Antena 1/2 fali

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Antena 1/2 fali

Post autor: xomer »

Panowie,
Mam takie pytanie: czy można, a jeżeli tak to w jaki sposób, wykonać samemu antenę 1/2 fali (z kabla), aby jej zasilanie odbywało się z jednego końca anteny? Innymi słowy, do powszechnie stosowanego dipola kabel zasilający przychodzi w środku anteny (jedno ramię podpięte pod gorącą żyłę, drugie do oplotu), a czy można wykonać taką antenę w ten sposób, aby kabel przychodził tylko ze strony jednego ramienia? Czy będzie się to kłócić z prawami fizyki ;-) ?

Z punktu widzenia celu, chciałbym wykonać antenę przenośną do rozłożenia gdzieś na górce (szybki montaż, szybkie składanie). Za maszt posłuży długa wędka, antena miałaby być stawiana w pionie.
Awatar użytkownika
maraft1
Posty: 386
Rejestracja: 2011-01-11, 19:51
Znak/ranga: 161CB44
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Antena 1/2 fali

Post autor: maraft1 »

Ja kiedyś robilem z tym że na 2m. Z górnej połowy wywinołem oplot na dolną połówkę i tak powstały dwa ramiona. Poczytaj coś na temat dipola rękawowego myślę że oto ci chodzi.
]
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Antena 1/2 fali

Post autor: AntekPabianice »

Poszukaj: T2LT lub bazooka.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Antena 1/2 fali

Post autor: Almighty »

xomer pisze:Z punktu widzenia celu, chciałbym wykonać antenę przenośną do rozłożenia gdzieś na górce (szybki montaż, szybkie składanie)
Jeżeli chcesz mieć 1/2 fali w pionie to nie wiem, czy nie szybciej, taniej i wygodniej kupić lekką (1.5kg), aluminiową półfalówkę za PLN 100,- Powiesisz ją na każdym płocie / krzaku / znaku drogowym.

Na przykład taką: MAAS K-41.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Antena 1/2 fali

Post autor: AntekPabianice »

Taniej nie będzie, łatwiej tak. Do tego jakaś rurka, jak płotu nie będzie. Do noszenia w plecaku się średnio nadaje. Wszystko zależy do czego ta antena, ale domniemywam, że jak przenośna, do rozłożenia na górce, to raczej chodzi o półfalówkę z kabla coaxialnego i wędkę.
Do takich celów fajną anteną jest double bazooka do rozwieszenia w poziomie, ale to już kwestia polaryzacji. No i jakieś drzewa w okolicy są potrzebne ;-).
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Re: Antena 1/2 fali

Post autor: xomer »

Trop dobry, będę szukał informacji o antenach, o których napisaliście ;-)
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Antena 1/2 fali

Post autor: SP3UQE »

Z powodzeniem używałem półfalowego monopola zasilanego przez uklad Fuchsa. Wykonana z linki 1,5 mm^2.
Zaleta jest taka, ze po zwinieciu mieści sie w kieszeni a zawiesić można na byle patyku czy drzewie.
Poszperaj w kierunku Fuchs antenna.
Promiennik 1/2 fali, przeciwwaga 0.05 fali, rdzeń toroidalny (ja mialem T130-2 Amidon'a). Jak masz problem ze znalezieniem kondensatora zmiennego mozna uzyć kawalka kabla koncentrycznego.
Obrazek
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Antena 1/2 fali

Post autor: AntekPabianice »

HmJest jeszcze antena kierunkowa Magnetic Loop, bardzo skuteczna i niewielkich rozmiarów, tylko problem ze złożeniem do malych rozmiarów, żeby do plecaka zapakować. Ale, jak dobrze pokombinować, to można coś wymyśleć.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Re: Antena 1/2 fali

Post autor: xomer »

A może by postawić "zwykłego" dipola coś na kształt boomeranga? jedno ramię pionowo od góry puścić, zaś dolne pod skosem w interesującym nas kierunku. Wtedy nie będzie problemu z kablem zasilającym. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Almighty
Posty: 1394
Rejestracja: 2013-11-02, 19:19
Znak/ranga: Szczecin Radio
Lokalizacja: Szczecin

Re: Antena 1/2 fali

Post autor: Almighty »



Wtedy antena będzie promieniowała dookólnie. Jeżeli chcesz pracować w terenie z myślą o DX to zrób / kup sobie antenę w polaryzacji poziomej - np. dipol z rurek albo ze sznurka. Jeżeli wyjeżdżasz w pole na pogaduchy ze stacjami bazowymi na przyziemnej (90% anteny pionowe) to półfalówka będzie najlepsza, Boomerang 27A na relingu auta też się sprawdzi.

pzdr.
Slavonic Beam / Slavonic Dipole / V-Slavonic 225 / Magic Stick

http://www.szczecin-radio.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
JODO
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-17, 19:22
Znak/ranga: SP0239GD
Lokalizacja: JO94DO

Re: Antena 1/2 fali

Post autor: JODO »

xomer pisze:Panowie,
Mam takie pytanie: czy można, a jeżeli tak to w jaki sposób, wykonać samemu antenę 1/2 fali (z kabla), aby jej zasilanie odbywało się z jednego końca anteny? Innymi słowy, do powszechnie stosowanego dipola kabel zasilający przychodzi w środku anteny (jedno ramię podpięte pod gorącą żyłę, drugie do oplotu), a czy można wykonać taką antenę w ten sposób, aby kabel przychodził tylko ze strony jednego ramienia? Czy będzie się to kłócić z prawami fizyki ;-) ?

Z punktu widzenia celu, chciałbym wykonać antenę przenośną do rozłożenia gdzieś na górce (szybki montaż, szybkie składanie). Za maszt posłuży długa wędka, antena miałaby być stawiana w pionie.

Witam.Bez problemu się da uproszczony dipol w zasadzie to częściowo antena typu Bazooka wystarczy wywinąć oplot z kabla na długości 1/4& i wywinąć go na izolacje pozostawiając tzw żyłę gorąco na długości 1/4& resztę zestroić reflektometrem choć lepiej mieć analizator antenowy , niski swr na reflektometrze nie świadczy że antena pracuje w rezonansie , są tu także dwie szkoły jedna mówi o 1/4& dla wywinięcia oplotu kabla a inna o 1/4& * współczynnik skrócenia dla przewodu np dla RG213 to 0.66. Eksperymentowałem z takim rozwiązaniem i mając analizator antenowy bardziej zwracam się ku współczynnikowi skrócenia. Co ciekawe nie potrzeba skracać tzw żyły gorącej aby dopasować taką antenę wystarczy skracać oplot kabla , na końcu całość oplotu owinąć taśmą izolacyjną lub jak kto woli dać koszulkę termiczną . Antena z kabla pracuje dość szeroko u mnie podobna bazooka choć w nieco innym wykonaniu pokrywa 6 /40 z zadowalającym wynikiem w kwestii dopasowania i rezonansu.
JACKSON + 1/2 T2LT
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Antena 1/2 fali

Post autor: AntekPabianice »

JODO pisze:w zasadzie to częściowo antena typu Bazooka
W zasadzie to typowa T2LT ;-)
Awatar użytkownika
JODO
Posty: 8
Rejestracja: 2017-02-17, 19:22
Znak/ranga: SP0239GD
Lokalizacja: JO94DO

Antena 1/2 fali

Post autor: JODO »

Można tak przyjąć choć nie potrzeba tutaj jakichkolwiek elementów dopasowujących jednak ja osobiście na pracę gdzieś tam użyłbym 1/4& Bazooki , dipol mimo wszystko wymaga dopasowania a Bazooka działa bez dodatkowych elementów i nie występuję w niej problem asymetrii zasilania . ( zwarte zasilanie poprzez kabel)
JACKSON + 1/2 T2LT
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Antena 1/2 fali

Post autor: cassiopeia »

JODO pisze:Bazooka działa bez dodatkowych elementów
ba sama swoją konstrukcją zapewnia sobie pojemność, dzięki której tak szeroko się stroi
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”