Jaka antena w okolicach Gorlic

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
stevie13
Posty: 250
Rejestracja: 2008-04-30, 21:32
Znak/ranga: 161os183
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: stevie13 »

sorry za offtop - nie Yaga, czy Jaga - YAGI - nazwisko skośnookiego pochłaniacza SAKE :) A dokładniej Yagi-Uda :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Antena_Yagi" onclick="window.open(this.href);return false;
Mobil - M-Tech Legend II + PIRAT
Baza - Intek HR-5500 v6 + MASEN ALMAS-ROT 1/2 fali callsign 161os183

73 dla wszystkich :)
AntekPabianice
Posty: 6655
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: AntekPabianice »

Proszę nie robić OT :hym:
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Re: Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

Lopez pisze:
pluszak73 pisze:Kiedyś gdzieś (dobrych parę lat temu) słyszałem że antena skylab jest dobrą anteną wybijającą z dziury. Ale czy to prawda? Dziś są pewnie lepsze anteny, o których ok.10 lat temu nie słyszano.
Skylab, Avanti, zwykła półfalówka, lub Vector 4000. Wybierałbym coś z tego, jeżeli już nalegasz. Najpierw zamontuj swoją antenę, sprawdź co w trawie piszczy i później decyduj. Teren terenowi nie jest równy i Twoja antena może akurat u Ciebie spisywać się dobrze. Nie masz się co pchać w koszty. To nie ma sensu, skoro masz antenę i nawet nie wiesz, jak będzie ona u Ciebie pracowała.

Kuba, Yaga w naszych terenach nie za bardzo bangla. U mnie przynajmniej przepadła na korzyść Delty.
Nie upieram się aby założyć coś innego. Napisałem że kiedyś jak miałem stację to takie opinie n moich rejonach były, ale ja i tak kupiłem wtedy 5/8 którą mam do dziś. Założę to co mam i się zobaczy.
Awatar użytkownika
Speed
Posty: 1520
Rejestracja: 2012-08-11, 14:27
Znak/ranga: 161 OS 192
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: Speed »

pluszak73 pisze:Nie upieram się aby założyć coś innego. Napisałem że kiedyś jak miałem stację to takie opinie n moich rejonach były, ale ja i tak kupiłem wtedy 5/8 którą mam do dziś. Założę to co mam i się zobaczy.
Jedyna słuszna decyzja póki co ;-) Nie zda egzaminu to wtedy będziesz myślał :-P
Mobil: DNT Carat + Solarcon Prowler 203
Na sprzedaż: President Harry III
Awatar użytkownika
olo_r
Posty: 4214
Rejestracja: 2012-12-16, 23:05
Lokalizacja: KO02LF

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: olo_r »

pluszak73 pisze:Dziś są pewnie lepsze anteny, o których ok.10 lat temu nie słyszano
skylabb to GP chpciaż niby podają dziwnie duże wzmocnienie- nie wiem z czgo ono wynika.

A tak całkiem serio to postawienie GP na kołku i regulacja wysokości posadowienia może zmienić znacząco kąt promieniowania ale myślę że max kat jaki podają producenci dla GP czyli 30 stopni jest wartością kompromisową.

Regulacja zawieszenia dipola poziomego też może - tu juz nie żartuję - zmieniać kąt elewacji od tego przysłowiowego "idzie w niebo pionowo" do kilkunastu-dwudziestu kilku stopni.

Myślę że można łatwo znaleźc kompromis i ja bym zaczął od najzwyklejszej GP i podnosił ją z samej ziemi aż do wysokości ćwiartki fali.
Mobil: GENERAL ELECTRIC 3-5804C+Sirio CB MINI-MAG 27
http://www.cbmuseum.nl/General_Electric.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Baza: YAESU FT-857 + wire na dwóch wędkach + unun 9:1 + ATU
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

Jeszcze jedno pytanie. Do jakiej wysokości może stanąć maszt bez odciągów? Powiedzmy że do ściany budynku gospodarczego będzie zamontowany maszt wysokości 5,5m(czyli 1m w ziemi, 3,20m na wysokości ściany i 1,30m będzie wystawał ponad dach) oczywiście do ściany będzie też zamontowany myślę że w dwóch miejscach. Na końcu masztu będzie zrobiony przegub(miejsce składania) i drugi maszt(tylko jaki długi, żebym odciągów nie musiał robić) Poniżej link jaki maszt chciał bym zamontować.
http://www.sq5ta.webt.pl/pages/GP7DX/pages/maszt.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: cassiopeia »

Zalezy jak rozwiazesz temat przegluba ;-)
Jak solidnie to dalbym 4-5 metrow stalowej rury i na to antene. Mialem antene na 7metrach stali bez odciagow ale bez przegloba ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

Chciałbym zrobić podobnie jak w tym linku, tylko że od samego dołu dał bym jednakowy profil. A na pewno będę chciał to zrobić solidnie :mrgreen: . A jeszcze jedno. W odległości ok 2 m od masztu leci kabel energetyczny zasilający moje domostwo. Czy będzie miał jakiś negatywny wpływ na pracę stacji?
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: cassiopeia »

rura byłaby lepsza niż profil.
to czy bedziesz miał negatywne skutki od przewodów nie można stwierdzić jednoznacznie. dowiesz się niestety dopiero po wszystkim jak juz uruchomisz baze :-(
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

A czemu twierdzisz że rura była by lepsza? Z doświadczenia, czy czysto teoretycznie?
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

A ha, nie jest to linia energetyczna kilku fazowa gdzie każda faza do domu idzie osobną żyłą. Nie mam siły. Jest to kabel izolowany na jedną fazę.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: cassiopeia »

rura jest elementem konstrukcyjnie bardziej wytrzymałym na złamanie niż profil. ważne zwłaszcza przy braku odciągów
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
Lopez
Posty: 311
Rejestracja: 2014-01-03, 17:30
Lokalizacja: Jasło/Skawina

Re: Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: Lopez »

kubaopp pisze:a jak wysko miałes zamontowaną deltę ile ele ? i jak wysoko yagi i ile ele?
Jadźka 4, ele na 10 m. Delta 2 ele, na 5 m.


Naskrobane z telefonu
Baza- Icom IC760 - Kenwood TS-870 - Futura 5/8 -Delta Loop 3ELE - Delta w/g SP7LA - KG-UV950P - D-Original X-200
Mobil- Icom IC706 - President Pennsylvania
pluszak73
Posty: 23
Rejestracja: 2015-08-09, 16:49

Re: Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: pluszak73 »

cassiopeia pisze:rura jest elementem konstrukcyjnie bardziej wytrzymałym na złamanie niż profil. ważne zwłaszcza przy braku odciągów
A jeżeli rura to czy na całej długości czyli od ziemi do składania i dalej jednakowa średnica wystarczy np 1,1/2cala
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Jaka antena w okolicach Gorlic

Post autor: cassiopeia »

jeżeli będzie to odcinek 6 metrów, to jak dasz metr aby chował się w odcinku 1,3 pod przegubem i blokowany na dole sztangi, a 5 metrów będzie wystawało ponad podstawę masztu to styknie jednolita rura. jak będzie stopniowana zawsze lepiej, gdyż odchudzasz górna cześć zmniejszając siłę działajaca na podstawę
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”