KOMUNICA HF-PRO-1

Jaka i jak wygląda.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: SP9 »

KOMUNICA HF-PRO-1
dane techniczne:
Długość 50-177cm
Złącze PL
Częstotliwość 7-430MHz
Impedancja 50 Ohm
SWR <1.5 dla wybranego pasma
1/4 fali dla HF/50MHz, 5/8 fali dla 144/430MHz
Maksymalna moc doprowadzona: 130W (SSB)
Zysk oDbi
Waga ok. 400g
Antenk w dwóch kolorach czarnym i czerwonym (czerwona droższa !!! a będzie na 100 bardziej zwracać uwagę i prowokować 100 pytań do - wiec kupiłem czarną :-P )
Obrazek Obrazek
fot. Konektor
W zestawie dostajemy:
-antena
-dwa promienniki
-imbus do regulacji
-instrukcja obsługi
Antena na gniazdo PL/UC1 więc bez problemu można używać na podstawach od CB. Antena w budowie przypomina antenę Yaesu Atas-25 i jest od niej sporo tańsza.
Strojenie polega na poluzowaniu śruby i rozsuwaniu tubusa cewki, dołączona skala w instrukcji jest taka sobie nie zawsze się pokrywa, na tubusie mamy naklejoną srebrna folie wraz z podziałką w centymetrach mająca ułatwić strojenie - niestety po kilkunastu "strojeniach" folia zaczyna się ścierać. Śruba zabezpieczająca tubus jest z tworzywa wiec trzeba dokręcać ręcznie i z wyczuciem. Antena sprawia wrażenie solidnej, jest poręczna, bez problemowo stroi się na pasmo CB.
Antena na dachu auta stroi się bezproblemowo, jednak na barierce balkonowej nie chciała się zestroić na niższych pasmach KF - brak przeciwwagi - dorobiłem uchyt z płaskownika aluminiowego, cybanty i główki z długiej gwintowanej beczki UC1. Dorobiłem przeciwwagi z kabla PKL - 8 przewodów po 10m - do rozłożenia na ziemi , postaram się wykonać statyw na wypady w teren i zobaczymy jak to działa.
Antena bez problemu działa na pasmie 6m oraz 2m - na 70cm z krótkim promiennikiem nie chciała się zestroić, będę miał czas to sie jeszcze pobawię. Nie wiem jak antena zachowuje się przy prędkościach autostradowych - jest szeroka na dole wiec pewnie trzeba uważać a przez swoją konstrukcję pewnie będzie wrażliwa na uderzenia, przy "normalnej" i spokojnej jeździe -60-80 km daje radę a ręczne dokręcenie śruby zabezpieczającej tubus przed zsuwaniem wystarcza.
Ogólnie za około 300 zł mamy dość wygodną i wszechstronną antenę, można jej śmiało używać na 2/6/10/11/12/15/17 m na niższych pasmach nadaje się do słuchania jak z łącznościami ? pożyjemy zobaczymy na CW powinna przy korzystnych warunkach dać radę - ładnie słychać telegrafię na niższych pasmach
Do strojenia anteny nie trzeba korzystać z SWR miarki ani instrukcji.... antenę dobrze stroi się na "UCHO" i jest dość szeroka, ustawiamy squela tak by na pełnym rozsunięciu tubusa i minimalnym na radiu była cisza i powoli ją rozsuwamy i zsuwamy , przy dostrojeniu anteny radio zaczyna szumieć - przy ustawieniu częstotliwości na radiu dla CW sygnał staje się wyraźny i czysty
Oryginalne opakowanie trwałe i solidne śmiało może robić jako futerał na antenę i promiennik, zastanawiam jak antena sprawdzi się z dłuższym promiennikiem np od SS1200
Obrazek Obrazek
uchwyt w konstrukcji prosty...kawałek płaskownika 20cmx4cm i 4mm grubości, cybant za 5zł, "długa" beczka UC1 i 3 dziurki :-P - powinien dać radę na mały statyw fotograficzny taki do 30 cm...
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: AntekPabianice »

Wojtek KR pisze:jednak na barierce balkonowej nie chciała się zestroić na niższych pasmach KF - brak przeciwwagi
Mi Explorer 3 stroi się od posma 7m. Promiennik musi być krótszy o ok. 3 cm niż podaje instrukcja. Ewidentnie te anteny muszą mieć odpowiednią przeciwwagę. Ponoć na płaskiej, dużej powierzchni ten problem nie występuje. Sam nie sprawdzałem. Będzie okazja, nadrobię ;-)
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: olo_r »

Do Wojtka KR: czyli ciągle trzeba regulowac dł promiennika?? I czy próbowałes się bardziej odsunąc od balustrady oczywiście w zasięgu przedramienia :)

BDW - warunki to masz Panie Wojtku prima sort. Podepnij pod jedną ze śrub pzrewód LDY 2.5 mm2 i poleć wzdłuz balustrady - możesz owinąć z dużym skokiem (o ile to Twój balkon).
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: SP9 »

Balkon jest mój, na bazie mam co innego do radia niż ta Komunica - antenka jest w opisie, uchwyt zrobiłem doświadczalnie, z własnej ciekawości - nie dawałem anteny dalej od balustrady, przy zmianie częstotliwości trzeba korygować długość cewki - albo użyć ATU ;-) , antena kupiona głownie do mobila i na wyjazdy , po dorobieniu przeciwwag i statywu z mini statywu fotograficznego antena spisuje się przyzwoicie jak na tą długość - oczywiście nie ma się co cudów spodziewać, ale nie ma problemy z strojeniem i dość ładnie słyszy - przeciwwagi najlepiej jak są ułożone "gwieździście" - takie z przewodu PKL o długości 10m wystarcza w zupełności
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Re: KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: olo_r »

w sumie się zastanawiam nad jedno pasmówka 20 m i lub 40 Ampro a takim kompromisem i chyba pomnyśle o tym Twoim rozwiązaniu. zobaczymy jak to jeszcze będzie ale skoro mówisz że słyszy to się podrapię po głowie itp itd.

A ten Twój długi Moonraker z opisu jak pracuje i jakie to koszty - lekkie OT ale na PW nie chciało mi się pisac.

PS. zrób zworkę tych balustrad i podepnij krótka przeciiwagę do zwory albo bez zwory jedną do prawej a druga do lewej przeciwwagi. Ciekawe co wyjdzie z tego eksperymentu.


A z dłuższym promiennikiem powinna zacząć gadać na 20 m i moze nawet niżej. Z krótszym niż najkrótszy powinna zacząć się stroić na 70 cm.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: SP9 »

To kopia CHA....więc to taki kompromis od 40m poprawnie niżej niestety lipa, co do ceny - kupiłem na forum od susu4x4 dalem a99 w rozliczenie i dopłaciłem ale ile ? Nie pamiętam ale nie dużo.
Balustrady i tak mają połączenie
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: olo_r »

na wykresie na angielskiej stronie dokładnie jest tak jak mówisz.
Obrazek


Ale mozna od dołu dopiąć cewkę - widziałem takie rozwiązanie seryjne w japońskich antenach tego typu. I wtedy powinna zagadać na 80. ale to wszystko wróżba. Można też od dołu podpiąć krótki łącznik feeder UC1/UC1 do podstawki magnesowej, podstawka do jakiegos opierzenia i dopiero feeder od podstawki do radia. Wprowadzamy wtedy dodatkową pojemnośc przez magnes podstawki i podłoże ale z tego moga wyjśc ciekawe efekty. Najlepiej to przy okazji zmierzyć analizatorem.

sorry za OT już więcej nie pytam :shrek:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
marcello78
Posty: 51
Rejestracja: 2011-09-02, 08:28
Lokalizacja: krk

KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: marcello78 »

A ja zrobiłem sobie coś takiego jak u kolegi na stronie http://sp5vr.blogspot.com/2014/08/przez ... nej_2.html" onclick="window.open(this.href);return false;
może nie wygląda tak profesjonalnie ale działa zaskakująco dobrze.Na 20m z 5w udało mi się zrobić łączność na prawie 4tyś.km.Zasada strojenia taka sama na słuch a koszt w moim wykonaniu to może z 50 zł.
Ostatnio zmieniony 2017-08-29, 12:20 przez AntekPabianice, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiono link
Awatar użytkownika
SP9
Posty: 8032
Rejestracja: 2011-05-22, 13:01
Lokalizacja: NH

KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: SP9 »

wrzuć fotkę i opisz - przyda się innym ( w osobnym wątku )
FT 450D, FT 7800E, FT 857D, VX6
Moonraker GP-2500, Lafayette MA 1500
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

KOMUNICA HF-PRO-1

Post autor: olo_r »

Czyli taka kombinacja dipola ze słynnym śrubowkrętem.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Antena.”