LEMM AT-94

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

LEMM AT-94

Post autor: Szpadyzor11 »

Witam Serdecznie, mam problem z tą antenką, piszę tutaj bo liczę na Waszą pomoc :)
Otóż tak: udało mi się kupić używaną antenkę (RingoLemm AT-94- czyli taka o której jest temat), lecz mam problem z ustawieniem SWR. Opiszę sytuacje na dwóch radiach które miałem pod ręką:
Przy M-tech'u Legend III: Praktycznie cały czas SWR wynosi 3 na każdym kanale (podstawowa 40-tka). Miarka pokazuje że radio może "wypluć" w bata max mocą radyjka (4 Waty)- ale też jest zagadka: na #1 jakieś 3 waty, #19 prawie 4, a na #40 juz równo 4 waty.
Przy Onwie MK3: jest ciut inaczej: SWR wynosi jakieś 2,8 na każdym kanale, i radio potrafi nadawać mocą max 2-2,2 wata (problemem w dokładnym odczycie jest taka skala na podziałce). Tutaj niższy SWR może być spowodowany mniejsza mocą radia. Pewnie czas i różne warunki dały w kość radyjku.
Zasilam w domu z zasilacza atx (równe 12V, ze spadkiem przy nadawaniu do 11,80V), ale dla sprawdzenia nadawałem również z samochodu na postoju- wyniki osiągałem takie same.
SWR miarka to DF2462 (czyli najtańsza, ogólnodostępna)- pokazywała w miarę normalne wyniki przy strojeniu anten na mobilach.
Początkowo antenka była zamontowana na balkonie(drewniana poręcz), wystawała ponad 1,5 metra ponad obrys rynny (oddalona metr od ściany, dach kopertowy, nie z blachy), nie reagowała na uziemienie (jakieś 5 metrów nad ziemia).
Ciekawość zwyciężyła, zamocowałem ją na metalowym płocie- czyli już na pewno uziemienie było, max 1 metr nad ziemia- bez zmian. Obecnie zamocowana jest na drzewie(jakieś 3 metry nad ziemią, uziemiona). Oddalona jest od ściany domu na jakieś 6 metrów.
Problemem w moich stronach jest mała ilość użytkowników, lub taki ściąg anteny (choć bardziej to pierwsze). Słyszałem wołanie bazy z jakichś 10 kilometrów i prawdopodobne tez z kolejnej bazy z (20 kilometrów ode mnie) też ktoś do kogoś mówił, baaardzo rzadko jakiegoś mobilka sciągne (w przeciągu dnia to max 2-3 krotkie rozmowy).
Coś ściąga, ale dowołać się do nikogo nie mogę, przy chwilce czasu przejadę się mobilem po okolicy i sprawdzę czy baza w domu mnie ściąga.
Do anteny leci 15 metrów kabla RG100. i z jakieś 40 centymetrów od miarki do radyjka.
Poprzedni właściciel pisze mi że dostroił antenke na 1,4-1,5, ale że miał skrzyneczke to jeszcze obniżył. Używana była jakies 2 lata, po otrzymaniu jej- utlenienia na łączeniach przeczyściłem.
Czekam na Wasze sugestie, antenke próbowałem stroić zarówno pierścieniem jak i regulacją długości anteny.
Dziękuje z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Andrejjo
Posty: 121
Rejestracja: 2014-01-02, 17:52
Lokalizacja: Załuki / Białystok

LEMM AT-94

Post autor: Andrejjo »

A ja myślę, że twoim problemem jest brak przeciwwagi dla anteny, daj blachę wielkości 1m x 1m i do tego załóż antenę, jak się SWR poprawi to myśl jak ogarnąć jakieś przeciwwagi.
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

LEMM AT-94

Post autor: Szpadyzor11 »

Na 1/2 fali? Dziwne trochę ale przy chwili czasu spróbuję :)
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

LEMM AT-94

Post autor: januwojt »

Do półfalówki przeciwwagę ??? Jak stroisz tą antenę ?? Może strojenie coś źle robisz .
Awatar użytkownika
Kasztelan
Posty: 1483
Rejestracja: 2012-11-06, 13:43
Lokalizacja: JO82OT

LEMM AT-94

Post autor: Kasztelan »

Może kabel antenowy jest gdzieś uszkodzony.
Mobil: Uniden PC 68 XL KNKTR & Sirio Turbo 1000 Black
Mobil: Uniden 520 PRO XL & Sirio Omega 27
Baza : Uniden PC 68 LTW KNKTR & Sirio Signal Keeper 27
161BD909 - 161CBF139

Obrazek
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

LEMM AT-94

Post autor: Szpadyzor11 »

Wydaje mi się że ciężko jest chyba coś źle zrobić. Stroi się przesuwając pierścień z gorącą żyłą po cewce. Małymi kroczkami, bo da się zauważyć że mała zmiana powoduje zmiane swr (tylko na gorsze w tym wypadku).
Kombinować z tą przeciwwagą? wydaje mi się ze to jest bezsens w 1/2 fali...
Jutro przy chwilii wymienie kabel z gorącą żyłą, bo dość krucho wygląda, ale przejście jest- niecały 1ohm oporu, zastrzeżeń nie mam do niego, ale spróbuje.
P.S.
Kabel kupiłem w zeszłym miesiącu. "Pełny" miedziany oplot, miernik w trybie wykrywania zwarcia nie piszczy.
Między oplotem, a gorącą żyłą może być jakiś opór?
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Andrejjo
Posty: 121
Rejestracja: 2014-01-02, 17:52
Lokalizacja: Załuki / Białystok

Re: LEMM AT-94

Post autor: Andrejjo »

Kabel bez podlączonej anteny nie będzie miał oporu między oplotem a gorącą żyłą.

Wysłane z mojego LG-E610 przy użyciu Tapatalk 4
Łukasz8282
Posty: 77
Rejestracja: 2011-08-01, 23:05
Lokalizacja: Łaziska Górne

LEMM AT-94

Post autor: Łukasz8282 »

Cze też tak miałem postawiłem ją koło altany na 4m maszcie cały czas swr około 3 skracałem ją różne rzeczy robiłem nic nie pomogło najmniej chyba 2 miałem przy długości dużo mniejszej niz podana w antenie,koledze pożyczyłem postawił koło domu około 2 metry masztu nad ziemią swr 1,1.Nie wiem od czego to zależy może od położenia.Kabel stary miałem może to wina kabla była innego nie posiadałem.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

LEMM AT-94

Post autor: cassiopeia »

sprawdz w jakim stanie jest ta tuleja robiąca za izolator
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

LEMM AT-94

Post autor: Szpadyzor11 »

O tym przejściu mowa?
No niestety, może to jakieś czary :)
Kabel jest nowy, a jednak jak zarabiałem końcówki to po sprawdzeniu miernikiem to jakis opór był. 2 razy sprawdzałem a nawet ponownie zarabiałem końcówki i to samo, nawet próbowałem na krótkim odcinku innego kabla, to SWR był taki sam.
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

LEMM AT-94

Post autor: januwojt »

Sprzedaj i kup siriowską półfalówkę , tam nie ma kłopotu ze strojeniem.
Awatar użytkownika
kamil5103
Posty: 67
Rejestracja: 2009-12-26, 21:09
Znak/ranga: SQ7SOM
Lokalizacja: Stawiszyce

Re: LEMM AT-94

Post autor: kamil5103 »

Spróbuj wyczyścić tą spirale, na której ustawiasz SWR oraz te łapki które ja trzymają. U mnie było to raz powodem kłopotów. Ogolnie to pracuje u mnie od 2009 roku bez problemowo.
BAZA:
TRX: Kenwood TS-590S, Kenwood TS-870S, Icom ID-5100, Ranger 2950DX, President Jackson I
AMP: ZZ-750, KL203
ANT: SOLARCOM A99, LEMM AT94, SP7LA, DIAMOND X300N

MOBIL:
YOSAN TURBO 3031 + Sirio ML145
Yaesu FT1900 + Diamond NR770HSP
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

LEMM AT-94

Post autor: Szpadyzor11 »

Co do anteny to już nie będę zmieniał, z tą walczę obecnie. :-) Warunki sprzyjają, to akurat spirala rozebrana, gorąca żyła podmieniona. Kabelek antenowy po raz n-ty przedzwonię, i spróbuje od nowa zestroić.
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Szpadyzor11
Posty: 862
Rejestracja: 2015-02-17, 02:36
Lokalizacja: Lubelskie

LEMM AT-94

Post autor: Szpadyzor11 »

I stało się. Antenka wystrojona :) SWR w granicach 1,1 był kiedy stroiłem z samochodu. 1,5 kiedy już kabel przeciągnąłem z powrotem do domu. Podczas strojenia z samochodu, prawie cała długość kabla leżała na ziemi.
Onwa schodzi tak samo z SWR-em jak Legend III, ale nie daje pełnej mocy. Póki co leci w odstawkę.
Pomogło tak jak pisałem: wyczyszczenie papierkiem ściernym całej tej cewki, uchwytów (w miejscach styku), i wymiana gorącej żyły do strojenia.
Dziękuje wszystkim za pomoc :)
Coś tam jest, ale to bardziej rzeźba niż sprzęt...
KO10
Pozdrawiam.
Rysiek9
Posty: 30
Rejestracja: 2014-05-25, 17:57
Znak/ranga: 161BD866

LEMM AT-94

Post autor: Rysiek9 »

Mam taką antenę z ośmioma przeciwwagami jestem z niej bardzo zadowolony..73....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”