Sirio Gain-Master

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Przyznam szczerze , że mnie też kolego Rafi zaskoczyła Twoja opinia o tej antenie, tym bardziej że wcześniejszy Twój opis dawał jej dobrą ocene i utwierdził mnie że u mnie może się też sprawdzić:
Hasan-Łódź pisze:Rafał, pamiętasz jakie raporty dawałeś na 1/2 fali, a jakie są teraz z GainMastera?
Rafi-Słowik pisze:Przemek, jak dobrze pamiętam to na pół fali Jarek wypalał 2-3S, modulacja z lekkimi szumami, a z GainMastera wypalałeś 6-7S i modulacja na 5
co prawda nie ma powyżej podanej odległości miedzy respondentami,
dlatego jak kolega astronom jestem zaskoczony , bo sam przymierzam się do jej zakupu, a poprzednio miałem Protona PT-99, który się nie sprawdził przy mojej lokalizacji, więc myslałem że ta da radę - a tu taki zonk. Niestety inne modele niż zbudowane z włókna - odpadają. :?:
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Bax, właśnie powinna być podana odległość ( około 25km w linii prostej). Ja podzieliłem się swoim zdaniem, jakie mam w porównaniu do Sirio S-2016. Być może w innej lokalizacji GainMaster, będzie pracował lepiej. Jak na razie za mało jest opini na jej temat, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Zobaczymy co będzie dalej, jak założę następną - Lemm AT-107 Super 16 :-? , co nastąpi prawdopodobnie w piątek lub sobotę :-P
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7817
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

prędzej w sobotę, bo zapomniałem wziąć do Łodzi :evil:
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Rafi-Słowik pisze: Zobaczymy co będzie dalej, jak założę następną - Lemm AT-107 Super 16 :-? , co nastąpi prawdopodobnie w piątek lub sobotę :-P
Szkoda , że tak mało opini jest obecnych jej użytkowników, ale bardzo chętnie poczekam na Twoją relację z próby lema, choć w moim przypadku takiej już nie będe mógł sobie pozwolić wciągnąć na maszt - ale przynajmniej będziesz mógł odnieść się do gain mastera.
Tak więc powodzenia w montażu i dobrych łączności ;-)
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

ale przynajmniej będziesz mógł odnieść się do gain mastera.
dokładnie ;-)
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

Postanowiłem jednak zaryzykować zakup GainMaster-a. Koło 10-go zamówię tą antenę i pod koniec miesiąca powinienem już zamontować całość wraz z 6-cio metrowym masztem i izolowanymi odciągami na dachu.
Wcześniej nie dam rady z uwagi na prowadzony tam remont przewodów kominowych.
Obiecuję wszystkim zainteresowanym że zdam solidną relację z testów tego modelu.
W moim przypadku tak jak w przypadku kolegi Bax tylko anteny z włókna wchodzą w grę ze względu na wagę oraz silne wiatry halne.
Bax
Posty: 237
Rejestracja: 2010-08-07, 16:42
Lokalizacja: 161ZFC011

Post autor: Bax »

Rafi-Słowik pisze: Cytat:
ale przynajmniej będziesz mógł odnieść się do gain mastera.
dokładnie
kolego Rafi i jak się sprawuje nabytek w stosunku do poprzedniej Sirio G-M.

Która lepsza? która gorsza? coś kolega może już powiedzieć?
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Bax, cóż tu mówić, dziś "propa" się ruszyła więc między 26-28,000MHz jak nas targowisku ;-) A odnośnie głuchości G-M, to należy się małe sprostowanie, gdyż dowiedziałem się, że gr. konińska ostatnio ucichła :-/ . Także po tej informacji, już nie wiem co myśleć :-?
Może teraz kolega Noid się wypowie na temat tej anteny.
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

Rafi , na Twoim miejscu wstrzymałbym się z "egzekucją" Gain-Mastera.
Może się jeszcze okazać że ta antena wcale nie jest taka "głucha" na jaką wyglądała.
Na zachodnich forach które ostatnio przepatrzyłem (trzy noce nieprzespane) porównania Gain-Mastera z innymi antenami wypadają zawsze na jego korzyść , nigdy na niekorzyść a w najgorszym wypadku nie ma różnicy.
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

astronom, wczoraj montowałem GainMastera u kolegi Noida w Zgierzu. Po powrocie do domu porównując z Lemm-em AT 107, różnic wielkich w odsłuchu nie stwierdziłem. Także być może pośpieszyłem się ze zmianą anteny :-P
Szkoda że wieści o gr. konińskiej tak późno dotarły do mnie :-/ No cóż nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, antena zmieniona i trzeba się cieszyć tym co się ma :-D Inni koledzy mają większe problemy, a to z administracją, miejscem montażu itp.
Trzeba poczekać na opinie, bo jak na razie to GainMaster jest trudno dostępny, u naszego kolegi z forum jest już niezła kolejka za anteną :-P
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Test cashmastera vs popularny skylab.
Obrazek Obrazek
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Post autor: Rafi »

Besserwisser pisze:cashmastera
:lol: :lol: :lol: z tego co widzę powyżej to tak :shock:
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7817
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Hasan-Łódź »

Napisz coś więcej, Bes. Dużo niewiadomych - np. jak zestrojone i na jakiej częstotliwości były robione testy.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
Besserwisser
Posty: 3564
Rejestracja: 2010-02-19, 22:35
Lokalizacja: Starting GPS...
Kontakt:

Post autor: Besserwisser »

Na CB. Dostrajane analizatorem Autek.

Robił to ten pan: http://www.youtube.com/user/Marconi390?feature=mhum
A poczytać można o tym tu:
http://www.worldwidedx.com/cb-antennas/ ... uster.html
Polecam przebrnać przez ten wątek: http://www.worldwidedx.com/cb-antennas/ ... aster.html

Wnioski każdy niech sobie sam wysnuje.
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
God listens to Slayer
Awatar użytkownika
astronom
Posty: 15
Rejestracja: 2011-05-04, 08:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: astronom »

Kilka dni temu przerabiałem cały ten wątek przez kilka godzin i moje wnioski są nijakie.
Skylab czyli groundplane 1/4 λ to jedna z najprostszych i wbrew pozorom świetna antena.
Teoretyczny zysk groundplane jest ujemny w stosunku do dipola 1/2 λ i wynosi w przybliżeniu -0,5 db jednak nie zawiera żadnych dopasowań w postaci cewek , odcinków fidera itp.
Co za tym idzie nie wprowadzają one żadnych dodatkowych strat (strojenie odbywa się wyłącznie długością elementów)
Niestety długość tych elementów na 27Mhz moim zdaniem dyskwalifikuje groundplane pod względem mechanicznym.
Jeszcze jednym problemem przy tego typu antenach mogą okazać się ładunki statyczne ponieważ jest to konstrukcja 'otwarta'
Gdyby groundplane był produkowany w wersji wzmocnionej włóknem to nie miałbym dylematu co do wyboru anteny.
Dawno temu stosowałem ten typ z powodzeniem na 'pirackim UKF' i bardzo go sobie chwalę.
Jeśli więc Gain-Master wypada podobnie do groundplane 1/4 λ to tylko dobrze o nim świadczy tym bardziej że pokrywa o wiele szersze pasmo.
Wszystkie te dane dotyczące zysków anten na poziomie 3 - 9 db (podawane przez producentów) można między bajki włożyć.
Byłoby to teoretycznie możliwe do osiągnięcia przy antenach kierunkowych wieloelementowych bądź kolinearnych np. 5 x 5/8 λ
Życzyłbym sobie aby Gain-Master po odliczeniu strat na dopasowania miał prawdopodobny zysk na poziomie zbliżonym do 0 db.
Wówczas uważałbym to za dobry wynik , co okaże się w praktyce ? - zobaczymy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”