Jak zrobić długiego helicala.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

marcel_S
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-04, 21:12

Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: marcel_S »

Cześć.

Od kilku tygodni męczę A38 z dwoma antenami. Oryginalną 26cm i hyflexe27 - 54cm. Na dłuższej antenie - zasięg wyraźnie się zwiększył. (co zaskoczeniem nie jest). Na krótkiej łapię łączność z mobilami na ok 5-5.5 km, na długiej ok. 8km.
W sieci znalazłem anteny firestick o długości 2.15m - made in USA, a wiadomo 'amerykańskie - najlepsze" :-). W krajowej sieci nie znalazłem sensownych opinii na ich temat. Podpytałem więc znajomego z Eden Praire, jak to u nich wygląda. Znalazł parę osób w firmie które takowych anten używają. Zasięg mobil-mobil szacują na max 35km. A wyraźny odbiór bliżej 30km. Przy okazji się dowiedziałem że w USA Cb nadal jest bardzo popularne. Bo zasięg GSM urywa się praktycznie zaraz po wyjechaniu z miasta.
Obejrzałem zdjęcia firesticka, znalazłem schemat zrobienia helicala o długości 43 cm.

I mam pytanie. Czy ktoś ma schemat helicala o długości 2 i więcej metrów.
W schemacie który znalazłem, trzeba nawinąć 300 zwojów na długości 430mm, na rdzeniu 8mm. Czyli na antenę wchodzi ok. 8m drutu.
Czy dłuższy H. będzie miał tyle samo drutu tylko bardziej rozciągnięte? FS tak właśnie wyglądają. Na dole rzadko, na górze gęsto.

Samo nawijanie drutu, odstępy itp - to dla mnie nie problem. Nawinąłem już kilkaset różnych cewek . Szukam tylko wzoru.
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: Sahim »

Antena Sima Powerstick, 215cm długości całość, drut 1mm, na zdjęciu widać istotne szczegóły ;-)
Zdjęcie - tu na forum było zamieszczone, ale nie pamiętam autora.
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: kedar1 »

ja pamiętam autora ;-)

potrzebujesz pręt z włókna szklanego fi 10mm i drut emaliowany fi ~1mm
7ft jest TL
ze zdjęcia możesz policzyć ile jest zwojów w cewce.
nawiń z zapasem i sprawdź gdzie ci dołek wychodzi, najłatwiej było by analizatorem.
potem odwijasz i kontrolujesz.
857d
Awatar użytkownika
Sahim
Posty: 1438
Rejestracja: 2009-04-15, 14:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: Sahim »

No wlasnie, tak mi się wydawało że to Kedarowa Sigma :-) Ciekawy jestem czy uda się zbudować kopię.
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: olo_r »

w czym helikal będzie lepszy od kawałka kabla ćwiartkowego albo kawałka pręta. Moze mniej szumów ale na pewno nie lepsza skuteczność
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Hasan-Łódź
Posty: 7805
Rejestracja: 2009-11-27, 21:49
Znak/ranga: KIEROWNIK REŻYSER
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: Hasan-Łódź »

Porównując zwykłą antenę 60cm (dajmy na to President Missouri czy Sirio Mini Snake) z Solarcon Prowler 202 (top loaded, helikal) różnica jest kosmiczna.
#
Jam jest KONEKTOR.
cennik sprzętu radiowego od KONEKTOR dla CBF

wyborne ceny na Yaesu, Icom, Kenwood, TYT - info PW

montaż 3er
montaż X6
Awatar użytkownika
Ferbus
Posty: 6215
Rejestracja: 2010-05-02, 11:43
Znak/ranga: 161CBF096
Lokalizacja: KO02LH

Re: Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: Ferbus »

Cewka na dole, a na górze akurat potrafi zrobić swoje...

Gryps z Xperii
Saab 9-3 SC: Johnny III ASC + CTE Alan SL / President Ohio na relingu + Motorola RSN 4001a
Astra H: Uniden 520 + Sirio AS100
W zapasie: 2m drutu by RM Italy, Midland ML-145, Lemm AT71, Lemm AT1500, SS600, Pirat.
marcel_S
Posty: 35
Rejestracja: 2014-11-04, 21:12

Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: marcel_S »

Dzięki za odpowiedzi.
Jeszcze "jedno pytanie" odnośnie tego długiego helikala

Obejrzałem zdjęcie. Cewka na górze ma 110zw na długości 120mm- czyli tu po prostu nawija się zwój przy zwoju.
Zaraz poniżej cewki zwój ma skok 22mm.
Pytanie
- Czy te 22 mm są zachowane do samego dołu cewki? Czy też niżej skok jest inny.
- Ile jest tych zwojów z długim skokiem ? Liczę tak antena 7 stóp to 213,5cm. Ostatnie 15 cm - to cewka i naddatek na strojenie. Jeżeli skok jest zachowany - wychodzi 90 zwojów z dużym skokiem.
- Czy na antenie ze zdjęcia jest już obcięty koniec cewki (podczas strojenia)? Gdyby było tam 20 zwojów więcej długość drutu by wychodziła dokładnie taka sama jak w tym mniejszym projekcie.
- Co jest nośnikiem anteny? Wygląda na cienkościenną rurkę, a nie na pręt.
- Co do uziemienia - czy jak podepnę do ekranu kabel nieekranowany (uziom pionowy) zakończony solidną bednarką - wystarczy?



Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Marcel.
Awatar użytkownika
kedar1
Posty: 1396
Rejestracja: 2011-05-09, 20:17
Lokalizacja: za siedmioma górami

Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: kedar1 »

Skok jest stały poniżej cewki
Antena nawinieta na pręt z włókna szklanego
Antena ma orginalna cewkę i długość drutu. Nawiń więcej żebyś mial z czego ucinać przy strojeniu

Co do uziemienia to antena go nie potrzebuje. Potrzebuje za to przeciwwagi. Bednarka w glebie nie załatwia tematu
857d
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak zrobić długiego helicala.

Post autor: Almighty »

marcel_S pisze:- Co do uziemienia - czy jak podepnę do ekranu kabel nieekranowany (uziom pionowy) zakończony solidną bednarką - wystarczy?
Dla twojej anteny taki radio-uziom (ang. RF Ground) wystarczy, choć jak pisze Kedar dużo blachy o dużej powierzchni zaraz pod anteną (ang. Ground Plane) da lepszy efekt. Przy okazji - jak chcesz antenę wieszać w okolicy instalacji odgromowej, to zdecydowanie lepiej postawić calową rurkę miedzianą ~ 280cm (taka z Castoramy). Nie dość, że będzie miała dwukrotnie większą sprawność od helikala, to jest 10x prostsza w wykonaniu. Albo układ komplementarny - dwie calowe rurki w pionie (po 255cm każda) gorąca żyła do jednej, oplot do drugiej, nic więcej ;-)

pzdr
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”