Dipol Półfalowy by Almighty

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: Almighty »

Witam,

Powiadają, że każdy szanujący się radiowiec powinien sam zbudować dipol półfalowy, aby wykazać się umiejętnością budowy anten i udowodnić samemu sobie, że można z tego nadawać. W moim przypadku dipol nie jest celem i powstał jako produkt przejściowy, w trakcie prac nad anteną kierunkową. Cechą tego dipola jest prostota - jego budowa niewiele się różni od budowy cepa. Działa ładnie, na lokalu muszę się skręcać do 1W, a i tak okoliczne stacje meldują +30dB :mrgreen:

Materiały: 2x rura aluminiowa PA38 Φ32 o długości 145cm , 2x rura aluminiowa PA38 Φ28 o długości 145cm , 2 metry kantówki drewnianej 30x40 oraz kilka metrów przewodu koncentrycznego 50Ω - cena materiałów ~ PLN 50,-

Zalety: Prosta konstrukcja, zero jakichkolwiek (stratnych) elementów dopasowujących impedancję, rezonans na szerokości 2.5MHz, SWR ≤ 1.5 dla zakresu od 26.3MHz - 28MHz, możliwość pracy na 12m oraz 10m - a wszystko to w bardzo niekorzystnych warunkach, 2.3m nad ziemią i 1.8m od stalowej barierki balkonu (stanowiącej reflector).

Wady: Masa

Antena wykonana jest z 4 rur składanych teleskopowo, których długość całkowita wynosi 505cm (współczynnik skrócenia k=0.92), elementy są łączone na bazie zacisków ze stali nierdzewnej, rury w koszulach termokurczliwych przykręcone są do stalowej formatki perforowanej 15x35 via cybanty półokrągłe. W okolicy zasilania jest zrobiony symetryzator z kilku zwojów przewodu RG58, w celu zablokowania prądu współbieżnego przemieszczającego się po zewn. stronie przewodu (kilka omów w okolicy 27.0MHz) - na otwartej przestrzeni, na wysokości nie będzie on potrzebny.

Zdjęcie 1. Dipol w polaryzacji poziomej

Obrazek

Rys. 1 Wykres SWR

Obrazek


Rys. 2 Wykres impedancji (jX = 0Ω)

Obrazek

Tutaj ciekawostka, dla zakresu 27.3MHz do 27.8MHz mamy wartości zbliżone do 73Ω - teoretycznej rezystancji promieniowania dipola półfalowego i zarazem jego impedancji w punkcie zasilania.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: tarnus »

To fakt, warunki dla anteny mocno niekorzystne, ale :musik:
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: kubaopp »

bardzo fajnie :-) pokaż więcej zdjęć w okolicy zasilania ;-) :-)
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: Almighty »



Tarnus, w polu charakterystyki powinny być bardziej liniowe. Powinienem też sprawdzić antenę w polaryzacji pionowej - ale jest za wysoka, na parterze nie da rady. Zrobię nieco lżejszą wersję i pomierzę ją w szczerym polu.

Kuba, z zasilaniem szału nie ma - krokodylki po 10 groszy oraz kawałek blachy z Leroy Merlin :shrek:

Zdjecie 2. Zasilanie anteny

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: tarnus »

Almighty pisze:Tarnus, w polu charakterystyki powinny być bardziej liniowe.
Masz na myśli w wolnej przestrzeni, a to na pewno tak jak piszesz.

Ja bym jednak odsunął ją dalej od balkonu na rurze aluminiowej.
Ostatnio zmieniony 2014-11-18, 22:10 przez tarnus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: kubaopp »

na stałe wywalił bym krokodyle i zastosował śruby "kwasiak "
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: Almighty »

tarnus pisze:Ja bym jednak odsunął ją dalej od balkonu na rurze aluminiowej.
Tak by było najprościej, ale dipol docelowo musi pracować z 5.5m reflektorem umieszczonym w odległości 1.8m - 2.0m. Z metalowym boomem też poeksperymentuję, na razie zaczynam od drewnianego, chyba że znajdę gdzieś tanią rurę z włókna szklanego.

Kuba, to jest tylko prototyp, do testów. Docelowo zasilanie będzie na śrubę M6 + motylki - antena nie będzie też wisiała na balkonie, tylko na maszcie w polu (wypady radiowe).

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: tarnus »

A skąd ci wyszedł taki współczynnik skrócenia?
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: Almighty »


Doświadczalnie, na bazie długości ramion: 2x252.5 / 2x275.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: olo_r »

Almigkty kawał rurek ale odsuń od balustrady na odległosć 0,2-0,15 lambda i balustrada żeby tak miała - jakby się udało - 1,05 dipola i powinna wyśjć Yaga 2 elementowa

fajny dipolek - jak pracuje bo na moje oko to za blisko

potwierdza się moje przypuszczenie, ze Yaga 2 może byc nisko nad glebą, zobaczymy jak gleba wyschnie, czy nie będzie zmiany


zamiast tej barierki to faktycznie może lepiej ta balustradę izolatorem zasłonić a niech tylko poziom robi za reflector albo pociągnąć pionowo pionowe pręty i może jeszcze lepsze "cudo wyjdzie.

Ale fajnie Ci wyszło - no czad :)

PS: jak ten trawnik twój o podeprzyj jeszcze kawałek buma i doklej director i to juz Yaga balkonowa 3-el

moje gratki - konstrukcja prosta jak cep ale wynik fajny i dołek wyszedł deko ponizej podstawy i nawet ta parabolka wąsko wyszła w tym zakresie - jest wąsko czyli skutecznie w moim rozumieniu tematu.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: Almighty »

Kuba & Olo - antena jest odsunięta na ponad 1.8m od metalowej barierki i dla tej odległości były robione pomiary. Na pierwszym zdjęciu jest boom 30x40 długości 2m, na drugimi (starszym) zdjęciu boom 1m 30x30 - na początku nie miałem nic innego pod ręką, ale kupiłem w Castoramie dłuższy ;-)

Jutro przyleci do mnie komplet rur pod docelowy kierunek, mam tylko nadzieję, że maszt i podstawa najazdowa utrzymają ich ciężar.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: olo_r »

no no doczytałęm i to by się zgadzało 1,8 od barierki to masz juz Yagę 2 el a ten direcotor to możn apodeprzec na trawniku rozstawić na 2 kołkach drewnianych równo na wysokości/poziomie dipola - o ile trawnik twój :)


fajnie wyszło - zawsze możesz cięzar zmniejszyć pzrez przekrój rurek i konce dać jako promienniki mobilówek do dostrojenia. Jest pole do popisu

Super robota :bravo: - ja mam za krótka barierkę do nie dam rady z tak precyzyjnym reflectorem a sąsiedzi i tak są pobłażliwi ale Kuba by dał ognia ze swoim dipolem jakby się w poziom barierki wpasował.

A jakie raporty od mobili z miasta - czytasz ich wogóle czy tak sobie - to nie ma znaczenia bo oni w ruchu i infrastruktura jest miejuska to duzo interferencji - natomiast pomyśl nad wersją V czyli zrób mocowanie w punkcie zasilania jako V i najlepiej z regulacją kąta.

Masz chłopie smykałę to pewno być wykręcił takie coś w godzinę :shrek:
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: Almighty »

olo_r pisze:A jakie raporty od mobili z miasta - czytasz ich wogóle czy tak sobie - to nie ma znaczenia bo oni w ruchu i infrastruktura jest miejuska to duzo interferencji - natomiast pomyśl nad wersją V czyli zrób mocowanie w punkcie zasilania jako V i najlepiej z regulacją kąta.
No, właśnie V-Beam to był pierwszy pomysł, ale sprawdziłem, że klasyczny też działa przyzwoicie, więc nie będę sobie robił pod górkę. Z V-dipolem (jego impedancja powinna wynosić ~ 50Ω) i dalej V-Beamem będą kłopoty konstrukcyjne - utrzymanie na metalowym półkolu kątów 120° ÷ 90° Co do raportów z okolicznych stacji to tak jak pisałem +30dB, te co są zboku to 9S - mowa o stacjach w pobliżu mnie.

Co do samej konstrukcji - w książkach i sieci znajdziesz tysiące dipoli na różne pasma, konstruowanych przez różnych ludzi, wszystkie one mają wspólny mianownik - materiał to cieniutkie druty typu 4mm² albo cieniutkie rurki typu Φ12 - w efekcie bardzo wąski zakres pracy i rezonans na na małej szerokości (patrz Sirio SD 27); audiofilskich - rurowych jak na lekarstwo. Rury mają to do siebie, że stroją się szeroko, stoją w rezonansie szeroko, mają bardzo dużą sprawność i gigantyczną powierzchnię promieniowania.

Znalazłem jednego KF z Alaski, co to pływa swoim kanoe i wozi w nim rury miedziane 1" do konstrukcji w terenie Verticali GP oraz J-Pole, ale jakoś nie bardzo wiedział, dlaczego Vertical GP z rur wychodzą mu dłuższe niż mówi teoria.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: olo_r »

No kumam kumam ale o dziwo - dipol z kabli głośnikowych 2x1,5 mm2 (każde ramie) stroił się w pionie szeroko - tyle, że musiałem go odsunąć sporo od barierki wędką (3,5 m) i zasilanie wisiało tak na 8-9 m (bo tak mieszkam)

bez skrzynki antenowej - samo przycinanie i bez baluna. Tak na oko patrzę po Twoich wykresach to mogłem gadać od 26,425 po 27,675 prawie.

sam sprawdź

Jestem tylko ciekaw jak to się zmieni gdy trawka wyschnie - tyle, ze długo już nei wyschnie :)

Apropos kątów - półkole z dziurkami i na śruby a żeby się ramionka nie rozjechały, wystarczy spiąć sznurem do bielizny albo zyłka gruba na suma (no ma z milimetr)

Pozdro i jeszcze raz gratki.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dipol Półfalowy by Almighty

Post autor: Almighty »

olo_r pisze:Jestem tylko ciekaw jak to się zmieni gdy trawka wyschnie
Trochę popadało, spadła temperatura i już impedancja poleciała w dół, nie trzeba czekać na zmiany do lata :-)

Rys 3. Wykres SWR nad mokrym gruntem

Obrazek


Rys 4. Wykres impedancji nad mokrym gruntem - zakres rezonansowy (jX = 0Ω)

Obrazek

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”