Samochodowa antena na pasmo 2m

Jaka i jak wygląda.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: tarnus »

JakeW pisze:tarnus: Lemm At-309 magnetic po pierwsze jest magnetyczny, co zupełnie go dyskwalifikuje, ponadto dla 2m ma niewielki zysk (1.5dBi), jako, ze nie potrzebuje pasma 70cm antena tylko pod 2m wydaje mi sie lepszym rozwiazaniem.
olo_r: dzięki, ale jak juz mówiłem, nie szukam anteny duo-band.
Ja nie pisałem o AT-309.
Pisałem o antenie lemm Magnetic 144 1/2 fali. Konstrukcyjnie jest identyczna jak lemm AT-75, poza liczbą zwojów cewki i długością promiennika.
Antenę tą montujesz na każdym uchwycie PL. Mam taką antenę i powtarzam, zysk wyższy o 2-3S w każdych warunkach niż anteny SG-7200.

JakeW pisze: Co wydaje Wam sie lepszym pomysłem - Lemm at-291 czy antena 1/4 fali zrobiona wg przepisu jaki przedstawiłem?
___Każda___ 1/4 fali to zysk około 0dBi :mrgreen: Gdyż 1/4 jest bardzo zbliżona do anteny izotropowej. Natomiast AT-291 to konstrukcja 5/8 fali z zyskiem około 3,8 dBi. Więc nie wiem skąd twój dylemat z wyborem.

Zaletą lemm Magnetic 144 w porównaniu do AT-291 jest to, że Magnetic 144 to antena zwarta. Wadą niższy zysk oraz nieco wyższy kąt promieniowania. Pod każdym więc względem AT291 wygrywa. No poza tym ze nie jest zwarta.
JakeW

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: JakeW »

W takim razie pozostaje mi tylko wybrac miejsce montażu i kupowac Lemma. Szkoda, ze antena jest srebrna ;(
Awatar użytkownika
heniopt
Posty: 170
Rejestracja: 2014-08-03, 19:37
Znak/ranga: SP7EP
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: heniopt »

Zawsze możesz kupić spray i pomalować w kolor jaki chcesz. Chyba nie powinno źle wpłynąć to na antenę.

Mobil : Harry III tuning ver.1 knk + Densei EC 2002 tuning knk
Icom 5100E, Icom IC-R6, TYT MD380, Alinco DR-135-DX
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: tarnus »

heniopt pisze:Zawsze możesz kupić spray i pomalować w kolor jaki chcesz. Chyba nie powinno źle wpłynąć to na antenę.
Wpłynie. Zjedzie rezonans w dół i SWR też się zepsuje.
JakeW

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: JakeW »

Takie troche druciarstwo... I sprayowaniem po chromowanym metalu - niespecjalnie.
Awatar użytkownika
heniopt
Posty: 170
Rejestracja: 2014-08-03, 19:37
Znak/ranga: SP7EP
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: heniopt »

JakeW pisze:Takie troche druciarstwo... I sprayowaniem po chromowanym metalu - niespecjalnie.
No to pozostaje CI tylko chromować samochód :-) A tak na poważnie no to idzie się przyzwyczaić, chyba nic z tym nie zrobisz :-) Antena LEMM AT 291 144-150MHz 5/8 wydaje się być najciekawszym rozwiązaniem w rozsądnej bardzo cenie. Ja bym się też na Twoim miejscu nie zastanawiał. Zresztą sam sobie chyba też kupię taką antenkę :-)

Mobil : Harry III tuning ver.1 knk + Densei EC 2002 tuning knk
Icom 5100E, Icom IC-R6, TYT MD380, Alinco DR-135-DX
JakeW

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: JakeW »

Wieeem, wybredny jestem. Bo pozostałe anteny czarne i ta będzie "srebrna owcą" :) Poza tym, nie lubie za bardzo blyszczacych elementów na aucie. No ale nie ma co marudzic chyba.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: olo_r »

JakeW pisze:Kasztelan: Ups...przejęzyczenie. Oczywiście chodziło mi o prętową ćwierćfalówkę, a nie antene GP - która wymaga przeciwwag.
No ale ja uznałęm, ze dach za przeciwwagę - jak zwał tak zwała - załóżmy że to tzw GEP ):


A tu wersja dipola dwupasmowego z tym samym pomysłem
http://sq9oub.pl.tl/Dipol-2m%5C70cm.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
leonid pakas
Posty: 634
Rejestracja: 2009-12-30, 14:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: leonid pakas »

Obrazek

To jest moja propozycja jeżeli chodzi o antenę na 2m (w tym przypadku jest to wersja na 70cm). Nie mam problemu żeby z tego dolecieć do przemiennika oddalonego ode mnie o 80km, oczywiście jest to wersja na pasmo 70cm. Myślę ,że odpowiednio policzona i zrobiona wersja na 2m powinna wykazywać zdecydowanie lepsze osiągi od tej 70cm ze względu na specyfikę "panoszenia się" sygnału w paśmie 2m.
olo_r pisze:A tu wersja dipola dwupasmowego z tym samym pomysłem
http://sq9oub.pl.tl/Dipol-2m%5C70cm.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Tego używam stacjonarnie w domu. Zdecydowanie nie nadaje się do użytku mobilowego lub plenerowego ze względu na to ,iż za promiennikiem na 2m wymaga jeszcze reflektora w postaci masztu. W celu dalszej lektury odsyłam na stronę kol. Dk7zb

Pozdrawiam Sz.
161CBF156
Posty: 447
Rejestracja: 2014-09-29, 18:23
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: 161CBF156 »

Jeśli nie masz limitów cenowych to coś z Mitcomu (APUC - 27 / 145 / 430 / 1200 lub APUC - 28 / 145 / 430 / 1200, APUC - 50 / 145 / 430 / 1200). Przynajmniej są czarne.
Nie miałem ich w rękach. Podaję z uwagi na estetykę.
Jeśli koledzy mieli okazję je testować, to podzielcie się wrażeniami.
CB: At-6666
Antena: 1/4f własnej konstrukcji (mosiężno-aluminiowo-stalowa) - najlepsza z moich konstrukcji , Sirio DV 27S, Sirio Performer 1000.
Obrazek
161CBF156
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: olo_r »

leonid pakas pisze:Pozdrawiam Sz.

Tak tak oczywiscie - chciałem tylko zaznaczyć przekwalifikowanie jednopasmówki na dwupasmówkę przez podobny zabieg. Widziałem ta gp na magnesie z takim samym patentem tyle, że tam w połowie promiennika jest taka niby agrafka ale nie mogę tego teraz w necie znaleźć.

Można pewno poeksperymentowac z przesuwanym po promienniku elementem metalowym (podłużnym lub kulistym) i dostroic się w pasmie 2/70.

Pozdrawiam
O.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
heniopt
Posty: 170
Rejestracja: 2014-08-03, 19:37
Znak/ranga: SP7EP
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: heniopt »

Nie bierz anten z firmy mitcom. Opinie na temat tych anten nie są pochlebne. Jeśli nie patrzeć na koszta to lepiej kupić coś z firmy Radmor. Pewiak gwarantowany ale ceny odstraszają.

Mobil : Harry III tuning ver.1 knk + Densei EC 2002 tuning knk
Icom 5100E, Icom IC-R6, TYT MD380, Alinco DR-135-DX
tefio
Posty: 81
Rejestracja: 2014-03-13, 21:01
Lokalizacja: z Kotowca

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: tefio »

koledzy nie bede zakladal nowego tematu.
na temat tej anteny Comet SBB5 nie znalazlem zadnej odpowiedzi sensownej, czy ktos z was posiada taka antenke i co powiecie na jej temat?
raczek504
Posty: 10
Rejestracja: 2010-03-12, 14:27
Lokalizacja: Raczki / Podlaskie

Re: Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: raczek504 »

W załączeniu zdjęcie. Antena której nie polecam. Nagoya po podaniu 40W. Przepala się w środku a żeby tam się dostać trzeba połamać antenę.
https://drive.google.com/file/d/0B9SHJT ... sp=sharing" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Samochodowa antena na pasmo 2m

Post autor: cassiopeia »

to jest NL 770H :?:
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Antena.”