jaką nawigację polecacie?

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
DR-DM
Posty: 1763
Rejestracja: 2011-10-31, 00:32
Lokalizacja: Osielec / JN99VQ

jaką nawigację polecacie?

Post autor: DR-DM »

c64club pisze:elektronawigator możesz sobie odpuścić
Ju dawno sobie odpuściłem. Jak mam gdzieś dalej jechać to "studiuję" mapy przed wyjazdem.
Mobil
CB: JMC Supercom 400 / RSN4001A / Turbo 2000

UKF: Yaesu FT-7800, Yaesu FT-2500M, Yaesu VX-6 / Yagi DK7ZB 2m/70cm 4+5 el., MA-1300, HB9CV, SG-7900, CA285L
KF: Kacper II, KPO DX5000 v6 / LW 20,5 m
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

jaką nawigację polecacie?

Post autor: Sahim »

Przypadek 100% prawdziwy:
Mam w pracy kolegę który nie uznaje kart płatniczych ani przelewów internetowych. Jak wypłata przyjdzie to on hyc do banku, i jak nie ma kolejki to po pół godzinie ma pensje w kieszeni i jest pan. Potem jak mu internetem (bo taniej) rachunki za telefon i internet przyślą to je drukuje i zanosi do banku, stoi w kolejce i płaci z odpowiednią prowizją. Co kto lubi.
Koniec OT.
Nie wyobrażam sobie teraz jechać przez obcy teren bez nawigacji tylko z mapą papierową. Jadę sam, autostrada, na radiu mówią że korek, podają nawet nazwy miejscowości ale co z tego - nie znam okolicy, objazd przez wioski, nie wiem gdzie skręcić. To co - zatrzymać się na autostradzie i studiować mapę czy jechać na czuja? Mapy papierowe mam zawsze w samochodzie na wszelki wypadek gdyby technika zawiodła, ale szczerze mówiąc to od lat do nich nie zaglądałem, pewnie już nie aktualne.
Po Polsce mapy Google sprawdzają mi się świetnie, szczególnie omijanie zatorów itp. A z nawigacji dedykowanych to Garmin jest moim faworytem.
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: jaką nawigację polecacie?

Post autor: AntekPabianice »

Sahim pisze:A z nawigacji dedykowanych to Garmin jest moim faworytem.
A jego wyższość nad innymi, to obsługa darmowych projektów opensource, w tym mapy UMP:
http://ump.waw.pl/wszystkie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Można samemu uczestniczyć w tworzeniu mapy poprzez zbieranie śladów, informowaniu o remontach dróg itp. Zgłoszenia wraz z opisem wrzucamy tu:
http://ump.fuw.edu.pl/flyspray/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

jaką nawigację polecacie?

Post autor: Speed »

A jak np. z wyświetlaniem/obliczaniem czasu dojazdu w Garminie? Igo ma to do siebie, że nie pokazuje dokładnego czasu. Na odległości 2-3 tys. km zawyża prawie 2h.
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
ptasznikos
Posty: 67
Rejestracja: 2012-11-20, 13:55
Lokalizacja: Kraków

Re: jaką nawigację polecacie?

Post autor: ptasznikos »

Co to są 2h na 3 tys km? I wyłącz sobie historie ruchu drogowego. Wtedy całkiem niezle ten czas podaje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ochkarol
Posty: 113
Rejestracja: 2015-05-07, 08:26
Lokalizacja: Lublin

jaką nawigację polecacie?

Post autor: ochkarol »

Te 2-3h to brzmi, jak błąd statystyczny.
Poza tym - podejrzewam, że rzeczywiste czasy dojazdu będą miały taki (jak nie większy) rozrzut.
kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli niż ubrać po jej myśli
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: jaką nawigację polecacie?

Post autor: AntekPabianice »

Speed pisze:A jak np. z wyświetlaniem/obliczaniem czasu dojazdu w Garminie?
Zależy od algorytmu przeliczania. Nie wiem jak w nowszych modelach, pewnie podobnie do starszych, a w tych, jeśli korzystasz z fabrycznej mapy CNE, to przy jeździe bez korków i innych opóźnień, bez pauz, jadąc zgodnie z przepisami, jest całkiem gokładnie. CNE ma wbudowane w mapę informacje o prędkościach granicznych na danych odcinkach dróg i wg tego Garmin wylicza czas dojazdu.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Re: jaką nawigację polecacie?

Post autor: Speed »

ochkarol pisze:Poza tym - podejrzewam, że rzeczywiste czasy dojazdu będą miały taki (jak nie większy) rozrzut.
To powiem Ci, że TomTom jak na starcie pokaże Ci czas dojazdu (ustawiając w niej prędkość na 85km/h), odliczając 9h pauzy, praktycznie co do minuty pokaże o której dotrzesz. W praktyce faktycznie tak jest. Nawet przy 3 tys. km. Dlatego też zastanawiam się czy nie kupić takiego TomTom'a.
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
ochkarol
Posty: 113
Rejestracja: 2015-05-07, 08:26
Lokalizacja: Lublin

jaką nawigację polecacie?

Post autor: ochkarol »

Czyli taki Tomtom, to jak wróżka?
Jeszcze nie pojechałeś a już wie k której faktycznie dojedziesz! :mrgreen:
Chcę to... :-D
kobietę łatwiej rozebrać wbrew jej woli niż ubrać po jej myśli
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: jaką nawigację polecacie?

Post autor: AntekPabianice »

Speed pisze: TomTom jak na starcie pokaże Ci czas dojazdu (ustawiając w niej prędkość na 85km/h), odliczając 9h pauzy, praktycznie co do minuty pokaże o której dotrzesz. W praktyce faktycznie tak jest.
Zwłaszcza, jak jedziesz drogami krajowymi, wojewódzkimi i innymi podrzędnymi, często przez obszary zabudowane ;-)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Re: jaką nawigację polecacie?

Post autor: Speed »

ochkarol pisze:Czyli taki Tomtom, to jak wróżka?
Jeszcze nie pojechałeś a już wie k której faktycznie dojedziesz! :mrgreen:
Chcę to... :-D
To tylko wróżka poda Ci dokładny czas dojazdu? Wydawało mi się, ze każda nawigacja przelicza czas dojazdu jeszcze zanim pojedziesz, ale co ja tam mogę wiedzieć. A z Twoją jak jest, dopiero po dojechaniu do celu wiesz o której będziesz? :mrgreen: W takim razie gratuluję dobrej inwestycji. Mów co chcesz, trzy miesiące testowane i odliczając pauzy i jakieś dobrowolne opóźnienia pokazuje co do minuty czas przyjazdu. Chcesz to? Nie widzę problemu żebyś sobie kupił.
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

jaką nawigację polecacie?

Post autor: AntekPabianice »

Każda nawigacja podaje czas orientacyjny i nie ma się co kłócić. Jak to w praktyce wygląda, zależy od sposobu/parametrów przeliczania.
Najsensowniejszy wydaje się sposób, który stosuje Garmin (nie wiem, czy inne też) - w zależności od maksymalnej prędkości na każdym odcinku drogi po wyznaczonej trasie - dane zaszyte w mapie. Jeśli odbiornik wyposażony jest w traffic/komunikaty drogowe, nawigacja bierze pod uwagę wszelkie opóźnienia na trasie. Można tą funkcję wyłączyć.
Z innych nawigacji nie korzystałem, więc nie wiem, jak to wygląda u innych producentów.
Dodatkowo Garmin "uczy się" stylu jazdy i preferencji użytkownika i też bierze to pod uwagę. Tu trzeba wyczyścić dziennik podróży.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

jaką nawigację polecacie?

Post autor: Speed »

No nie ma się co kłócić Antek, ale po co chrzanić o jakichś wróżkach skoro informację mam na własnej skórze sprawdzoną, a nie wyczytaną w necie? Zadałem proste pytanie, czy np. Garmin też pokazuje możliwie dokładny czas przyjazdu. Nie mówię tu o drogach podrzędnych i wsiach, bo jadąc dajmy na to z Hiszpanii, po prostu takimi drogami się nie poruszam. Chyba faktycznie trzeba sobie sprawdzić osobiście i samemu zdecydować czego używać.
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: jaką nawigację polecacie?

Post autor: AntekPabianice »

Speed pisze:Chyba faktycznie trzeba sobie sprawdzić osobiście i samemu zdecydować czego używać.
To jest jedyne sensowne rozwiązanie problemu ;-)
Speed, jak chcesz, to mogę Ci pożyczyć mojego nuvi 255 WT, mogę nawet wrzucić soft od nuvi 465 - dedykowany do auta ciężarowego. Jest to dość leciwy odbiornik, nowe mają trochę inną funkcjonalność, ale logika działania podobna ;-)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
mcichu
Posty: 71
Rejestracja: 2016-09-28, 08:12

jaką nawigację polecacie?

Post autor: mcichu »

Ja na ciezarowe auta i autobusy polecam Igo. Rozmawialem z kolegami to kazdy chwali wlasnie Igo, ewentualnie Sygic
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze GPS-y”