Antena w teren - KF

Jaka i jak wygląda.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Antena w teren - KF

Post autor: Francuz »

Z internetu:

Obrazek

powyższe z gniazdem, ale jak go wyeliminować to już się domyślisz

poniżej koniec ramienia (fotka moja):

Obrazek

Na każdym końcu ramienia co najmniej 5 metrów linki ;-)
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Antena w teren - KF

Post autor: SP9 »

PKLke rozplatywac ? Jak dobrać długość ramion? Równe 10m czy 10.05m
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Antena w teren - KF

Post autor: Francuz »

Jeszcze pokażę jak to w terenie wygląda:

Marzec 2015 - Łamana Skała - dipol zawieszony na konarze:

Obrazek

Kwiecień 2015 - Turbacz - dipol na maszcie z wędki:

Obrazek
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Re: Antena w teren - KF

Post autor: Francuz »

Wojtek KR pisze:PKLke rozplatywac ? Jak dobrać długość ramion? Równe 10m czy 10.05m
Nie rozplątywać.
Jeśli nie masz dostępu do analizatora to daj po 10m i resztę skrzynka zrobi, ewentualnie chcesz się pobawić SWR miarką, ale generalnie polecałbym analizator.
Moje ramiona były skracane, mogę zmierzyć ale materiał inny jest więc nie dam głowy, że rezonans wyjdzie tak samo.
Awatar użytkownika
suzu4x4
Posty: 552
Rejestracja: 2015-01-05, 01:32
Znak/ranga: 161HF001
Lokalizacja: Wrocław JO81KD

Re: Antena w teren - KF

Post autor: suzu4x4 »

Wojtek KR pisze:Wrzuć fotkę co
proszę :

Obrazek

:mrgreen:

a na poważnie to fotki nie wrzucę , bo po moich dipolach pozostały tylko widoczne powyżej resztki ale widzę że kolega @Francuz mnie ubiegł ;-)

miałem podobnie zrobione tylko nie polecam widocznego na zdjęciu textolitu bo jak nasiąknie wodą to wzrasta SWR anteny (też kiedyś stosowałem ebonit i textolit jak nie było kasy i materiałów to robiło się z tego co się miało lub pozyskało ;-) )
Wojtek KR pisze:PKLke rozplatywac ? Jak dobrać długość ramion? Równe 10m czy 10.05m
nie rozplątywać, długość ramion zależy od tego gdzie chcesz mieć rezonans, możesz łatwo wyliczyć to ze wzoru:

L= 150xK/f

L - długość dipola
f - częstotliwość
K - współczynnik skrócenia
Mobil - Legend III white + SIRIO SILVER 90
Kamper - AT6666 + Sirio Carbonium 27 Black/Santiago 1200/Antron A99
Będe jechał zapraszam do rozmowy
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Antena w teren - KF

Post autor: Francuz »

suzu4x4 pisze:nie polecam widocznego na zdjęciu textolitu
pisałem, że to to nie moja fotka, ale w przypadku łącza na krótko bez gniazda materiał nie ma znaczenia bo on tylko przenosi obciążenie rozciągania ramion ;-)
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Antena w teren - KF

Post autor: kubaopp »

jaki współczynnik skracania ma PKLK-a
ML145 +DNT Strato FM
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Antena w teren - KF

Post autor: SP3UQE »

A to juz zalezy jak wysoko antena wisi. U mnie wyszło 0,91 ale wisiała ze 3 m nad dachem tylko.
scoffer
Posty: 373
Rejestracja: 2015-03-03, 08:22

Re: Antena w teren - KF

Post autor: scoffer »

Nie żartuj..współczynnik skrócania nie zależy od wysokości na jakiej wisi antena tylko przede wszystkim od materiału z jakiego została wykonana :).

Pozdr.
Paweł
Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 2017-02-21, 08:01 przez scoffer, łącznie zmieniany 1 raz.
---
scoffer
Posty: 373
Rejestracja: 2015-03-03, 08:22

Re: Antena w teren - KF

Post autor: scoffer »

kubaopp pisze:jaki współczynnik skracania ma PKLK-a
A któż to wie ;-). To plątanina drutów miedzianych ze stalowymi (raz mniej jednego raz więcej drugiego). Bez pomiarów nie dojdziesz. Najlepiej przyjąć 1 i potem docinać przy strojeniu anteny.

Pozdr.
Paweł
---
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

Antena w teren - KF

Post autor: SP9 »

Mam przewód PKL-2 i to wcale nie taka przypadkowa plątania drucików ;-)
- rezystancja pojedynczej żyły: nie więcej niż 20 omów/km -
- impedancja falowa dla f = 800 Hz: 750 omów
- tłumienność jednostkowa dla f = 800 Hz: 0,2 Nepera/km
- wytrzymałość elektryczna izolacji: 600 V
- pojedyncza żyła : linka skręcona z 4 drutów miedzianych i 3 stalowych o średnicy 0,25 mm każdy, powleczona izolacją polwinitową o grubości 0,55mm
- żyły skręcone są ze skokiem 55mm

Przewód przeznaczony do tworzenia sieci telefonii polowej, produkowany dla wojska - wiec miał narzucone z góry parametry, które musiał spełniać, śmiem twierdzić że kiedyś większa wagę do tego przykładali niż teraz
Długość odcinka fabrycznego PKL-2: 750 m - ciężar odcinka fabrycznego 750m: 10,5 kg - siła zrywająca kabel: nie mniej niż 600N - huśtawkę byś sobie z tego zrobił
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
scoffer
Posty: 373
Rejestracja: 2015-03-03, 08:22

Re: Antena w teren - KF

Post autor: scoffer »

Wojtek KR pisze:Mam przewód PKL-2 i to wcale nie taka przypadkowa plątania drucików ;-)
-
Bardziej chodziło mi o to, że są różne wersje PKL i nie zawsze tak jest, że w każdej jest tyle samo miedzi i stali dlatego ten nieszczęsny współczynnik skrócenia może być zupełnie inny.

Ale jak pisałem wcześniej nie ma co w to wnikać tylko przyciąć na interesującą długość fali z małym zapasem i docinać już w "boju" ;-)

Pozdr.
Paweł
---
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Re: Antena w teren - KF

Post autor: SP3UQE »

scoffer pisze:Nie żartuj..współczynnik skrócania nie zależy od wysokości na jakiej wisi antena tylko przede wszystkim od materiału z jakiego została wykonana :).
Pawle, no chyba nie do konca.
Zapewniam Cię ze wysokość zawieszenia ma bardzo istotny wpływ na częstotliwość rezonansową dipola (zdecydowanie większa pojemność względem ziemi przy niskim zawieszeniu).
scoffer
Posty: 373
Rejestracja: 2015-03-03, 08:22

Re: Antena w teren - KF

Post autor: scoffer »

SP3UQE pisze:
scoffer pisze:Nie żartuj..współczynnik skrócania nie zależy od wysokości na jakiej wisi antena tylko przede wszystkim od materiału z jakiego została wykonana :).
Pawle, no chyba nie do konca.
Zapewniam Cię ze wysokość zawieszenia ma bardzo istotny wpływ na częstotliwość rezonansową dipola (zdecydowanie większa pojemność względem ziemi przy niskim zawieszeniu).
Hej,
Kolejny raz się nie zgodzę ;-). Wysokość zawieszenia ma wpływ na impedancję anteny a współczynnik skrócenia to zupełnie inna rzecz. Nie odbierz mnie, że się wymądrzam bo za speca od anten się nie uważam ale po prostu w tym miejscu mylisz trochę pojęcia.

Pozdr.
Paweł
---
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Antena w teren - KF

Post autor: SP3UQE »

PAwełku, co do impedancji w punkcie zasilania masz absolutnie racje.
To jak wobec tego powinien być zdefiniowany parametr "współczynnik skrócenia" dla dipola. Co to według Ciebie jest i od czego zależy. Jak sobie wyjaśnimy czy aby na pewno obaj używamy tych samych pojęć będzie łatwiej.
To nie linia dla której istotnie ważna jest konstrukcja i materiał.
Ja współczynnik skrócenia definiuje jako wartość, o jaką muszę pomnożyć teoretyczną długośc dipola aby fizyczny dipol o tej długości znajdowal sie w rezonansie w określonych warunkach. Dla "gołego drutu umieszczonego z dala od innych elementów to jakies 0,95 (i tu sie zgadzamy), ale umieść ten drut 3 m nad ziemią i zobacz co się stanie z rezonansem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Antena.”