Magic Stick by Almighty

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Magic Stick by Almighty

Post autor: Almighty »

Witam,

Zamieszczam kilka informacji na temat moich konstrukcji - prostych jak futerał na wędkę, a skutecznych jak granatnik RPG-7 w Donbasie; może komuś się przydadzą, a myślę tutaj o radiowcach mobilnych. Dzięki firmie Corker stałam się posiadaczem kilku ładnie obrobionych rury aluminiowych, z których poskładałem tytułowe czarodziejskie różdżki. Antena przeznaczona jest do błyskawicznego montażu | demontażu na dachu albo relingu zaparkowanego auta. Wymiary anteny są na tyle kompaktowe, tak że da się ją wozić w aucie non-stop.

Antena nie posiada żadnych cewek, kondensatorów, gamma macherów, czy innych stratnych elementów dopasowujących impedancję - czysta inżynieria - występuje w 3 wersjach:

a) Wersja HD (dla mężczyzn) - 200m rura aluminiowa PA38 Φ32 grubość 1mm oraz 200cm rura aluminiowa PA38 Φ28 grubość 1mm

b) Wersja Lite (dla młodzieży) - 200cm rura aluminiowa PA38 Φ28 grubość 1mm oraz 200cm rura aluminiowa PA38 Φ25 grubość 1mm

c) Wersja Kierunkowa - z izolowanym od podłoża reflectorem w postaci masztu aluminiowego 5.5m w odległości 1.5m do 1.8m od promiennika

Wersja HD

Antena pracuje w rezonansie (jX = 0Ω) od 275cm do 315cm dla częstotliwości 26.0MHz - 28.0MHz. Zakres impedancji to 26Ω - 44Ω, zmienia się z długością promiennika i jest raczej liniowy; Ciekawostką jest fakt, że dla 295cm antena ma impedancję 37Ω ±1Ω (SWR ≈ 1.4) - w zakresie od 26MHz do 28MHz; gdzie teoretyczna rezystancja promieniowania dla anteny ćwierć-falowej to 36.6Ω, zatem rezystancja strat ≈ 1Ω, a sprawność wychodzi > 98% :mrgreen:

Osiągi: Nadawanie 2S lepiej niż Sirio Megawatt 4000 (raport odległej stacji, bezpośrednie porównanie).

Wersja Lite

Antena pracuje w rezonansie od 275cm do 305cm dla częstotliwości 26.0MHz - 28.0MHz. Zakres impedancji 29-49Ω, zmienia się wraz z długością promiennika. Dla długości 285cm antena ma impedancję 49Ω (SWR = 1.0), liniowo - między 26.0MHZ a 27.0MHz, po czym impedancja łagodnie spada do 44Ω przy 28MHz.

Osiągi: podobnie jak wersja grubsza, choć lepsze raporty dostaję dla grubej rury.

Zasięg lokalny - do 360km po Bałtyku (fala przymorska, tutaj wiadomo - duża konduktywność słonej wody), 310km z Przełęczą Karkonoską (wielokrotnie; fala przyziemna) i 100km ze stacjami lokalnymi przez lasy i pola (wielokrotnie; fala przyziemna). Z odbić latałem na tych antenach przez Atlantyk i po całej Europie, no ale to wiadomo.

Zdjęcie 1. Mocowanie promiennika

Obrazek

Końcówka promiennika jest zarobiona rurką termokurczliwą, zasilanie anteny via gorąca żyła oraz obejma ze stali nierdzewnej.

Zdjęcie 2. Łączenie segmentów

Obrazek

Elementy anteny są łączone via obejma ze stali nierdzewnej; nacięcia 60mm i szerokość 3mm

Zdjęcie 3. Mocowanie na relingu auta

Obrazek

Promiennik zamocowany jest w uchwycie zmasowanym z super-strukturą stanowiącą jego przeciwwagę - z karoserią auta.

Zdjęcie 4. Mocowanie na relingu - widok z drugiej strony

Obrazek
Gorąca żyła połączona jest z obejmą zaciskową via oczko konektorowe.

Zdjęcie 5. Auto z anteną λ/3

Obrazek

Zdjęcie auta z wersją Lite anteny.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
BIBI
Posty: 416
Rejestracja: 2008-06-10, 20:57
Lokalizacja: Rzeszów

Magic Stick by Almighty

Post autor: BIBI »

Almighty fajna konstrukcja.
Zastanawiam się nad budową - proszę opisz dokładniej jak to wykonałeś.
Rozumiem że mamy 2 odcinki rury po 2 metry połączone.
Termokurczka izoluje promiennik od samochodu?
161OS153 - KO00XA
AT-6666 + Sirio Megawatt 3000 lub KD (kawał druta)
było Intek HR5500, JFK I, DNT Cockpit, Jack, Uniden Pro 520XL, Yosan Pro120, Valery, JMC Supercom, Lafayette Ermes.
Awatar użytkownika
Piotrek-TJE
Posty: 771
Rejestracja: 2010-12-25, 14:38
Znak/ranga: 161CBF147
Lokalizacja: TJE

Re: Odp: Magic Stick by Almighty

Post autor: Piotrek-TJE »

Ładnie ładnie Jak widać z niewielkiej ilości ogólnie dostępnego materiału można stworzyć coś fajnego do mobila. Idealne na niedzielne wypady na górkę
161CBF147
Mobil: Yosan PRO-120 Tuning Konektor + SIRIO AS-100
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Magic Stick by Almighty

Post autor: Almighty »

BIBI pisze:Rozumiem że mamy 2 odcinki rury po 2 metry połączone.
Termokurczka izoluje promiennik od samochodu?
Jedna w drugą - jak teleskop - długość promiennika możesz regulować od 2m do prawie 4m. Termokurcz izoluje od karoserii - tutaj musi być wszystko solidnie zmasowane. Do rury idzie tylko gorąca żyła. Punkt zasilania jest obecnie obniżony, bezpośrednio przy tej obejmie trzymającej antenę, ale te +/- 10cm prawie nie wpływa na impedancję anteny. Rury aluminiowe mają kilka zalet: są śmiesznie tanie, bardzo lekkie, łatwe w obróbce i stroją się bardzo szeroko :-)

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
BIBI
Posty: 416
Rejestracja: 2008-06-10, 20:57
Lokalizacja: Rzeszów

Magic Stick by Almighty

Post autor: BIBI »

Almighty - regulacja poprzez wsuwanie jednej rury w drugą?
Odcinki 2m mieszczą się w samochodzie?
Fajny pomysł - ja chyba spróbuję skrócić długość ale zwiększyć ilość pojedynczych elementów.
Do mocowania wykorzystałeś jakieś standardowe uchwyty ?
161OS153 - KO00XA
AT-6666 + Sirio Megawatt 3000 lub KD (kawał druta)
było Intek HR5500, JFK I, DNT Cockpit, Jack, Uniden Pro 520XL, Yosan Pro120, Valery, JMC Supercom, Lafayette Ermes.
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Magic Stick by Almighty

Post autor: Almighty »

BIBI pisze:Almighty - regulacja poprzez wsuwanie jednej rury w drugą?
Odcinki 2m mieszczą się w samochodzie?
Fajny pomysł - ja chyba spróbuję skrócić długość ale zwiększyć ilość pojedynczych elementów.
Do mocowania wykorzystałeś jakieś standardowe uchwyty ?
Tak - patrz na zdjęcie nr. 2. Można przyciąć na 160cm (obie rury). Można łączyć odcinki tej samej rury - ja mam 290cm fi32 oraz 285cm fi28 - pracują podobnie, ale nie tak samo. Do mocowania są standardowe uchwyty relingowe - srebrne - (takie po 15 zł) oraz uchwyt SWL-75kg (obejma rur), o taka:

Zdjęcie 6. Uchwyt promiennika

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Olo..
Posty: 1510
Rejestracja: 2014-04-02, 19:11

Magic Stick by Almighty

Post autor: Olo.. »

zawsze coś swojego oko cieszy.... Super.
Mistrz ciętej riposty

Sprzedam:
JFK 2, Harry 3, Johnson 2 i wiele innych rzeczy! Pytać!!
info PW
Awatar użytkownika
BIBI
Posty: 416
Rejestracja: 2008-06-10, 20:57
Lokalizacja: Rzeszów

Magic Stick by Almighty

Post autor: BIBI »

Zmasowanie uchwytu jest konieczne ?
Pytam bo mam plastikowe relingi :)
Co powoduje brak masy na uchwycie - sprawdzałeś to ?
161OS153 - KO00XA
AT-6666 + Sirio Megawatt 3000 lub KD (kawał druta)
było Intek HR5500, JFK I, DNT Cockpit, Jack, Uniden Pro 520XL, Yosan Pro120, Valery, JMC Supercom, Lafayette Ermes.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Magic Stick by Almighty

Post autor: olo_r »

All żeś kurde pojechał hahahahahahaha :bravo:

No no a kiedyś ktoś pisał, że GP na glebie mu wyszło 310 pro miennik i ziemia 4x2,7 cm chyba to wszyscyu się pytali - czemu nie po 2,75 a tu masz

Fajne All fajne - medal a ta wersja kierunkowa to jak to wyszło weź jeszcze raz stawiasz na glebie 1,8 w osi od zasilanego promiennika i tyle??? i mało ważne - możesz cyrklem w koło samochodu objechać????
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Magic Stick by Almighty

Post autor: Almighty »

BIBI pisze:Pytam bo mam plastikowe relingi :)
Oplot przewodu koncentrycznego musi byś solidnie połączony z karoserią, a gorąca żyła z promiennikiem. I to jak najbliżej siebie. Jak reling jest plastikowy, to nie trzeba wtedy izolować rury, ale oplot musi kilkanaście centymetrów obok iść do karoserii.

PS Alternatywą dla ciebie może być Sirio Boomerang 27A - w 20 sekund zamocujesz i zestroisz go na relingu (w uchwycie relingowym), a będzie pracował podobnie ;-)

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Magic Stick by Almighty

Post autor: Almighty »

olo_r pisze:No no a kiedyś ktoś pisał, że GP na glebie mu wyszło 310 pro miennik i ziemia 4x2,7 cm chyba to wszyscyu się pytali - czemu nie po 2,75 a tu masz
Fajne All fajne - medal a ta wersja kierunkowa to jak to wyszło weź jeszcze raz stawiasz na glebie 1,8 w osi od zasilanego promiennika i tyle??? i mało ważne - możesz cyrklem w koło samochodu objechać????
No, pytanie dlaczego tak się dzieje - promiennik o długości 315cm, przy współczynniku skrócenia dla szerokich rur rzędu k=0.90 czy 0.92 to jest antena raczej λ/3 a nie ćwierćfalowa - dlaczego tak się dzieje i dlaczego antena długości el. λ/3 jest w rezonansie (teoretycznie powinny być tylko λ/4, λ/2, 3λ/4 oraz λ) - nie wiem, choć wciąż szukam odpowiedzi.

Boomerang 27A czy zwykłą rurka Φ12 montowane na kombi, na busie czy w dziurce na zwykłym aucie idzie po bożemu - 255cm do 265cm, tyle że impedancja jest znacznie wyższa - rzędu 55Ω do 80Ω. Nawet dzisiaj na spocie oglądałem taka rurkę analizatorem - zamontowana była u kolegi na uchwycie ryniekowym w busie - wychodziło 260cm i 60Ω przy 27.555MHz.

Kierunek działa tak - za autem w odległości 1.5m kładę grubą gumę i na niej stawiam swoją audiofilską podstawę najazdową z masztem 5.5m (auto + promiennik to 4.7m). Na początku stawiałem zgodnie z USMS Field Antenna Handbook w odległości λ/4 - ale bez większych sukcesów - odległość 1.5m do 1.8m (taka jak w Yagi) i odległe stacje meldują 0.5S do 1S więcej plus poprawa modulacji - czyli działa - niewiele, ale zawsze coś :mrgreen:

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Magic Stick by Almighty

Post autor: Almighty »


Update: Dzisiaj byłem na górkach aby przetestować nowy sposób zasilania magicznych rur i przy okazji zabrałem ze sobą analizator. Przy -5°C na zmrożonym polu impedancja leci w dół, nieznacznie, ale jednak. Wrzucam wykres impedancji 305cm rury Φ32 dla pamięci, latem będzie z czym porównać :mrgreen:

Rys 1. Wykres impedancji magicznej rury Φ32 nad zmrożonym gruntem

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Re: Magic Stick by Almighty

Post autor: olo_r »

a zrób na podstawce na środku dachu na magnesie. Please
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Magic Stick by Almighty

Post autor: Almighty »



Niestety nie mam magnesu; poza tym jak wiatr dmuchnie to rura zdewastuje auto. Chyba, że dam tyczkę drewnianą na relingi i do tego przywiążę rurę, do pomiarów oczywiście - jak coś wymyślę to dam znać :-P

Edyta: bez sensu - magiczna rurka jest zasilana tylko gorącą żyłą (masa idzie z gniazda - z karoserii)

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Magic Stick by Almighty

Post autor: Almighty »


Przy okazji sobotnich spotkań eterowych zmieniłem zasilanie w magicznej rurze (kolejna wersja) i z ciekawości zabrałem ze sobą na górkę analizator, aby sprawdzić co się zmieniło od zimy (czyt. od mrozów) w tamtym miejscu. Po szybkim teście wygląda na to, że już nic nie da się z tej anteny wycisnąć, 1.5 tony stali na 4 kołach jako przeciwwaga i sprawnosć promieniowania prawie teoretyczna. Na Wielkanoc zrobię wersję de Luxe (audiofilską) tej anteny, z rur miedzianych, może analizator zauważy jakieś zmiany :mrgreen:

Rys. 2 Wykres impedancji anteny λ/3 nad przeciętnym gruntem

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”