Co wybrać yagi SIRIO SY-27 4 czy spectrum 1600

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

cristal2242
Posty: 1
Rejestracja: 2013-02-22, 16:04
Lokalizacja: toruń

Co wybrać yagi SIRIO SY-27 4 czy spectrum 1600

Post autor: cristal2242 »

Witam na forum jestem nowy ale w temacie od paru miesięcy,mam na bazie Alana 87 i zastanawiam się nad kupnem nowej anteny ale nie wiem co będzie lepsze spectrum 1600 czy yagi sirio 27 4 elementy? chciał bym porozmawiać lokalnie ale tez a raczej głównie na wstęgach.Co będzie lepsze? Yagi ma lepszy zysk ale jest kierunkowa wiec do dx ok ale co w lokalu? Z spectrum na odwrót.Czy załóżmy ze jak np, yagi skieruje na północ to gdy ktoś będzie nadawał z południa to go nie usłyszę bo będzie z tylu anteny?czy to tak nie działa?Jeszcze jedno pytanko czy jeżeli ktoś ma do okólną antenę a a ja na yagi do się usłyszymy chodzi mi o polaryzację.[/b]
adam86-20
Posty: 558
Rejestracja: 2009-11-18, 00:30
Lokalizacja: Bełk

Post autor: adam86-20 »

Spectrum 1600. Do yagi musisz liczyc jeszcze rotor, przy polaryzacji poziomej na lokalu szlau nie bedzie. Za dwa lata propa na 11m sie zamknie i yaga nie bedzie najlepszym rozwiazaniem. To niema znaczenia czy druga osoba bedzie miala yage czy antene pionowa.
M: Herbert + Turbo 5000 + KL 203P + DM 432mt
B: DX-5000 + 1/2 lambda (czeka Winkler XA 27 - L) + mic home made
Yaesu 7900 + J-pole 2/70
Kenwood TS-480 + FD-3
UV-5R

Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.
Młody

Post autor: Młody »

adam86-20 pisze:Spectrum 1600. Do yagi musisz liczyc jeszcze rotor, przy polaryzacji poziomej na lokalu szlau nie bedzie. Za dwa lata propa na 11m sie zamknie i yaga nie bedzie najlepszym rozwiazaniem. To niema znaczenia czy druga osoba bedzie miala yage czy antene pionowa.
Jak to sie propa zamknie?
Dlaczego ma nie być znaczenia? nie rozumiem
koszmar

Post autor: koszmar »

cristal2242 pisze:chciał bym porozmawiać lokalnie ale tez a raczej głównie na wstęgach.Co będzie lepsze?
Do lokalu zdecydowanie antena dookólna.
cristal2242 pisze:Czy załóżmy ze jak np, yagi skieruje na północ to gdy ktoś będzie nadawał z południa to go nie usłyszę bo będzie z tylu anteny?
Przy słabszym sygnale taka możliwość istnieje. W końcu antena ma tłumienie przód/tył kilkadziesiąt dB.
cristal2242 pisze:Jeszcze jedno pytanko czy jeżeli ktoś ma do okólną antenę a a ja na yagi do się usłyszymy chodzi mi o polaryzację
Przy dx w tym paśmie nie ma to zasadniczego znaczenia. Po odbiciu i tak polaryzacja się zmienia i bliższa jest kołowej.
Przy łącznościach lokalnych polaryzacja ma za to b. duże znaczenie. Różnice w polaryzacji powodują znaczny spadek sygnału, a co za tym idzie znacznie ograniczają zasięg.
Awatar użytkownika
konikks
Posty: 549
Rejestracja: 2012-10-10, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Post autor: konikks »

Młody pisze:Jak to sie propa zamknie?
Dlaczego ma nie być znaczenia? nie rozumiem
słońce ma przestać świecić. nie słyszałeś?
! HAM I AM !
Młody

Post autor: Młody »

aaj kolejny koniec świata..
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Re:

Post autor: kubaopp »

Młody pisze:
adam86-20 pisze:Spectrum 1600. Do yagi musisz liczyc jeszcze rotor, przy polaryzacji poziomej na lokalu szlau nie bedzie. Za dwa lata propa na 11m sie zamknie i yaga nie bedzie najlepszym rozwiazaniem. To niema znaczenia czy druga osoba bedzie miala yage czy antene pionowa.
Jak to sie propa zamknie?
Dlaczego ma nie być znaczenia? nie rozumiem
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
to już za rok ;-)
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Co wybrać yagi SIRIO SY-27 4 czy spectrum 1600

Post autor: olo_r »

Trzeba by się Majów podpytać - podobno połowa listopada 2015 - przebiegunowanie i panika :pirat:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
bollo1993
Posty: 50
Rejestracja: 2011-03-15, 19:19
Lokalizacja: **********

Co wybrać yagi SIRIO SY-27 4 czy spectrum 1600

Post autor: bollo1993 »

Witam czyli nie będziemy mogli już rozmawiać na 11m nie rozumiem mógł byś się bardziej rozpisać?.Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”