Wybór duobandera

Jakie radio i gdzie zaprogramować, na jakie pasma.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
krzysiekk
Posty: 363
Rejestracja: 2008-10-11, 14:10
Lokalizacja: Białystok KO13OD

Wybór duobandera

Post autor: krzysiekk »

Witam ! Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś duobandera 145/430. Waszym zdaniem lepiej jest kupić radiotelefon ręczny, czy przewoźny ?? Niby przewoźny (mam tutaj na myśli Yaesu 7800) ma 50W mocy, a ręczniaki ok.5W ale na jakiś spacerek, czy wypad za miasto już przewoźnego, nie wezmę (nie mam auta :) ) ... Czy odczuwałbym różnice przy podłączeniu anteny bazowej pod ręczniaka i przewoźnego ?? Tak wiele mi pomoże większa moc ? nie ważniejszą byłaby antena o wysokim zysku ??
161 OD 109 --> zawsze podczas propagacji na 27.555 (+okolice)

Baza: President Jackson I, SuperStar DM 452, Sirio 827

Pozdrawiam, 73 !
Awatar użytkownika
woojttas
Posty: 207
Rejestracja: 2009-02-07, 15:21
Lokalizacja: aaaaaaaaaaaa

Post autor: woojttas »

Zależy co wolisz.

Dom.....Teren

Stacjonarne urządzenia jak zauważyłeś mają większą moc no i czułość jest inna.
W radio przenośnym [ręcznym] gdy podłączysz antene zewnętrzną to mocne sygnały mogą czasem zatykać odbiornik. Czasami oczywiście.

Póki co może to być rozwiązanie ale tak czy tak później kupisz bazowe.
Większa wygoda pracy itd.


Jeśli chcesz w terenie to ręczniak. Jak w domu to stacjonarne.

Pomyśl też o miejscu na antene.
Nie musisz kupować anteny. W tańszy sposób ją zrobisz.
Jest kilka projektów na forum i full w internecie.


pozdrawiam!
w
Obrazek
Awatar użytkownika
krzysiekk
Posty: 363
Rejestracja: 2008-10-11, 14:10
Lokalizacja: Białystok KO13OD

Post autor: krzysiekk »

No właśnie ... dom, czy teren :mrgreen: mój dylemat ...
Co do anteny to jednak interesują mnie anteny gotowe o dużym zysku (jakieś lpda, czy ew. diamond x510).
161 OD 109 --> zawsze podczas propagacji na 27.555 (+okolice)

Baza: President Jackson I, SuperStar DM 452, Sirio 827

Pozdrawiam, 73 !
Awatar użytkownika
woojttas
Posty: 207
Rejestracja: 2009-02-07, 15:21
Lokalizacja: aaaaaaaaaaaa

Post autor: woojttas »

LPDA sam zrobisz.
http://hamradio.pl/sq9jdo/_Technika/Ant ... /LPDA.html

Musisz to rozgryźć i wybrać czy dom czy teren. Jednak możesz kupić jakiegoś tańszego ręczniaka i sprzęt do domu.

Wszystko zależy od tego jaki przyjmujesz budżet.
Obrazek
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Co do ręczniaka to mogę z pełną odpowiedzialnością polecić Ci radiotelefon Wouxun KG-UVD1P.Z naszych ustaleń wynika,że w środku siedzi Kenwood.Radio sympatyczne,do rozmów zupelnie wystarczające.Więcej informacji znajdziesz w internecie.Podłączenie radia ręcznego pod antene stacjonarną może wiązać się z odbiorem sygnałów nieporządanych.Radiotelefony przewożne/przenośne raczej wykonywane są z bardzo szerokimi obwodami wejsciowymi,które umożliwiają przestrajanie w duzym zakresie.Tego typu obwody(strojone diodami pojemnosciowymy tzw warikapami) nie mają dużej dobroci,nie są też selektywne.Konstruktorzy zakładają,że w łatwy sposób można się przemieścić i oddalić od ewentualnego źródła zakłóceń.Dopiero urządzenia bazowe wyposaża się w porządnej jakości obwody wejsciowe,najczęsciej pracujące bardzo wąsko 1.5-2Mhz max.Mozna tez wyposażyć się w filtr wejsciowy helikalny zestrojony na odpowiednią częstotliwosc(np zakres pasma amatorskiego 2m) który stosuje się pomiędzy anteną,a radiotelefonem.Z moich doświadczeń mogę tylko nadmienić,ze bardzo dobrze na antenie bazowej spisuje się ręczny Yaesu FTH 2010.Co do anten dookólnych to zamiast x510 proponuję Ci rozważenie możliwości zakupu X400.W X510 występuje efekt znacznego"pływania" sygnału w paśmie 70cm.Problem ten dokładnie opisywany był na elektrodzie.Przypuszczenia mogą wskazywać na błąd konstrukcyjny anteny.X400 jest niestety droższa,ale wolna od tego zjawiska.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Awatar użytkownika
MAJKUSS
Posty: 105
Rejestracja: 2009-12-02, 08:06
Lokalizacja: Kleszczele-KO12PN

Post autor: MAJKUSS »

Trochę odświeżę temat, a raczej porządnie. Mam do kupienia za rozsądną cenę Motorolę GP 360. I pytanie brzmi, gdzie za ile mogę ją zaprogramować, a co lepsze czy mogę to zrobić sam? Wiadomo, programator itp, ale jak to się odbywa, z czym to się je. Może ktoś mi to tak trochę '' łopatologicznie'' wytłumaczyć? Czego potrzebuję, za ile itp.?
Mobil: President Johnny II ASC+President ML-145+ FD2060
Baza: Uniden UBC80XLT+Wouxun KG-UV6D+Diamond (2m/70cm)+ Sirio Gain Master+KPO DX 5000+KLV200+Zetagi TM1000+Sadelta Echo Master Pro
Awatar użytkownika
Paweł Opole
Posty: 763
Rejestracja: 2008-01-27, 15:02
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Post autor: Paweł Opole »

Potrzebujesz komputer,programator i soft do tego modelu motoroli.
Bądź aktywny na paśmie,pamiętaj o kulturze,pomagaj innym!
President johnny II + AT 1000.
KF: Kenwood Ts 450-S+Kenwood MC-80 + dipol 2x19m + Radmor 32817/1.
UKF:Kenwood Ts 60, Icom IC 821H, Icom IC 2200H, Kenwood TM 255A + Diamond X 700H
Awatar użytkownika
Mayor7
Posty: 1370
Rejestracja: 2009-10-08, 08:48
Lokalizacja: KO01PG

Post autor: Mayor7 »

Ja mam na sprzedaż KG-UV2D z programatorem i mikrofonogłośnikiem - sprzęt prawie nowy. Zresztą polecam - bardzo dobrze działa zwłaszcza z anteną bazową lepiej niż niektóre markowe sprzęty.
Osobisty tuning sprzętu dla dziewczyn z CB-forum :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tranceivery i osprzęt pomocniczy”