Antena do Albrech M8 - skaner analogowy

Jaka i jak wygląda.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
vlad_palovnik
Posty: 4
Rejestracja: 2016-01-24, 10:41
Lokalizacja: Toruń

Antena do Albrech M8 - skaner analogowy

Post autor: vlad_palovnik »

Cześć wszystkim! Kilka dni temu zakupiłem skaner analogowy Albrech M8. Kosztował 50 zł, postanowiłem zaryzykować i zrobić eksperyment. Byłem ciekaw co da się na tym odebrać w mojej okolicy. Niestety, zapewne potraficie sobie wyobrazić moje rozczarowanie, gdy okazało się, że ów maszynka najlepiej odbiera Radio Maryja i RMF Gold :D

Nie poddałem się jednak i stwierdziłem, że problem tkwi zapewne w badziewnej archaicznej antenie (30 cm kawałek rurki teleskopowej. Rozkręciłem więc urządzenie i pozbyłem się fabrycznej anteny zastępując ją 1.5 m kawałkiem dobrego miedzianego druta. Odbiór jest lepszy, przez chwilę złapałem nawet jakiś samolot z Toruńskiego lotniska. Łapię też chyba jakieś zakodowane transmisje danych, ale nadal nie jestem w stanie nic ciekawego posłuchać.

Poniżej załączam specyfikację radyjka:
http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... trolM8.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Pomyślałem, że zbuduję jakąś prostą DIY antenę do tego malucha. Rozkręciłem więc radio i ku mojemu zdziwieniu, producent po prostu wyprowadził kawałek kabla z płyty głównej i jest to jedyne połączenie do anteny jakie mam. Jeśli dobrze rozumiem, dipol potrzebuje + i masy. Ponieważ jestem laikiem z dość ogółnym pojęciem o elektronicznym DIY, ale nigdy nie bawiłem się w KF, to nie wiem jak do prawidłowo podłączyć.

Czy ma ktoś pomysł jakiej anteny mogę użyć z tym maluchem? Jak to podłączyć, jesli w środku instalacja ogranicza się do 1 kabelka?
Oczywiście mogę wrzucić zdjęcia jeśli ktoś jest zainteresowany.

Pozdrawiam,
Vlad
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Antena do Albrech M8 - skaner analogowy

Post autor: AntekPabianice »

http://www.cb-forum.pl/viewtopic.php?p=364829#p364829" onclick="window.open(this.href);return false;

Przewód podłącz gorącą zylę do wyjścia antenowego, oplot do masy radia.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
vlad_palovnik
Posty: 4
Rejestracja: 2016-01-24, 10:41
Lokalizacja: Toruń

Antena do Albrech M8 - skaner analogowy

Post autor: vlad_palovnik »

Antek, dzięki wielkie za informacje. Teraz wiem jak to podłączyć. Pozostaje kwestia odpowiedniej anteny. Tamte antenki z wątku, który mi podałeś są spoko, ale ja mieszkam w bloku. To oznacza, że mam ograniczone możliwości montażu i wielkości anteny. Mam do dyspozycji balkon na 2 p. wieżowca w dość gęstej zabudowie.

Czy polecicie mi jakąs konkretną konstrukcję? Rozumiem, że z tym skanerkiem najlepiej nastawić się na antenę, która odbierze airband / 2m / 70 cm?
W necie znalazłem coś takiego:
http://www.nsw.wicen.org.au/technical/p ... le-antenna" onclick="window.open(this.href);return false;

Nieduży, prosty w wykonaniu, niedrogi. Tylko nie wiem gdzie znaleźć te konkretne kable, żeby była odpowiednia impendancja falowa. Czy mogę spróbować ze zwykłym kablem koncentrycznym ze sklepu elektronicznego np. z Poltronexu, czy raczej musi być ten konkretny od takim a nie innym oznaczeniu?

Pozdrawiam,
Vlad
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Antena do Albrech M8 - skaner analogowy

Post autor: AntekPabianice »

Jak ba balkonie, to zwykły dipol, najtańsza konstrukcja. Wpisz w wyszukiwarkę dipol półfalowy na pasmo lotnicze i wszystko znajdziesz.
Długość ramion ok. 52 cm. W sieci jest trochę kalkulatorów na odpowiednią freq.
Przewód koncentryczny 50 Ohm, ja użyłem RG58.

http://www.cb-forum.pl/viewtopic.php?p=354464#p354464" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.cb-forum.pl/viewtopic.php?p=360777#p360777" onclick="window.open(this.href);return false;
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
vlad_palovnik
Posty: 4
Rejestracja: 2016-01-24, 10:41
Lokalizacja: Toruń

Antena do Albrech M8 - skaner analogowy

Post autor: vlad_palovnik »

Ok, dzięki wielkie Antku! W takim wypadku w wolnej chwili zabieram się do lektury i eksperymentów. Zobaczę co się da odebrać w mojej okolicy na tym sprzęcie.
Jest analogowy, więc pewnie ciężko będzie się wstrzelić w słaby sygnał, ale specjalnie chciałem analogowca, bo do cyfry nie umiał bym podejść z lutownicą :-D

Liczę na jakąs komunikację RF, samoloty oraz może jakieś stacje numeryczne i inne dziwa. Jak zmontuję wszystko do kupy i będzie działać to zrobię foto i wrzucę - może się przydać innym beginnerom jak ja.

Dzięki za pomoc! Przy okazji, jako, że jestem tutaj nowy to witam serdecznie wszystkich forumowiczów :hopla:
Nazywam się Vlad i (póki co tylko) odbieram z Torunia.

Albrech M8 ma w środu 4 potencjometry montażowe, zastanawiam się co one regulują. Może da się mu strzelić jakiegoś moda? W końcu to analog.
Czy ktoś próbował już takich eksperymentów?

Pozdrawiam,
Vlad
Awatar użytkownika
vlad_palovnik
Posty: 4
Rejestracja: 2016-01-24, 10:41
Lokalizacja: Toruń

Antena do Albrech M8 - skaner analogowy

Post autor: vlad_palovnik »

Mały update. Ok, więc posiadam już Albrechta Aircontrol M8 ponad miesiąc i udało mi się z sukcesami odebrać.. Radiową Trójkę. Niestety urządzenie jest niezdatne do jakiegokolwiek skanowania czegokolwiek. Generalnie gorąco nie polecam tego 'skanera', chyba, że szukacie dobrze odbierającego radia FM, bo mieszkacie tak jak ja w Toruniu i Radio Maryja zagłusza wam ulubioną radiostację. Owszem Albrecht coś odbiera, jakieś emisje cyfrowe zdarzy się złapać, może nawet jakiś sygnał z wodomierza, ale nie miałem szczęścia odebrać jakichkolwiek przelatujących samolotów, rozmów KF, ani nawet żadnych służb. Radio FM odbiera za to świetnie i w prawie każdym miejscu mieszkania.
Sfrustrowany żenującymi wynikami moich prób z tym 'skanerem' postanowiłem skonstruować antenę dipolową i podpiąć ją pod radio. Załączam zdjęcia. Anetna została zamontowana na balkonie, na II p. wieżowca w centrum miasta. Po dodaniu do obwodu radia złącza dla anteny zewnętrznej i skonstruowaniu prostego dipola udało mi się odebrać.. dokładnie to samo co na antenie wbudowanej w radio tylko, że lepiej i wyraźniej. I znowu.. radio FM odbiera świetnie, można złapać każdą stację dostępną w regionie. Natomiast o samolotach, KF, czy służbach można tylko pomarzyć.

Reasumując, radio Albrecht Aircontrol M8 to w moim mniemaniu kompletny bubel nie wart 200 zł, które chcą za nie sklepy w PL. Prawdopodobnie żeby cokolwiek odebrać musisz ustawić się pod samym lotniskiem, lub na zawodach lotniczych (co w sumie pewnie zadowoli entuzjastów lotnictwa). Być może uda się też odebrać na nim jakieś łączności, ale tylko jeśli wyjdziesz w teren, w pole i będziesz miał(a) sporo szczęscia. Jednak jako 'skaner' radio jest równie przydatne co np. kamień lub puszka po konserwach :mrgreen: Jeśli masz akurat 200 zł i chcesz nabyć coś do słuchania rozmów lepszym rozwiązaniem będzie pewnie dołożyć stówkę i łykną jakieś chińskie 'world radio' z Aliexpress, np. DEGEN DE1103 DSP Radio FM SW MW LW SSB Digital World Receiver za ~$75.

Gorycz osładza fakt, że ja swojego Albrechta zdobyłem za 60 zł (z wysyłką) na Allegro jako używkę i akurat przyda mi się przyzwoity odbiornik FM do warsztatu albo na ryby. Jednak jako 'skaner' urządzenie kompletnie zawodzi.

PS, zapomnijcie też o słuchaniu radia na słuchawkach, bo wyjście słuchawkowe w urządzeniu jest mono, ale nie ma 'prawdziwego' mono, tylko daje dźwięk na jedną słuchawkę. Zatem jeśli chcecie posluchać na nim radia, będzie potrzebna wymiana gniazda na takie, które obsługuje słuchawki stereo.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Antena.”