Licencja krótkofalarska: kiedyś-dziś

Wszystko związane z egzaminem.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik

Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Titata nie wymagane na egzaminach już jest.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
kamil_lodz

Post autor: kamil_lodz »

Marek - na tej stronie www.egzaminkf.pl masz najnowsze wiadomości o egzaminie kf i przykładowe pytania. Jeśli tylko lubisz temat i masz trochę wiedzy to douczysz się i zdasz bez trudu, to już nie to co kiedyś :-) Radyjka kf też są teraz taniutkie i bardzo fajne (chińczyki) :-)
marek22
Posty: 31
Rejestracja: 2011-05-07, 09:39
Lokalizacja: praca w terenie

Post autor: marek22 »

kamil_lodz pisze:Marek - na tej stronie www.egzaminkf.pl masz najnowsze wiadomości o egzaminie kf i przykładowe pytania. Jeśli tylko lubisz temat i masz trochę wiedzy to douczysz się i zdasz bez trudu, to już nie to co kiedyś :-) Radyjka kf też są teraz taniutkie i bardzo fajne (chińczyki) :-)
Bardzo fajna strona.
Czy faktycznie wystarczy odpowiedzieć na te prostych 20 pytań aby otrzymać kategorię A i klasę 1?

Czym się różni egzamin kategorii A od C ?

Nie mam tu na myśli uprawnień, bo te wyczytałem na stronie (kategoria A pozwala na użytkowanie większej liczby pasm), ale jaki jest podział/poziom trudności między dwoma testami?

pozdrawiam
kamil_lodz

Post autor: kamil_lodz »

marek22 pisze:Czy faktycznie wystarczy odpowiedzieć na te prostych 20 pytań aby otrzymać kategorię A i klasę 1?
Tu masz opisane kategorie: http://www.egzaminkf.pl/viewpage.php?page_id=4
Wystarczy, obydwie kategorie są łatwe (mam na myśli A i C, później dostajesz pozwolenie odpowiednio 1 lub 3 kategorii). Zauważ tylko że dużo zestawów jest (jak robisz wirtualny test kolejny raz to masz inne pytania). Powodzenia ;-)
Awatar użytkownika
sq8shq
Posty: 18
Rejestracja: 2011-08-11, 15:46
Lokalizacja: lbn

Post autor: sq8shq »

Besserwisser pisze:Titata nie wymagane na egzaminach już jest.
Na kat A rowniez nie jest juz wymagane? jak osobiscie zdawalem to na A musialem sie nauczyc, na B nie bylo potrzeby tylko.
<b>m1:</b> Herbert + Sadelta ME-3 + Megawat 3k
<b>m2:</b> Harry III + Sadelta ME-3 + Sirtel Gamma 1R
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

CW nie jest już wymagane. A szkoda.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
marek22
Posty: 31
Rejestracja: 2011-05-07, 09:39
Lokalizacja: praca w terenie

Post autor: marek22 »

sq8shq pisze:
Besserwisser pisze:Titata nie wymagane na egzaminach już jest.
Na kat A rowniez nie jest juz wymagane? jak osobiscie zdawalem to na A musialem sie nauczyc, na B nie bylo potrzeby tylko.
No właśnie, myślałem że potrzebne jest "tititata" oraz zrobienie własnoręczne radiostacji.
Może coś się pozmieniało?
Awatar użytkownika
sq8shq
Posty: 18
Rejestracja: 2011-08-11, 15:46
Lokalizacja: lbn

Post autor: sq8shq »

marek22 pisze:oraz zrobienie własnoręczne radiostacji
tego nie ma na 100%, juz jak ja zdawalem to nie bylo takich rzeczy a bylo to kilka ladnych lat temu... wowczas zasadniczo tylko cw odroznialo egzamin kat. A od kat. B. Ciekawe jestem czym teraz owy egzamin sie rożni? kwestia kilku pytań wiecej?
<b>m1:</b> Herbert + Sadelta ME-3 + Megawat 3k
<b>m2:</b> Harry III + Sadelta ME-3 + Sirtel Gamma 1R
marek22
Posty: 31
Rejestracja: 2011-05-07, 09:39
Lokalizacja: praca w terenie

Post autor: marek22 »

sq8shq pisze:
marek22 pisze:oraz zrobienie własnoręczne radiostacji
tego nie ma na 100%, juz jak ja zdawalem to nie bylo takich rzeczy a bylo to kilka ladnych lat temu... wowczas zasadniczo tylko cw odroznialo egzamin kat. A od kat. B. Ciekawe jestem czym teraz owy egzamin sie rożni? kwestia kilku pytań wiecej?
No właśnie, niech się wypowie chociaż jedna osoba która zdawała w tym roku / poprzednim.
Awatar użytkownika
marti101
Posty: 628
Rejestracja: 2009-07-03, 16:30
Lokalizacja: JO81HU/Leszno
Kontakt:

Post autor: marti101 »

sq8shq pisze:wowczas zasadniczo tylko cw odroznialo egzamin kat. A od kat. B. Ciekawe jestem czym teraz owy egzamin sie rożni? kwestia kilku pytań wiecej?
Nie kategorii, tylko klasy. Kategorie mają pozwolenia radiowe ;-)
Niczym się nie różni, bo nie ma już świadectw klasy "B". Ci, którzy je posiadają jeszcze ze starych zasobów, mogą je wymienić na klasę "A". Obecnie wydawane są świadectwa klasy "A" i "C". Te drugie mają "okrojone" pasma, na których można pracować (nie ma możliwości pracy na 40, 30 i 20 m, WARC-ach oraz niższych częstotliwościach mikrofal) oraz możliwość pracy z mocą max. 50 W. Sam egzamin różni się tylko ilością pytań ( na klasę "A" jest więcej). Telegrafii i jakichkolwiek własnych konstrukcji nie ma w ogóle na egzaminie.
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą...

Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
Awatar użytkownika
HjeniuC
Posty: 1813
Rejestracja: 2009-11-24, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: HjeniuC »

Nie ma titaty
nie ma konstruowania "bartka"
nie ma egzaminu oralnego

świadectwo "C" jest dla dzieci
YIP YIP
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Jak posłuchać na pasmach, to takie matoły licencję dostają, że aż strach.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
marti101
Posty: 628
Rejestracja: 2009-07-03, 16:30
Lokalizacja: JO81HU/Leszno
Kontakt:

Post autor: marti101 »

HjeniuC pisze:nie ma egzaminu oralnego
Marek, tego, to nie wiadomo, gdyż jak byłem kibicować koledze na egzaminie, to panie zdawały w oddzielnym pomieszczeniu, więc kto wie... :mrgreen:
Besserwisser pisze:Jak posłuchać na pasmach, to takie matoły licencję dostają, że aż strach.
Michał, nie ma się co dziwić, toż to zdanie egzaminu stopniem trudności dorównuje kupieniu bułek w spożywczaku :mrgreen:
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą...

Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
marek22
Posty: 31
Rejestracja: 2011-05-07, 09:39
Lokalizacja: praca w terenie

Post autor: marek22 »

To może żeby ujednolicić zebrane informację, jak by kogoś interesowało:

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?new ... ace=Lead01


Jeżeli nic się nie zmieniło, to chyba to obowiązuję.
Bo patrząc na datę modyfikacji:
Data ostatniej zmiany treści informacji: 2011-10-14
wydaje się "świerze".

Nie mogę uwierzyć w to co widzę.
Zbiór xx losowych pytań, których pula jest w dodatku opublikowana wraz z odpowiedziami, a pytania z elektroniki są moim zdaniem na poziomie fizyki szkoły podstawowej.
koszmar

Post autor: koszmar »

Dla mnie problemem nie jest łatwość egzaminu, tylko brak konieczności odbycia stażu w klubie krótkofalarskim, przedstawienia kart z nasłuchów i wykonania minimum 100 QSO ze znaku klubowego pod nadzorem doświadczonego operatora.
Trudny egzamin z elektrotechniki czy BHP nie spowoduje że kandydat na HAM'sa będzie lepszym operatorem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Egzamin .”