Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Panowie,
Mam problem z wysokim SWR w antence dipolowej własnej roboty.

Konstrukcja: linka miedziana 2 x 2,63
Balun: brak
Ułożenie: pionowe

Antena rozwieszona na wędce o długości ponad 11 m (od samej góry), wędka nie przewodzi prądu.
W bliskiej odległości - 2 drzewa, choć niżej położone od anteny (uwagi: wcześniej antena przestawiona w inne miejsce bez drzew i sytuacja z wysokim swr bez zmian). Kabel antenowy poprowadzony gdzieś pod kątem 80 stopni od anteny i ciągnie się aż do domu, jakieś 15 metrów.

SWR sprawdzam na miarce w dwóch radiotelefonach: Dirland SS 3900 Black i Formac 240. Na całym paśmie SWR ponad 3, najlepszy gdzieś w okolicach kanału drogowego 27.180, tak jak chciałem, aby odbierał. SWR miarki działają poprawnie, sprawdzane już wcześniej przy innych okazjach. Generalnie SWR jest bardzo wysoki na bandach C,D,E może też B, zaś na skrajnych A i F leci w kosmos. Trudno też ustalić, co zrobić z anteną na podstawie samego SWR - brak typowych zmian SWR na paśmie tj. SWR nie wzrasta i nie maleje liniowo, przełączając z kanału na kanał, czy z bandy na bandę. Trochę brakuje mi już pomysłów co zrobić z tematem.

Postaram się wrzucić zdjęcia i pokazać ułożenie anteny.

Pozdrawiam,
X
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Zdjęcia:
https://zapodaj.net/83473c544a11f.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://zapodaj.net/f1d6ebc09c648.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Co do kwestii estetycznych konstrukcji: postawione na szybko, w celach testowych.
Co do drzew: z perspektywy zdjęcia wydają się prawie dotykać anteny, w rzeczywistości ze 2 lub 3 metry dzielą antenę od pierwszych gałązek.
Ostatnio zmieniony 2017-03-04, 18:24 przez xomer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: kubaopp »

ta linka leci prosto czy jest pokręcona ?
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Linka jest prosto, za to jest owinięta sznurkiem aby przylegała do wędki.
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: kubaopp »

próbowałeś metodą prób i błędów skracać i wydłużać ramiona dipola ? dlaczego zastosowałeś taką długość
xomer pisze:linka miedziana 2 x 2,63
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Re: Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

kubaopp pisze:próbowałeś metodą prób i błędów skracać i wydłużać ramiona dipola ? dlaczego zastosowałeś taką długość
xomer pisze:linka miedziana 2 x 2,63
Wcześniej miałem tego dipola krótszego (miał ramiona po 2,55) i pamiętam, że udało mi się go zestroić, z tym, że były to już zupełne początki, gdzie rozwieszałem go ze 2 lub 3 metry nad ziemią w poziomie i dopiero po takim docinaniu SWR zszedł do 1,3.

Co istotne, zanim wydłużyłem go o te niecałe 10 cm z każdej strony też rozwieszałem go na wędce jak wyżej, i było bez zmian.

A długość 2,62 (2,63) podają kalkulatory na kanał drogowy 28.180) i taki chciałem odbierać.
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: kubaopp »

no zgadza się swr 1.3 to jak najbardziej poprawny wynik dla dipola , pytanie tylko jeszcze ile miał ohm przy tym 1.3 .
Czyli podniosłeś ten sam dipo (2x2,55m)lwysoko i nagle SWR skoczył do 3 ,oczywiście że SWR może się zmienić inaczej będzie 3m od ziemi inaczej 11m , ale aż swr 3 ciężko powiedzieć zależy od wielu rzeczy w pierwszej kolejności posprawdzaj na zaciskach czy nie masz zwarcia , Wtyk , ramiona dipola , Gniazdo w puszcie .... jeśli będzie ok to dalej kombinuj z długością
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Historia wygląda następująco:
Na jesieni zrobiłem tego dipola, aby zobaczyć czy ma on prawo działać. Działał przy docince do 2,55 w kiepskim ułożeniu. Teraz "na wiosnę" wyciągnąłem go, rozwiesiłem jak na zdjęciach i SWR ponad 3. Przeniosłem wędkę w inne miejsce - to samo. Pomyślałem, że może jest on zbyt docięty, żeby działał prawidłowo, więc dzisiaj go wydłużyłem. Znowu bez zmian. Pewnie to niczego nie wniesie, ale jeszcze jedna uwaga: w radiu Formac 240 mam przełącznik mocy 10/5/1 wat. Im mniejsza moc, tym mniejszy SWR. Przy 1W zszedł nawet do 1.5, ale już przy 5W SWR dochodził do 3, a przy 10W szedł w kosmos. Co do odsłuchu: coś tam słyszy, ale słabo.
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: kubaopp »

no właśnie , Gdzie ty mieszkasz ? może znajdziesz kogoś blisko z Analizatorem albo z jakąś miarką chociaż.
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: cassiopeia »

Z jakiego wlokna jest wedka? Obstawiam ze włókno weglowe i to stanowi problem. Dla wcz to ma znaczenie. Daj ta wedke tak aby zaczepic dipola za czubek a wedka zeby szla w bok. Tak jakby dipol byl zylka, zeby nie byla wzdluz wedki. Mam nadzieje ze wiesz co mam na mysli
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
marekb
Posty: 880
Rejestracja: 2016-01-13, 21:30

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: marekb »

Spójrzcie na pierwszy post czym kolega mierzy swr.
Fobek
Posty: 295
Rejestracja: 2015-04-28, 12:27
Znak/ranga: SP6GIY
Lokalizacja: Opole JO80XQ

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: Fobek »

Jak widzę to taka antena nie ma prawa chodzić i stąd taki jest swr. Tak jak wcześniej zostało wspomniane że wędka jest z włókna węglowego przez co antenę roztraja na max-a. Na próbę daj jakiś kij jaki masz pod ręką i zamontuj na nim tego dipola i pomierz swr i zobaczysz jak się zmienił.
FT-950, FT-897D, FT-8900R, KG-UV950P
oraz MD-100, MD-200 i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: kubaopp »

xomer pisze:wędka nie przewodzi prądu.
Jesli to węgiel albo jakis dziwny kompozyt to może być problem
ML145 +DNT Strato FM
Awatar użytkownika
xomer
Posty: 112
Rejestracja: 2016-04-26, 17:24

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: xomer »

Dziękuję za zainteresowanie. Wędka jest z włókna szklanego, przynajmniej tak twierdził sprzedawca. To jest coś takiego: http://allegro.pl/wedka-bat-12-metrow-n ... 31468.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Przy najbliższej okazji spróbuję zrobić tak jak poradził cass, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
kubaopp
Posty: 4917
Rejestracja: 2012-04-02, 17:14
Lokalizacja: LN32DW Benoy-Vedeno
Kontakt:

Dipol - wysoki swr (zdjęcia, opis)

Post autor: kubaopp »

w tej cenie nie może być węgiel , rozwieś tego dipola poziomo pod kątem , albo odwrócona litera V ( Inverted V)
ML145 +DNT Strato FM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”