Dipol 27 MHz

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

sq7oee
Posty: 16
Rejestracja: 2015-12-20, 13:36
Znak/ranga: SQ7OEE

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: sq7oee »

tarnus pisze:Racja. Tak czy owak. Nie tyle o opor wlasciwa chodzi przy wyborze materialu jak sugerowano wczesniej, co o glebokosc wnikania.
Chodzi zarówno o rezystywność jak i naskórkowość.
tarnus pisze:Sama rezystancje wlasciwa mozna w zasadzie pominac dla 11m
Samą rezystancję dla DC można i by pominąć.
Rezystancji właściwej nie. Gdyby była dziesięciokrotnie mniejsza to i wartości z wykresu byłyby dziesięciokrotnie mniejsze.
tarnus pisze: Ja jednak zrobie jeszcze ten test z antena z Cu. Chce przekonac sie jaka bedzie roznica w skutecznosci. Rozwiesze w identyczny sposob druga antene z Cu i zmierze w tej samej odleglosci miernikiem pola. ...
sygnal bedzie z generatora laboratoryjnego, maksymalnie mozna ustawisc +13dBm
Masz selektywny miernik pola? Pomiar parudziesięciu mW zwykłym miernikiem nie ma sensu. Już lepiej wystaw nośną z CB.

Nie martwi Cię niski SWR z VNA w całym mierzonym paśmie? Twoje VNA ma tak niską dynamikę czy antena taką rezystancję?

Pozdrawiam!
sq7oee
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Dipol 27 MHz

Post autor: tarnus »

Mysle ze da sie zmierzyc. Miernik mierzy od -82dBm do +18dBm. Dla 32MHz zakladajac ze antena nadawcza 3dB odbiorcza 0dB w odleglosci 20m sygnal w odbiorczej bedzie mial okolo -15dBm
Co do vna i swra. Dynamika vna dochodzi do okolo40dB. Dlugosc kabla 40m tez nieco robi swoje, mozliwe ze tez antena bo takie zafalowania powyzej f rezonans dziwne. Podlacze dipol z miedzi to sie nieco wyjasni mysle.
sq7oee
Posty: 16
Rejestracja: 2015-12-20, 13:36
Znak/ranga: SQ7OEE

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: sq7oee »

tarnus pisze:Mysle ze da sie zmierzyc. Miernik mierzy od -82dBm do +18dBm. Dla 32MHz zakladajac ze antena nadawcza 3dB odbiorcza 0dB w odleglosci 20m sygnal w odbiorczej bedzie mial okolo -15dBm
Liczyłeś to dla rzeczywistej wysokości anten?
Zmierzyć pewnie się da - pytanie czy to co zmierzysz będzie tym co chciałeś zmierzyć. Smog EM jest dość duży a przypadkowych transmisji pełno (jak piloty do bram).

No chyba że mieszkasz w dziczy i to nie w Polsce ;-)

Pozdrawiam
sq7oee
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Dipol 27 MHz

Post autor: tarnus »

Nie. W wolnej przestrzeni. Nawet gdy to bedzie 20dB w te czy wewte to nadal zmierzalne. U mnie cisza EM w miare. Mieszkam pod lasem z dala od linii wysokiego napiecia, przemyslu, nie ma lamp ulicznych. Raczej nie zdazylo sie aby jakies zaklocenia mialy tu wiekszy poziom, poza swoimi z domu.
Awatar użytkownika
Francuz
Posty: 3543
Rejestracja: 2007-11-29, 15:23
Lokalizacja: Sosnowiec
Been thanked: 2 times

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: Francuz »

Dizaster pisze:Cześć wszystkim. Z uwagi na możliwość montażu, mam zaplanowane wykonanie anteny typu Dipol. Wykonać ramiona z linki stalowej, czy linki miedzianej? Czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli linka miedziana to czy może być w izolacji jako przewód linka np. 2mm kwadrat?
Ja bym dał miedź 2,5kwadrat, jeśli waga nie gra roli to 4kwadrat, przy czym jest jedno ale.....
Zrobisz sąsiadom dizaster - przepraszam za wyrażenie.
Dipol to najlepszy siewnik ze wszystkich anten i dla stałego QTH ja bym dipola nie polecał.
Awatar użytkownika
mklos
Posty: 85
Rejestracja: 2015-11-22, 12:56
Znak/ranga: 161BD782

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: mklos »

tarnus pisze:Ale zupelnie inaczej wypada to przy uwzglednieniu naskorkowosci, chociaz spodziewalem sie jednak lepszego wyniku dla stali (zelaza).
Stal jest gorszym przewodnikiem (w zależności od składu) niż żelazo, więc wątpię, abyś uzyskał lepszy wynik.
161 BD 782
Mobil: RCI-2950DX + Sirio Turbo 2000
Baza: AT-6666 + Sirio Turbo 5000
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Dipol 27 MHz

Post autor: tarnus »

Nie koniecznie. Np. Stal nierdzewna, sa gatunki stali austenitycznych ktore sa niemagnetyczne. Wlasnie takie sa stosowane na promienniki anten mobilowych.
Awatar użytkownika
mklos
Posty: 85
Rejestracja: 2015-11-22, 12:56
Znak/ranga: 161BD782

Dipol 27 MHz

Post autor: mklos »

Mówimy o przewodności. Jak tak popatrzyłem, to stal nierdzewna potrafi być 10x gorsza pod tym względem niż żelazo. Ale cóż. Nie należy oczekiwać innego efektu, skoro żelazo domieszkuje się gorszymi "przewodnikami".
161 BD 782
Mobil: RCI-2950DX + Sirio Turbo 2000
Baza: AT-6666 + Sirio Turbo 5000
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: HOŁDYS »

Dizaster pisze:Cześć wszystkim. Z uwagi na możliwość montażu, mam zaplanowane wykonanie anteny typu Dipol. Wykonać ramiona z linki stalowej, czy linki miedzianej? Czy to ma jakieś znaczenie? Jeśli linka miedziana to czy może być w izolacji jako przewód linka np. 2mm kwadrat?

Nawiązując do meritum pierwszego postu możesz się poświęcić i wykonać dipol z linki 3mm stalowej mosiądzowanej w oplocie PCV, koszt niewielki, bądź tak jak już Wojtek pisał parę postów wcześniej z rurek alu dostępnych w każdym markecie.
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: HOŁDYS »

tarnus pisze:Nie koniecznie. Np. Stal nierdzewna, sa gatunki stali austenitycznych ktore sa niemagnetyczne. Wlasnie takie sa stosowane na promienniki anten mobilowych.
Tak tylko pod względem temperatury np. Lutowania / spawania mogą już być magnetyczne
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: Almighty »

sq7oee pisze:choć odrobinę trudu, żeby to policzyć?
Zadałem & policzyłem.

Radio-Electronic Transmission Fundamentals, Second Edition, B. Whitfield Griffith, 2000, str. 235-236 (online).

Bez wdawania się w szczegóły - częstotliwość 27MHz, przewód 2mm - dla miedzi, rezystancja HF wychodzi 0.7Ω/m, dla stali węglowej 22Ω/m. Moim zdaniem problem leży w przypadkowym doborze wartości dla stali, której są dziesiątki rodzajów.

Z własnego doświadczenia - pręt ćwierć-falowy Tank Whip ze stali nierdzewnej 17/7 PH oraz ćwierć-falowa rura aluminiowa Φ25 @ częst. strojenia elektrycznie wyglądają podobnie, na analizatorze (prawie) nie widać różnicy. Podobnie raporty odległych stacji - są takie same.

pzdr.
Ostatnio zmieniony 2015-12-21, 23:38 przez Almighty, łącznie zmieniany 1 raz.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
sq7oee
Posty: 16
Rejestracja: 2015-12-20, 13:36
Znak/ranga: SQ7OEE

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: sq7oee »

Almighty pisze: Z własnego doświadczenia - pręt ćwierć-falowy Tank Whip ze stali nierdzewnej 17/7 PH oraz ćwierć-falowa rura aluminiowa Φ25 @ częst. strojenia elektrycznie wyglądają podobnie, na analizatorze (prawie) nie widać różnicy. Podobnie raporty odległych stacji - są takie same.
pzdr.
Tu przyznaję rację. Sprawdziłem - stal austenityczna ma przenikalność względną bliską 1. :-)
Pozdrawiam
sq7oee
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: tarnus »

HOŁDYS pisze:
tarnus pisze:Nie koniecznie. Np. Stal nierdzewna, sa gatunki stali austenitycznych ktore sa niemagnetyczne. Wlasnie takie sa stosowane na promienniki anten mobilowych.
Tak tylko pod względem temperatury np. Lutowania / spawania mogą już być magnetyczne
Ale nie caly pret. Tylko niewielki fragment, ktory byl podgrzany, a i to zalezy powyzej jakiej temperatury.
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dipol 27 MHz

Post autor: Almighty »


Tak na szybko (jeżeli się nie machnąłem gdzieś), pokrycie pręta warstwą chromu i rezystancja @ 27MHz jest na poziomie 3.5Ω/m.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dizaster
Posty: 145
Rejestracja: 2013-03-03, 23:50
Lokalizacja: Gl

Dipol 27 MHz

Post autor: Dizaster »

Temat się rozkręcił za co jestem wdzięczny. Koniec końców zakupiłem wszystko co potrzebne. Przewód linka 2,5mm^2 miedziana w izolacji, puszkę, rurę pcv, śruby, tytyryty, gniazdo UC1. Wszystko mam już skręcone i jutro rozwieszam dipol pomiędzy balkonami bo mam je obok siebie, długość ramion po 2,75 m i w razie czego będę skracał. Odejdę trochę od poręczy balkonów rurami pcv. Jak będę miał dostęp do sieci to wrzucę relację z budowy, rozwieszania i testów ;-)
Było: Alan 28 + Densei EC-2018, DC 5 [A], Lemm AT1500.
Mobil: Cobra 19 PLUS + President Florida.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”