Projekty anten nadawczych FM

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Projekty anten nadawczych FM

Post autor: Marek »

Oto kilka projektów anten nadawczych FM . Wszystkie te konstrukcje są amatorskimi sposobami na uzyskanie dobrej anteny wykonując ją samodzielnie lub przystosowywując w odpowiedni sposób istniejący już model . Uprzedzić Was muszę iż są jedynie prymitywnymi próbami naśladowania profesjonalnych konstrukcji . Dlatego żadna z nich nie zapewni wam takich parametrów , co wszakże nie oznacza iż nadają się one do niczego .

Prosta antena dipolowa : Antena wg. własnego projektu : Klasyczna antena CB :

Ten model anteny jest bardzo prosty w konstrukcji . Dlatego właśnie nie cechuje się on dobrymi parametrami . Składa się z kilku elementów :

Promienniki wykonane z rurki aluminiowej . Ich długości wynoszą 98 centymetrów . Smukłość (średnica) może być dowolna . Najlepiej wykonać te elementy z części po starej antenie telewizyjnej typu Yagi .
Izolator - element łączący oba promienniki wykonany z materiału izolacyjnego (najlepiej tekstolit itp. ) .
Elementy (śruby lub nity ) mocujące promienniki do izolatora .
Kabel antenowy - ekran połączony z jednym z promienników , a żyła główna fidera z drugim promiennikiem .
Antena ta jest odmianą anteny dipolowej . Aby uzyskać promieniowanie dookolne umocować ją należy w pozycji V . Długość falowa przystosowana jest do częstotliwości 70 MHz ,a impedancja w przybliżeniu równa jest 75 ohm . Jej wartość regulujemy zmieniając rozstaw pomiędzy obydwoma promiennikami . Domyślnie ustalić ją należy na 2 centymetry . Ekran (oplot) 75 ohm kabla antenowego łączymy z jednym z promienników , natomiast żyłę główną z drugim . Połączenie muśi być pewne i odporne na warunki atmosferyczne .
Ten model anteny oparty jest na moim własnym pomyśle . Jest również łatwy w konstrukcji mając jednakże lepsze parametry . Składa się z następujących elementów:

Pozioma część masztu stanowiąca odgromnik anteny .
Uchwyty podtrzymujące promiennik wykonane z materiału izolacyjnego (np. tekstolit ) .
Promiennik wykonany z rurki aluminiowej lud drutu miedzianego .
Kabel doprowadzający sygnał HF .
Maszt anteny stanowiący jednocześnie drugi promiennik .
Elementy mocujące maszt .
Ta konstrukcja również oparta jest ma modelu dipolowym z pionową polaryzacją .Głównym promiennikiem jest rurka aluminiowa do której przyłączamy centralną żyłę kabla antenowego . Jego długość ustalamy na ćwierć długości fali tj. 1.03 metra . Drugi promiennik stanowi maszt wykonany ze stalowej rury lub pręta . Promiennik ten połączony jest z ekranem fidera . Najeży także go uziemić łącząc z instalacją odgromową . Dzięki temu uziemiony element 1 skutecznie chroni antenę od wyładowań atmosferycznych . Uziemienie to stanowi również element dopasowania impedancji anteny które regulujemy zmieniając odległość głównego promiennika od masztu (odległość x ) . Domyślnie odległość tę warto ustalić na 20 centymetrów . Strojenie przeprowadzamy za pomocą miernika WFS . Odległość elementu od głównego promiennika właściwie nie ma istotnego wpływu dlatego ustalamy ją najlepiej na 15 centymetrów . Również długość masztu jest dowolna . Jedyny wymóg to aby był on co najmniej równy długości promiennika głównego . Jako linię doprowadzającą najlepiej zastosować 75 ohm kabel antenowy .
Rysunek ten prezentuje standardową konstrukcję anteny prostej wykorzystywanej z regóły dla nadajników CB . Składa się ona z następujących elementów :

Promiennik główny - rurka aluminiowa o długości około 5 metrów z możliwością zmiany swej długości
Element mocujący (izolator) łączący ramiona przeciwwag oraz izolujący je od promiennika . Stanowi również podstawę elementu mocującego .
Przeciwwagi - elementy wykonane z aluminium , z możliwością regulacji kąta nachylenia w stosunku do promiennika , co umożliwia strojenie WFS .
Element służący do umocowania anteny na maszcie .
Właśnie tę konstrukcję anteny szczególnie Wam polecam . Ma ona dobre parametry nadawcze oraz łatwo się stroi . Służą do tego przeciwwagi . Są to metalowe pręty usytułowane poziomo (horyzontalnie) w stosunku do pionowego promiennika. Ich ilość waha się w granicach 3-6 . Regulacja Kąta ich nachylenia , umożliwia ustalenie dopasowania falowego . Zapewne niewielu z was pokusi się o własnoręczne wykonanie dokładnie takiej anteny . Jej konstrukcja jest dość trudna . Standardowe anteny CB które nabyć możecie w każdym fachowym sklepie z powodzeniem da się przystosować do nadawania FM . Wystarczy ustalić długość promiennika na 4.12 metra czyli całą długość fali , lub na jej krotność . Stosujemy tutaj kabel o impedancji 50 ohm (do kupienia także w sklepach ze sprzętem CB). Warto również uziemić masę nadajnika poprzez uziemienie przeciwwag (ekranu fidera) .Poprawi to parametry nadawania i dopasowanie impedancji .


Oprócz powyższych modeli są jeszcze inne sposoby na uzyskanie anteny :
1. Wykorzystanie standardowej samochodowej anteny FM . Ich długość przystosowana jest z reguły do odbioru na tych falach dlatego także nadają się do nadawania . Najlepiej aby antena taka miała 1 metr długości , czyli 1/4 długości fali . Krótsze anteny się nie nadają . Oczywiście nie może być tu mowy o zestrojeniu współczynnika fali stojącej . Z reguły anteny takie przystosowane są do impedancji 75 ohm ale niestety nie można zlikwidować w nich fali stojącej . Mają one również małą smukłość . Właśnie dlatego ich parametry nadawcze sa bardzo słabe co nie oznacza że są złe .

2.Wykożystanie standartowej , dipolowej , stacjonarnej anteny FM . Jest to antena kierunkowa wyposażona w pojedynczy dipol lub wzbogacona o direktory i reflektor . Nabyć można ją w każdym sklepie RTV . Najlepszy jest samodzielny dipol któremu należy nadać polaryzację pionową . Jeśli jego impedancja wynosi 300 ohm (antena z płaskim kablem) to musimy wzbogacić jej wejście (jeżeli chcemy użyć zwykłego 75 ohm koncentrycznego fidera) lub wyjście wzmacniacza mocy (jeśli używamy kabla płaskiego) o symetryzator (do nabycia w sklepach RTV) . Jeśli antena ma 75 ohm to można spokojnie ten element pominąć .

_________________
MASTER=PRESIDENT HERBERT+MASS2020+COLORADO 1200
TRANSIT=PRESIDENT JFK+PRESIDENT ML145
BAZA= LINCOLN+FARUN FD2020+Antena 5/8 λ
ZAPAS=INDIANA+HUSTLER100+ALAN100++FLORIDA+fARUN 2020+1/2λ
RĘCZNIAK MAXON SL500
SKANER=UNIDEN
DAWCY=KAISER

--------------------------------------------------------------------------------
ant_cb.gif
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
Marek
Posty: 10456
Rejestracja: 2009-10-19, 20:43
Lokalizacja: Jastrzębie

Post autor: Marek »

1/2 fali
[you] najlepsze w tym forum jest to ze posiada takiego użytkownika jak [you]

Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !!
[scroll]Marek iyi gunler ve allaha emanet ol . Salam alejkum.[/scroll]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”