Budowa GP 1/4 pytanie

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: januwojt »

Zrób test , uziem porządnie maszt i załóż na maszcie mobilowa antenę zwartą dla prądu stałego , i wtedy sprawdz poziom zakłóceń w radiu . Problemem może być to , że antena1/4 jest anteną rozwartą i ładunki elektrostatyczne nie mają się jak rozładować z promiennika i wchodząc do radia i szumią. Przy antenie zwartej wszystkie elektrostatyczne ładunki poprzez cewkę spływają do ziemi .
MaxEnergy
Posty: 16
Rejestracja: 2016-11-19, 15:51

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: MaxEnergy »

Znalazłem problem. Przez rok przerwy zainstalowałem w warsztacie (tam gdzie radiotelefon) najtańsze naświetlacze ledowe). Po odłączeniu szum spadł do 4. Jutro sprawdzę czy oświetlenie uliczne coś sieje. Przed elektrostatyką można się zabezpieczyć poprzez wpięcie rezystora między promiennik a przeciwwagę, czy musiałaby być cewka?
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Re: Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: SP3UQE »

angel_dark666 pisze:kabel rozprostuj i sprawdz swr ponownie, nie powienienis miec nigdzie kabla antenowego pozwijanego
A mozesz rozwinac ta arcyciekawa mysl? Dlaczego nadmiar kabla nie może byc zwinięty?
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: januwojt »

Może być rezystor kilkadziesiąt kom paro watowy . Ja tez unikam zwijania kabli , gdyż w pewnych sytuacjach można sobie zrobić niechcący choke baloon .
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: cassiopeia »

januwojt pisze:można sobie zrobić niechcący choke baloon
i jak to negatywnie wpłynie? nawet jeśli będzie to poprawnie zrobiony CHB?
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: januwojt »

Skąd wiesz , że poprawnie , jeśli to przypadkowe zwinięcie kilku lub więcej zwojów kabla w dowolną średnicę ??
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: SP3UQE »

To co sie stanie?
W prawidlowo zaprojektowanej instalacji energia w.cz zamyka sie w polu elektromagnetycznym pomiedzy zyłą srodkową a oplotem kabla koncentryczego. (tak, są instalacje gdzie kabel ma promieniowac - widzialem cos takiego do zabezpieczenia pokrycia zasiegu telefonii w podziemiach budynku - kabel koncentryczny ma podziurkowany oplot i dziala jak rozległa antena oplatajaca budynek)
Z punktu widzenia nadajnika nie ma njmniejszego znaczenia czy zwiniesz kabel czy nie. Chyba ze mamy prąd na zewnetrznnej czesci oplotu, ale to by oznaczalo ze instalacje masz do d..py.
Choke balun stosujemy w sytuacji kiedy wiemy, ze moze nam sie taki prad pojawic. mozesz mi podac przyklad gdzie CHB, nawet zle wykonany (e.g. rezonans szeregowy na czestotliwosci roboczej) pogorszyłby sytauacje?
Naprawde pytam - przemysle i przeanalizuje to sobie. Od nadmiaru wiedzy to jeszcze nikt nie umarl.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: januwojt »

Analizuj , ja nie analizuje . Starzy krótkofalowcy z klubu w mojej okolicy mówili unikaj zwijania kabla to unikam . Nie analizowałem tego , ale wiem jedno przepływ prądu przemiennego w cewce (czyli kilku zwojach przewodu) wywołuj pole elektromagnetyczne , które ma zwrotny wpływ na przepływ tego prądu . Na tej zasadzie działają wszystkie dławiki , transformatory . Skoro uważasz , że nie ma znaczenia to może i nie ma . Myślę , że prosty test z pomiarem pola w środku takiego zwiniętego kabla w kilka zwoi by pokazał czy cos tam sie coś dzieje czy nie bez teoretyzowania .
Fobek
Posty: 295
Rejestracja: 2015-04-28, 12:27
Znak/ranga: SP6GIY
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: Fobek »

Według twojej wypowiedzi nasuwa mi się jedno - po co producenci anten każą robić pętle z kabla koncentrycznego przed podłączeniem do anteny? W/g ciebie to by nie miało wpływu a okazuje się że dale lepszy parametr dopasowania do anteny. ;-)
FT-950, FT-897D, FT-8900R, KG-UV950P
oraz MD-100, MD-200 i wiele innych zabawek
Rysiek9
Posty: 30
Rejestracja: 2014-05-25, 17:57
Znak/ranga: 161BD866

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: Rysiek9 »

Zbudowałem kiedyś taką antenę, tylko że promiennik miał wysokość około 3,2m dlatego że musiałem mieć przeciwwagi pod kątem 90* bo tak mi pasowała na dachu.Zastosowałem rezystor 100k dla wyrównania różnicy potencjałów.Antenę uziemiłem no i efekt SWR 1,2 a przy przeciwwagach pod kątem 90* kąt elewacji anteny zrobił się bardziej poziomy.Aktualnie używam tylko anten o polaryzacji poziomej.Trochę wiedzy a przede wszystkim praktyka wyciąganie wniosków i jeszcze raz praktyka73..
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: januwojt »

Fobek pisze:Według twojej wypowiedzi nasuwa mi się jedno - po co producenci anten każą robić pętle z kabla koncentrycznego przed podłączeniem do anteny? W/g ciebie to by nie miało wpływu a okazuje się że dale lepszy parametr dopasowania do anteny. ;-)
Nie zrozumiałeś mnie , ja uważam że ma wpływ zawsze i wszędzie . Problemem jest to jaki ma wpływ przypadkowe kilka zwojów kabla o przypadkowej średnicy tych zwojów . Dlatego zawsze unikam zwijania kabla .
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: SP3UQE »

Ten jeden zwoj pod antena ma troche inne zastosowanie. JAk na choke-balun jeden zwoj to troche za malo. Chodzi po prostu o zrobienie "syfonu" dla wody, któa w niekorzystnych warunkach moglaby dostac sie do kabla przez złacze.
JAk masz dodatkowy zwoj, to w razie W tracisz tylko 1-2 metry fidera (przez zwoj nie przejdzie), a jesli nie czasem 30 m drogiego koncentryka do wymiany.
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: januwojt »

Czy ja piszę o jednym zwoju , czy o kilku ?? Tzw ,,syfon'' w postaci pół zwoja to mam i u siebie zrobione , aby woda skapywała .
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: SP3UQE »

Januwojt - Ty nie, ale ktos pytal dlaczego poroducenci anten zalecaja jeden zwój.
Dlawik w.cz to to nie jest i tutaj sie obaj bez wątpienia zgadzamy. (no zgoda, dla UHF jakas rekatancje toto by miało , ale na CB pomijalną)
Awatar użytkownika
angel_dark666
Posty: 1033
Rejestracja: 2013-07-15, 19:45
Lokalizacja: Irlandia

Budowa GP 1/4 pytanie

Post autor: angel_dark666 »

cisza, cisza, gosc chciał tylko antene zreaktywowac:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”