Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

Jakie są zalety uziemienia anteny, a jej brak oprócz piorunochronu, czy radio (eter) będzie ciut mniej zaszumiany ?. Uziemienie zrobiłbym za pomocą świdra jakieś 11cm średnicy i do tego rury z 6m ile się da, czyli do pierwszej wody gruntowej lub i głębiej. W wykopany otwór pójdzie 6-7m rury ocynk fi43 i do niej bednarka i do masztu anteny. Czy na sam dół lepiej było by dać rurę alu 2m fi 35 i połączyć ją z rurą ocynk.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Sirio New Tornado zamiana na Sirio 2016

Post autor: cassiopeia »

Poczytaj o snopieniu
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Sirio New Tornado zamiana na Sirio 2016

Post autor: fifi »

Jutro przymierzam się do robienia uziomu, mam znajomego co wierci studnie, pożyczyłem u niego świder średnica 11cm coś takiego https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/27f55b56e010bd23" onclick="window.open(this.href);return false; przyłączam do niego rury i w ziemie ile się da myśle że 6-7m spokojnie. Teren piaszczysty bez gliny i kamieni szapadel czarnej ziemi, szpadel żółtego piachu, biały piach i drobny żwirek. 7 metrów od wiercenia uziomu jest studnia odkrywkowa w której wody nigdy nie brakowało, lustro jest na jakichś 7m. Tak jak pisałem, myślę wywiercić otwór w ziemi na jakieś 5-7m do pierwszej wody i w niego rura fi43 ocynk dół rury naciąć zęby i jeszcze próbować wkręcać w ziemie z 1-1,5m zasypać to polewając wodą żeby ziemia wkoło ładnie siadła. Uziom będzie robiony zaraz koło masztu antenowego, do rury przymocuje bednarki jakieś 4m i do masztu. Czy tak wykonany uziom będzie w miarę ok ?
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Sirio New Tornado zamiana na Sirio 2016

Post autor: cassiopeia »

technicznie bedzie ok. nawet bardzo ok. warto jednak sprawdzić rezystancję gruntu po zrobieniu takiej instalacji.
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
jacu1234567890
Posty: 51
Rejestracja: 2013-02-28, 19:49

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: jacu1234567890 »

Nie rezystancja gruntu a rezystywność gruntu. Tego po zrobieniu uziomu się nie bada. Mierzy się rezystancję wykonanego uziomu. Nie że się wymądrzam ale tak dla sprostowania. :-)
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: cassiopeia »

jacu1234567890 pisze:tak dla sprostowania
i o to chodzi na forum. dzięki. dawno sie juz nie zaglębiałem w temat to wyleciały szczegóły ;-)
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

Wczoraj zrobiliśmy z kumplem prawie 6m i to po ciemku i bez trójnoga :). W jednego nie ma szans chodzi o wyciąganie świdra z piachem do góry i do tego te ciężkie rury.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/a927c6b1cf13d76a" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/26dfc27f7dea161e" onclick="window.open(this.href);return false;

Rura którą widać na zdjęciu przy świdrze to właśnie ta 6m fi43 ocynk która pójdzie w glebę, dzisiaj dobijemy do 7m i trzeba będzie dokupić tej rury jeszcze z 3m-4m bo będę jeszcze ją wkręcał i się zobaczy (drzemy do spodu:) ). Mierzyłem poziom lustra w studni to jest na 6,70m.
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: tarnus »

Skoro masz taki grunt to by może łatwiej ci było wcisnąć tą rurę wodą. Podłączasz węża ogrodowego na końcu rury, puszczasz wodę min 4bar i rurę wciskasz w grunt. Ja tak w gline wcisnąłem kilka metrów. Nie miałem potrzeby dużo więc nie próbowałem głębiej.
I jeszcze jedno. Dla wyładowania atmosferycznego jest wsio ryba czy wali w uziom ziemny który ma 3 czy 30 ohm. Najważniejsze jest by zwody do tego uziomu były jak najkrótsze i było jak najmniej zakrętów, zwłaszcza o małym promieniu zgięcia bo wtedy rośnie impedancja, która dla tak szybko narastającego zbocza udaru prądowego może być nie do przebycia i wyładowanie zostanie tylko zainicjowane przez taki odgrom a zakończone na przypadkowym elemencie jak komin, słup linii zasilania, budynek obok itp.
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

Do lustra wody trzeba było wywiercić około 7,5m dalej już wiercenie bez osłonowych rur nie było sensu ponieważ ziemia zaczęła by się obwalać.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/b3487a5ccf942232" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/caa0b5530d3a7f3e" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f16c3d6065760501" onclick="window.open(this.href);return false;
Dalej to nacięcie zębów w uziomie i wkręcanie jeszcze w dół
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/46523d316f90602e" onclick="window.open(this.href);return false;

Rury na uziemienie to 3 kawałki po 3m fi43 ocynk, do tego dokupiłem bednarki 25x3 i w miejscach ich łączenia do środka dałem mufy z mniejszych rur po 40cm i to zespawane razem i w miejsce spawów dodatkowo po 2 otwory nawiercone z każdej strony rury na wylot, skręcone to śrubami i jeszcze tam dałem bednarki takie cosik :) , bednarka przykręcona tymi śrubami i przyłapana w kilku miejscach spawem.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/c31b5fdb0a5907ef" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/cb62a9e513ccd9c4" onclick="window.open(this.href);return false;

Do ziemi weszło około 9m tego czegoś :) uziemienie robione jest zaraz koło balkonu pod masztem cb i ponad 1m od ściany. Od tej rury do masztu dam bednarkę 25x3mm 4-5m. W całym tym uziemieniu bardziej chodzi mi o lepszą prace anteny, a nie piorunochronu itd.... Tylko nie wiem jak to będzie współpracować z moją anteną Sirio new tornado ROZWARTĄ
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

Z tym uziemieniem zauważyłem dziwną przypadłość, jeżeli radio jest podpięte pod antenę bazową i uziemienie które zrobiłem do anteny to chociaż radio jest wyłączone to pobiera z gniazdka 16w, od zasilacza (zwykły transformatorowy 10/12a) po minusie pobiera 0,430 A. Jak odkręcę antenę od radia to pobór od zasilacza spada do zera i dzieje się tak tylko na (-) zasilacza. :roll: jak tylko przyłożę masę anteny wtyczki do radia to pobór prądu się pojawia.
Awatar użytkownika
Glizda1987
Posty: 134
Rejestracja: 2017-01-28, 09:40
Znak/ranga: 161cbf167
Lokalizacja: JO82AS58

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: Glizda1987 »

Slabe zero z instalacji...
Mobil: AT smart + Virginia
Baza: jest już Jackson I + farun fs222 + GM Home made
Zasilacz x-box 203W
qyt kt-8900d + sirio gp-6e
Cobra dx 19 + mobilówka no name ;)
Ręczniak: Baofeng uv-82+ nagoya na 771
Awatar użytkownika
januwojt
Posty: 2236
Rejestracja: 2010-01-20, 15:33
Znak/ranga: SQ9ORF
Lokalizacja: Trzebinia

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: januwojt »

Trzeba odpiąć przewód ochronny we wtyczce 220V zasilacza . Twoje uziemienie jest lepsze niż ochronny przewód w instalacji. Taki stały przepływ prądu przez uziemienie jest niekorzystny , gdyż w skutek tego przepływu odkładają sie napięcia na uziemieniu.
Ochronny , czyli ten środkowy tzw bolec.
W skrajnym przypadku może być konieczność zastosowania transformatora separującego 220/220V . Nie Twoja wina, tylko lichej instalacji , albo lichej sieci energetyki.
Ostatnio zmieniony 2018-01-04, 22:32 przez januwojt, łącznie zmieniany 1 raz.
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

I zauważyłem także że jak antena jest przykręcona do radia to zasilacz tak cichutko falowo jakby przybuczywał jak antenę (masę) od radia odkręcę to jest kompletna cisza. Dodam że z 3tyg temu spalił mi się zasilacz impulsowy 10/12a EZC 150, napięcie jest 13,8 ale brak mocy. Co mam zrobić żeby to wyeliminować, mam odkręcić uziemienie anteny :idea:
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

Zgadza się ! dziękuję Januwojt za poradę :left: , dokładnie zrobiłem tak jak napisałeś, odpiąłem uziemienie w zasilaczu i jest ok. nic nie pobiera przy off i nic nie buczy falowo. Pewnie przez to spalił mi się tamten zasilacz impulsowy hmmm.
Wcześniej radio przy odbiorze brało 10w z gniazdka więcej czyli 25w, a teraz 14,4w. :idea:
fifi
Posty: 113
Rejestracja: 2016-11-29, 12:05

Instalacja odgromowa- jej zalety oraz jak wykonać

Post autor: fifi »

I znowu mam problem z tym uziemieniem, wcześniej uziemienie gniazdka 230v miałem tak że zero było podłączone do bolca uziemiającego w gniazdu i efekt był taki jak wyżej pisałem więc to usunąłem. Obecnie mam podpiętego Kenwooda TS440s i przy odkręcaniu od niego anteny i trzymając się obudowy radia strasznie kopie i to przez kilka dobrych sekund za każdym razem, nie raz nawet da się zauważyć iskrę między masą anteny a obudową radia. Więc żeby odkręcić wtykczkę anteny najpierw wyłączam zasilacz aż kompletnie się rozładuje. Radio ma z tyłu motylek do uziemienia radia, czy dodatkowo mam je uziemić tym samym uziemieniem co mam antenę ? przecież ono niby jest uziemione masą anteny :roll: I wydawało się że zrobić uziemienie to takie jest proste, powbijać pręty czy tam co i będzie, a to jest trudniejsze niż się wydaje.

Aha i jeszcze jedna sprawa, ten zasilacz impulsowy który myślałem że jest uszkodzony po odpięciu tego uziemienia w gniazdku okazał się być dobry i działa prawidłowo więc takie checa miałem z tym uziemieniem które zrobiłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacjonarne”