Antena Rybakov

Jaka i jak wygląda.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Antena Rybakov

Post autor: Marek »

oto co można zrobić z anteny SIRIO GPE-27
Antena dotarła do mnie przedwczoraj.
W najbliższym czasie wędruje na maszt i zobaczymy czy pracuje lepiej od AT-92 na 10-20 m
U kolegi sprawowała się całkiem dobrze na maszcie o wysokości 5m z przeciwwagami o długości 5m

Obrazek
Obrazek
Obrazek


na razie złożona, jeszcze muszę zrobić przeciwwagi.
Dla wyjaśnienia , cewka została usunięta, balun 1:4 ,
Awatar użytkownika
Skrzydło
Posty: 3066
Rejestracja: 2008-07-30, 19:15
Lokalizacja: JO91AS/ Kalisz
Kontakt:

Post autor: Skrzydło »

JanC, jedną przeciwwage mam jak chcesz zabiore na spota :mrgreen:
http://www.oiris.pl" onclick="window.open(this.href);return false;

Więcej sprzętu niż talentu ;-)





Jeżeli używam tego emota :mrgreen: nie znaczy że jestem szydercą jak również nie ma manii wyższości :-)
Cogito ergo sum
Awatar użytkownika
bubutm
Posty: 470
Rejestracja: 2008-11-11, 16:40
Znak/ranga: SQ7ACP
Lokalizacja: KO01am
Kontakt:

Post autor: bubutm »

Końcówka tej anteny wygląda jakby od pelengatora była :) Czekamy na opinie z pracy antenki :-)
Baza:
TRX: Kenwood TS590s ; Icom 735 ; Icom 2820 ; Yaesu FT 60; Alan CT-145
CB: COBRA 75 WX ST + Siro AS 100
Anteny: FD 4 (na wysokości 6m)
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

JanC pisze:przeciwwagami o długości 5m
Skrzydło pisze:JanC, jedną przeciwwage mam jak chcesz zabiore na spota :mrgreen:

jak wsadzisz do megamki 5-cio metrową przeciwwagę :shock:
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

Skrzydło pisze:JanC, jedną przeciwwage mam jak chcesz zabiore na spota :mrgreen:
Dzięki ale przeciwwagi muszą być linkowe

To jest antena na pasma KF od 10 do 80m
matti201

Post autor: matti201 »

Bawiłem się w budowanie rybakova ubiegłego lata

Z tą różnicą, ze zamiast sztywnego promiennika użyte zostało 12,5 metra miedziaka nawiniętego na 9-o metrowej wędce (rybakov :-D ) z włókna szklanego (węglowa wędka odpada, z powodu przewodnictwa prądowego)
Drut połączony z fiderem poprzez unun 1:9 + dodatkowo cztery uziemione przeciwwagi długości około 10 metrów pod kątem około 45 stopni. Całość około 5 metrów nad gruntem.

Zbudowane to to zostało wg opisu z netu, niestety nie miałem możliwości ze skorzystania z analizatora.

Taka konstrukcja to nic innego jak LW postawione w pionie, a w zasadzie nawiniete na pionowy izolator.. Antena niezbyt wyrafinowana i średnio skuteczna, ale łatwa w wykonaniu, idealna na wypady terenowe - całkiem dobrze pracuje z gruntu (nie potrzeba masztu) acałość wazy około 4 - 5 kg i po złożeniu nie ma problemu z przenoszeniem.

ale z ATU działała znośnie od 7 do 30 MHz, chociaż udało się nawiązać łączności i na 80-ce.

Na 14 i 18 MHz przy pierwszej odpowiedzi na wywołanie udało się nawiązać łączności między innymi z Brazylią, Chile, Kubą i Maroko

Na CB też dawała rady śmigając po Europie (chyba admin Marek z mobila w Chorwacji czy tezż ze Słowenii załapał się na łączność z tej anteny)

W międzyczasie doczytałem się nowych wiadomości o ulepszeniu tej konstrukcji dlategoteż tego lata będę eksperymentował dalej, mam nadzieję że już z analizatorem, co pomogło idealnie by dobrać długości miedziaka na promiennik i przeciwwag oraz przedewszystkim przełożenie transformatora.
Dobrym rozwiązaniem było by też oklejenie wędki taśmą miedzianą lub aluminiową, mieli byśmy wtedy promiennik "w całości" ... tylko że to już idzie w olbrzymie koszta. A targanie 10 metrowej rury na promiennik to też nie jest dobry pomysł .... :D. Ewentualnie promiennik można zrobić z wojskowego składanego masztu 10 czy też 12 metrów... ale te też tanie nie są..

Dodam jeszcze ze całość powstała przy niezastąpionej pomocy szybkiego-joe'a 8-)



[center]
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek [/center]
Awatar użytkownika
szybki_joe
Posty: 5
Rejestracja: 2010-12-07, 21:14
Lokalizacja: suwalszczyzna

Post autor: szybki_joe »

Dobrze, że znalazł się ten dopisek na końcu o mnie :-P
Antena dobra w przewożeniu, bo zajmuje mało miejsca. Działanie Maciek opisał, gdyby był analizator pod ręką byłoby wiadomo więcej... jak to nam wyszło.
wiem więcej niż ci się wydaje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Antena.”