Sirio Gain-Master

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

To czy antena słyszy czy nie, zależy od składowej urojonej Xs a tego nie wiesz jaka i gdzie jest bo SWR miarką tego nie zmierzysz.
SWR to tylko dopasowanie składowej rzeczywistej Rs do impedancji nadajnika.
Żeby antena "słyszała" i wypromieniowywała max mocy potrzeba mieś Rs=50, Xs=0.
O ile Rs=50 może mieś szeroko (co o niej dobrze nie świadczy) to Xs=0 ma tylko w jednym miejscu i tylko tam dobrze pracuje.
Wrzuć szpara to na maxa, ciekaw jestem czy oprócz SWR coś pokaże.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
kgb14
Posty: 6309
Rejestracja: 2007-12-23, 12:41
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: kgb14 »

no i co nowego ? Bo jestem zainteresowany ...... choć nadal moim faworytem jest at - 107 ....
,,One To Day is Worth Two To- Morrows''
Mobil Subaru Forester Kpo DX 5000 +ASTATIC ROAD DEVIL + SIRIO MEGAWATT 4000 w ,,dziurce'' Ręczniak CB: Alan-80A Baza : Radmor AFM 871
http://www.formaniak.aaf.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
domino.pl
Posty: 4127
Rejestracja: 2008-11-10, 00:09
Znak/ranga: 161CBF032 NOWICJUSZ

Post autor: domino.pl »

Besserwisser pisze:O ile Rs=50 może mieś szeroko (co o niej dobrze nie świadczy)
a w której antenie jest sensowne Rs ? co dobrze świadczy...
Kliknij ☞
____ ☞
domino.pl-Mobil
____ ☞ domino.pl-Baza
____ ☞ domino.pl-allegro

⚡⚡⚡⚡⚡⚡
_
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

A to musisz sobie pomierzyć :)
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

Coś ucichło na temat GainMaster-a , ciekawe bo jeden z forumowiczów zachwala tą antene na pewnej stronie a tymczasem na tym portalu zamieścił ogłoszenie o sprzedaży (jak napisał: sprzedaje gdyż nie spełnia jego oczekiwań).
Ja również jestem na etapie zmian instalacji antenowej (po piętnastu latach) i Gain-Master jest na dzień dzisiejszy moim faworytem choć wyżej wymieniona sytuacja trochę mnie zaniepokoiła.
Byłoby miło gdyby zupełnie obiektywnie wypowiedziałby się ktoś z posiadaczy tej anteny.
Nawiasem mówiąc na Allegro już trochę tych anten zeszło - dziwi więc fakt że jest tak mało informacji ze strony użytkowników.
Według mnie konstrukcja GainMaster-a jest o tyle nowatorska wśród anten CB iż jako dopasowanie został w niej użyty balun 1:1
Dziwne że pominięto ten element w podobnych symetrycznych konstrukcjach jak np. CBS-18 Lafayette
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

astronom, nigdzie nie zachwalałem tej anteny :-? Sprzedaje, gdyż przy znacznych odległościach w odsłuchu wypada gorzej niż Sirio S-2016 :-/
Jak to kolega Besserwisser napisał "Głucha to nie szumi :)". Lokalnie to mogę prowadzić rozmowy z mobila :-P .
Na pewno konstrukcja nowatorska, zakres dopasowania do nadajnika jest na plus tej anteny. Co z tego, że siła sygnału być może, mojego będzie większa, jak ja nikogo nie będę słyszał :-? To tak jakbym, do instalacji z anteną 5/8 fali (tradycyjnej konstrukcji), dołożył wzmacniacz. Dla mnie bezsens :-|
Jak to mówią: Jeden woli żonę, a drugi teściową. :-P
Ostatnio zmieniony 2011-05-04, 10:45 przez Rafi, łącznie zmieniany 1 raz.
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

Teraz rozumiem , właśnie o taką konkretną wypowiedź mi chodziło.
Mógłbyś jakoś dodatkowo sprecyzować różnice w odsłuchu (powiedzmy na podstawie wskazań s-miarki lub zrozumiałości korespondenta)
Ciekawi mnie również porównanie tych dwóch anten w nadawaniu.
Ważną sprawą jest też czy obie anteny były w dokładnie tym samym miejscu i zasilane tym samym kablem ?
Byłbym wdzięczny za takie info.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

astronom, jeżeli chodzi o miejsce montażu i kabel, to nic się nie zmieniało (masz fotki w temacie viewtopic.php?t=10084).
Jeżeli chodzi o różnicę w odsłuchu, to mając S-2016 spokojnie odbierałem kolegów z Gr. Konińskiej, niektóre sygnały do 5s (odległość około 80km), a mając teraz GainMastera to cisza, słychać coś niezrozumiale ale trudno nazwać to sygnałem :-/
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

Ciekawe , ciekawe , zabiłeś mi klina kolego Rafi.
Nie spodziewałem się aż takich różnic jakie opisujesz , wydają się wręcz nieprawdopodobne.
Żeby sygnał z 5s spadł do poziomu niezrozumiałości to prawie tak jakby porównywać 5/8 do jakiejś helikalnej anteny mobilnej w tym samym miejscu.
Dziwne że nie widać takich różnic na filmach zamieszczonych tu i ówdzie na youtube , może sponsorowana propaganda producenta , nie można tego wykluczyć.
Ewentualnie problem polega na wyjątkowo niekorzystnym ukształtowaniu terenu w stosunku do charakterystyki promieniowania GainMaster-a.
Nie wiem już co o tym sądzić , czy jest ktoś jeszcze kto mógłby potwierdzić tak złe wyniki z tej anteny?
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

astronom, ja też zgłupiałem, ale cóż fakty i jeszcze raz fakty. A czy ktoś miał styczność z tą anteną to nie wiem :-? Na pewno kolega Hasan-Łódź, jego brat założył. Może coś napisze :-) Ewentualnie kolega Marcopolo, w pierwszym poście jest link :-?

Być może Bes, wyciągnie jakieś wnioski ;-)
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7817
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Mój brat używa GainMastera - wcześniej miał 1/2 fali. Innej anteny założyć się nie da przy jego instalacji ze względu na przeciwwagi.

Niebo a ziemia, teraz mogę z nim porozmawiać na spokojnie z małych mocy z przedmieść Łodzi - na 1/2 fali często urywało się 10km wcześniej.

Porównania 5/8 (osobiście mam Sirio 2016) a GainMastera nie miałem okazji zrobić, ze względu na czasochłonność takiej operacji raczej nigdy tego nie zrobię :)
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

Jeśli u innych potwierdzi się taki efekt to będę zmuszony poszukać innej lekkiej anteny.
Zbyt dużo zainwestowałem w maszt i odciągi żeby zakładać nań jakiś badziew.
Napisz jeszcze jeśli możesz jak przedstawia się sytuacja z Twoim sygnałem z GainMaster-a u innych (nie koniecznie tak odległych stacji)
Czy w nadawaniu te różnice są równie duże na niekorzyść GainMaster ?

[ Dodano: 2011-05-04, 12:24 ]
sorry , spóźniłem się trochę z wypowiedzią ;-)
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7817
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Co do nadawania GainMastera to może wypowiedzieć się Rafał - to on odsłuchiwał Jarka, ja mam zbyt blisko do niego (10km w linii prostej, zawsze mam sygnał +30).

Z tego co pamiętam były spore różnice między 1/2 fali a Sirio.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

korci mnie żeby jednak zaryzykować zakup GainMaster , u mnie będzie zdecydowanie wyżej niż u kolegi Rafi.
Wcześniej pracowałem na zwykłej 1/2 fali przez 15 lat i nie narzekałem - tylko korozja zniszczyła antenę.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

astronom, między 1/2 a GainMaster, różnica była duża. Spróbuj złapać kontakt z kolegą Marcopolo, być może ma więcej danych :-?
astronom pisze:Zbyt dużo zainwestowałem w maszt i odciągi żeby zakładać nań jakiś badziew.
Badziew, trochę za ostro ;-) , antena sprawdzi się w sytuacjach, gdzie jest trudny montaż, tradycyjnej konstrukcji 5/8 fali.
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”