Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

A co to wogóle "krótkofalarstwo" ??

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
suzu4x4
Posty: 552
Rejestracja: 2015-01-05, 01:32
Znak/ranga: 161HF001
Lokalizacja: Wrocław JO81KD

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: suzu4x4 »

80 i 40 m
doprecyzuj co znaczy "combo" chodzi Ci o KF i UKF w jednym ?
bo pasmo CB to w zasadzie posiada każde radio KF wyprodukowane w przeciągu ostatnich 20 lat ;-)
radio do mobila czy na bazę ?
3,2K to kwota za którą można już coś wybrać
Mobil - Legend III white + SIRIO SILVER 90
Kamper - AT6666 + Sirio Carbonium 27 Black/Santiago 1200/Antron A99
Będe jechał zapraszam do rozmowy
AdamJas
Posty: 269
Rejestracja: 2013-01-31, 12:38
Znak/ranga: SQ9AJ
Lokalizacja: JN99LW - Goczałkowice

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: AdamJas »

COMBO - mam na myśli radio z najszerszym zakresem częstotliwości jak można wykorzystywać (KF/UKF). Widziałem zdaje się gdzieś opis jakiegoś prostego Alinco od 100kHz - 170mHz (albo coś blisko koło tego i idea mi przypadła do gustu).
Radio myślę że na bazie, ale gdyby miało opcję zabrania go samochodem na okazjonalne wycieczki, było by miło.
Myślałem o skanerach, ale jak mi się całkiem spodoba to może zrobię licencję i dojdzie wtedy też i możliwość nawiązywania łączności. Nie chciałbym się ograniczać.

Gdzieś po aukcjach się przewija Yaesu FT-897D, lub YAESU FT-857D, ale jeśli to możliwe chciałby też poznać kilka modeli będących dla ww alternatywą.
Obrazek

Yaesu ft 857D) / UV-8HX HD / DR-135-DX / Legend II / MFJ-969 / MAAS SPS-30II 30A / Patyk 5/8 fali / MA-200 2m/70cm / President Ml-145 / Sirtel Santiago 1200
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: kedar1 »

z pracujących tak szeroko jak chcesz i względnie małych masz jeszcze.
icom 706 / icom 706II/ icom7000

zaczynając przygodę z radiem, największym ograniczeniem, które napotkasz będą anteny ( skuteczne )
odlicz z tego budżetu, który masz ~700 pln na skrzynkę (albo szukaj radia z wbudowaną skrzynką), i coś z anten na początek, samym radiem niewiele zwojujesz
jak będziesz chciał w tym budżecie postawić przyzwoitą bazę to ci już nie wystarczy kasy na radio.
jak jeszcze nie masz licencji to i tak nie możesz nadawać, może lepiej poszukać najpierw skanera ogarniającego ssb i pasma KF
857d
AdamJas
Posty: 269
Rejestracja: 2013-01-31, 12:38
Znak/ranga: SQ9AJ
Lokalizacja: JN99LW - Goczałkowice

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: AdamJas »

Wiem że radio to jest tu bez anteny bezradne ... ale pomyślałem sobie, że od czegoś trzeba zacząć.
Skaner? Niby tak, ale jak mnie wciągnie będzie bezużyteczny, a kasa nawet niewielka wydana.
Wolę kupić radio docelowe, poczekać jakiś czas i bawić się w anteny, skrzynki, itp.
A pewnie jak dalej będzie tak ciekawie ... to i licencję się zrobi. Wstępnie jak weryfikowałem wiedzę, to może jak się poduczę, to się uda :)

Najbardziej mi zależało aby uzyskać wiedzę "gdzie" dzieje się najwięcej (80m/40m), oraz jaka może być alternatywa dla yaesu.
Zanim cokolwiek zrobię, to pewnie 1000 pomysłów się urodzi - pierwszy już świta. Może zamiast półśrodka (mobilobazowego) jedna 100% bazówka, która ma w sobie skrzynki antenowe, itd.?...

Dzięki za pomoc .
Obrazek

Yaesu ft 857D) / UV-8HX HD / DR-135-DX / Legend II / MFJ-969 / MAAS SPS-30II 30A / Patyk 5/8 fali / MA-200 2m/70cm / President Ml-145 / Sirtel Santiago 1200
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: SP9 »

To nie ma co się zastanawiać tylko robić kwita, materiały dostępne na forum
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
AdamJas
Posty: 269
Rejestracja: 2013-01-31, 12:38
Znak/ranga: SQ9AJ
Lokalizacja: JN99LW - Goczałkowice

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: AdamJas »

no, znalazłem właśnie :) http://www.pzk.info.pl/infusions/test_e ... taniaA.php
Myślałem wpierw, że klasa C jest "gorsza" w sensie ta podstawowa i tak 6 -8 byków za każdym razem robiłem.
Jak trafiłem w końcu pytanie o wiek do zdawania egzaminów, to się dowiedziałem że jednak A powinienem ćwiczyć :-D no i 3x po kolei zaliczyłem :P

ale i tak się nie napalam na razie. Najsampierw sprzęt sobie sprawię.
Obrazek

Yaesu ft 857D) / UV-8HX HD / DR-135-DX / Legend II / MFJ-969 / MAAS SPS-30II 30A / Patyk 5/8 fali / MA-200 2m/70cm / President Ml-145 / Sirtel Santiago 1200
Awatar użytkownika
suzu4x4
Posty: 552
Rejestracja: 2015-01-05, 01:32
Znak/ranga: 161HF001
Lokalizacja: Wrocław JO81KD

Re: Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: suzu4x4 »

AdamJas pisze:COMBO - mam na myśli radio z najszerszym zakresem częstotliwości jak można wykorzystywać (KF/UKF). Widziałem zdaje się gdzieś opis jakiegoś prostego Alinco od 100kHz - 170mHz (albo coś blisko koło tego i idea mi przypadła do gustu).
Radio myślę że na bazie, ale gdyby miało opcję zabrania go samochodem na okazjonalne wycieczki, było by miło.
Myślałem o skanerach, ale jak mi się całkiem spodoba to może zrobię licencję i dojdzie wtedy też i możliwość nawiązywania łączności. Nie chciałbym się ograniczać.

Gdzieś po aukcjach się przewija Yaesu FT-897D, lub YAESU FT-857D, ale jeśli to możliwe chciałby też poznać kilka modeli będących dla ww alternatywą.
FT- 857D sobie odpuść, jest to fajny sprzęt (wiem bo mam :mrgreen: ) ale obsługa na bazie jest jak dla mnie upierdliwa,
FT- 897D - nie miałem więc się nie wypowiem , ogólnie koledzy sobie chwalą
IC- 706 - miałem 3 szt, fajne radio uniwersalne , generalnie przeznaczone do mobila ale od biedy na bazie też zda egzamin wersja MKII ma już DSP wersja MKIIG dodatkowo pasmo 70cm
IC-7000 - następca 706 bardzo fajne radio które ma sporo bajerów jest nawet moduł TV - radio przy podczas pracy nagrzewa się dość mocno (coś jak AT6666 :shrek: )

wszystkie z powyższych to TRX przeznaczone głownie do mobila, żadne z nich nie posiada ATU (występują jako dodatkowe dołączane do radia wyposażenie)
jak dla mnie wadą w tego typu sprzętach są dość rozbudowane menu każdy przycisk ma kilka funkcji , kilka rodzaju menu itd, osobiście lubię jak radio bazowe ma podstawowe funkcje i pokrętła bezpośrednio na panelu co znacznie skraca czas obsługi.

Ze stacjonarnych w tym budżecie z kombajnów to chyba pozostaje tylko IC - 746 fajne radio, posiada ATU byłem z niego bardzo zadowolony, ma wszystko co potrzeba intuicyjna i prosta obsługa duży czytelny wyświetlacz

Jeszcze TS-2000 ale musiał byś dołożyć ceny wahają się od 4-6k

Dysponując Twoim budżetem osobiście na bazę wolał bym zakupić dwa osobne radia jedno na KF+CB+6m ( np TS-480, TS-570, FT450D, TS690, IC-736) i drugie na UKF (obojętnie jaki duobander)
Mobil - Legend III white + SIRIO SILVER 90
Kamper - AT6666 + Sirio Carbonium 27 Black/Santiago 1200/Antron A99
Będe jechał zapraszam do rozmowy
Awatar użytkownika
mklos
Posty: 85
Rejestracja: 2015-11-22, 12:56
Znak/ranga: 161BD782

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: mklos »

AdamJas pisze:Gdzieś po aukcjach się przewija Yaesu FT-897D, lub YAESU FT-857D, ale jeśli to możliwe chciałby też poznać kilka modeli będących dla ww alternatywą.
Kolega ma Yezuska 857D i sobie chwali. Kawał świata na nim zrobił. Tylko że to radio głównie z myślą o mobilu. Radio KF w mobilu bez skrzynki... Słaby pomysł. Yaesu ma antenę i skrzynkę do mobilna, ale cena chora... Drugie radio, albo i więcej. Dodatkowo to radio w AM na 11m jest przeciętne, żeby nie powiedzieć kiepskie.

Noszę się ze zrobieniem licencji. Chodzi mi po głowie Icom IC-7000. W dobrej cenie, da się rozblokować na 11m, bo już kilka razy słyszałem go w tym paśmie. Tylko tutaj mała gwiazdka. Podobno IC-7000 miało jakiś bug konstrukcyjny, który powodował jego przegrzewanie się, a w konsekwencji uszkodzenie. Nie jestem w 100% pewien czego dotyczył problem i jak dużej liczby sztuk na rynku. Trzeba poszperać.
Druga opcja to IC-756 PRO III. Teraz stoi w dość dobrych cenach (używki rzecz jasna). Minus - tylko KF.

Co do skrzynki. Wydaje mi się, że to podstawowe wyposażenie. Ręczna czy automatyczna - ale musi być. Nie wyobrażam sobie, żebym posiadał kilka anten i każdą stroił indywidualnie. Wiem, wiem... Niektórzy lubią taką zabawę. W środowisku rowerowym jest pełno ludzi, którzy więcej dłubią przy sprzęcie niż jeżdżą. Tutaj jest podobnie... :merygreen:
161 BD 782
Mobil: RCI-2950DX + Sirio Turbo 2000
Baza: AT-6666 + Sirio Turbo 5000
Bumelant

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: Bumelant »

AdamJas - posłuchaj sobie chociażby naszego WebSDR z Torunia bądź Zielonej Góry to zobaczysz co słychać mniej więcej na pasmach.
smugler
Posty: 274
Rejestracja: 2016-01-03, 13:06
Znak/ranga: dkc063

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: smugler »

icom 7100 fajny jest, kolega sobie sprawił teraz ze skrzynką antenową....
Baza: Alan87 + Sirio 27d dipol
Mobil: Yosan Micro + CB PIRAT helikalna/Peiying CB003/Thunderpole TANK WHIP
--------------------------/MIASTO/------------/TRASA/------------/MOBIL-DX/---------
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: tarnus »

Okolice 3.720MHz oraz 7.150MHz a polonusow zza wody okolice 14.303MHz. Na pozostalych pasmach tez, zalezy od otwarcia.
Do 3200 kupisz wiele udanych modeli w dobrym stanie.
AdamJas
Posty: 269
Rejestracja: 2013-01-31, 12:38
Znak/ranga: SQ9AJ
Lokalizacja: JN99LW - Goczałkowice

Re: Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: AdamJas »

Bumelant pisze:AdamJas - posłuchaj sobie chociażby naszego WebSDR z Torunia bądź Zielonej Góry to zobaczysz co słychać mniej więcej na pasmach.
No to mnie załatwiłeś na całego :mrgreen: ale fajne to jest!
teraz na 40m 7153.03 słucham w pracy, jacyś rodacy rozmawiają :D mega fajna sprawa!
Muszę chyba zrewidować plany bardziej w kierunku bazy.
Obrazek

Yaesu ft 857D) / UV-8HX HD / DR-135-DX / Legend II / MFJ-969 / MAAS SPS-30II 30A / Patyk 5/8 fali / MA-200 2m/70cm / President Ml-145 / Sirtel Santiago 1200
Bumelant

Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: Bumelant »

Tylko baza - weź pod uwagę gabaryty anten etc. Sam osobiście walczę obecnie i testuję LW i inne druciarnie. Do samochodu to CB bardziej plus coś na 2m. Co do radia śmiało myśl o FT450D a czemu? Bo fajne, ma wszystko na pokładzie, skrzynka, DSP. 3200 nówka pachnąca - na giełdzie bywały i za 2500 świeże fajne egzemplarze. AA i daje radę na AM w podstawie jak ktoś lubi :rofl:
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Re: Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: olo_r »

pietreksz pisze:Dnia 19.11.2011 r. zdałem egzamin na Operatora urządzeń radiowych Kat. A w Poznaniu :shrek:

Do tej pory siedziałem na 11m i przyszedł czas na zmianę.


Na których jest największa aktywność?
Nic nie mówiłeś, mogłem sie posługiwac Twoim znakiem a tak to co?? Nic :)

A tak serio to sam sie przymierzam i najstarsi siedza na 80, potem 40 a uniwersalnie jest na 20 m - zaznaczam - podobno :shrek:
suzu4x4 pisze:
Dysponując Twoim budżetem osobiście na bazę wolał bym zakupić dwa osobne radia jedno na KF+CB+6m ( np TS-480, TS-570, FT450D, TS690, IC-736) i drugie na UKF (obojętnie jaki duobander)
Ja bym Ci dał pomógł bo sie zmagam ale niestety nie założyłeś tematu - serio

Osobiście myślałem o FT450D a z tym duo trafiłeś w sedno. Czyli na dokładkę.

Ps znajomy kupił 738 i też cały w skowronkach bo z cymbała sie przesiadł
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
suzu4x4
Posty: 552
Rejestracja: 2015-01-05, 01:32
Znak/ranga: 161HF001
Lokalizacja: Wrocław JO81KD

Re: Od czego zacząć przygodę z KF? Wybór Pasma i sprzętu.

Post autor: suzu4x4 »

olo_r pisze:(...)

Osobiście myślałem o FT450D a z tym duo trafiłeś w sedno. Czyli na dokładkę.

Ps znajomy kupił 738 i też cały w skowronkach bo z cymbała sie przesiadł
to pomyśl jeszcze o TS480AT ;-) też fajne radio , miło wspominam, prosta obsługa, ergonomia nawet chyba lepsza niż w FT,
na + odłączany przedni panel można komfortowo korzystać zarówno na bazie jak i w mobilu ;-)
Mobil - Legend III white + SIRIO SILVER 90
Kamper - AT6666 + Sirio Carbonium 27 Black/Santiago 1200/Antron A99
Będe jechał zapraszam do rozmowy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak zacząć.Pytania.”