Licencja krótkofalarska: kiedyś-dziś

Wszystko związane z egzaminem.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Młody

Post autor: Młody »

Jak widzisz wołanie znakiem bez unitu? :roll:
Awatar użytkownika
Eazy
Posty: 2227
Rejestracja: 2011-09-28, 21:53
Lokalizacja: KO02KC

Post autor: Eazy »

Chyba lepsze to niż w ogóle brak znaku :-) Na dobrą sprawę mógłby sobie przecież unit wymyślić bo znaki klubowe CBF są przydzielane w obrębie forum i nie jest to nigdzie (poza forum) rejestrowane. Skąd wiesz, czy w Polsce ktoś nie posługuje się 161CBFXXX nie wiedziąc nawet o istnieniu tego forum? Masa freebanderów wymyśla znaki, więc może są pozaklubowe 161CBFXXX i nikt nikomu zabronić nie może :-)
The clock is running. Make the most of today. Time waits for no man. Yesterday is a history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift... That's why it is called the present.
.
Młody

Post autor: Młody »

Ja działałem z wymyślonego znaku 161 KFX 001 i problemu nie widziałem w tym.
Awatar użytkownika
LOHEN
Posty: 1970
Rejestracja: 2009-11-21, 16:55
Lokalizacja: DX London
Kontakt:

Post autor: LOHEN »

Ty nie :mrgreen:
marek22
Posty: 31
Rejestracja: 2011-05-07, 09:39
Lokalizacja: praca w terenie

Post autor: marek22 »

Mam propozycję, na rozładowanie atmosfery.
Zobaczcie jaka fajna "myszka" ^^

http://www.youtube.com/watch?v=lCuGf21tGSc
Marek22 - 22 to nie wiek. marek było zajęte, marek2 też... więc zostało 22...
Awatar użytkownika
Maniekk
Posty: 105
Rejestracja: 2009-05-30, 19:32
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Maniekk »

Witam
po interesującej lekturze wypowiedzi szanownych Kolegów daje się zauważyć podział na: my -oni(cb-kf). Padło stwierdzenie, że to są 2 światy. Moima zdaniem tak, są i mają być te 2 światy. To tak jak w toku kształcenia: kończysz liceum, masz super świadectwo i jesteś najlepszy w szkole ale chcesz się kształcić-idziesz na studia i okazuje się, że bardzo mało wiesz ale od Ciebie zależy jakie zdobyłeś podstawy. To są też 2 światy i jest to normalne. Zasób wiedzy tu i tu jest inny ale...korzystamy wspólnie z eteru i z kultury nikt nas nie zwolnił. Nie ma znaczenia czy QSO robisz na 27.555 czy na częstotliwościach, gdzie potrzeba licencji z prawdziwego zdarzenia. Łączność przeprowadzona prawidłowo na 555 czy gdzie indziej, przynosi takie same pozytywne doznania, jest fajnie. Przecież podobnie jest z kierowcami: można domniemywać, że kierowcy tir'ów to powinna być extraklasa a co jest na jezdni??? Wśród "osobówek" też są "buraki", ludzie nie myślą...ale przecież jeździmy tymi samymi drogami i nie trzeba rzucać mięsem na cb-jedni na drugich. Trzeba być dobrym i w paśmie 11m i na kf, dążyć aby dorównać lepszemu a nie zadzierać nosa w stosunku do żółtodzioba bo on mało wie a JA to dopiero jestem KTOŚ :-P Wiedza potrzebna w tych "2 światach" jest inna co nie oznacza lepsza czy gorsza-po co mi znajomość działania silnika hybrydowego jak jeżdżę do pracy rowerem? Koledzy, nie ma co wykazywać swojej wyższości z racja przynależności do tej grupy czy innej. Mam to co chcę a jak zaistnieje chęć/potrzeba zmiany to pójdę dalej i innym pomogę jak potrafię. Osobiście tak widzę rożne formy wspólnego hobby-każdy zaczynał pdb. od "0" i jak to fajnie było, jeżeli trafiła się pomocna dłoń. Pomogli Tobie-pomóż innym a nie wyzywaj i udowadniaj jaki jesteś MASTER.
To co napisałem to moje osobiste zdanie. Łączność radiowa to nasze hobby więc pomagajmy sobie i uczmy się nawzajem siebie zrozumieć :-)
Temat rzeka...nie naprawiajmy świata tylko siebie i będzie ok bo tylko na to mamy wpływ :hopla:
Te hobby wciąga mnie coraz bardziej, myślę już o licencji i zapewne ją zrobię. Jeżeli spotkam kogoś kto będzie zaczynał tak jak ja, to na 100% Mu pomogę-a jeżeli Jego doświadczenia będą na poziomie "breko, breko" to tym bardziej :mrgreen:
Duża wiedza + kultura pozwalają łatwiej dopasować się do każdego, nieprawdaż?
Ale se popisałem....

73 all
.........................................................................
Mobil: Herbert I + Turbo 5000 + maas 2029
Baza: k-po dx5000 II gen + sirio gain master
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Maniekk pisze:Witam
po interesującej lekturze wypowiedzi szanownych Kolegów daje się zauważyć podział na: my -oni(cb-kf).
A gdzie mnie zakwalifikujesz skoro jestem i cymbalistą i krótkofalowcem?
M
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Lech
Posty: 983
Rejestracja: 2010-09-15, 16:37
Lokalizacja: Ostróda ( JO93WP )

Post autor: Lech »

a CB nie mieści się w KF-ie :?: teraz to jesteś KF-owcem :mrgreen: Jeden człek nawet kiedyś stwierdził ( ma licencje) że może nadawać na 27 z mocą 100 W legalnie :mrgreen:
Mobil: plany powstają na nowo
Mobil 2:
*President Walker ASC + President TEXAS + EC 2002 + HP-2
* AOR 8200 + antena konstrukcji kolegi :-)
* YAESU FT-7900 + Antena NAGOYA MAG-79EL-3W + jakiś głośnik zew. NOKIA
Baza:w trakcie budowy- czas około (...)
Awatar użytkownika
Maniekk
Posty: 105
Rejestracja: 2009-05-30, 19:32
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Maniekk »

He he ja nie dzielę, napisałem: " ...daje się zauważyć..." po lekturze wcześniejszych wypowiedzi i nie mam zamiaru kogokolwiek klasyfikować :mrgreen:
Wiecie o co mi idzie, rozmieniając się na drobne nigdzie nie zajdziemy...nie ma co zwracać uwagi na szczegóły poza tym nie znam dokładnej sytuacji poszczególnych Forumowiczy.
Powtórzę: po lekturze odniosłem wrażenie. Przecież mogę, prawda?
Swoją przygodę zaczynam właśnie od CB. Nigdy wcześniej nie podejrzewałem, że zainteresuję się tą dziedziną. Ogrom pracy przede mną, ponieważ nie mam nic wspólnego z elektroniką itp. do wszystkiego muszę jakoś dojść. Nauka, nauka, nauka...ale to właśnie jest fajne, czegoś się nauczysz-wykonasz-działa=super frajda.
.........................................................................
Mobil: Herbert I + Turbo 5000 + maas 2029
Baza: k-po dx5000 II gen + sirio gain master
kamil_lodz

Post autor: kamil_lodz »

Lech pisze:może nadawać na 27 z mocą 100 W legalnie
Kiedyś były pozwolenia ratownicze czy coś takiego, że można było nadawać z większą mocą, ale z tego co pamiętam, było to 10 czy 12W. Może ów człowiek pomylił się i miał na myśli 28 MHz :-)
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 2259
Rejestracja: 2008-06-09, 12:23
Lokalizacja: Kazimierz Biskupi
Kontakt:

Post autor: Krecik »

Panowie nie drapać się . Łączy nas pasja do łączności , na każdym paśmie powinniśmy propagować kulturę wypowiedzi i stosowne zachowanie . Wiele osób zaczynało od CB i później chcąc dalej rozwijać swe zamiłowanie do łączności robiło licencję . Inni pozostali na 11m gdyż nie czują takiej potrzeby , ale nie można mówić że są gorsi . Znam paru CB-stów którzy mają ogromną wiedzę techniczną i bez trudu mogli by zdać egzamin na KF ale twierdzą że to im jest nie potrzebne, nic na siłę .
koszmar

Post autor: koszmar »

Lech pisze:a CB nie mieści się w KF-ie ?
Pasmo obywatelskie mieści się w zakresie fal krótkich, ale na pewno nie w KF-ie.
Maniekk pisze:Wiedza potrzebna w tych "2 światach" jest inna co nie oznacza lepsza czy gorsza
Wiedza potrzebna do świadomego używania pasm amatorskich jest po prostu znacznie obszerniejsza i bardziej szczegółowa. Tak jak wiedza kierowcy ciężarówki powinna być znacznie większa. Przecież zwykłego Kowalskiego w osobówce nie interesują: długość drogi hamowania, rozkład nacisków na osie, prawidłowość rozmieszczenia ładunku, jego zabezpieczenie, sposób manewrowania, zachowanie naczepy w czasie uślizgu ect.
A jednak i jeden, i drugi nazywa siebie kierowcą.
Awatar użytkownika
Maniekk
Posty: 105
Rejestracja: 2009-05-30, 19:32
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Maniekk »

Koszmar i właśnie o to mi chodziło :-D
.........................................................................
Mobil: Herbert I + Turbo 5000 + maas 2029
Baza: k-po dx5000 II gen + sirio gain master
Deku
Posty: 36
Rejestracja: 2011-08-16, 10:08
Lokalizacja: EOP

Post autor: Deku »

koszmar pisze: Pasmo obywatelskie mieści się w zakresie fal krótkich, ale na pewno nie w KF-ie.
Jak to nie mieści się w KFie ? Skrót KF to Krótkie Fale. Skrót KF wcale nie oznacza pasm amatorskich.

A natomiast pasmo CB nie jest pasmem amatorskim.
Awatar użytkownika
LOHEN
Posty: 1970
Rejestracja: 2009-11-21, 16:55
Lokalizacja: DX London
Kontakt:

Post autor: LOHEN »

Deku pisze:A natomiast pasmo CB nie jest pasmem amatorskim.
Obywatelskim.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Egzamin .”