Strojenie anteny - kilka pytań...

Posty będą dodawane po akceptacji. Nie pytamy tu o radia itp.

Moderatorzy: Hasan-Łódź, Krecik, Moderator

wojteketjow
Posty: 150
Rejestracja: 2014-01-20, 18:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: wojteketjow »

Wojak pisze: - jest sens przyciąć promiennik skoro po maks. wsunięciu SWR wzrasta?
zakładam, że to pytanie retoryczne,
chyba że zależy Ci na jeszcze wyższym SWR to oczywiście tnij
Walker mod. Konektor + Megawatt 4000 + FireStik FL-3 + Sirio T-3 27 + KONEKTOR MINI 40
był: Teddy, Megawatt 3000, AS 100
161CBF156
Posty: 447
Rejestracja: 2014-09-29, 18:23
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Re: Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: 161CBF156 »

Wojak pisze:Postanowiłem sprawdzić SWR. Antena Lemm AT1063, magnes BA110. Wcześniej (jesienią) wynik pomiaru w granicach 1.2, 1.3. Teraz na: 1 - 1,6, 20 - 1.6, 40 - 1,6, po maksymalnym wysunięciu promiennika spada do 1,5, a całkowitym wsunięciu promiennika wzrasta do 1,7. W żadnej innej pozycji promiennika wskazanie miarki praktycznie się nie zmienia, antena nie była cięta. Wiem, że to znośny wynik i tak zostawię, ale nie mogę połapać:

- dlaczego taka mała różnica wskazań SWR miarki przy regulacji promiennikiem o ok. 4 cm.?
- jest sens przyciąć promiennik skoro po maks. wsunięciu SWR wzrasta?

Na tym samym magnesie, w tym samym miejscu dachu, Sirio Titanium 1200 stroi się: 1 - 1.1, 20 - 1.1, 40 - 1.2, po przesunięciu promiennika SWR momentalnie znacznie wzrasta.
Antena stoi w tym samym miejscu, co jesienią i jest na tym samym aucie?
Spróbuj ustawić ją na środku dachu i zmierz SWR. Jeśli dalej masz wysoki SWR, to sprawdź kabel antenowy (od magnesu do wtyczki) - może się przetarł, obluzował przy wtyczce, lub trwale zagiął.

Nie tnij promiennika.
CB: At-6666
Antena: 1/4f własnej konstrukcji (mosiężno-aluminiowo-stalowa) - najlepsza z moich konstrukcji , Sirio DV 27S, Sirio Performer 1000.
Obrazek
161CBF156
Awatar użytkownika
HOŁDYS
Posty: 664
Rejestracja: 2011-08-08, 23:49
Lokalizacja: KO00GF
Kontakt:

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: HOŁDYS »

Antena widocznie urosła przez pół roku, jak przytniesz promiennik SWR jeszcze bardziej wzrosnie
audiatur et altera pars

MÓJ MONTAŻ
http://www.cb-forum.pl/topics148/ranger ... t13485.htm
Awatar użytkownika
Slawo13
Posty: 800
Rejestracja: 2014-06-21, 17:49
Lokalizacja: Polska

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: Slawo13 »

Z twojego opisu wynika że antena jest za krótka także cięcie odpada ,wysuń maksymalnie promiennik i sprawdż SWR
a poza tym cała instalacja do sprawdzenia kabel, wtyki , mocowanie kabla w magnesie i ogólna konserwacja
wszystkich połączeń .
Mobil: Albrecht AE 485 S/KPO 532/Performer 2000/Sigma Stinger CL/TRC-474 + SG-CB 1000
Baza: KPO DX 5000 V6/Densei 2002 tuning Konektor/Astatic 104M6B/Sirio 2008/Sonar LS-350/color]
Awatar użytkownika
tarnus
Posty: 1699
Rejestracja: 2009-07-24, 14:38
Lokalizacja: Mobilek

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: tarnus »

A może zgubiłeś gumową (plastikową) końcówkę z tej anteny? Często się to zdarza i rezonans idzie w górę. W niektórych przypadkach nieznacznie, 10-20kHz ale jak materiał jest dziwny to nawet 100kHz.
Sprawdź, owiń taśmą izolacyjną czubek bata na długości 2cm.
Poza tym, ja zawsze zalecam i sam też tak robię, zaraz po zakupie przesmarować smarem silikonowym (od biedy zwykłym towotem) wszystkie elementy skręcane tej anteny. Nawet cewkę ostrożnie rozkręcam tak aby nie przestawić uzwojeń i smaruję połączenia gwintowane wewnątrz. Zwłaszcza dolny mosiężnego elementu karkasu wkręcany w odlew ze stopu magnezu. To miejsce przy dostępie wilgoci uwielbia się utleniać i stracić nawet połączenie.
Wojak
Posty: 83
Rejestracja: 2014-11-21, 15:51
Lokalizacja: małopolska

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: Wojak »

Antenę kupowałem nową, kabel, magnes, cała instalacja antenowa w stanie praktycznie idealnym. Pozostaje zrobić konserwację + jeszcze próba pomiaru na środku dachu, bo tego faktycznie nie zrobiłem. Dzięki za wszystkie rady.
Uniden PC122 + Sirio Titanium 1200 Mag
President Taylor III + Sirio Omega 27 Mag
SP3UQE
Posty: 130
Rejestracja: 2011-02-22, 20:10
Lokalizacja: Kalisz

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: SP3UQE »

Weź sprawdź, czy ci sie połączenia nie utleniły. To wyglada na znaczny wzrost rezystancji szeregowej - takie wypłaszczenie wykresu SWR w funkcji częstotliwości
Rozebrać, przeczyścić, zabezpieczyć, złożyć. Zwróć uwage na porządne połaczenie kabla z podstawą magnetyczną i ewentualną korozję w miejscu połączeń
A to ze ją kupiłeś nową o niczym niestety nie świadczy - jakość sprzętu leci na łeb i trafiają się niestety takie kwiatki.
pawelmisiek24
Posty: 24
Rejestracja: 2015-05-03, 18:01

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: pawelmisiek24 »

Witam, bylem dzisiaj na strojeniu anteny Omega 27 , tak obserwowalem co Pan mechanik robi i stroil mi antene na kanale 18 , po spytanie sie czy nie trzeba tego robic na kanale 1-40 to mowi ze to nie ma wielkiej roznicy ... Na kanale 18 wyszlo 1,5 SWR cos mi ja tam przyciol i zmniejszylo sie do 1,2 , ale z moja ciekawoscia nie wygral i sprawdzilem na kanale 1 i 40 , wyszlo na kanale 1 1,1 a na 40 okolo 1,3-1,4 i teraz moje pytanie czy jechac do innego mechanika i zrobic to dobrze (czyli dobrze ustawic na regulacji wysokosc anteny) czy moge tak jezdzic ? Drugie pytanie to czy kleic bezbarwna folie na dach samochodu w miejscu gdzie bede trzymal antene czy wystarczy ze mam ta gumowa podkladke ? Chodzi mi bardziej czy bedzie mi sie rysal lakier. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: cassiopeia »

antenę można zostawić. w całym zakresie jaki będziesz używać jest jak najbardziej ok.
co do folii to warto podkleić. jak masz samą gumkę to nie zabezpiecza lakieru. opiłek może się przyczepić do magnesu od spodu nawet przez gumkę i porysuje Ci lakier
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
Awatar użytkownika
rokefeler27
Posty: 945
Rejestracja: 2013-08-11, 21:07
Znak/ranga: 161CBF152
Lokalizacja: JO90LE

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: rokefeler27 »

pawelmisiek24 pisze:Na kanale 18 wyszlo 1,5 SWR cos mi ja tam przyciol i zmniejszylo sie do 1,2 , ale z moja ciekawoscia nie wygral i sprawdzilem na kanale 1 i 40 , wyszlo na kanale 1 1,1 a na 40 okolo 1,3-1,4 i teraz moje pytanie czy jechac do innego mechanika i zrobic to dobrze (czyli dobrze ustawic na regulacji wysokosc anteny) czy moge tak jezdzic ?
Bez obaw możesz tak jeździć, co prawda można by trochę dociąć ( wsunąć promiennik) ,ale ja bym nie ruszał ;-). Czym ten spec to mierzył analizatotem czy zwykła miarką?
pawelmisiek24 pisze: Drugie pytanie to czy kleic bezbarwna folie na dach samochodu w miejscu gdzie bede trzymal antene czy wystarczy ze mam ta gumowa podkladke ? Chodzi mi bardziej czy bedzie mi sie rysal lakier
Naklej bo piasek i tak dostanie się pod gumę i może porysować lakier.
Pamiętaj ,co jakiś czas musisz ta folie odkleić bo zespoli się z lakierem.Tak samo antena gdy jej nie używasz to ściągaj z dachu .
Poczytaj http://anteny-cb-radia.pl/lodz/anteny-c ... gnetycznej" onclick="window.open(this.href);return false;
CRE 8900 Konektor+ Konektor Mini 40/SG CB 1000/T 5000 + Maas KM 510 + nokia sp3
Było: Taylor III, Realistic Trc 474, Harry III i V2,Legend III,Anyton Smart,Walker,SS 3900N, Sunker Elite Three,Johnny II, ML-145,Solarcon A-108,Omega 27, AS 100, Turbo 3000 ktoś pożyczył i nie oddał
pawelmisiek24
Posty: 24
Rejestracja: 2015-05-03, 18:01

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: pawelmisiek24 »

Mierzyl REFLEKTOMETREM SWR DF2461 gdzie po lewej jest WATT a po prawej SWR . Co do ochrony to tak naprawde nie bede jej ciagle mial na dachu i jezdze ejak narazie sporadycznie ale daleko dlatego chyba wystarczy dobrze wyczyscic miejsce i oslone gumowa.
Awatar użytkownika
cassiopeia
Posty: 6364
Rejestracja: 2011-03-26, 23:06
Znak/ranga: 161CBF081
Lokalizacja: Kalisz - najstarsze miasto w Polsce
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: cassiopeia »

jak będziesz sporadycznie używał anteny to dobrze wytrzyj gumową podkładkę odczepioną od magnesu, aby nie pozostały na niej śmieci z bagażnika, bądź też innego miejsca przechowywania i na dach.
do tak częstego używania strojenie anteny w zupełności również starczy
NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI

-.-. .- ... ... .. --- .--. . .. .-
AntekPabianice
Posty: 6654
Rejestracja: 2011-11-20, 20:42
Znak/ranga: 161CBF131
Lokalizacja: JO91QP
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: AntekPabianice »

Proponuję też przed postanowieniem anteny na dachu przetrzeć to miejsce z kurzu i innych zabrudzeń. Można psiknąć płynem do mycia szyb i wytrzeć do sucha.
Ekipa KONEKTOR
MOJE RADIO...
"Nie wie, bo ma muszki w oczach - wyjaśniał Orr z przesadną cierpliwościa - Jak może zobaczyć, że ma muszki w oczach, skoro ma muszki w oczach?"
161CBF131/SQ7AIS
mati8201
Posty: 7
Rejestracja: 2014-10-15, 19:33

Re: Strojenie anteny bez miernika.

Post autor: mati8201 »

Panowie zakupiłem miernik do SWR taki standardowy tani jakich pelno na allegro i chciałem sprawdzić moje CB okazało sie ze na 20 mam wysoki swr ok 2,7 antena pirat więc wziąłem sie za strojenie zciągnąłem kapturek pokreciłem srubką i udało sie ustawic swr na kanale 20 na ok 1,3 po ząłożeniu kapturka swr znowu wyskoczyl do ok 2,5 czy to normalne
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 3844
Rejestracja: 2010-05-28, 07:48
Znak/ranga: 161CBF057 / SQ7RJQ
Lokalizacja: JO91QW

Strojenie anteny - kilka pytań...

Post autor: Rafi »

mati8201 pisze:na ok 1,3 po ząłożeniu kapturka swr znowu wyskoczyl do ok 2,5 czy to normalne
... tak się właśnie dzieje, dziwna sprawa ale.
Po każdej korekcie trzeba zakładać kapturek i dopiero sprawdzać SWR.
CRE 8900 + Densei EC 2002, Sirtel Santiago 1200 / Sirio Silver 90
Icom IC-2730 KNKTR + Diamond NR-770 R / NR-77S

Ekipa KONEKTOR
ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC cb radia.--Podstawy , czyli co kazdy powinien wiedzieć.”