba wielu kabli , dlatego wystarczy jeden, bo dla ucha i tak pozostanie to bez znaczenia.
Kolejny raz proszę nie używac sformułowania brednie, co moich wypowiedzi - w takim razie prosze się douczyć a nie dryfować na niewiedzy i mieć o sobie tak wygórowane mniemanie Panowie.
THE END
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

Bax pisze:wynikiem jest długość fali, w zwiazku z tym iż wskazane jest by do pomiaru w mobilu zastosować odcinek 1/2 fali czyli 3,64m , biorac pod uwagę współczynnik skrócenia kabla pomiędzy reflektometrem a anteną by mieć wskazanie> to takie trudne do wyliczenia?
nie jest to trudne tylko nie każdy w mobilu używa podstawowych 40# . Ja naprzykład rozmawiam na 26,425 i na 27,555 a według twych wyliczeń różnica na długości przewodu jest około 15 cm
Bax pisze:1 a 40 wynosi niecałe" +" ewentualnie " -" 3-4 cm , co pozostaje bez znaczenia dla pomiaru przy zachowaniu parametru 50ohm. Tak więc to takie skomplikowane?
nie jest to skomplikowane ale jakiej długości zastosować przewód skoro wpinasz w obwód SWR miarkę + do niej przewód łączący ją o długości ok. 25cm . Wtedy dasz przewód do anteny pomniejszony o długość lini w SWR miarce + przewód je łączący bo idąc dalej według tej teorii musisz go skrócić o jakieś 30cm a po pomiarze zastosować przedłużkę o długości odpowiadającej SWR miarce i przewodu podłączającego. Jeżeli tego nie zrobisz to standardowy przewód o długości 364cm wydłuży się do prawie 390cm przy pomiarze i wtedy nici ze strojenia . :mrgreen:
Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: HjeniuC »

Cały czas czekam na odpowiedź

Jaki jest współczynnik skrócenia dla zestawu pracującego na częstotliwości 2.5GHz Obrazek

PS. W mobilu na tym samym kablu uciętym na oko używam anten na całe pasmo KF od 80 do 6m. Kablem antenek nie stroję

PS2. Z drugiej strony mam dwupasmową antenkę na 2m/70cm i też nie docinam kabla przy zmianie pasma a tam to dopiero różnica ponad 300MHz

wyjaśniej to tajemne zjawisko

:mrgreen: Obrazek
YIP YIP
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

HjeniuC pisze:PS2. Z drugiej strony mam dwupasmową antenkę na 2m/70cm i też nie docinam kabla przy zmianie pasma a tam to dopiero różnica ponad 300MHz

Widocznie zastosowałeś przewód dwupasmowy * NMSP :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


* NMSP- Nie Mogłem Się Powstrzymać :mrgreen:
koszmar

Post autor: koszmar »

Zaraz, zaraz... Czego wsiedliście na chłopaka? Pomijając to że odsyłał mnie do źródeł, które uważał za marketingowy bełkot, to wcale nie bredzi, a jedynie stwierdza że odcinek 1/2 kabla jest transformatorem impedancji w stosunku jeden do jednego. Kropka. Reszta, to wasza radosna twórczość.
W większości krajów europy dozwolona jest tylko podstawa, więc logiczne jest że producent, skoro już zdecydował się tak argumentować swój wybór, daje długość fidera na środek tej właśnie czterdziestki. Bo niby czemu ma dawać na środek aktywności piratów na free bandzie...? :mrgreen:
Bax nie napisał że coś będzie stroił kablem. Bax napisał czym fider jest i co robi w pewnych długościach.

HjeniuC, dla przewodu np. CNT200 współczynnik wynosi 0,83, dla CNT400 0.85.


Rafi, możesz wyjaśnić za złamanie jakiego punktu regulaminu Bax dostał klapsa?

[ Dodano: 2011-04-19, 23:50 ]
Krecik pisze:nie jest to skomplikowane ale jakiej długości zastosować przewód skoro wpinasz w obwód SWR miarkę + do niej przewód łączący ją o długości ok. 25cm . Wtedy dasz przewód do anteny pomniejszony o długość lini w SWR miarce + przewód je łączący bo idąc dalej według tej teorii musisz go skrócić o jakieś 30cm a po pomiarze zastosować przedłużkę o długości odpowiadającej SWR miarce
Nie musi, bo wynik odczytywany jest w konkretnym miejscu i jest wynikiem dla pomiaru w tym miejscu fidera.
Podłącz sobie przy niedopasowanej antenie kilka reflektometrów co kilkadziesiąt cm, a przekonasz się że na każdym będzie inne wskazanie. Ale po wyjęciu tego bliżej radia wraz z jego kablem, na pozostałych wskazania nie zmienią się, bo ważna jest długość kabla między reflektometrem, a anteną.
Dlatego zaleca się dokonywanie pomiarów przy samej antenie.
Awatar użytkownika
Rotten
Posty: 140
Rejestracja: 2009-07-20, 22:50
Lokalizacja: Trojmiasto

Post autor: Rotten »

Bax pisze:a tuczęść orgiału odpowiedzi:
Dear Mr Piotr
Our Original and geuine product made in Italy is supplied only with 3,6m
cable.
kolego Bax jesli chodzi o instalacje antenowe jestem laikiem, natomiast sporo wiem na temat dzialania firm produkcyjno - handlowych i na Twoim miejscu nie upieralbym sie przy tym, co pani z Sirio Ci odpisala.
skad wiesz, czy ta pani nie byla np akurat pierwszego dnia w pracy? ktos jej na szkoleniu wyklepal formulke i ona zadowolona przekazuje ja dalej ;-)
albo miala akurat ciezki dzien w pracy i na odczepnego cos napisala ;-)

co do wypowiedzi kolegi Hassan, to proponuje odrobine wiecej kultury :-) moze faktycznie kolega zadzwoni do Sirio i ustali fakty?
Jackson II ASC tuning Konektor + K-PO EC2018 (Filipiny) tuning Konektor + Sirio T5000 w dziurce po FM
koszmar

Post autor: koszmar »

A tutaj mała garść wiedzy dla tych, którym się wydaje że długość fidera nie ma wpływu na wskazania reflektometru. Z naciskiem na: wskazania reflektometru, a nie koniecznie na zestrojenie anteny.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic643940.html

http://www.kmg.ps.pl/to/linie_dlugie/zas_ant.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kable,uchwyty,wtyki itp.”